Πάλι πρόβλημα με τις χορδές

Χαιρετώ τη παρέα,

Δε μου αρέσει ο ήχος που βγάζει το όργανο (τρίχορδο μπουζούκι). Οι χορδές μου φαίνονται πολύ χαλαρές, αλλά δεν αντέχουν να τις κουρδίσω μια κλίμακα παραπάνω… Τί να κάνω; Μήπως φταίει το κλίμα (είμαι Αγγλία); Μήπως πρέπει το όργανο να “προσαρμοστεί” στην υγρασία κλπ;

Ρε παιδιά, κανείς μια βοήθεια…;;;

Μην τις κουρδίσεις τόνο παραπάνω.Αν έχεις πρόβλημα με υγρασία βάλε στη θήκη ένα πάνινο σακουλάκι με ρύζι(απορροφά την υγρασία)ή βρες έναν αφυγραντήρα.

Τί μπουζούκι έχεις, τί είδους κατασκευή είναι;
Μήπως έχουν σηκωθεί οι χορδές;
Μήπως έχει σκευρώσει το μπράτσο;

Ευχαριστώ ipt, πρώτο πράγμα μόλις πάω σπίτι…

Κωστή, δε ξέρω να σου πώ λεπτομέρειες… Το παρήγγειλα από κάποια βιοτεχνία (δε θυμάμαι ακριββώς) από το Αγρίνιο, της τάξης των Ε350. Τώρα, οι χορδές δεν φαίνονται να μην είναι στη θέση τους, και το μπράτσο δεν νομίζω να έχει σκευρώσει, αν και δεν έχω το μάτι και την εμπειρία να ξεχωρίσω τέτοιου είδους ατέλειες…

Μαλλον εχεις βαλει λαθος χορδες !!
Το μπουζουκι πρεπει να ειναι απο τη βιοτεχνια του Μάτσικα. Εχω γνωρισει το γιο Ματσικα, ηταν φανταρος εδω στα Χανια, πολυ συμπαθητικο παιδι.
Στην πορεια οι Μάτσικες -νομιζω ειναι κι αλλος γιος- γιατι ο συγκεκριμενος
παιζει μπουζουκι με τον Νταλαρα -διορθωστε με αν κανω λαθος- αρχισαν να φτιαχνουν και χορδες !!
Τις γνωστες Mastro (απο το χωριο Μάστρο απ’οπου καταγονται και ειναι η βιοτεχνια) -ξαναδιορθωστε με- οι οποιες ειναι μπουζουκιου και κιθαρας.
Χορδες μπουζουκιου Μαστρο, δεν εχω δοκιμασει
της κιθαρας που παιρνω συχνα με εξυπηρετουν γιατι ειναι φτηνες και αποφευγω το σετ που παιρνω συνηθως Μαρτιν (10-11 Ε) ή Elixir (20 E) αυτες εχουν μια ειδικη επενδυση- ενω οι Μαστρο ειναι χυμα και πολυ φτηνες σε σχεση με τις χυμα Dadario, Ghs και δε συμμαζευεται …
Τις Elixir μου τις προτεινε ο Γιαννης ο Νικολαου(με το Θαλασσινο), ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι ωραιος κιθαριστας αλλα τσουζουνε απο τιμη.
Απ΄την αλλη ο μαστορας που μου επισκευαζει την κιθαρα, ο Ιταλος Λούκα Μιλλάνι (ο Θεος τον εστειλε εδω …) μου λεει οτι με τις Ελιξιρ τα ταστα δεν φαγωνονται τοσο οσο με τις φτηνες !!
Κοκκαλο ο δικος σου !!
Αλλο μυστικο, στο πακετακι του σετ κιθαρας γραφει για ποσα εκατοστα μπρατσο ειναι πχ μεχρι 64 οποτε καλο ειναι οι κιθαριστες να ψαχνουμε το ακριβες νουμερο. Ξανα κοκκαλο !!
Τα ατιμα τα ζητιανοξυλα ειναι ολοκληρη επιστημη και οσο ζουμε μαθαινουμε !!
Εγω προτιμω για το μπουζουκι μου τις γνωστες χορδες που εινα στο πακετακι με τη 12αδα και γραφουν LAOUTO 1 για τις ΡΕ και LAOUTO 2 για τις ΛΑ.
Στειλε αμα θες διευθυνση να σου στειλω φιλτατε συντοπιτη.

Γεια

Οι χορδές ΜΑΣΤΡΟ για μπουζούκι είναι πάρα πολυ καλής ποιότητας με ιδιαίτερα δυνατό ήχο.Μόνο που νομίζω οτι η σειρά για τρίχορδο έχει 11άρες (πάχος) για ΡΕ ,που για κάποια όργανα μπορεί να είναι αρκετά χοντρές και δυσκολόπαιχτες.

Για τα όργανα λοιπόν που προτιμούνε τις 10άρες υπάρχουν οι Λαμπέλα που είναι πάλι καλής ποιότητας και οι κατ’εμέ καλύτερες Χάναμπαχ (Hannabach).Οι τελευταίες είναι λεπτές, ευκολόπαιχτες(σκέτη γλύκα) και συγχρόνως δυνατές και καθαρές.

Για τις Χάναμπαχ στην Θεσσαλονίκη τις βρίσκω μόνο στον Δεκαβάλα(πρέπει να έχει και αποκλειστικότητα).Τις υπόλοιπες (Μάστρο και Λαμπέλα) τις βρίσκεις συνή8ως σε όλα τα ενημερωμένα μπουζουκομάγαζα…

Νίκος

Να πω και γω την αποψή μου για τις χορδές,είναι ανάλογα με το όργανο και πως το έχεις στρωμένο.Για παράδειγμα αναφέρω τις χορδές hannabach τις οποίες τις βρίσκεις και στο Θωίδη στη Θεσνικη, οι οποίες είναι δεκάρες σε πάχος(πιο λεπτές απ΄οτι συνήθως και άρα τραβάν λιγότερο την κλειδιέρα.Αυτό σημαίνει οτι μειώνεται η απόσταση χορδής ταστιέρας και άρα ξαφνικά μπορεί το όργανο να ταστάρει ή να έχει κόφτη όπως λέμε(να μην βγάζει γλυκιες πενιές σε όλοι την έκταση της έντασης του παιξίματος).Ασε που η τιμή τους λόγω εισαγωγής τους είναι 10 ευρώ.Εγω που τις δοκίμασα τελευταία απογοητευτηκα πλήρως, ίσως είναι καλές μόνο για χρήση μικροφωνικής ή για στούντιο.όπως λέει κια ο φίλος ο Βαβουλές χρησιμοποίησε σονάτα ή ,μαστρο.Αν θες πιο μαλακες τις Labella αλλά σπανε πιο ευκολά.Παντως εγω δοκιμάζω τώρα συνδιασμούς(άλλη μουργάνα/καντίνι αλλη πρίμες ρε).Θα ενημερώσω με τον καιρό.

Σωστός είσαι Γιώργο.
Όντως εξαρτάται κυρίως απο το όργανο.Επειδή το δικό μου ήταν αρκετά πιο σκληρό πριν, με τις Χάναμπαχ μαλάκωσε πολύ χωρίς να χάσει όμως απο την ένταση του (ίσα ίσα ήταν πιο δυνατό).Βέβαια στο τελευταίο σερβισάκι ο Αλεξανδρής το στρωσε με βάση τις Χάναμπαχ και έτσι τώρα είναι βούτυρο.

Νίκος

paidia ola einai thema organou kai sto poso varaei o kathenas an xtypas dynata isws kai oi leptoteres xordes na vgazoun ixo kai na ksekourazoun kiolas…alla an eisai elafroxeris kalytera sklires gia na exeis apotelesma…

eixa ki ego to idio provlima ,itan logo igrasias , giati ap’tin athina piga se kati vouna .Kalitera an xrisimopiis mia marka xordes na min allakseis tora ,asto ligo na sinelthei to kaimeno.afta mou eixe pei ki o mastoras pou to pira otan to’xa pathei kai eixa trelathei.gia na deis an exei skevrosei aplos des apo ta kleidia pros ta kato to maniko kai tha katalaveis an exei parei tipota ‘psila’

δηλαδη υπάρχει περίπτωση ενα μάνικο να έρθει μπρόστα ακόμα και απο χορδές? και πως το ψιλοσυνεφέρεις με 10αρες ?