Ουτιστασ με σαλονικιο

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΤΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΛΟΝΙΚΙΟ; ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ '20, ΛΟΓΙΚΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Το μόνο σίγουρο ότι παίζει Μανόλ…

Εύγε Νικόλα Εφέντη, κόβει το μάτι σου… (χρειάζομαι βοηθό ενδιαφέρεσαι?).

Θύμιο αυτή την απορία την έχω κι εγώ, έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα.

οι ίδιοι και εδώ http://www.angelfire.com/music2/rebetiko/semsis.jpg
μα ποιός είναι… που τον ξέρω…

Βασίλη, δεν εμφανίζεται η φωτογραφία που έδωσες…

και ξαφνικά… μου ήρθε! ο Μάρκο Μελκον είναι! (ή Melkon Alemsherian , που είναι το κανονικό όνομά του). Η φωτογραφία είναι όντως στη Θεσσαλονίκη, το 1928, όταν ο Μελκον γύρισε για λίγο απο την Αμερική, για να παντρευτεί.

Λές? η αληθεια ειναι οτι μοιάζει πολύ…

Μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ Νικόλα ότι πρόκειται για τον Μάρκο Μελκόν! Με την ευκαιρία να καλωσορίσω τον δερβίση τον Τάσο στο φόρουμ και να του ευχηθώ πλούσια δραστηριότητα και μεγάλη δημιουργικότητα!!!

Γειά σου Γιώργαρε …
Αυτό που μου έκανε ακόμα εντύπωση ειναι ότι είδα τον Μελκόν με ούτι του Μανώλη.Στο μυαλό μου (προφανώς λανθασμένα) τον είχα φανταστεί με αράβικο ούτι.Ισως λόγο του στύλ παιξίματος του και του ήχου που έβγαζε…
Λεπτομέρειες παρόλα αυτά

Νίκος

Πολύ σωστά Νικόλα, ο Μάρκο έπαιζε αραβικό ούτι περισσότερο, γιαυτό δεν μου πέρασε από το μυαλό. Αν προσέξεις την φωτογραφία που ανέβασες θα καταλάβεις…

Τώρα που λύθηκε η απορία μας, ανεβάζω και μία άλλη μαζί με Ρόζα.
(Όποιος γνωρίζει το όνομα του κανονιέρη ας μου πει).

Γεια σου Αγάπιεεεε…
Πιάσε γερά τα κανονάκια…

Με επιφύλαξη. Μου μοιάζει με τον Νίκο Στεφανίδη.

μπράβο ρε παιδιά!!! σαν φάντασμα γυρνούσε στον ύπνο μου, που τον ξέρω που τον ξέρω…

o Στεφανίδης δεν είναι… υπάρχει πλούσια βιογραφία του στην οποία θα αναφερόταν αν είχε παίξει με ρόζα και μέλκον…

αυτή η φωτογραφία είναι το πιθανότερο πριν το '22, κατά την παραμονή του μέλκον στην Αθήνα (1912-1921). Επίσης είναι πιθανό είναι ο μέλκον να πέρασε κάποιες σαιζόν σε θέατρα της Θεσσαλονίκης, όπου υπήρχε πολύ μεγάλη αλατούρκα σκηνή. Εκεί θα βρήκε και τη Ρόζα που στη φωτογραφία είναι μωρό…

Όταν ο μάρκο ξαναήρθε Θεσσαλονίκη ήταν το 1928 όπου βρήκε νύφη, παντρεύτηκε και ξαναέφυγε μετά από λίγες μέρες αμερική. Η φωτογραφία του με τον Σέμση είναι σίγουρα εκεί.

Άρα κανονιέρης άγνωστος…

καλώς ήρθες Τάσο, τώρα σε κατάλαβα βρε… πως μπορεί κανείς να τεκμηριώσει ότι ένα ούτι σε φωτογραφία είναι του μανόλ; εννοώ πέρα από το “πρέπει να είναι” ή την αίσθηση που παίρνει κανείς με το μάτι…

Θύμιο, για να σου δώσω να καταλάβεις, με τον κύριο Μανώλη Βενιό ασχολούμαι εδώ και είκοσι χρόνια τώρα…(και μη με παρεξηγήσετε).
Στην Πόλη πηγαίνω από 12 χρονών (λόγο καταγωγής) σχεδόν τρεις φορές τον χρόνο, και για δουλειές φυσικά τα τελευταία χρόνια.
Περάσανε από τα χέρια μου αρκετά όργανα του Μανώλη, μέχρι και αυτό που βρίσκεται τώρα στο μουσείο της Βοστόνης, όσο ήτανε στην Πόλη, (ο βλαξ δεν θέλησα να το πάρω γιατί δεν θα μου έφταναν τα χρήματα, επειδή κυνηγούσα ένα οστράκινο μοντέλο… μέχρι που τα έχασα και τα δύο γιατί με μαζέψανε Τούρκοι αστυνομικοί, γιατι νομίζανε ότι είμαι κλέφτης). :mad:
Έχω μαζέψει αρκετό υλικό για τα χαρακτηριστικά των οργάνων του, διαστάσεις, ξύλα, αισθητική-διακόσμηση, βερνίκια, κλίσεις, ετικέτες, φιλέτα, μέχρι και πού ακριβώς είχε το μαγαζί του έχω βρει.

Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω, και έχοντας συλλέξει έως τώρα φωτογραφικό υλικό περί των 145 διαφορετικών ουτιών του, σε διαβεβαιώνω ότι το συγκεκριμένο όργανο στη φωτογραφία είναι κατά 99% του Μανώλη. :slight_smile:

Καλησπερα σε ολους,
Νικολα φιλε τι κανεις?
Τασο εισαι αρχοντας ρε συ.
οι δυο κοπελαρες σου κελαηδανε…να εισαι παντα καλα και να μας κανεις τετοια οργανακια

Ε, μια και ξανάνοιξε αυτή η κουβέντα ας πω κι εγώ…
Αυτός που παίζει κανονάκι στην παραπάνω εικόνα, είναι πιθανώς ο Garbis Bakirgian ή αλλιώς Kanuni Garbis. Συνήθως αυτοί έπαιζαν μαζί στη Νέα Υόρκη, πότε μαζί με το βιολιστή Nishan Sedefjian και πότε με το Nick Doneff. Όσο για την τραγουδιάρα στη μέση, δεν κόβω και το κεφάλι μου ότι είναι η Ρόζα…:083: