Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα

Γνωριζει κανεις ποιος το τραγουδαει και ποιοι το εχουν γραψει?
Καπου διαβασα οτι οι στιχοι ειναι του Χριστακη και η μουσικη του Ζαμπετα

ΟΙ Στιχοι ειναι :
Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα
εγώ θα είμαι πολύ μακριά
και θα πιστέψεις πως δεν χωράνε
δύο αγάπες σε μια καρδιά

Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα
τότε θα κλάψεις με μαύρο κλάμα

Πάντα με μάσκα εσύ μιλούσες
κι ήθελες να ʼχεις δυο αγκαλιές
μα πού το βρήκες αυτό γραμμένο
εσύ να παίζεις με δυο καρδιές

Επωδός

Κι εδώ τελειώνει μια ιστορία
μʼ αυτό το γράμμα το θλιβερό
Δεν μετανιώνω που σʼ αγαπούσα
όμως λυπάμαι που σʼ αγαπώ

Οι στίχοι είναι του Μητσάκη, μουσική Ζαμπέτας και την πρώτη εκτέλεση τραγουδάει ο Καναρίδης αν δεν κάνω λάθος Μανώλης.

ξερεις μηπως που μπορω να το βρω?

Να συμπληρώσω: φοβερό ντουέτο στα μπουζούκια από τους Ζαμπέτα και Σπόρο.

Για τον Καναρίδη τον καλό αυτο τραγουδιστή τι στοιχεία εχουμε;

Το τραγούδι “Όταν θα λαβεις αυτο το γραμμα” το τραγούδησε πρώτος αυτός, ετσι δεν είναι; …και πολύ καλυτερα απο άλλες επανακτελέσεις!

Η καριέρα του Μανώλη Καναρίδη ξεκίνησε με το Ζαμπέτα, το ΄56.
Τραγούδησε μαζί του στον «Κήπο του Αλλάχ», στο Αιγάλεω.
Ερμήνευσε σε πρώτη εκτέλεση 28 τραγούδια του Ζαμπέτα, μερικά μάλιστα απ΄αυτά έγιναν επιτυχία από τον ίδιο πριν τα πει και ο ίδιος ο συνθέτης τους, όπως ο «Αράπης» και ο «Μαθητής».

Και το «Όταν θα λάβεις αυτό το γράμμα» το ΄56 και το «Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά», το ΄60 τα ερμήνευσε πρώτος και πολύ καλύτερα από τη γνωστή μας επανεκτέλεση.

Τραγούδησε τα 4 πρώτα τραγούδια του Κουγιουμτζή, «Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά», «Νύχτα βαθιά χωρίς αυγή», «Στο σπίτι που γεννήθηκες» και «Είχα ένα καραβάκι».
Επίσης 4 του Μαμαγκάκη σε στίχους Καρυωτάκη.
Επιτυχία έγιναν με τη φωνή του και τα: «Το απόβραδο» του Τσιτσάνη και «Όσα μου΄πε μια τσιγγάνα», του Μητσάκη.
Τραγούδησε σε 12 ελληνικές ταινίες.
Συνεργάστηκε και με τον Πολυκανδριώτη και τον Τάκη Σούκα.
Από το ΄68 δεν εμφανίστηκε ξανά στη δισκογραφία. Μόνο σε λαϊκά κέντρα μαζί με την τραγουδίστρια σύζυγό του Νίτσα Κλάδη.

Ο Καναρίδης ζει στη Νέα Υόρκη πια και η φωνή του για την ηλικία του διατηρείται εντυπωσιακά ακμαιότατη. Τουλάχιστον μέχρι πριν 2-3 χρόνια που έτυχε να τον ακούσω από κοντά.

3 «Μου αρέσει»