Ορφέας Κρεούζης

Τί γνωρίζουμε για τον Ορφέα Κρεούζη; για την καλλιτεχνική του πορεία, αλλά και τον πολιτικό-αγωνιστικό του βίο.

ο Κρεουζης γυρω στο 1980 ζουσε στο Παρισι.
Θειος μου, αδελφος της μανας μου, τον ειχε γνωρισει, εκαναν παρεα, τραγουδουσαν και παιζανε μαζι σε στεκια εκει.
Εχω και φωτο στο οικογενειακο αλμπουμ με τον Κρεουζη, το θειο μου και αλλους μαζι σε στεκι.
Απο οσο θυμαμαι πρεπει να ειχε ανοιξει μαγαζι εκει και να πουλουσε ελληνικα προϊοντα με μεγαλη επιτυχια, ειχε κανει καλα λεφτα στο Παρισι.
Οταν ρωτησω το θειο μου μπορω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Κάτι πρέπει να γράψουμε εδώ, δεν μου έρχεται σωστό να υπάρχει ένα θέμα για τον Ορφέα Κρεούζη και να μην αναφέρονται παρά ελάχιστα πράγματα γι αυτόν τον συχνότατα συγκλονιστικό ερμηνευτή, που ναι μεν η παρουσία του στα μουσικά μας πράγματα ήταν σύντομη (μας τον έφαγε το Παρίσι νωρίς, ενώ φοβάμαι περισσότερο χρόνο πέρασε στο Μακρονήσι παρά ηγογραφώντας τραγούδια…), αλλά πρόλαβε να εδραιωθεί και να τον προσέξει ακόμα κι ο Χατζιδάκις. Υποδειγματική ερμηνεία εδώ (μαζί με Γεωργακοπούλου), αλλά και σε άλλα ωραιότατα κομμάτια της εποχής εκείνης. Τα μόνα βιογραφικά του στοιχεία που βρήκα, είναι εδώ.

3 «Μου αρέσει»

2 «Μου αρέσει»

Κοίτα να δεις, έχει γράψει και τραγούδι! Και άλλο ένα, Η απιστία (με Γεωργακοπούλου).

2 «Μου αρέσει»

μιας και μπηκε τραγουδι του, ας βαλω μερικα βιογραφικά του εδω.