Οργανοποιός Μπαμπατζάνης Βασίλης

Εντελώς συγκυριακά έμαθα πριν από έξι μήνες την ύπαρξη του οργανοποιού Βασίλη Μπαμπατζάνη. Πέρασα από το μαγαζί επειδή ενδιαφερόμουνα για να φτιάξω έναν τζουρά. Τελικά τον παρήγγειλα και μόλις τον αντίκρυσα έμεινα εντελώς ικανοποιημένος. Ήταν αυτό που φανταζόμουνα όταν αποφάσισα την κατσκευή του.
Πριν από λίγες μέρες αποφάσισα να αντικαταστήσω το τρίχορδο μου με κάτι καλύτερο. Η πρώτη κίνηση που έκανα ήταν να πάω στο Βασίλη μιας και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και από τη δουλειά που έκανε για τον τζουρά και για την εξυπηρέτηση του. Ο σκοπός μου ήταν να κάνω ένα καλό όργανο αλλά που να μην είναι πολύ ακριβό (έως 800ευρω). Τελικά μου έδειξε ένα έτοιμο που είχε και έπαθα την πλάκα μου. Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς, αποφάσισα να το αγοράσω και ας ήταν ακριβότερο από ότι είχα αρχικά στο μυαλό μου. Το όργανο μου κόστισε 1200. Και είμαι ξετρελαμένος αυτόν τον καιρό. Δυστυχώς έχω ένα πρόβλημα με την φωτογραφική μου και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες. Αλλά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα θα δείτε και το καινούριο μου μπουζούκι αλλά και τον τζουρά.
Οι θεσσαλονικείς μπορούν να επισκευτούν το εργαστήρι του Βασίλη να μιλήσουν μαζί του και να ακούσουν και να δουν τη δουλειά του. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει εκθετήριο, αλλά μόνο το εργαστήριο, που βρίσκεται λίγο πρν το σταθμό των ΚΤΕΛ.

Επειδή δεν τον έχω ξανακούσει, μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πληροφοριακό στοιχείο; Διεύθυνση τηλέφωνο κτλ

Το εργαστήριο του είναι στη Μενεμένη κάτω όμως από τη Μοναστηρίου. Αγίας Παρασκευής λέγεται η οδός και τη συναντάς πορευόμενος στη Γιαννιτσών λίγο πριν τα ΚΤΕΛ. Το τηλέφωνό του είναι 2310543325.
Κατά βάση δουλεύει χονδρικής, αλλά δουλεύει και κατά παραγγελία, αλλά τα καλά του όργανα τα δίνει μόνος του. Επίσης, τα μαθητικά του όργανα είναι παμφθηνα (τα φθηνότερα που έχω ακούσει εγώ). Τιμές δεν θέλω να αναφέρω εγώ δημόσια. Όποιος ενδιαφέρεται ας μιλήσει απευθείας μαζί του.

Καλημέρα σε όλη τη ρεμπετοπαρεα.Ο Βασίλης είναι από τους καλύτερους οργανοποιους από τα καλύτερα παλικαριά στή πιάτσα και από τους λίγους εναπομείναντες που κατασκευάζουν τα όργανα τους από την αρχή μέχρι το τέλος.Το οργανοποιοιο υπάρχει από το 1963 και ο Βασίλης έμαθε την δουλειά από τον πατέρα του τον κύριο Στελιο και είναι στήν οργανοποιοια από 18 ετών.Οσο για τα οργανακια από προσωπική εμπειρία λέω ότι από κατασκευή και από ήχο είναι τέλεια και η φθηνή σειρά(μαθητικά) και τα πιό ακριβά.Αυτα τα ολίγα και ελπίζω να μην σας κουρασα.Καλα να είστε όλοι και καλές πενιες εύχομαι.

Γεια χαρα σε ολους!Ειμαι καινουριο μελος και εγκαινιαζω τις δημοσιευσεις μου με αυτην εδω.Εχω εναν τζουρα απο τον Βασιλη Μπαμπατζανη και εχω να πω οτι ο ανθρωπος ειναι κατι παραπανω απο τιμιος στη σχεση τιμης-ποιοτητας οργανου.Ο ηχος του ειναι τοσο πλουσιος και ρεμπετικος που πολλες φορες τον προτιμω απο το τριχορδο μου (δυστυχως, θα πρεπει να τον αποχωριστω γιατι χρειαζομαι τα χρηματα για την αγορα ενος καλου μπουζουκιου.ΕΔΩ υπαρχουν φωτογραφιες και περαιτερω πληροφοριες).Σας συνιστω να περασετε μια βολτα για να δειτε τη δουλεια του.

Καλησπέρα σε όλους,

πριν μερικές μερες παρέλαβα απο τον Βασίλη το νεο μου μπουζουκάκι, πρώτο τρίχορδο και με το μικρό σκάφος, απλοϊκό στην όψη καθώς - ειδικά στο καπάκι - δεν ήθελα στολιδια,σκαψίματα κτλ. παρα μονο αυτο το παραδοσιακό σχεδιο στην τρύπα.

Τα υλικά που χρησημοποιήθηκαν ειναι τα κλασσικά ξύλα που μπαίνουν στο συγκεκριμένο οικονομικο ευρος, μιας και δυστυχώς δεν ειχα την δυνατότητα για παλισσανδρο μπήκε καρυδια στο σκαφος, καπακι απο έλατο και ταστιέρα απο έβενο. Τα σχεδια γυρω απο την τρυπα και στο κεφαλαρι εγιναν απο παλισσανδρο σφενδαμι και καρυδιά ενω μπήκαν και 2 οστρακα στην ταστιέρα για να σπάει λίγο η μονοτονία των οδηγων. Το μανικι ειναι απο σφενδαμι αρκετών ετων με δύο κόντρες βεγγε και τα κοκκαλα ειναι φυσικά.

Αρκετά μαλακό στο χέρι αν και προς το παρον φοραει σκληρές χορδες ενω ο ήχος ειναι αρκετά γεμάτος και γλυκός (για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) με ενα μικρο προβάδισμα στα πριμα και ήδη, μετα απο λιγες μερες παιξίματος μου φαίνεται πιο δυνατός απ’οτι στην αρχη.

Με την πρώτη ευκαιρία θ’ανεβασω κι ενα ηχητικό δειγμα για του λογου το αληθές.

Γενικά εμεινα απόλυτα ευχαριστημενος απο την κατασκευή του Βασιλη και κυριως απο τον τροπο του, εξαιρετικά φιλικός και ορεξάτος να εξηγήσει τα πάντα με λεπτομερειες, δίνοντας μου και την ευκαιρία να επισκέπτομαι τακτικά το εργαστήριο και να παρακολουθώ το όργανο εν τη γεννέσει του που λενε, εξηγωντας βήμα - βημα τα πως και τα γιατί.:088:

  • Ενα ευχαριστώ στον φιλο Μάνο Τουρπάλη για τις συμβουλες και την καθοδηγηση του μεσω του φορουμ.

Καλορίζικο και καλές πενιές,όμορφο όργανο.
Μια και το 'χεις γυμνό προσοχή πολύ με την πένα

Σ’ευχαριστω πολυ,να σαι καλα!

γι αυτό είναι το φόρουμ… χαίρομαι που εξυπηρετήθηκες, καλόπαιχτο σου εύχομαι!

Να σαι καλα Μάνο!

Κολορίζικο και καλόπαιχτο Νικόλα…! Έχω ακούσει τελευταία πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο οργανοποιό ειδικά για πιο low budget κατασκευές… Ωστόσο θα ήθελα εαν και εσυ θέλεις να μας δώσεις και μια τιμή (έστω και σε πμ). Ευχαριστώ!

Καλησπέρα φιλε και σ’ευχαριστω!

Οντως γινεται προσεγμενη δουλεια σε όλα τα επιπεδα,ακομα και αυτα που λεμε ‘‘μαθητικά’’ εχουν αξιοπρεπή ήχο και άνετο παίξιμο. Το δικό μου κόστισε 500ευρω, 150 πάνω απο τα μαθητικά του δλδ για να μπουν καλυτερα υλικά επανω και να γινει πιο προσεκτικη εργασια - κατι που φάνηκε οντως γιατι περα απο την εμφάνιση που ειναι και υποκειμενικό, ειναι ακόμα πιο μαλακό αλλα κυριως πιο δυνατό και πιο γλυκο στον ήχο του.

Απο την ερευνα αγορας που εκανα παντως για να ειμαι ειλικρινης στην πολη δεν μπορω να πω οτι βρήκα και καλυτερες επιλογες σε τοσο περιορισμενο μπάτζετ, μεγαλο θεμα προς συζητηση βεβαια αλλα εν κατακλείδι μπορω να σου πω οτι ειναι αυτο που λενε ‘’ value for money’’.

Τέλεια!! Μου επιβεβαίωσες όλες τις προηγούμενες απόψεις που είχα ακούσει για τον μάστορα! Όντως ανοίγεις μεγάλο θέμα αλλά δεν θα το συνεχίσω… Ευχαριστώ και καλόπαιχτο και πάλι!:088:

I have just received my 8 string bouzouki here in the UK. It is by the same maker.
although it is a student model ,I am very impressed with the build quality and it was made with a truss rod as well!

4 «Μου αρέσει»