Οργανοποιός Κ. Γκέλης

Μαρτυρία του Γιάννη Παπαϊωάννου για τα μπουζούκια τότε, και ειδική αναφορά στον Γκέλη και το πόσο “φωνάζανε” τα μπουζούκια του…

1 «Μου αρέσει»

Ετσι για την ιστορια… ειχα πετυχει ενα γκελη το 99" η το 97" στην θεσσαλονικη στο εργαστηριο του μητρεντζη. Ηταν με αλλαγμενη ταστιερα απο εβενο και ειχε σκαλιστες ντουγιες. Η πρωτη φορα που το ειδα αυτο. Θυμαμαι τον ηχο του ομως οπου ηταν εμφανεις μια μιξη παλιου και καινουργιου ηχοχρωματος

5 «Μου αρέσει»

εδω ειναι το απόσπασμα αυτο.
ενδιαφέρον εχουν και τα σχόλια του Thanos GR στο ΥΤ.

1 «Μου αρέσει»

Γειασας φιλοι της Οργανοποιιας,
σας παρακολουθω χρονια. Τωρα που απεκτισα κ εγω μια μικρη συλογη απο ιστορικα - παλια μπουζουκια, μπορω να παινευτω πως εχω κ ενα του Γκελη.
Κατασκευης γυρο στο 1930. Κληρονομια απο τον Παπου στον εγγονο, επεσε στα χαιριαμου περυσι.
θα χρειαστει σηγουρα να το δει καποιος γνωστης…να μου πει κοιολας αν ειναι η δεν ειναι του Γκελη.
Στην πορεια των δεκαετιων καποιος εξυπνος μαστορας αφαιρεσε την ετικετα του κατασκευαστη.
Ονομαζομαι Λαμπης Τσαρτακιδης, το Εmail : latsart@gmail.com, FB: lambis tsartas

2 «Μου αρέσει»





5 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που ήρθε ο καιρός να δει το όργανο ξανά το φώς της ημέρας!
Νομίζω ο πιο κατάλληλος και έμπειρος οργανοποιός για την αναπαλάιωση είναι ο Νίκος Φρονιμόπουλος, ο οποίος έχει ήδη μελετήσει ένα μπουζούκι του Γκέλη και μάλιστα έχει κατασκευάσει ένα επιτυχημένο ακριβές αντίγραφο. Επίσης έμπειροι και κατάλληλοι είναι ο Μιχάλης Μουντάκης στην Αθήνα και ο Τάσος Θεοδωράκης στην Θεσσαλονίκη.
Αναμένουμε με ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

1 «Μου αρέσει»

Ένα μήνυμα συγχωνεύτηκε σε ένα ήδη υπάρχον θέμα: Τραγούδια και κλίμακες & δρόμοι - λίστα

Καλησπέρα,
Το πολύ όμορφο όργανο που βλέπω δεν μοιάζει με τα 2 σίγουρα Γκέλη που έχω και έχουμε οι περισσότεροι δει, καθώς κ ούτε με ένα τρίτο που λένε ότι είναι τελικά Γκέλης.
Χωρίς λοιπόν να θέλω να πω κάτι με σιγουριά, θα έλεγα ή ότι δεν είναι Γκέλης ή ότι, αν είναι, τότε ανήκει σε μια εποχή του οργανοποιού που δεν έχουμε δει επιβεβαιωμένα όργανα.
Τέλος, ίσως ο οργανοποιος Μητρεντζης στη Σαλόνικα να έχει εικόνα από ένα άλλο Γκέλης, κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

2 «Μου αρέσει»






Σας επισυναπτω κ αλλες φωτογραφιες, ετσι να υπαρχουν, το μπουζουκι παντος αγοραστικε απευθειας απο τον Γκελη περιπου 1933 για τον πιτσιρικα, του κυριου ο οποιος το ειχε στην κατοχη του ως προσφατα που εφυγε, στην ναυλον θηκη του…Ηταν οικογενειακη φιλοι με τον Γκελη.

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει γενική επισκευή με αλλαγή καπακιού μέσα στις δεκαετίες;

Θα ήταν ενδιαφέρον τότε να μάθουμε πολλά στοιχεία για τον Γκέλη, και αν υπάρχουν απόγονοι κτλ

2 «Μου αρέσει»

Διστυχος σημερα εμαθα πως πριν εξι μηνες εφυγε απο την ζωη η συζυγος του Χ. Σπανουδη, του παπου ο οποιος αφησε το οργανο στον εγγονο του. Κριμα που δεν εχουν μεινει πληροφορειες απο το Γκελη .

Μα νομίζω ο Λάμπης είναι ο ίδιος οργανοποιός, και μπορεί ο ίδιος να το συντηρήσει.

Δεν το γνώριζα αυτό, αλλά έτσι κι αλλιώς η συντήρηση/αναπαλαίωση ιστορικών οργάνων απαιτεί αρκετές επιπλέον εξειδικευμένες γνώσεις…

1 «Μου αρέσει»

Φιλε Νικο, οχι δεν εχω τετοιες γνωσεις για ατην αναπαλεωση, απο σεβασμο κ μονο δεν θα το κανω.

5 «Μου αρέσει»

Φίλε Λάμπη η απάντηση σου σε τιμά.

1 «Μου αρέσει»