Οργανοποιός Κ. Γκέλης

6 κλειδιά ως τρίχορδο (αρκετά νεώτερο από το προηγούμενο απ’ ότι δείχνει)

Αλλα΄και το άλλο - από τον αλλαγμένο καβαλάρη - μας προϊδεάζει ότι δεν είναι original τετράχορδο… Απλά τότε χρησιμοποιούσαν τα κλειδιά του μαντολίνου (4) όπως έχει ξαναγραφτεί, τα οποία εκμεταλλεύθηκε ο ιδιοκτήτης του για να το μετατρέψει σε τετράχορδο, όπως και πολλοί άλλοι (του παππού μου συμπεριλαμβανομένου στο δικό του :082:).

Συμφωνώ. Για αυτό ακριβώς ρωτάω αφού είναι παλιό πώς και δεν έχει 4 που συνηθιζόνταν και έχει 3 ζευγάρια? Δεν θα έπρεπε να είναι 4 όπως στα μαντολίνα; Πόσο πιο νεώτερο είναι και έχει 3 κλειδιά;

Ένα του Ζοζέφ του '80 που έχω δει ακόμα με 4 είχε… Αυτό του Κοπελιάδη (το δεξιά) έχει άλλου είδους κλειδιά και έιναι 3?

Θα επιχειρήσω μια εικασία (αλλά μάλλον πρέπει να επέμβουν οι οργανοποιοί)

Επειδή τα κλειδιά τα βλέπω αρκετά καινούργια και αρκετά ψηλά, ίσως να έχουν αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα, να χρησιμοποιήθηκαν τα επάνω τρία ζεύγη οπών και το τέταρτο απλά να στοκαρίσθηκε! Μπορεί;

Να και η ετικέτα του Κωσταντή Γκέλη. Όπως φαίνεται, δεν είναι τυπωμένη, αλλά έχει «χτυπηθεί» με σφραγίδα.

2 «Μου αρέσει»

Επί τέλους, έφτασε η ώρα να ξεκινήσω την κατασκευή ενός οργάνου που βασίζεται στο μοντέλο του Κωσταντή Γκέλη.

Στο blog μου, παρουσιάζω την σχεδιαστική αναδημιουργία του μοντέλου και την κατασκευή του ανάλογου καλουπιού.

Έπεται συνέχεια…

κ. Νικο ευχαριστουμε για ολες τις πληροφορίες που μας δίνετε…
Περιμενω τη συνεχεια. Πολυ ενδιαφερον το θεμα…

Ολοκληρώθηκε η κατασκευή του πρώτου οργάνου, πάνω στο μοντέλο του περίφημου , παλιού μάστορα!

Σύντομα θα ακολουθήσει και ηχητικό δείγμα.

Πανέμορφο πανάθεμά το!!!

τα συγχαρητήριά μου για την ιδέα και για την υλοποίηση!
περιμένουμε το ηχητικό, αν και τέτοια όργανα ξεδιπλώνουν τις αρετές τους από κοντά, όχι από το γιουτιούμπ.

Το βίντεο που σας υποσχέθηκα…

Πανέμορφο μάστορα απ όλες τις απόψεις. Τα συνχαρητηρια μου!!!

Πάρα πολύ όμορφο και μοιάζει να έχει πραγματικά παλιακή χροιά, ειδικά σε κάποιες περιοχές του είναι πολύ έντονο, ξεχωρίζει πολύ από ένα “σύγχρονο” μπουζούκι.

Υπέροχη δουλειά Νίκο! Και ναι, όπως λέει ο Μπάμπης, ξεχωρίζει πολύ από ένα σύγχρονο μπουζούκι. Ηχητικά θα έλεγα μέχρι και για άλλο όργανο το κάνεις αν το ακούσεις με κλειστά τα μάτια. Το ερώτημα λοιπόν είναι πόσο διαμόρφωσε και το ηχόχρωμα και τα ίδια τα τραγούδια που γράφτηκαν μ’ αυτό, το παλιό τρίχορδο; Τί οφείλει η εξέλιξη και καθιέρωση κάποιου μουσικού είδους στο όργανο και τον οργανοποιό*; Τί οφείλει το ρεμπέτικο στον Γκέλη, στον Σταθόπουλο κλπ; Έχουν αποδοθεί τα του Καίσαρος τω Καίσαρι από τους μελετητές του είδους;; Θα ήταν το ίδιο πράγμα αν επικρατούσε κάποιος άλλος οργανοποιός που η τεχνοτροπία του παρήγαγε ένα διαφορετικό ήχο;;; Πόσο διαφορετικά θα ήταν αν είχαμε μείνει στον ταμπουρά ή στο λαούτο**; Οι ερωτήσεις είναι προφανώς ρητορικές… Αλλά και οι όποιες απαντήσεις δεκτές και πολύτιμες.

*Εμένα για παράδειγμα με έκανε από τετραχορδάκια, τριχορδάκια!:088:
** Πόσες αναγνώσεις έχει η ρήση του Χατζιδάκι για τον Φλωρινιώτη: “Ακούστε τον με τσέμπαλο!”

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:35 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:21 —

Προσπαθώντας να σχολιάσω στο μπλοκ του Νίκου (δεν τα κατάφερα…) έθεσα και ένα άλλο ερώτημα που το μεταφέρω εδώ:

Αλήθεια ποιές οι εντυπώσεις του Πολυκανδριώτη; Πώς σχολιάζει τον ήχο και τις δυνατότητες που του δίνει το όργανο;;; Διαισθάνθηκα ότι παρʼ ότι σολίστας, το “πλησίαζε” με μια έκπληξη! Κάθε νότα που “έπαιρνε” πίσω, δεν ήταν αναμενόμενη!

Μπορεί να είναι και της φαντασίας μου…

Υπέροχο!!Μπραβο Μάστορα!

Το βίντεο αυτό, αποτελεί απόσπασμα από το πεντάλεπτο βίντεο που γυρίστηκε πρόσφατα γιά να συνοδεύσει το φάκελο με την πρόταση γιά την αναγνώριση από την UNESKO των τεσσάρων οργάνων ( τρίχορδο-τετράχορδο μπουζούκι, τζουράς, μπαγλαμάς ) ως διακριτό ελληνικό πολιτιστικό προΐόν.

Στο βίντεο αυτό, παρουσιάζεται η κατασκευή του οργάνου (μπουζούκι), ενώ παράλληλα ακούγεται να παίζονται διαδοχικά από τον Θανάση Πολυκανδριώτη τα τέσσερα όργανα. Η επιλογή του συγκεκριμένου οργάνου γιά την παρουσίαση του τρίχορδου μπουζουκιού, έγινε από τον ίδιο. Πράγματι, ο ήχος του τον εντυπωσίασε ! Τον περισσότερο χρόνο που γυρίζαμε το κατασκευαστικό μέρος, δεν το άφησε από τα χέρια του…

καλο θα ηταν παντος κι ενα ηχητικο δειγμα απο το αυθεντικο οργανο, οποτε θα καναμε απ ευθειας συγκρυση

1 «Μου αρέσει»

Όπως και το αν υπάρχει η δυνατότητα να δούμε κ το υπόλοιπο βίντεο…

Συγχαρητήρια και από εμένα στο μάστορα. Απλά υπέροχο.

Πάντως και σε εμένα φάνηκε αυτή η -ας την πούμε- έκπληξη του κ. Πολυκανδριώτη. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ακούγαμε και από τον ίδιο δυο λόγια. Υποθέτω ότι στο βίντεο θα υπάρχει κάποιου είδους συζήτηση (ίσως βέβαια προς διαφορετική κατεύθυνση)…

Στην εφημερίδα Μακεδονία γράφει ότι η κίνηση προς την Unesco έγινε κατόπιν πρωτοβουλίας του Πολυκανδριώτη (και συναδέλφων του)

http://www.makthes.gr/news/arts/119326/

Όταν με το καλό ολοκληρωθεί, θα χαρούμε πολύ αν μας δώσετε κάποια πρόσβαση σε αυτό!

Μπράβο! Καλή επιτυχία!

Γεια σου μάστορα. Στολίδι είναι! Καλή επιτυχία και με την προσπάθεια σας!