Οργανοποιοί ή καταστήματα

Καλησπέρα Κύριοι,
Ωραία τα λόγια αλλά οι πράξεις μετράνε.
Ήρθε λοιπόν ο καιρός να αλλάξω το πρώτο μου μπουζούκι και να πάω σε κάτι καλύτερο
Μιας και αυτό είναι ψυλοκούτσουρο.
Διάβασα τα άρθρα για έτοιμα και χειροποίητα και κατάλαβα ότι για τα 700€ που έχω εγώ να διαθέσω (λόγο γάμου) μπορώ να πάρω μόνο έτοιμο σωστά;
Πρέπει να πάρω σβάρνα τις ρούγες και τα σοκάκια. Σύμφωνοι ,αλλά που;
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όποιοι γνωρίζεται καταστήματα ή οργανοποιούς όπου θα μπορούσα να βρω μπουζούκια σε αυτά τα χρήματα να μου γράψετε διευθύνσεις ή και τηλέφωνα για να μπορέσω να ψάξω.
Και άλλη μια ερώτηση: οι οργανοποιοί έχουν έτοιμα όργανα όπου μπορώ να τα ακούσω και να τα αγοράσω κατευθείαν;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :090:

Καλησπερα φιλε. μιας και ηρθε αυτη η ωρα για να αλλαξεις το οργανο και να παρεις αλλο στα χρηματα που διαθετεις θα σου πω αποψη μου που να απευθυνθεις. Πολυ καλα οργανα και σε τετοιο ποσο που θες να διαθεσεις εχει ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΤΑΜΚΟΣ που ειναι στην θεσσαλονικη. Ειναι πολυ καλος μαστορας και εχει πολυ καλα οργανα και μπορεις να ρωτησεις και αλλους που εχουν δει δουλεια του. Ειναι πιστευω για μενα μια παρα πολυ καλη επιλογη για να παρεις κατι καλο και σωστο σ αυτα τα χρηματα.Μην θεωρηθει αυτη μου η απαντηση οτι κανω διαφημιση αλλα το καλο πρεπει παντα να λεγεται:246::246: Για πληροφοριες σχετικα δες εδω http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20210 ΚΑΙ εδω που ειναι το site του
http://www.stamkos-bouzouki.com/Default.aspx

Φιλικα

Αγαπητέ φίλε, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή, να μαζέψεις 1000-1200 ευρώ κ να πάρεις μπουζούκι. Πρόσφατα έψαξα για ένα φίλο στα 700 και δεν τρελλάθηκα κιόλας. Υπάρχουν βέβαια και μεταχειρισμένα :089:

1 «Μου αρέσει»

Στη Θεσσαλονίκη γενικότερα, μπορείς να βρεις πολύ καλά μπουζούκια και με τόσα χρήματα. Το ίδιο όμως ίσως να συμβαίνει και σε πόλεις πιο κοντά σε σένα ώστε να μπορέσεις να δοκιμάσεις αυτό που θα πάρεις. Επίσης υπάρχει χθεσινή (νομίζω) αγγελία στο φόπουμ για τρίχορδο στα 600 ευρώ και υπάρχουν και φωτογραφίες. Η αγγελία είναι από Αθήνα, οπότε μπορείς να το δείς απο κοντά.

Φίλε μου είνα αρκετά απλό.
Οι περισσότεροι οργανοποιοί έχουν έτοιμα μπουζούκια, αν εξαιρέσεις κάποιες μεμονομένες περιπτώσεις.

Κοίτα εδώ http://greekluthiers.wordpress.com/

Περιέχει τους περισσότερους οργανοποιούς.
Μπορείς να πάρεις διευθύνσεις και έτσι να γυρίσεις όλα τα μαγαζιά που πουλάνε μπουζούκια.
Ρίξε και μια ματιά στο φόρουμ τι έχει ειπωθεί για τους διάφορους οργανοποιούς και όρμα.

Κάνε μια καλή γύρα όμως πριν καταλήξεις. Αρκετούς οργανοποιούς έχει μαζεμένους στα εξάρχεια.
Επίσης κοντά στον Κορυδαλό (βλ Περαιάς) είναι ο Σπουρδαλάκης που έχει όργανα για όλα τα πορτοφόλια.

Καλή αναζήτηση!

Μια διόρθωση μόνο για τον φίλο μου τον ΓΙΩΡΓΟ, ο ΧΡΗΣΤΟΣ δεν είναι στον ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ, αλλά στον προφήτη ΗΛΙΑ του ΠΕΙΡΑΙΑ , στην ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ και ΝΕΩΡΙΩΝ 27.

Γιατί εγώ είπα κάτι άλλο;

Mια αφελής πρόταση απο άσχετο…

Λες 700 αλλα άμα δεν το βιάζεσαι ότι παραγγελία και να βάλεις, κακά τα ψέμματα κάνα 5 μηνο θα πάρει…τι στο καλό; δεν θα μαζέψεις λίγα ακόμα μέχρι να στο κάνει ο μάστορας; κάνε παραγγελία κάπου καλά και ξόφλησέ το μέχρι να ετοιμαστει… αλλιώς με κάνα κομοδίνο θα καταλήξεις…
εγώ έτσι έκανα, είπα του Καρελλά να παραδώσει τότε, συμφώνησε ( με ανακούφιση γιατι είχε δουλειές ο άνθρωπος) και είχα χρόνο να ξοφλήσω ότι μου πε και να μαι εντάξει όπως και εκείνος.

καλή τύχη και…
η ώρα η καλη…

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις όποιο μπουζούκι θέλεις με οποιοδήποτε κόστος και να παντρευτείς του χρόνου.

Συμφωνω με τον Δημητρη Ζεκα …:088:

Εδω παμε ομως σε αλλο θεμα … στην εξυπνη επιλογη νυφης …:082:

Εαν σταθει τυχερος και παντρευτει Κινεζα , αυτοματως του `ρχεται και
το μπουζουκι προικα !!! … δυο σε ενα και οργανο και ανοργανο …:092:

σημ. το ανοργανο ειναι η Κινεζα , για τις ασκησεις …:092:

Αν θες ακομη καλυτερα, να μην παντρευτεις καθολου και να 'χεις το ελευθερο να παιρνεις κι απο ενα μπουζουκι ΚΑΘΕ χρονο…Αλλα μπορεις να κανεις και κατι ακομη- να ανοιξεις λιστα γαμου σε ενα οργανοποιειο και ολοι οι περι του γαμου να παρουν απο εκει τα δωρα του ζευγους- ολο και καποιο καλο κμματι θα σου κατσει, δεν μπορει…

Υπάρχει βέβαια και η (εξυπνότερη) επιλογή νύφης - ανεξαρτήτως εθνικότητος - με πλούσιο μπαμπά.
Ο πεθερός αναλάμβάνει, συν τοις άλλοις, το υψηλό κόστος αγοράς εξαίρετου χειροποίητου μπουζουκιού made in Greece φυσικά, προκειμένου για την ευτυχία της θυγατρός του.

Όσο για την νύφη, ανόργανη ή μη, μετά από μία τέτοια αγορά ενοείται πως αχρηστεύεται… για τις ασκήσεις τουλάχιστον.

Και μην βιαστείτε να με χαρακτηρίσετε ρατσιστή ή/και μισογύνη… Η Πελαγία το ξεκίνησε. :082: :089: :044:

Αν παραγγείλεις όργανο σίγουρα θα σου έρθει πιο ακριβά και πιθανών να μην σε ικανοποιήσει το τελικό αποτέλεσμα…πήγαινε μια βόλτα στου Μάτσικα ή στου Σπουρδαλάκη ή στον Στάμκο που λένε τα παιδιά που έχει αρκετά έτοιμα για να δεις