Οργανοποιειο Ορφευς

Καπου το εχω ξαναδιαβασει αλλα δε θυμαμαι που.
Πριν λιγες μερες επεσε στα χερια ενος φιλου μια κιθαρα που μοιαζει με κλασσικη αλλα παιρνει συρματινες χορδες…δεν την εχω δει ακομη ωστε να εχω αποψη.Μεσα ειχε μια ξεθωριασμενη ετικετα που εγραφε οργανοποιειον ορφευς.Ξερουμε κατι σχετικο;

Πιθανοτατα να ειναι ΑΠΑΡΤΙΑΝ. Ετσι ονομαζαν το οργανοποιειο τους.

Απαρτιαν!!!..θυμομουν οτι το “οργανοποιειον Ορφευς” ηταν αξιολογο και το ειχαν καποια αδελφια…δε θυμομουν οτι προκειται για τα αδελφια Απαρτιαν.Λοιπον…θα επανελθω με φωτογραφιες,πιθανοτατα και αυριο:)

Ανταμωσα την κιθαρα!!!

Αυτη η κιθαρα ηταν εντελως παρατημενη για να μην πω πεταμενη,σε μια αποθηκη.Ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη.

Οσον αφορα τις ζημιες της,εχει ενα ραγισμα στο καραολο το οποιο δε θεωρω και πολυ σοβαρο σε σχεση με το σπασιμο και καποια ραγισματα που εχει στο καπακι και στην πλατη της.Να σημειωσουμε οτι καπακι και πλατη εχουν ξεκολλησει σε μεγαλο βαθμο.

Δεν υπαρχει η χαρακτηριστικη σφραγιδα/πυρογραφια που εχουν αλλες κιθαρες των αδελφων Απαρτιαν.
Η ετικετα αν και φθαρμενη προδιδει το οργανοποιειο Ορφευς.Μαλλον προκειται για ετικετα του Γρ.Απαρτιαν

Παρατηρηστε στο σπασιμο του καπακιου δειχνει σαν να εχει επισκευαστει ξανα στο παρελθον…θαρρω οτι εχει προστεθει ενα πιο σκουρο κομματι ξυλο.
Στο σωμα επισης υπαρχει ενα γδαρσιμο/ξεφλουδισμα που πρεπει να εχει επισκευαστει.

Οποια στοιχεια μπορουν να προκυψουν ειναι πολυτιμα…

Στοιχεια επισης,για το ποσο μπορει να κοστισει η επισκευη της και προτασεις για το που μπορει να γινει σωστα…παραπανω απο ευπροσδεκτα.:slight_smile:

απαρτιάν είναι, η ετικέττα είναι του κρικόρ. και μάλλον προπολεμική, μοιάζει με την άλλη του 1933.
πολύ ταλαιπωρημένη, αλλά αξίζει να δοκιμάσεις την επισκευή. αν σώνεται το καπάκι και αν δεν έχει γίνει αλχημεία στον καβαλλάρη (στραβό ξανακόλλημα με ισχυρή κόλλα) μπορεί να ξαναμιλήσει!

Είναι κιθαρόνι 3/4 μάλλον. Οι πιο παλιές κιθάρες του Γρηγόρη (δεκαετία 30’) δεν είχαν συνήθως σφραγίδες…
Κοίταξε μήπως έχει και καμιά 2η ταμπέλα στον τάκο…η δικιά μου είχε…και συνήθως εκεί είναι απείραχτες οπότε μπορεί να μάθεις και χρονολογία…
Αυτό το κακό όμως να σκίζουν τις ταμπέλες…πολύ μεγάλη μαλ…!!!

1 «Μου αρέσει»