Οργανο & συνταξη

Αγαπητοί Φίλοι, γεία σας!

Ίσως το θέμα σας φανεί παράξενο, αλλά δεν είχα και πουθενά αλλού να αποταθώ.
Λέω σε δυο χρονάκια να βγω κι εγώ σε σύνταξη, Θεού θέλοντος, βέβαια, μια που θα πλησιάζω τα 60 χρόνια μου. Σκέφτομαι, το λοιπόν, διάφορα πράγματα με τα οποία θα μπορούσα να ασχοληθώ.

Ένα είναι οι υπολογιστές (μια γερή πέκα), αλλά ο μεγάλος μου καημός είναι που δεν ευτύχησα να μάθω μουσική, λόγω του ότι στο ευαγές ίδρυμα, το Ε’ Γυμνάσιο Αρρένων του Πειραιά δεν υπήρχε μάθημα μουσικής, τουλάχιστον τα έτη που φοίτησα ('64-'70).

Μερικά χρόνια πριν ξεκίνησα μια προσπάθεια στη Δημοτική Χορωδία Κέρκυρας, όπου τραγουδούσα με άλλους φίλους κλασσικό κυρίως ρεπερτόριο, αλλά δεν υπήρξε υποστήριξη και αναγκάστηκα να διακόψω, αν και είχα μάθει κάποιο σολφέζ και έβγαζα κάποιες νότες στο πιάνο με αυτοδιδασκαλία.

Τις προάλλες κουβέντιαζα με το “μαέστρο” μας, το καθηγητή μουσικής στο σχολείο μας, σχετικά με το αν θα ήταν δυνατό να κάνω κάτι με κάποιο όργανο, κατά προτίμηση μπουζούκι, βέβαια, και όπως ήταν αναμενόμενο μου έβαλε πάγο.

Δεν φιλοδοξώ να γίνω κανένας δεύτερος Καραντίνης ή Σταματίου (Σπόρος) που λέει ο λόγος. Απλώς αναρωτιέμαι αν γνωρίζετε από την πείρα σας τί πιθανότητες υπάρχουν για ένα γηραλέο (πλην πρόθυμο) άτομο της ηλικίας μου να μάθει να γρατζουνίζει μερικά πράγματα σε ένα ταλαίπωρο έτσι κι αλλιώς όργανο. Αν υπάρχει τρόπος να ξεκινήσω μόνος μου στην αρχή, ώστε να κατανοήσω μερικά πράγματα και να μη πάω σε κανένα δάσκαλο ως ένα ξύλο απελέκητο!

Εν αναμονή της ευγενούς βοήθειάς σας
Φιλικότατα:)
Δαμιανός.

Ως ξύλο απελέκητο θα πάς, Δαμιανέ και γρήγορα! Ο χρόνος που θα χάσεις «μαθαίνοντας» μόνος σου θα είναι τεράστιος, αν ληφθεί υπόψη και ο χρόνος που θα χρειαστεί ο δάσκαλός σου αργότερα, για να σου ξεμάθει τα κακώς μαθημένα. Με το μπουζούκι (των 500 ευρών) και στο δάσκαλο, λοιπόν.

Φίλε damker βεβαίως αν έχεις θέληση και μεράκι, με τη βοήθεια ενός δασκάλου, που υπάρχει στην κέρκυρα,θα παίζεις σύντομα μπουζουκάκι. Εξάλλου θα έχεις τόσο χρόνο στη διάθεση σου,που αν δεν κάνεις κάτι θα στη βαρέσει.:047:

Μην μασάς καθόλου τσάκο ενα οργανάκι αξιοπρεπές και βούρ στο δάσκαλο, αφού το λαχταράς γιατι να μην το κανείς, για να σου μείνει ο νταλγκάς?

Απόκριες του '94 στην Πάτρα. Πέμπτη βράδυ των τελαυταίων Αποκριών. Φοιτητής όντας και με αψιλίες να παίζουν οποιαδήποτε πιθανότητα για μαγαζί ήταν μηδενική(απλησίαστα λόγω κόστους και εποχιακού προγράμματος). Παίρνω τον μπαγλαμά μου με ένα φιλαράκι μια μαυροδάφνη στην Πλατεία Γεωργίου στο -παγκάκι. Σιγά σιγά μαζεύτηκε ο κόσμος από τριγύρω. Σταματάει και ένας κύριος καμιά 55 αριά χρονών με ένα μπουζούκι στα χέρια. ‘‘Ρε παιδιά να παίξουμε παρέα;’’. Παίξαμε και έγινε χαμός. Σε μια στιγμή σταματάνε κάτι πιτσιρικάδες του λυκείου και πειράζαν το κύριο. Αυτός τους έκανε πλάκα ‘‘θα τα πούμε τη Τρίτη στο σχολείο. θα σας κανονίσω’’. Εν τέλει όταν σταματήσαμε μας είπε την ιστορία του καθηγητής ήταν που στα γεράματα του αποφάσισε να μάθει μπουζούκι και σε μικρό χρονικό διάστημα είχε κάνει πρόοδο καλή και ικανοποίησε το μεράκι που είχε από παιδί.
Μακροσκελής η εισαγωγή μα το συμπέρασμα απλό. Αν το έχεις μεράκι όρμα του Δαμιανέ. Μόνο κερδισμένος μπορείς να βγείς από την ενασχόληση σου με την μουσική.

εχω ρναν γειτονα ο οποιος ειναι 70 σιγουρα και γρατσουναει με την βοηθεια ενος δασκαλου ξεκινησε να παιζει.οποτε ξεκινα το εργαλειο και λιωστο…

Στον δάσκαλό μου πήγαινε ένας 60αρης (δεν ξέρω αν πηγαίνει ακόμα, πήγαινα πριν 4 χρόνια) και σε 2 χρόνια είχε φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο γιατί είχε μεράκι (για πιάνο πήγε μάλιστα, πιο δύσκολο απ’ το μπουζούκι). Αν έχεις θέληση και σου αρέσει, σε ότι ηλικία και να σαι, δεν έχει σημασία, μπορείς να μάθεις άνετα. Μόνο θέληση και μεράκι θέλει και τα υπόλοιπα έρχονται

Όπως λέω σε όλους…“Η μάθηση δεν έχει ηλικία”. Αν πρόκειται και για μεράκι, τότε ξεκίνα!!!

Όσο το καθυστερείς και το συζητάς τόσο θα το παρατήσεις…
Για αυτό βουρ στο ψητό!!! (στο ωδείο δηλαδή)…:slight_smile:

Αντε ρε φίλε να γίνομε δυό. Κι εγώ στα 56 μου (πριν δυό - τρείς μήνες) ξεκίνησα τη δεύτερη προσπάθεια. Η πρώτη πριν χρόνια δεν στέφτηκε με επιτυχία λόγω εξωγενών παραγόντων και συγκυριών.
ΜΕ ΔΑΣΚΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ, πριν στραβώσεις και θέλεις ίσιωμα και μετά να μάθεις από την αρχή.

Ξεκινα αμεσως.σου συνιστω για αρχη να προτιμησεις τριχορδο που αιναι σαφως πιο ευκολο για την ηλικια σου.Καλο ειναι να πας σε δασκαλο και να δωσεις βαση περισσοτερο στο πρακτικο κομματι παρα στο θεωρητικο.Μολις μαθεις το πρωτο κομματι κανε μια αναφορα για να παρεις τα μπραβο σου.πιστευω οτι και οι υπολοιποι που σου απαντησαν να θελουν να μαθουν την εξελιξη σου(Την πατησες μεγαλε γιατι τωρα που βγηκες στον αερα πισογυρισμα δεν υπαρχει)

Τί να έγινε ο φίλος τελικά?Να έμαθε τελικά μπουζούκι?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση πως άρχισε να παίζει τελικά!
Ποτέ δεν είναι αργά για να μάθεις κάτι, απλά διαφοροποιείται ο τρόπος εκμάθησης.

2 «Μου αρέσει»