Οργανα ''ημιπαραδοσιακα''

Παιδια καλημερα,και καλο μηνα.
θα ηθελα να σας ρωτησω αν παιζετε η’ εχετε οργανα παραδοσιακα τα οποια να εχουν αλλαγες ως προς την κατασκευη τους,η’ ειναι υβριδικα ας μου επιτραπει ο ορος.
Εγω ειχα την χαρα να φτασει στα χερια μου μετα απο πολυ σκεψη και συνεννοηση με εναν φιλο κατασκευαστη ενα εφταχορδο αταστο λαουτο.Επισης εχω ακουσει για μπουζουκια με συμπαθητικες χορδες.
Σας παραθετω φωτογραφια

Εμενα παλι ξερεις τι τριγυριζει το μυαλο μου; Λαουτο, οπως π.χ. κρητικο ή στεριανο, ασυγκεραστο (ετσι δε λεγονται τα οργανα που μπορουν και παραγουν μορια;). Βεβαια θα μου πεις υπαρχει το πολιτικο λαουτο. Ναι, αλλα εχει πιο μικρο σκαφος και δεν ειναι ολες του οι χορδες μεταλλικες οπως στα λαουτα που προανεφερα. Ετσι εχει τελειως διαφορετικο ηχο απο το κρητικο και το στεριανο. Ελπιζω να μη θεωρηθω ιεροσυλος, βεβηλος κλπ:), αλλα θα ηθελα πολυ να πιασω στα χερια μου κατι τετοιο. Λατρευω τον ηχο του λαουτου και το υφος των μακαμιων και θα μου αρεσε ενας τετοιος συνδυασμος:241:. Και παλι ελπιζω οι λαουτερηδες να μη με παρεξηγησουν:256:.

αυτο το οργανο ειναι ενα τετοιου ειδους οργανο…ειναι εφταχορδο,και ειναι με μεταλλικες χορδεσ…εχει τον ηχο του λαουτου και συνδιαζει ολες τις δυνατοτητες ενος αταστου οργανου…αν μαζευτουμε με την παρεα που ολο συζηταμε θα το φερω να το ακουσετε.Πηρε καιρο μεχρι να αποφασισω τι θελω,και ποια στοιχεια να εχει επανω,και μετα βεβαια με την βοηθεια του Δημιουργου Τασου Θεοδωρακη εγινε πραγματικοτητα.Εκεινος ελυσε τις τεχνικες δυσκολιες.
Ειναι ισως απο τα πιο ευχαριστα και πρακτικοτερα οργανα που εχω παιξει.Οι μαγνητες δε λυνουν παααααααρα πολλα προβληματα.
Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο δινω το ηλεκτρικο ουτι[το ενα απο τα δυο],γιατι απλα για μενα τωρα πια ειναι αχρηστο αφου κανω την δουλεια μου με το ‘‘λαουτι’’,και ειναι αμαρτια ενα καινουριο και τοσο καλο οργανο να καθεται.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:43 —

να ξερεις βεβαια οτι υπαρχει λαυτα με μεταλλικες χορδες…εχω δει,και ειναι πολυ ωραιο σαν οργανακι.

Λαουτο, οπως π.χ. κρητικο ή στεριανο, ασυγκεραστο

Μήπώς εννοείς κάτι τέτοιο, όπως αυτό του Ross Daly; http://www.youtube.com/watch?v=hyyBC9oNX08
Κατά τη δική μου άποψη, είναι πολύ ενδιαφέρων ο ήχος του και κάθε άλλο παρά “βεβήλωση” του λαούτου είναι, μάλλον πιο κοντά στην αρχική μορφή του θα λεγα.

Περιπου… Αυτο φερνει περισσοτερο σε λαφτα, λογω του μικροτερου σκαφους. Εγω θα ηθελα πιο μπασο οργανο, με σκαφος ακριβως οπως του κρητικου λαουτου. Ελπιζω καποια στιγμη στο μελλον να μου δωθει η ευκαιρια να παραγγειλω ενα τετοιο οργανο.

Το δικο μου ειναι αρκετα μεγαλο οργανο,και το σκαφοσ ειναι σαν στεριανου.Πολυ ωραιο μπασατο ηχο και ωραια ατακα…το εχω ευχαριστηθει παρα πολυ

Ένα μουσικό βοήθημα κυρίως για τους ψάλτες έχει κατασκευάσει απο τις αρχές του 1980 ο κ. Βασίλιος Κατσιφής.

Πρόκειτε για ένα όργανο με πολλαπλές και διαφορετικές μεταλικές ταστιέρες που αλλάζονται ανάλογα με τον ήχο της βυζανινής μουσικής.

Αν ο κατασκευαστής του ήταν μηχανικός, θα είχε χρησιμοποιήσει μανταλάκια του κανονιού: αλλαγή ήχου στο πίτς φυτίλι!