Ολική Επαναφορά (2007)

Γεια σας χαρα σας μαγκες μου,σ’ολους τους μαχαλαδες,
γεια σας και σεις οι δασκαλοι και σεις οι μαθηταδες.
Εγω δεν εχω τραπουλα να βγαινουνε ρηγαδες,
γιατι δεν παιζω τον παπα στις θρησκες τις κυραδες.
Also γραβατα δε φορω γιατι δεν ειμαι φλωρος,
μα ουτε και παπιον γιατι δεν ειμαι σερβιτορος.
Δεν ειμαι μαγκας του πουρε μηδε και της πατατας,
ειμαι ενας ανθρωπος απλος,καποτε και μα…κας.
Ειμ’ ενα μελος παλαιο που χω καιρο να γραψω
διοτι δεν ειχα το μπερντε πισι για ν’αγορασω.
Και κει που ημουνα πασας μαγκας και κλικαδορος,
βρεθηκα τωρα δοκιμος,ψαρας ντουφεκιοφορος.
Σ’ ΟΛΑ τα μελη τα παλια γειαχαρανταν ως περα
και σ’ολη την νεοτητα επισης καλησπερα.
Μ’ολο που μοιαζω και εγω ποντικαρας και νεος,
προερχομαι εξ αναβολης παρθεισας εκ σημαιως.
Τωρα που…ξαναντυθηκα, βαλτε με στην παρεα
και στο ρεμπετοκαψιμι θα συζητουμ’ ωραια.
Το φορουμ ειναι ζορικο και μαγκικα φτιαγμενο
και στην καινουρια του μορφη σωστα μλετημενο.
Κατα καιρους αν δεν μιλω, ειναι νορμαλ νομιζω
ειμαι στα περιξ παντοτε τα postings τα μπανιζω…

ΩΡΑΙΟΣ!!!
“καλος ηρθες” στο φορουμ :slight_smile:

Γεια σου ρε Μπαρμπαγιώργη!!!

Γεια σου, Στάθη!

Να΄ναι όμως ολική η επαναφορά σου και όχι από τα πέριξ… :slight_smile:

Καλώς τον κοντοχωριανό!
Παρεμπιπτόντως στο τελευταίο τεύχος της Κλίκας έβαλα ένα στιχούργημά σου από το 2001, αφιερωμένο στον Αυστριακό!

Ρεεεε καλώς το Στάθαρο. Πάνε χρόνια ! Το βαρλομπούζουκο πως παει;

Βρε Καλώς τον. Πού 'σαι ρε Στάθη?
Σε χάσαμε και μας έλειψες ρε κερατά!
Τα ξέρεις τα καινούργια nicknames τώρα ή να αρχίσουμε τις συστάσεις;

Φιλοι γεια σας και σας ευχαριστω για το καλοσωρισμα σας. Καλως σας βρηκα.
Θα απαντησω σε ολους σας μεσα στο σαββατοκυριακο γιατι μεσα στη βδομαδα τρεχω πολυ αγρια-οπως και οι περισσοτεροι απο μας που ζουμε σε μεγαλουπολη-και δεν προλαβαινω ουτε με σφαιρες. Οσοι απ’ τους παλιους εχετε αλλαξει παρατσουκλια, πειτε τα μου.Τους αλλους(Αρη,Σωτο,Katsibox,κλπ) τους ξερω βεβαια.Τους καινουριους η ημικαινουριους φυσικα δεν θα τους ξερω αλλα θα γνωριστουμε εν καιρω. Επι τη ευκαιρια ρε μαγκες και μαγκισσες, πως διαλο μπαινει ο τονος πανω απο τα φωνηεντα, καθοτι απο πισια τυγχανω αλμπανης;

Πριν από το φωνήεν πατάς αυτό:

Σ’ ευχαριστώ ρε Πάνο. Μεγάλη υπόθεση για με τον ατζαμή! Επίσης: Τι θα πει “Αποκλεισμένος”; Ποιος τον απέκλεισε πως και γιατί; Μου θυμίζει ολίγη απο ζάλογγο, ολίγη απο …Τζάμπιονς League και ολiγη απο 17 Ν(τότε που κυνηγάγανε οι μπάτσοι με το Νασιάκο τον Κουφοντίνα και τους δικούς του στα λαγκάδια-έχω γράψει μαεστρικό έπος περί αυτού στο παλιό φορουμ που θα έδινα πολλά για να το ξαναβρώ…)
Ο ΔΟΚΙΜΟΣ

Λοιπον εχουμε και λεμε:
~Για τον Αρη Νικολαιδη:
Φιλε και κοντοχωριανε γεια σου. Λυπαμαι πολυ για την παρεξηγηση μας και τεινω και γω χειρα φιλιας και για οπουδηποτε ημουν εριστικος η ακομα και προσβλητικος ειλικρινα συγνωμη. Εμμενω στις περισσοτερες απο τις αποψεις μου(καποιες οπως ειναι φυσικο με την παροδο του χρονου διαφοροποιουνται) αλλα αυτο δεν ηταν λογος για να τραβηξουμε τοση κοντρα και να τσακωθουμε και εχω χρεωσει τον εαυτο μου γι αυτο. Εχουμε δημοκρατια(ευτυχως) και ειναι θεμιτο υγιες και φυσικο να διαφωνουμε λιγο η πολυ. Υπαρχουν βεβαια ανθρωποι με τους οποιους εχω μαλλωσει και στους οποιους δεν θα ξαναμιλουσα (ολοι εχουμε καποιους τετοιους) αλλα εσυ δεν θα μπορουσες να εισαι ενας απο αυτους διοτι πρωτον: Εισαι ενας αυθεντικος και τιμιος μαχητης των ιδεων σου και των αρχων σου και αυτο ειναι σεβαστο και εκτιμητεο εστω και αν οι δικες μου διαφερουν. Ξερω πως συνειδητα στεκεσαι πασχιζεις και υποστηριζεις το δικιο. Παρομοιως και γω και πολυ αλλοι εδω μεσα που λεμε τα πραματα με το ονομα τους, παραδεχομαστε οσους αξιζουν και λοιδωρουμε την καφριλα και την καθε ειδους ξεφτιλα.Τωρα η ξεφτιλα πουλαει αβερτα και μεις που μεγαλωσαμε τις εποχες που ο κοσμος ειχε ακομα αγνοτητα σεβασμο ηθος και αγαπη, εχουμε θελητα η ακουσια στρατευτει στις επαλξεις της αληθειας και αμυνομαστε με οτι μπορουμε κουβαλωντας συναμα και τον τριχορδο(η τετραχορδο) σταυρο μας στην πλατη. Και εσυ και εγω και πολυ αλλοι εδω στεκομαστε εκει που οριζει και που κελευει το δικιο. Εστω και αν οι οπτικες μας ειναι λιγο διαφορετικες(οχι τοσο οσο νομιζουμε οταν αρπαζομαστε.Οπως ειπε και ο και ο μεγας θειος Αλμπερτ, παρατηρητες απο διαφορετικες θεσεις καταγραφουν διαφορετικες παρατηρησεις για το ιδιο αντικειμενο.)Και αυτο μου φτανει γι αυτο και ειμαι εδω μαζι σας. Δευτερον, εισαι(με την καλη εννοια) ενα μεγαλο παιδι(ετσι ειμαι και γω το παραδεχομαι) με τον χαρακτηριστικο ενθουσιασμο την ευρηματικοτητα το χιουμορ και τη σπιρταδα του γυμνασιοπαιδου, στοιχεια που θα πρεπε να ειναι εκτιμητεα και οχι …παρεξηγητεα οπως κατα καιρους συμβαινει. Οπως θα θυμασαι στο γυμνασιο, μας ηταν πολυ πιο ευκολο να πλακωθουμε για ψυλλου πηδημα λεκτικα η κυριολεκτικα.Αυτο συμβαινει και εδω συχνα και τελικα καταλαβα οτι μερικες φορες ειναι και υγεια! Ας μη χαλαμε ομως και τις καρδιες μας βρ’ αδερφε που θα ελεγε και ο Χατζης. Να σαι καλα!
Υ.γ.Ευχαριστω για τη δημοσιευση των εμμετρων παραληρηματων μου στην Κλικα.(κορυφαια δουλεια το περιοδικο). μηπως μπορουμε να βρουμε και το τρομοεπος(;), γιατι εβγαζε πολυ γελιο και ειναι απο αυτα που τα παραδεχομαι και ιδιος σα να τα εγραψε καποιος αλλος.
~Για τον Αποστολο Νικολαιδη:
Καποτε μιλησα ειρωνικα εως και προσβλητικα για το σπουδαιο και μοναδικο αυτο καλλιτεχνη, και ο λογος ηταν οτι τον …προπαγανδιζε συνεχως ενας ψιλογελοιος που περασε απο δω κανα φεγγαρι ονοματι Jimbos και με τον οποιο ειχαμε αρπαχτει για τελειως ασχετα μετον Νικολαιδη θεματα. (Κυριως γιατι ηταν ενοχλητικος και καραγκιοζης. ) Στα νευρα της νεοτητος μου-ημουν 30αρης τοτε τωρα στα 35 κατεβηκε καπως το μυαλο- τον ξεχεσα-και καλα του εκανα!-αλλα η μπαλλα πηρε και τον Νικολαιδη και σημερα απολογουμαι δημοσια γι αυτο και ζηταω συγνωμη απο την καρδια μου για οτι ειπα.Αιτια για την ευαισθητοποιηση μου πανω στο θεμα ηταν τα οσα εγραψε σχετικα ο Νεαρχος για το Γυαλινο Κοσμο και τα οποια πρωτοδιαβασα στην Κλικα. Πηγα και αγορασα το δισκο σαν το μετανοιωμενο αθεο που γυριζει στην εκκλησια(παρομοιωση ειναι, μην του δωσετε θρησκευτικες προεκτασεις) και ακουγοντας τον ξαναγυρισα σε μια ξεχασμενη αλλα θεμελιωδη περιοχη εκεινου του παραλληλου ονειρικου κοσμου που ο καθενας μας χτιζει και κουβαλαει μεσα του απο νηπιο και που πολυ θα ηθελα να περνουσε η ψυχη μου εκει οταν φυγω απο αυτον τον υπεροχο και πουστη κοσμο. Και ακουσα σε παλιες κασετες σε αγροτικο αυτοκινητο που οδηγουσε καπνιζοντας αρειμανειως καρελια κασετινα ο μεταναστης εργατης και ναυτικος πατερας μου, στο δρομο για Αθηνα η για τον ουρανο(απο τον παλιο δρομο) την βυζαντινη μαγκικη ραδιοφωνικη φωνη του να ερμηνευει την πεμπτουσια της μαγκιας της περιπλανησης και της αγνης λαικης αλητειας (που βιωσα και γω αργοτερα) υπο τους ηλεκτρικους κεραυνους και αναστεναγμους του Αγιου Χαρη. Και ειδα να σηκωνονται κατι πραγματικοι σιδερομαγκες της δεκαετιας του 60 και του 70 και να χορευουνε ζειμπεκικο σα να μαλλωνανε με το θεο, και γω μικρος κι αθωος δεκαετης θαμωνας στο πανηγηρι να στεκω μπροστα μπροστα και να κοιταζω και να μου τρυπανε τα αδυναμα παιδικα μου στηθια οι πενιες σα σφαιρες. Καπου εκει πρωτοχορεψα ζειμπεκικο ξυπολητος, με κοντο παντελονακι και μια μπλουζα που εγραφε Dallas, σταλμενη απο καποιους μεταναστες συγγενεις, οταν οι μαγκες αποκαμαν και αραξανε στα τραπεζια, και ειχα ηδη χωνεψει οτι επρεπε να εχω τουλαχιστον ενα σοβαρο λογο που να μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι για να με σηκωσει απανω(και γω ειχα ηδη πολλους). Δεν σηκωνεσαι να πας να παλεψεις με το Χαρο και με το θεο ετσι για πλακα… Εκει καταλαβα τι θα πει << -νοιωθω μια κουραση βαρια, χορευει ο Χρηστος, παραγγελια.>> Και ο Αποστολος εκει τραγουδουσε. Αυτος με μυησε και μενα και πολλους αλλους στη στοα του ρεμπετικου και του λαικου καημου.Καπου αναμεσα <<ουρανου και γης>>,αναμεσα Μαρκου και Στελιου, Τσιτσανη και Μουφλουζελη στεκοταν και καπνιζε το τσιγαρο του με το ζυγι την αλφαδοπηχη και το μικροφωνο αφημενα διπλα και μας προσκαλουσε: Μπατε μεσα ρε μαγκες, μπατε μεσα στο σκολειο να ανοιξουν τα ματακια σας!
Ας σε ξεκουραζει ο θεος (οπως τον αντιλαμβανεται ο καθεις μας) θειε Αποστολε και για τις ανοησιες που εχουμε ξεστομισει συγχωρεσε μας. Κι αν μας αντικριζεις απο το απειρο με αγαπη δωσε τα χαιρετισματα μας και τα σεβη μας σε ολους τους ρεμπετες του ντουνια. Αμην.

(συνεχιζεται)

Για το Σωτο:
Γεια σου ρε φιλε μου καλε και αδερφε μου Σωτε
καραμαγκιτη μπουζουξη και στιχουργε μου πρωτε.
Στην ποιηση απο παλια εισαι και συ μπασμενος
και τελευταια γενικως πολυ ανεβασμενος.
(Τωρα σε βαλαν σε χαλια και σε σαλονια πανω
και θ’ ανεβεις με τον καιρο -Σωτηρη μου- και σκαλες παραπανω!)
Βλεπω στο φορουμ εισαι πια το γενικο κουμαντο.
Με το καλο και μπουφετζης να γινεις ρε κομμαντο!
Να μας τρατερνεις φραπεδιες και…φραπελιες και ουζα,
και γω για σε και το V-max θα το σηκωσω σουζα!
Ως αλλος Μπατης αρχοντας και προεδρας μαγκιορος
στον “Καφενε του Σώτηρα”, και γω ο σερβιτορος!
Ξερω πως τρεχεις φιλε μου και συ δεν προφταινεις
κι αγωνα δινεις συνεχως βολτα για να τα φερνεις.
Μα γραψε μας δυο στιχους ρε, ριξε καμια ατακα
να θυμηθουμε τα παλια να γινει λιγη πλακα.
Σ ευχαριστω για τις πενιες ητανε πραμα πρωτο
και προσοχη στεκομουνα και ακουγα ρε Σωτο.
Ο Ιορδανης φοβερος και μαστορας της πενας,
ρεμπετης με χαλυβδινους γεννητικους αδενας.
Να σαι καλα και ευχομαι συντομως να τα π(ι)ουμε
και συντομα κι απο κοντα ολοι μας να βρεθουμε.
Γειαχαρανταν κουκια μπαγκλαν και τα σκυλια δεμενα
Σταθης ταριφομπογιατζης απο τα μαυρα ξενα!

Ο ΔΟΚΙΜΟΣ

Για KATSIBOX: Γεια σου ρε αδερφε Γιωργάρα!! Τι κανεις ολα νταξει; Καλιο αργα παρα ποτε ρε μαστορα! Το βαρλομπουζουκο σκοτωνει φιλε. Το εδωσα σε ενα παλληκαρι εδω τον Αντωνη και το ‘παιξε και παραγγειλε οργαναρα στο Βαρλα. Νομιζω το παρελαβε προσφατα και ειναι θεικο αλλα μου το ειπε τριτος, δεν του εχω μιλησει ακομα. Παρε το Σωτο επ’ ωμου και ελατε μια βολτα οποτε γουσταρετε, σας φιλοξενω εγω. Α, μην το ξεχασω: Στο βιντεακι που εχετε ανεβασει στο youtube(και γαμω) με το Βαρλα, παιζει ο ιδιος η το δικο σου μπουζουκι ειναι που ακουμε; Ζορικη πενια παντως. Δωσε χαιρετισματα στο Βαρλα. Θα μιλησουμε.

Ο ΔΟΚΙΜΟΣ

-Για Totis: Γεια σου ρε Μορφονιε! Ιδιος εισαι στη φωτογραφια ρε μπαγασα!
-Για Κωστας tm: Γεια σου ρε μαστορα! Τι εγινε με τα παρατσουκλια που θα μου εξηγουσατε βρε;Ακομα περιμενω. Αν και εσυ υποψιαζομαι οτι εισαι ο… μαγειρας της Κλικας(ΚΚ):127: ή οχι; Αν οχι τοτε ποιος εισαι, εισαι ο και λεγεσαι, που ποτε και γιατι γεννηθηκες, ποθεν αφιχθης, δια τιναν σκοπον, τι επαγγελεσαι, τι εμπορευεσαι και τι πρεσβευεις;

Ο ΔΟΚΙΜΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΤΑΘΗ ΑΡΧΟΝΤΑ
ΤΗΣ ΒΟΥΡΤΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΝΑΣ
ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΤΣΑΡΔΙ
ΜΕ ΣΩΑΣ ΠΙΑ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ

ΣΕ ΑΓΡΙΟ ΚΥΜΑ ΚΟΛΥΜΠΩ
ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΦΩΡΙΑ ΜΥΡΙΑ
ΚΑΙ ΧΩ ΧΑΘΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΕΔΩ
ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ

ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΟΥ
ΤΟ ΧΩ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΟ
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟ
ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΟ

ΜΑ ΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ
ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ
ΚΑΠΟΙΟ ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ
ΘΑ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΑΗ

Ελα, εντάξει. Μας βρήκες όλους.
Εγώ είμαι που είχα (τότε) μουστάκι.
Δεν μαγειρεύω πιά, αλλά τρώω σα νεογένητο.
:112:

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.