ΟΙ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΙ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ

Με αφορμή την ερώτηση του φίλου Γρηγόρη, την περασμένη εβδομάδα, σχετικά με το τραγούδι “Ας μη ξημέρωνε ποτέ”, για όσους δεν γνωρίζουν, αξίζει νομίζω να αναφέρουμε πως στο ρεμπέτικο έχουμε την παρουσία τριών δημιουργών/ερμηνευτών με το επίθετο “Χατζηχρήστος”:

  1. Απόστολος Χατζηχρήστος (1901 ή 1904 - 5/6/1959):
    Συνθέτης, Στιχουργός, Ερμηνευτής και Οργανοπαίκτης.

  2. Ευάγγελος Χατζηχρήστος (??? - ???):
    Ερμηνευτής και Συνθέτης (2 τραγούδια φέρουν το όνομά του).
    Πρώτος εξάδελφος του Απόστολου, τον οποίο συνοδεύει σε 6 τραγούδια.

  3. Κώστας Χατζηχρήστος ή Τσανάκος (όπως ήταν γνωστός) (1911 Σιβρισάρι - ???):
    Ερμηνευτής (κυρίως), Συνθέτης και Στιχουργός.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει συγγένεια με τους δύο άλλους ή πρόκειται για συμπτωματική συνονυμία.

  • Για τον Αποστόλη, έναν από τους λαμπρότερους δημιουργούς και ερμηνευτές του ρεμπέτικου, του πρέπει ξεχωριστό topic, με βιβλιογραφία, εργογραφία, δισκογραφία, κλπ.
    Ας κάνει κάποιος άλλος το ξεκίνημα κι εγώ προσφέρομαι να βοηθήσω.
  • Όποιος ξέρει περισσότερα για τους δύο τελευταίους, ας μας δώσει τα φώτα του.
  • Για τον Τσανάκο, αν σας ενδιαφέρει, μπορώ να δώσω κάποιο αρκετά καλό δείγμα της δισκογραφίας του.

Σ.Π.

Να προσθέσω πως ο Απόστολος Χατζηχρήστος γεννήθηκε στη Σμύρνη.

Ο ίδιος

Τώρα που μιλάμε για “Χατζηχρήστους” μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το “Τρεις να 'ναι οι ώρες σου”, μια χασαπάρα που νομίζω ότι είναι του γίγαντα Απόστολου?

Θανάση, νομίζω πως είναι του Βλάχου. Θα επανέλθω αύριο με πλήρη στοιχεία.

Σ.Π.

<FONT FACE=“Courier New”>Λοιπόν Σάκη σε πληροφορώ ότι ο τρίτος ο Κώστας ο Χατζηχρήστος ή Τσανάκος ζεί και χαίρει άκρας υγείας στα 92του χρόνια.Τον συνάντησα πρίν καμμιά εβδομάδα σε ένα κουτουκάκι που διατηρεί ο γιός του στην Καισαριανή δίπλα στο κλειστό.Και μάλιστα το λέει ακόμα η περδικούλα του.Ρίξαμε κάτι πενιές και στα μερακλώματα πήρε να μας ψιλοσυνοδεύει.Ο γιός του νομίζω κάτι πήγε να κάνει τη δεκαετία του 60 σαν τραγουδιστής.Βάλε ρε συ Σάκη και τ’άλλα στοιχεια που έχεις γι’αυτόνανε γιατί μόνο κανα 2-3 τραγούδια του έχω σκόρπια.Το " κρασοπίνω" αν θυμάμαι καλά και ένα μανέ.</FONT>

Γιώργο, αυτό κι αν είναι ΕΙΔΗΣΗ φίλε μου! Ο Τσανάκος ΖΕΙ!! Ειλικρινά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Λες πως είναι 92 ετών. Γεννήθηκε το 1911, άρα επαληθεύεται η ηλικία του. Αύριο θα δώσω πληροφορίες για όσα τραγούδια του γνωρίζω.

Να’σαι καλά.

Σ.Π.

Φίλε Σάκη συμφωνώ ότι για τον Απόστολο πρέπει να γίνει ξεχωριστό topic.
Πρέπει να σου πώ ότι τον χειμώνα που μας πέρασε καναμε ένα αφιέρωμα στον Απόστολο εδώ στην θεσσαλονίκη και πήγε πολύ καλά.Καταφέραμε να βρούμε 88 τραγούδια .
Αλλά να εκφράσω και ένα παράπονο.Όταν ζήτησα βοήθεια εδώ στο Forum για να βρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα κομματια του Απόστολου απάντησε μόνο ένας αν δεν κάνω λάθος ,και σε παρόμοια ερώτηση για τον Β.Παπάζογλου πάλι το ίδιο.
Να προσθέσω ότι κυκλοφορεί ένα βιβλίο που έγραψε η εγγονή του Απόστολου με παρτιτούρες απο μερικά κομμάτια του.

Γειά χαρά
και καλή καρδιά.

<FONT FACE=“Courier New”>Σάκη δεν είναι είδηση.Τό 'χει ξαναγράψει ο΄ʼρης ο Νικολαίδης σε παλιότερο posting.Νομίζω κιόλας ότι και ο ʼρης μας πέρασε από το εν λόγω ταβερνάκι.</FONT>

Γιώργο, πράγματι το “ΤΡΕΙΣ ΘΑ’ΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΣΟΥ” είναι του Β. Τσιτσάνη (στίχοι & μουσική). Το πρωτοτραγούδησαν το 1947 σε μια ανεπανάληπτη εκτέλεση τρεις συνθέτες: Απ. Χατζηχρήστος - Β. Τσιτσάνης και Μ. Βαμβακάρης. Είναι, όπως λες, χασαπάρα και εντάσσεται θεματολογικά στα ρεμπέτικα της Ερωτικής Απιστίας.
Τώρα, που θα το βρεις, …δώσε μου ακόμα μια μέρα καιρό να το δω (sorry, το ξέχασα!).

Με ρεμπέτικους φιλικούς χαιρετισμούς

Σ.Π

Μήτσο, προσωπικά δεν είδα ποτέ τα δύο σου postings για τον Χατζηχρήστο και τον Παπάζογλου.
Με συγχωρείς, αλλά δεν θυμάμαι καν το όνομά σου!
Είσαι νέος στο forum και πότε έστηλες τις ερωτήσεις σου;

Φιλικά

Σ.Π.

Μια διόρθωση.
Το προπροηγούμενο posting μου είναι για τον Θανάση Καμπά και όχι για τον Γιώργο Τζωρτζόπουλο.
Sorry Θανάση, …αόματος!

Ο ίδιος

OK!

Προσπάθησε μόνο, αν θες, να με ενημερώσεις που μπορώ να βρω το κομμάτι…

Geia sou Sakh palaie!!pampalaie!!Arxaie!!Pote apoluesai re palioseira; thn exeis spasei thn katostara; H skopeueis na dhlwseis pentaetia;

Me skopimh kakentrexeia.
Diabolakos.

Sakh…THA MPOROUSES NA GRAPSEIS OLOUS TOUS STIXOUS APO TO…
“AS MHN KSHMERWNE POTE”…???
EYXARISTW

YG…EXEIS TO CD “KAFE AMAN AMERIKA”…ME TA GRINGLISH…??

  • Θανάση, το “ΤΡΕΙΣ ΘΑ’ΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΣΟΥ” συμπεριλαμβάνεται στο LP “ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ”, της MΑRGO 8221, που κυκλοφόρησε το 1981. Προσωπικά δεν το βρήκα πουθενά αλλού και δυστυχώς το εν λόγω LP, όπως ξέρεις, αποσύρθηκε από την κυκλοφορία εδώ και πολλά χρόνια.

  • Γρηγόρη, αύριο θα έχεις τους στίχους που θέλεις.

Φιλικά

Σ.Π.

  • Αγαπητέ Διαβολάκο, σίγουρα με μπερδεύεις με κάποιο άλλο πρόσωπο! Η δική μου σειρά αγόρι μου απολύθηκε πριν πολλά-πολλά χρόνια και απ’ ότι συμπεραίνω, μάλλον δεν θα πρέπει να είσουνα γεννημένος τότε.
    Αν γνωρίζεις κάποιον με το δικό μου επίθετο, δώσε μου στοιχεία για να τον χαιρετήσω εκ μέρους σου (θα είναι σίγουρα συγγενής μου, γιατί αποκλείεται η συμπτωματική συνονυμία).

  • Γρηγόρη, το “KAFE AMAN AMERIKA” δεν το έχω.

Σ.Π.

Σάκη,
ευχαριστώ για την προσπάθεια, παρότι ήταν χωρίς πρακτικό αντίκρισμα…

Βρε Θανάση, πράγματι έχεις δίκιο. Το LP το έχω και για να υπάρχει πρακτικό αντίκρυσμα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι, κάποια στιγμή, αφού μου δώσεις στοιχεία (διεύθυνση, κλπ) και προκύψουν κι άλλα τραγούδια, να σου τα γράψω σε μια κασέτα. Είναι το μόνο που, προς το παρόν, μπορώ να κάνω (δυστυχώς δεν έχω ακόμα τη δυνατότητα για παραγωγή mp3, κλπ).

Σ.Π.

Sakh…eyxaristw…to “KAFE AMAN AMERIKA”…tha sou to steilw…mazi me thn “MPOMPA”…molis erthei apo thn paragwgh…kathws kai kati allo se yfos mh rebetiko…kata thn yposxesh…!!
Otan ta pareis …tote ta leme…!

  • Φίλε Γρηγόρη, κι εγώ με τη σειρά μου σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά και τα λέμε πρώτα ο Θεός αύριο πάλι.

Πες μου, πως τα περνάς στην Αμερική? Ξέρω πως η ξενητειά είναι πολύ δύσκολη. Έκανα κι εγώ παλαιότερα 1 περίπου χρόνο στη Γερμανία και 7 χρόνια στην Αυστραλία και ξέρω από πρώτο χέρι…

Γειά και χαρά
και νά’σαι πάντα καλά

Σ.Π.