Οι πρώτοι μπουζουξήδες

Ε ναι, και το αμόνι του σιδερά παραμένει ιδιόφωνο αλλά, μουσικό όργανο δεν είναι…

(εγώ σταματάω εδώ, νομίζω ότι εξαντλήθηκα)

Μια στιγμή, πριν το αφήσεις, να βεβαιωθώ τουλάχιστον ότι καταλαβαίνω:

Με τα παραδείγματα του αμονιού και του σημάντρου κλπ., εννοείς ότι δεν είναι όργανα ούτε τα κουτάλια και τα ζίλια κ.τ.ο.;

Ε, όχι βέβαια! Κάθε αντικείμενο που χρησιμοποιείται από μουσικούς σε ορχήστρα, είναι όργανο. Τώρα, αν κάποια φορά κάποιος ενορχηστρωτής συμπεριλάβει (π.χ.) ένα σήμαντρο ή ένα τρίγωνο (των καλάντων) σε ένα (π.χ.) συμφωνικό έργο, συνήθως αυτό θα συνιστά εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Θυμάμαι μια φορά, μικρό παιδί, παρακολουθούσα μία συμφωνική συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών. Σε κάποιο σημείο πίσω, ένα τεράστιο τρίγωνο κρεμόταν δεμένο σε ένα υποστήλωμα. Πίσω του, ένας φρακοφορεμένος, όπως βεβαίως όλοι οι μουσικοί, καθόταν σε μία καρέκλα και είχε μπροστά του ένα αναλόγιο, το οποίο ξεφύλλιζε κάθε τόσο, όπως όλοι οι υπόλοιποι μουσικοί. Κάποια στιγμή σηκώθηκε όρθιος και τότε παρατήρησα ότι κρατούσε μία μεταλλική βέργα στο χέρι. Κάποια επόμενη στιγμή έδωσε ένα ήπιο χτύπημα στο τρίγωνο και μετά, με την άνεσή του, κάθισε πάλι στην καρέκλα και συνέχισε να ξεφυλλίζει την παρτιτούρα μέχρι τη στιγμή που και αυτός, μαζί με όλους, σηκώθηκε για να ανταποκριθεί στο χειροκρότημα των ακροατών.

Το τρίγωνο, κάποτε ίσως και το σήμαντρο (το αμόνι ποτέ!) μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατ’ εξαίρεσιν σε συμφωνικές ορχήστρες, ενώ βεβαίως δεν συνιστούν εξαίρεση τα βιολιά, το όμποε κλπ. κλπ. κλπ. Στα μικρά όμως συνήθως σχήματα λαϊκής μουσικής, μάλλον δεν θα δεις τραγουδίστρια που να μην χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή ζήλια, ντέφι, κουτάλια κλπ. Άρα αυτά τα αντικείμενα είναι σαφώς όργανα της λαϊκής ορχήστρας.

COL%2056294%20%20A

COL%2056294%20%20B

COL%2056327%20%20A

COL%2056327%20%20B

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»