Οι λαϊκοί δρόμοι και οι κύριες συγχορδίες τους

Το έβαλα το τραγούδι και το ακούω, θα το μελετήσω. Θα μπορούσατε να μου δώσετε ένα τραγούδι αντιπροσωπευτικό για κάθε ένα λαϊκό δρόμο, ώστε να μπορέσω να ακούσω και να εμπεδώσω όλα αυτά που βλέπω στις σημειώσεις σας;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον Ταμπαχανιώτικο δρόμο, ο οποίος αποτελείται από 4χορδο Ραστ και 5χορδο Νιαβέντ, στο τέλος των σημειώσεών σας τον αναφέρετε περιληπτικά, όμως θα ήθελα να μάθω και την αρμονία του.

Εγω δεν αναφέρω πουθενα τον ταμπαχανιωτικο. Επίσης δεν υπάρχει 5χ νιαβεντ. Αυτο που αναφέρεις Προφανώς ειναι το σουζινακ 5χ ραστ με 4χ χιτζαζ το οποίο ειναι πολυ σπάνιο στην Λαϊκή μουσικη.

Ναι συγνώμμη έκανα λάθος, έχω μπερδέψει τις σημειώσεις μου! :112:.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, ο Πειραιώτικος δρόμος από τι αποτελείται;

Ειναι χιτζαζκαρ με αυξημένη τέταρτη.

Σας ευχαριστώ πολύ, μου λύσατε αρκετές απορίες μου… :043:

Τελικα αποδεχόμστε τις σημειωσεις του Δ. Μυσατκιδη για τους δρόμους?Αν η απάντηση είναι καταφατική τότε θα πρέπει σε κάθε δρόμο να ορισθούν και οι κύριες συγχορδίες του ώστε να υπάρχει ενας μπουσουλας για όλους μας και μη μην μπερδευόμαστε.Ισως στο κεφαλαιο “Συλλογη δρόμων” να επιχειρηθεί κατι τετοιο…

Ακριβώς. Πρέπει να υπάρχει ένα ξεκαθάρισμα. Όταν οι γνώσεις είναι ξεκάθαρες, τότε υπάρχουν γερές βάσεις, άρα και το πάιξιμο γίνεται συνειδητά και όχι στον αέρα ή με την εμπειρία μόνο…

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι!
Αν επιτέπεται, να πω και εγώ την γνώμη μου σαν ερασιτέχνης μπουζουξής. Σχετικά με τα ονόματα των δρόμων υπάρχει από ομοιότητα μέχρι πλήρης αναντιστοιχία με τα μακάμ. Οποιος ενδιαφέρεται τον προτρέπω να βρεί το βιβλίο του Κηλτζανίδη σχετικά με την μη εκκλησιατική βυζαντινή μουσική που περιέχει όλους τους δρόμους (72 τον αριθμό) και παραδείγματα αλλά είναι με βυζαντινά σύμβολα και αυτό πρέπει να ληφθεί υπ όψη.
Το βιβλίο του Παγιάτη ειναι κλασσικό αλλά υπάρχουν και οι διχογνωμίες που αναφέρθηκαν. Ο κος Μυστακίδης πιστεύω έχει κάνει πολύ σοβαρή δουλειά και κατέχει το αντικείμενο.
Αλλά επειδή πιστεύω ότι η μουσική δεν εξαντλείται σ ενα εύκολο ‘‘λυσάριο’’ που θα σου δίνει λύσεις σε όλα ειναι η μελέτη ενος ενός συνθέτη που σιγά σιγά θα σε κάνει να καταλάβεις πώς είναι ένας δρόμος ποιές είναι οι βασικές του συγχορδίες ποιοι ειναι οι συγγενικοί δρόμοι για να περνάμε κτλ. Και οπως ξερουμε όλοι υπάρχει και η εμπνευση του δημιουργού και οι ‘‘απρόβλεπτες’’ συγχορδίες η αλλαγές.

Ελάφι, μάλλον θα είμαι πλέον κάπως αργά αλλά και γώ μόλις έχω πάρει το βιβλίο του Παγιάτη και παράληλα διαβάζω και μιά εργασία του Σαρακατσιάνου Μάριου στο Τ.Ε.Ι. Ηπείρου πάνω στον Χρηστο Ζώτο (ο καλύτερος λαουτιέρης και καθηγητής μουσικής) - “Από την Θεωρία στην Πράξη. Δρόμοι, ταξίμια και τεχνικές συνοδείας.”
Θέλω και γώ επί τέλους να μάθω τους δρόμους για να μπορώ κα κάνω δικά μου ταξίμια :slight_smile:
Σ’αυτήν την εργασία σε κάθε δρόμο αναφέρονται και οι γνώμες των Βούλγαρη, Καλτσανίδη, Μυστακίδη, Παγιάτη, Γρηγοριάδη, Πυργιώτη κλπ.
Τελικά υπάρχει μεγάλο χάος σε πολλά σημεία και δεν υπάρχει τίποτα σωστό η λάθος, μόνο διαφορετικές γνώμες, τις οποίες ο κάθε ένας μπορεί να υπερασπίσει με κάποια λογική.
Ο Ζώτος π.χ. έχει το ουσάκ με ανιούσα και κατιούσα και στην ανιούσα το διάστημα 1ης - 2ης σαν ολόκληρο τόνο, πράγμα που δεν το έχω συναντήσει αλλού…
Ο Παγιάτης και ο Μυστακίδης π.χ. ονομάζουν τον δρόμο Χουζάμ Σεγκιάχ σε αντίθεση με τον Ζώτο.
Ο Ανδρίκος ούτε καν σαν δρόμο τον φέρνει. Γιαυτόν το Σεγκιάχ είναι μόνο ένα 3χορδο.
Σύγχυση υπάρχει επίσης και στον δρόμο Κιουρντί, ενώ ο Νικολόπουλος τον παίζει στο youtube διαφορετικά απ ότι γράφουν όλοι και αυτός θεορείται καλός μπουζουκτσής.
Λές ότι οι κανόνες είναι απλοί αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτοί οι κανόνες, αλλοιώς δεν θα υπήρχε αυτή η σύγχυση.

υπάρχει και αυτή η πτυχιακή εργασία.
σχετικο θέμα με τα ανωτέρω.

ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ
ΤΜΗΜΑ ΛΑΪΚΗΣ & ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

https://apothetirio.lib.uoi.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/4659/Πτυχιακή%20εργασία%20%20Διονύση%20Μακρή.pdf?sequence=1

<<ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΑΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ
ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 1930
(Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΣΚΑΡΒΕΛΗ)
ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΗΛ. ΜΑΚΡΗ

Υπό την εποπτεία του
Κ. ΜΑΡΚΟΥ ΣΚΟΥΛΙΟΥ>>

Καλησπέρα, αυτή η καταγραφή έχει χαθεί;