Ο Πάγκαλος και οι φούστες

Εγινε μπρε κουμπαρακι !!
Ααα ωστε εισαι απ’τη Γιεραπετρω !! Πολυ χαρηκα, εχω και φιλους πολλους στα μερη σου, ειδικα στο Μυρτος.

Το τραγουδακι απού λες, κράθιε το στο αρμαρι και οντε σου βολεί γροίκα το, και ξάνοιγε ιντα λεβεδια ήτονε κεινοσάς ο Ζαμπέτας, ο βιγλάτορας τση λαικης μας παραδοσης, απού εσύνθεσε ντίπι καλα και μπεγιεντισμένα τραγούδια, ξαθέρια του λαικου τραγουδιου, απού βγάνουνε ούλοι οι σημερινοι τραγουδισταδες μεροκαματο, που δε γκατένε ιντα τωνε γινεται !!

Γιωργη, προσπαθησα να σου στειλω ΠΜ, αλλα το ντουλαπακι σου ειναι γεματο και μου γυρισε πισω. Αμα το αδειασεις θα ξαναπροσπαθησω.

Παρακαλώ να σταματήσουν οι ξένες γλώσσες και να το γυρίσουμε πάλι στα ελληνικά!
:slight_smile:

Μιά που ξαναγυρίσαμε σε αυτό το αρκετά παλιό θέμα, με απασχολεί και εμένα το αν υπήρξε Βαρβάρα Μεταξά. Από πρόσωπο συγγενικό της οικογένειας Μεταξά πήρα την πληροφορία πως, όχι. Αλλά πρίν δύο χρόνια στο Λονδίνο είχα παρακολουθήσει σε μάζωξη μη Ελλήνων φίλων του ρεμπέτικου μία ταινία Γάλλου για το ρεμπέτικο, μου διαφεύγει ο τίτλος και τα άλλα στοιχεία, πάντως περιείχε τη μέχρι δακρύων συγκινητική στιγμή όπου αντάρτες πετάνε στο πάτωμα όπλα μετά τη συμφωνία της Βάρκιζας (αυτό για υποβοήθηση προσπαθειών εντοπισμού του για ποιά ταινία πρόκειται). Στην ταινία αυτή λοιπόν, σε κάποιο σημείο εμφανίζεται κάποια ηλικιωμένη κυρία να συνεντευξιάζεται λέγοντας “ναί, ο πατέρας μου είχε το όραμα να καταφέρει τους Έλληνες ώστε να ακούν ευχάριστα Μπετόβεν” κλπ. και κάτω εμφανίζονταν τυπωμένες οι λέξεις “Barbara Metaxa”. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Και κάτι ακόμα που κανονικά έπρεπε να καταχωρηθεί σε άλλη ενότητα αλλά βαρυέμαι, συγχωρέστε με: Μάστορα, κατά τη μεταφορά συζητήσεων του παλαιού φόρουμ στο νέο, το όνομά μου ξαφνικά έχασε το επίθετό του. Σήμερα, μετά από αρκετή εντρύφηση σε παλαιότερες αναφορές, έχω την ισχυρή εντύπωση πως εκτός από εμένα, άλλος “Νίκος” δεν υπήρξε. Πώς θα γίνει λοιπόν, το “Νίκος” να γίνει “Νίκος Α. Πολίτης” έστω για αποκατάσταση της σαφήνειας;

Νίκο,
Στο “Ημερολόγιο” του δικτάτορα, επιμέλεια Φαίδωνα Βρανά, από τις εκδόσεις Γκοβόστη, αλλά και από άλλες πηγές είναι ξεκάθαρο πως καμιά του κόρη δεν έλεγαν “Βαρβάρα”.
Το θέμα με είχε απασχολήσει και το έψαξα αρκετά.
Αναφέρονται στο ημερολόγιο αυτό πολλές λεπτομέρειες και για τις κόρες του, τη Λουκία και τη Νανά, για τους γαμπρούς του που τους διόρισε σε θέσεις περίοπτες κλπ.

Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό, μια και επανήλθαμε στο θέμα. Το τραγούδι “Βαρβάρα” είναι σίγουρα του Τούντα;
Υπάρχει περίπτωση να είναι του Γιοβάν Τσαούς;

Ελένη ευχαριστώ, έτσι φαίνεται πράγματι. Για το Γάλλο και την ταινία του όμως, ξέρει κανείς κάτι; Του είχα γράψει αλλά απάντηση δεν πήρα.

Η «Βαρβάρα» πάντως, ως του Τούντα έχει καταχωρηθεί, τώρα αν την «έφτιαξε» ο Γιοβάν Τσαούς δεν μπορούμε φυσικά να ξέρουμε, όπως και για εκατοντάδες άλλα «δάνεια». Φυσικά στο δίσκο παίζει ο Γιοβάν Τσαούς «και η παρέα του», όπως ακούγεται στο σχόλιο παρευρισκομένου στην ηχογράφηση. Αλλά έχω ακούσει στο ραδιόφωνο, από ρουμανικό ραδιοσταθμό, «παραδοσιακή ρουμάνικη μελωδία» που είναι ατόφια η μελωδία της Βαρβάρας. Όταν έχω καιρό θα κυττάξω να το ψάξω. Όσο για τα λόγια, δεν φαίνεται με τίποτα να είναι του Γιοβάν Τσαούς ή της γυναίκας του. Κάποιος «λόγιος» πρέπει να τα έχει γράψει.

Η “Βαρβάρα” και το “Εγώ θέλω πριγκηπέσα” είναι τραγούδια καταχωρημένα στ’ όνομα του Τούντα, που τα έπαιξε στο δίσκο ο Τσαούς. Η “Πριγκηπέσα” μάλιστα είναι το ντεμπούτο του Τσαούς στη δισκογραφία και ο Τούντας πρέπει να ήταν ο δεσμός ανάμεσα στον περιθωριοποιημένο (σε σχέση με την αναφερόμενη παρουσία του στα μουσικά δρώμενα της Μ. Ασίας) Γιοβάν Τσαούς και τη δισκογραφία.
Και οι δύο συνθέσεις “φέρνουν” στον Τσαούς, αλλά δεν υπάρχει καμιά σοβαρή απόδειξη γι’ αυτό. Για τη “Βαρβάρα” έχει ειπωθεί ότι πιθανά ήταν του Τσαούς, αλλά το πήρε “πάνω του” ο Τούντας για καλύτερη αντιμετώπιση από τα δικαστήρια, κάτι που μάλλον δε στέκει, αφού ο Τούντας το υπογράφει στο δίσκο κι όχι εκ των υστέρων μετά τη δίωξη που ασκήθηκε.

ΥΓ. Για την κουβέντα περί Πάγκαλου βάζω ένα παράδειγμα “εκδημοκρατισμού”:
Το περιοδικό ΚΟΜΕΠ, από το οποίο παρατέθηκε άρθρο για το ιδιώνυμο, είναι το αρχαιότερο πολιτικο-ιδεολογικό περιοδικό στην Ελλάδα κι ένα από τα παλιότερα διεθνώς. Ξεκίνησε την έκδοσή του το 1921 και προπολεμικά διέκοψε την κυκλοφορία του μόνο δύο φορές: Στα διαστήματα 1925-1926 και 1936-1940, δηλαδή επί Πάγκαλου και επί Μεταξά. Τόσο καλά!

O Γιοβανης παιζει επισης στο “Για να ξερεις αλανιαρη” με τη ΡΟΖΑ.

Οσο για τη Βαρβαρα αν θυμαμαι καλα, ο Σχορελης λεει οτι ηταν η γυναικα του Μεταξα …

Σας ευχαριστώ, Άρη και Νίκο για τις πληροφορίες.

Και να προσθέσω μια ακόμα πληροφορία, εδώ: Λέλα, το γένος Χατζηιωάννου ήταν η γυναίκα του δικτάτορα.

Πασο Ελενη μου …
Τι μυστηριο τελικα αυτη η Βαρβαρα …
Μηπως να βαλουμε τον Σερλοκ Χολμς ;;

:082: