Ο Θύμιος Στουραΐτης στον 902

Μποέμισσα…

Γειά σου ρε Κώτσο!!! Περιμένουμε κι άλλα!!!:109:

Υ.Γ. Ρε παιδιά στην μποέμισσα ποιος είναι αυτός ο άγριος με το λαχανί μπλουζάκι και το μούσι?:019::019::019:

απαντηση στο υστερογραφο …

ειναι, " ενας φιλος πουρθε αποψε απτα παλια, φορτωμενος με χιλιαδες αναμνησεις "…

Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα , μα θα το γράψω, και συμπαθάτε με…

Το ξέρω πως ο Στουραΐτης έχει πολλούς φανατικούς θαυμαστές απ`την παρέα μας, και όχι άδικα! Και δεξιοτέχνης είναι, και μεγάλος μουσικός, και ψυχή βγάζει με το παίξιμό του και το τραγούδι του.

Έχω και γω ηχογραφήσεις του και δε μπορώ να πω πως μ’ αφήνει ασυγκίνητο το παίξιμο και η ερμηνεία του γενικότερα. Υπάρχει κάτι όμως που πάντα δε μ’ αφήνει να ευχαριστηθώ ως το τέλος αυτό που ακούω: ο ήχος από το μπουζούκι του! Ίσως να είναι ο οργανοποιός μέσα μου που με μπλοκάρει. Αυτή η τέχνη που προσπαθεί -εκτός των άλλων- κολλώντας όλα αυτά τα ξύλα μεταξύ τους, να κατασκευάσει ένα όργανο που να μπορεί να δώσει δυνατό και καθαρό ήχο, καλύπτοντας όλη την γκάμα των ηχητικών αποχρώσεων…

Δεν μπορεί το αυτί μου λοιπόν να ανεχθεί η χρωματική γκάμα του οργάνου να περιορίζεται -σαν μανιέρα από ένα σημείο και μετά- αποκλειστικά και μόνο στο forte , οτιδήποτε και αν παίζει. Και άλλοι μπουζουξήδες έπαιζαν σκληρά, όχι όμως έτσι! Με αυτό τον τρόπο παιξίματος οποιοδήποτε μπουζούκι, από το καλύτερο ως το χειρότερο, δεν γίνεται παρά να ηχήσει σαν…γκαζοτενεκές! Και δε φταίνε τα όργανα γι`αυτό…Ακούστε τα βιντεάκια.

Δεν είναι αυτός ο ήχος του οργάνου!

Και πάλι, τη γνώμη μου είπα -εκ βαθέων- και συμπαθάτε με.

Φιλε Νικο

εγω εχω μονο τα αυτια μου και ειλικρινα γουσταρω πολυ, τον Θυμιο Στουραιτη …
αυτη τη στιγμη που σου απαντω και για δυο ωρες περιπου, ακουω τον Θυμιο σε
διαφορα τραγουδια του, πιο πολυ παιζω " μεσ`του Συγγρου τη φυλακη ", οποτε
παρατηρησα αυτο που λες και εννοεις …
αλλα απο οργανα και κατασκευαστικες ατελειες, ειναι ευλογο να μη γνωριζω …
αραγε φταιει το μπουζουκι του ??? η ο τροπος που παιζει ???
ΑΛΛΑ, δεν ξερω αν συμφωνεις, πολυ δενει ο ηχος του μπουζουκιου με την φωνη του…
ΑΨΟΓΑ θα ελεγα, ειτε ειναι σωστος , ειτε ειναι λαθος …

Λέω και ξαναλέω και ξαναμαναλέω ότι ο Θύμιος δεν κοπανάει συνέχεια. Κι απορώ με την άποψη του Νίκου, ο οποίος τον έχει ακούσει αρκετές φορές. Κοπανάει ΜΟΝΟ όταν υπάρχει φασαρία και δεν ακούει! Π.χ. όσοι τον ακούσατε στο “1000 και 2 νύχτες” τι θυμόσαστε; Οσοι τον ακούσατε νωρίς στον “Πίκο”; Ο άνθρωπος έχει πιάνο και φόρτε. Αν βγάλετε συμπέρασμα από τις πρωινές ώρες, τότε μάλλον θα είναι λαθεμένο.

ΥΓ. Ε όχι και λαχανί! Λαδί είναι…

Και στον 902, φασαρία είχε ?
Είναι ήχος μπουζουκιού αυτός, να τρίζει ολόκληρο, παιγμένο σχεδόν πάνω στον καβαλάρη;
Στο ταξίμι στην μποέμισσα π.χ., παιγμένο σε άκρα του τάφου σιγή…
Παίζει και λίγο piano, αλλά πάνω στον καβαλάρη, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο σκληρό! Γιατί; Για ένα ρομαντικό τραγουδάκι σαν τη μποέμισσα.
Τέλος πάντων, απόψεις είν`αυτές…

Αυτό μου θυμίζει την παροιμία που λέει, Μέλι πιάνεις Σκατά γίνεται…
:slight_smile:

Τα ίδια μου λέει κι ο Βαρλάς.
Ωρες-ώρες δε σας αντέχω εσάς τους οργανοποιούς. Επικεντρώνεστε σ’ αυτό που “σας καίει” και χάνετε μέρος της ουσίας. Αλλά όπως λες κι εσύ:

ΥΓ. Θυμάμαι και τον μπαρμπα-Μήτσο το Χέντριξ, που πότε έσουρνε την ταστιέρα στα ηχεία, πότε κοπάναγε την κιθάρα στους ενισχυτές, πότε της έβαζε φωτιά και την έκαιγε!
Φαντάζομαι ότι οι άνθρωποι της Fender θα ήταν έξω φρενών μαζί του…

H αλήθεια είναι ότι το όργανο τρίζει λιγάκι.
Πάντως εμένα στην όλη φάση δεν με προβληματίζει το μπουζούκι.
Εμένα με ενοχλεί η κοπελιά δίπλα του.
Ίσως θα έπρεπε να έχει μια κοπέλα με λίγο πιο ψηλή φωνή. Πολύ μπάσα η κυρία.
Τώρα θα μου πείτε γούστα είναι αυτά…

Αρη, αν ήσουν οργανοποιός, και συ τα ίδια θάλεγες…

Εκτός των άλλων, ξέρεις, (όχι πως θέλω να συγκρίνω λάχανα με πεπόνια…) και εγώ και ο Βαρλάς είχαμε φίλο τον Ιορδάνη!

Το συγκεκριμένο άκουσμα και μόνο, είναι καταλυτικό για να κατανοήσεις και να εντυπωθεί ανεξίτιλα μέσα σου όλη η χρωματική γκάμα και η ομορφιά του ήχου του οργάνου μπουζούκι !

Να μην προσθέσω το Χαλκιά, και τόσους άλλους…Ίσως φταίνε και τα χρόνια που περνάνε, αλλά σε όλους μας λίγο πολύ δε συμβαίνει κάποια πράγματα που καθόρισαν τα ακούσματά μας να μη μας αφήνουν να χαρούμε μέχρι το τέλος κάποια άλλα που τα ανατρέπουν ;

Κατά τα άλλα, το ξαναλέω, καλός και περίκαλος ο Θύμιος !

Νομίζω πως εδώ είναι όλο το μυστικό. Παίζει πάνω στον καβαλάρη. Όποιο όργανο και να παίξεις πάνω στον καβαλάρη θα διαμαρτυρηθεί. Έτσι τουλάχιστον νομίζω πως λέει η Φυσική. Από κει και πέρα ή το αποδέχεται κανείς ή πάει παρακάτω. Προσωπικά, υπάρχουν στιγμές που δεν το αντέχω και θεωρώ πως το καλύτερο σημείο να παίζει κανείς είναι εκεί που ξεκινάει η τρύπα από την πλευρά του καβαλάρη βέβαια.

Έχεις δίκιο. Κάτι σε …Τσαλιγοπούλου (θου Κύριε τω στόματί μου) θα ήταν πιο βολικό για το μέσο αυτί των ακροατών. Για το μέσο αυτί. Οχι για το δικό μου. Εγώ προτιμάω την “ενοχλητική” μπάσα φωνή.
Συγγνώμη αν γίνομαι κομματάκι “δογματικός”, αλλά εάν άρχισε να μας “ενοχλεί”(!) η φωνή της Καπετανίδου, δεν πάμε καθόλου καλά.

Να πω κι εγώ την κακία μου, ρε παιδιά:)

Ο κιθαρίστας παίζει το… “Αγαλματάκια ακούνητα”?:019:

Επίσης είναι πολύ άτονο το παίξιμό του ή φταίει ο ηχολήπτης?:047:

υ.γ Εάν έπαιζε κανένας άγνωστος τα τραγούδια σαν τον Στουραΐτη, θα σας άρεσε τόσο ή θα τον ρίχνατε στην πυρά ως αιρετικό?

Aν εμφανιζόταν άλλος ένας Στουραϊτης, όχι μόνο θα μου άρεσε, αλλά θα πίστευα και στα θαύματα ώσπου να τελειώσει η φιάλη ή τα τσιγάρα (ό,τι έρθει πρώτο).
Οσο για το παίξιμό του, δεν είναι αιρετικό: Απλά παίζει μπουζούκι σαν άντρας.

Νομίζω Άρη ότι παρεξήγησες.
Προφανώς και η Καπετανίδου είναι πολύ καλή τραγουδίστρια.
Και εμένα μου αρέσουν οι μπάσες γυναικείες φωνές και πολύ μάλιστα.
Απλώς στα συγκεκριμένα βίντεο δεν μου αρέσει και νομίζω ότι δεν ταιριάζει με του Στουραϊτη
Είναι τόσο κακό?

Γειά στο στώμα σου ρε Δημήτρη.
Βέβαια περί ορέξεος (ακοής)…τριζάτο.

[quote=Δημήτρης Ν.;167394]Να πω κι εγώ την κακία μου, ρε παιδιά:)

Ο Χ Ι :087:
Δημητρη,
να μην λες κακιες … αν ποτε σου ταιριαζει και βρεθεις στα λημερια του ΘΥΜΙΟΥ,
πηγαινε πρωτα να τον ακουσεις … και μετα γραψε ο,τι θελεις για δαυτον, αλλα
να τον ακουσεις live φιλε μου, ακουσες ???:mad:

Υ.Σ. και στις κακιες το σωστο μπαρμπαδελι ειναι αυτο :092:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=19738&highlight=������&page=2

Εδώ, έχω γράψει μια μικρή, ανέκδοτη ιστορία περί…«αντρικού μπουζουκιού»!

Ξαναματαλέω, για να μην παρεξηγούμαι, ο Στουραΐτης μ`αρέσει (και η κοπέλλα που τραγουδά μαζί του, επίσης!)