Ο Γιώργος Ζαμπέτας τα λέει όλα

Δεκτα …σχεδον ολα παιδια
μεγαλος συνθετης και παικτης.
συμφωνω υπαρχει φαιδροτητα
ενταξει και το “επιπτε”. εγω δεν το καταλαβα,δεν ειπωθηκε για να θιξει την
αγαραματτοσυνη του.

ομως

Η σκυλα(που μπορει να ειναι και η γυναικα του) που περνα κατω απ την καμερα απο που προεκυψε παιδια???
τι ειναι αυτο? χιουμορ σε τοπικ που ανοιχτηκε τη μερα της γιορτης του απ το φιλο μας προφανως για να δοξασει τη μνημη του.(ασχετα αν υπηρξε λαθος επιλογη του βιντεο)
Συγνωμη αν σας στεναχωρεσα αλλα μου χτυπησε πολυ ασχημα

Εισαι Θεος ρε Ζαμπετακο :109:

Θέλω να εκφράσω τη λύπη μου για όλα όσα γράφτηκαν απο τους φίλους προηγουμένως … και μένα δεν μου άρεσε το ύφος και η ειρωνία για μια γυναίκα μαυροφορεμένη που περναει σκυφτή για να μην εμποδίσει την κάμερα …ούτε μου έδωσε την εντύπωση ο φίλος τζάρτος ότι θέλησε να δώσει μαθήματα πολιτισμού . και βέβαια δεν συμφωνώ με τα λεγόμενα του μεγάλου μας Συνθέτη . Υπήρχαν πολλοί παλιότεροι σπουδαίοι δημιουργοί που είχαν παρόμοιες τοποθετήσεις ΄.Δεν στεκόμαστε σ αυτά , . Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόθεση απο κανένα και το θέμα είναι καλό να θεωρείται λήξαν.έχουμε πολλά κοινά όλοι μας την αγάπη μας για το λαικο πολιτισμό ,και ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο του ,την όποια γνώση η μόρφωση του να επικοινωνήσει ,να προσφέρει όπως μπορεί…

που να ζουσες και τωρα ρε ζαμπετα…

Μετά από τις πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις, απορημένος αναγκάστηκα να ξαναδώ το σημείο 6.29 του βίντεο.

Γνωστό είναι σε όλους τους παλαιότερους εδώ μέσα ότι δεν είμαι φίλος της μουσικής και της προσωπικότητας του Ζαμπέτα και επομένως δεν είχα, αρχικά, καθόλου ενδιαφερθεί για το βίντεο. Όπως λοιπόν είχα δηλώσει και στο #13, είχα πάει απευθείας στο σημείο 6.29, προετοιμασμένος να δώ κάποιο σκύλο. Δύο δευτερόλεπτα μόνο είδα βιαστικά και πραγματικά, μου φάνηκε σαν να περνάει σκύλος, μεγαλόσωμος και μαύρου / κανελλί χρώματος (σαν κάποια ημίαιμα λυκόσκυλα). Αν είχα προσέξει, όπως τώρα που το ξαναείδα, ότι πρόκειται για άνθρωπο, συγκεκριμένα για μαυροφορεμένη ξανθιά γυναίκα, το #13 δεν θα είχε βεβαίως γραφτεί. Άρα, το #15 του αγαπητού Τζάρτου, τουλάχιστον εμένα δεν θα με αφορούσε.

Θα μπορούσα να κάνω εκ των υστέρων χρήση των δυνατοτήτων που μου δίνει η ιδιότητά μου ως συντονιστή και να σβήσω το #13 και το #17, αλλά αυτό θα ήταν «κατάχρηση εξουσίας».

Ζητώ λοιπόν συγνώμη από τον φίλο Τζάρτο, με τη διευκρίνιση ότι τα σχόλιά μου ξεκίνησαν από τη λανθασμένη εντύπωση ότι στο επίμαχο σημείο είχε πράγματι περάσει σκύλος, όχι κάποια σκυφτή γυναίκα.

Παρακαλώ να θεωρηθεί ότι τα # 13 και 17 δεν τα υποστηρίζω πλέον.

Αμάανν!! :258: Επειδή το πράγμα νομίζω πήρε άλλες διαστάσεις και εξαιτίας μου, ήθελα να ζητήσω δημόσια συγνώμη, το υπονοούμενο που έγραψα δεν αφορούσε τις γυναίκες, ούτε προς Θεού την συγκεκριμένη γυναίκα.
Φίλε Τζάρτο έχεις δίκιο. Κάτι άλλο είχα στο νου να περάσω με το μήνυμα μου, αλλά δεν το σκέφτηκα σωστά, εξάλλου δεν χρειαζόταν να προσθέσω κάτι τέτοιο γιατί το θέμα αφορούσε την ονομαστική εορτή του Ζαμπέτα και μόνο.

Πάντως, εκτιμώ και σέβομαι το γεγονός ότι δεν έχω λάβει σεμνόκουμπο στο θέμα έως τώρα από κανένα μέλος του φόρουμ. Και πάλι συγνώμη. :230:

Αφού ακούστηκαν τα απαραίτητα απο Ν. Πολίτη και Τ. Θεοδωράκη, και νομίζω πως ικανοποιήθηκε όποιος θιγμένος, επανέρχομαι στο θέμα. Ο Λάζαρος βέβαια πολύ σωστά πρότεινε να κλείσει εδώ, όμως ορισμένα πράγματα δε μπορώ να τα αφήσω ασχολίαστα. Ο fotis φράφει πιο πάνω πως ο Ζαμπέτας, κατα τη γνώμη του, ήταν ψιλο-αδιάφορος πολιτικά, δεν ήταν με κανέναν και ενάντια σε κανέναν. Να ρωτήσω κάτι fotis? Τη συζήτηση δεν την παρακολούθησες; Το βίντεο δεν το είδες; Τι παραπάνω έπρεπε να πει δηλ. ο Ζαμπέτας; Ξέρεις πόσα χρόνια είχα να ακούσω για βασιλιάδες και ‘‘συμμορίτες’’; Τι άλλο δηλ. έπρεπε να κάνει για να καταλάβεις οτι δεν είναι ‘‘ψιλο-αδιάφορος’’; Να πυροβολήσει στον αέρα; Και πως αντιλαμβάνεσαι το “σταματάει έγκαιρα’’;
Για τον oxtaxordos: αφού κάποιος (Λάζαρος Ραζής) προτείνει να σταματήσουμε εδώ, ποιός ο λόγος να γράφουμε ανούσια μηνύματα με 2-3 λέξεις του στιλ ‘‘ά ρε Ζαμπέτα’’ ή ‘‘ρε Ζαμπετάκο’’; Εσύ παρακολούθησες την κουβέντα και το βίντεο; Αντιλαμβάνεσαι πόσο σοβαρά - ουσιαστικά είναι ορισμένα πράγματα; Και στο κάτω κάτω γιατί τον αποκαλείς “Ζαμπετάκο”; Σου φαίνεται φυσιολογικό να διαβάσεις αύριο στο φόρουμ για τον ''Τσιτσανάκο”, για τον "ΑκηΠανάκο’’, τον ‘‘Παγιουμτζάκο’’ και τον ‘‘Βαμβακαράκο’’;

Σωστός! Αυτή είναι η σωστή προσέγγιση.
Ομως

αυτό εδώ δεν κολλάει. Το αν είναι κολλητός με τον κάθε Ψινάκη φυσικά και δεν έχει να κάνει με την αποτίμηση του έργου του. Εδώ όμως μιλάμε για το ίδιο το έργο του. Εγραψε τραγούδι για τον Ψινάκη, δεν ήπιε απλώς καφέ μαζί του. Ο άνθρωπος που έγραψε “…άι Ρόζα Λούξεμπουργκ τι σου 'χω φυλαγμένα…”, γράφει πια “…έχω πρόβλημα υγείας…”!
Άι Μάνο Ελευθερίου τι σου 'χω φυλαγμένα…

Έτυχε και είχα δει τυχαία τα βιντεάκια πριν από κάποιες μέρες στο youtube…

…και το συγκεκριμένο βιντεάκι στην πρώτη σελίδα της συζήτησης το ξαναείδα επίτηδες για να ξαναθυμηθώ που αναφέρονται οι βασιλείς και οι συμμορίτες. Που ακριβώς το λέει αυτό αυτό που άκουσες;

Η Ελλάδα της λοβιτούρας και της μαστούρας… αν υποθέσουμε ότι η συνέντευξη είναι κανένα δυο χρόνια πριν πεθάνει άρα κυβέρνηση ήταν της ΝΔ (το πιο κοντινό -σε πολιτικά πλαίσια- σε βασιλικούς) δεν φαίνεται ότι την υποστηρίζει πουθένα (λέγοντας και αυτά που λέει για την παίδεια - μεταξύ σοβαρού και αστείου).

Στο βιβλίο “η βρόχα έπιπτε” το λέει σε μια σελίδα (περί δικατορίας) ότι “πολιτικά δεν με ενδιέφερε τι κάνανε αλλά με χώρισαν από τους ανθρώπους που αγάπαγα. Έτσι κι αλλιώς, εγώ πολιτικά είμαι πάντα αντίθετος με την κάθε κυβέρνηση, είμαι πάντα αντπολίτευση”. (Εάν θές την σελίδα π.μ.)

Το αντιλαμβάνομαι με την έννοια ότι όταν μιλάει για το ελληνικό τραγούδι μιλάει για την ελληνική παράδοση προσπαθώντας να αποκλείσει τα ξενόφερτα. (Αυτά έλεγε και ο Τσιτσάνης στον Καλδάρα όταν όλοι έπαιρναν τα ινδικά.) και δεν λέει είμαστε εμείς και άλλος κανείς σαν λαός. Οι έλληνες είναι οι καλύτεροι κλπ εθνικιστικά. Πιστεύω καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ εθνισμού και εθνικισμού. Πολλές φορές πηγαινοερχόταν στο Λονδίνο γιατί ηρεμούσε (έτσι έγραψε και στο σταλιά-σταλιά) και νομίζω ότι δεν πίστευε ότι η Ελλάδα είναι η καλύτερη και η σπουδαιότερη χώρα με την έννοια που το λέει π.χ. ο Αδωνις, αλλά πίστευε ότι η παράδοση, ιδίως η μουσική παράδοση ήταν η καλύτερη. Μάλιστα το έλεγε, π.χ. για τον Παπαϊωάννου, έγραψε σπουδαία τραγούδια γιατί τα αισθανόταν, γιατί ήταν Έλληνας (5 Έλληνες στον Αδη κλπ).

Όπως και να 'χει, τα παραπάνω είναι εντελώς προσωπική άποψη η οποία ενδέχεται και να αλλάξει ανάλογα με την συζήτηση στο forum. Εξάλλου για αυτό τα συζητάμε, για να μαθαίνουμε.

Επίσης, θα πρέπει να έχουμε και στο μυαλό μας ότι γενικότερα υπήρχε και μια υπερβολή στα λεγόμενά του, χωρίς να ξέρω τον λόγο. Προφανώς για να δείξει λίγο παραπάνω τον εαυτό του επειδή τον είχαν ξεχάσει;; Δεν ξέρω. Παρόμοια υπερβολή είχα διακρίνει και σε μια συνέντευξη του Μπαγιαντέρα στον Παπαδόπουλο.

Τελικά, δεν ξέρω αν έχει νόημα να συζητάμε τόσο για τα πιστεύω κάποιου, που στο κάτω κάτω αν ήταν διαφορετικά, δεν ξέρουμε αν θα δημιουργούσε το ίδιο σημαντικό μουσικό έργο που δημιούργησε.

αυτό εδώ δεν κολλάει. Το αν είναι κολλητός με τον κάθε Ψινάκη φυσικά και δεν έχει να κάνει με την αποτίμηση του έργου του. Εδώ όμως μιλάμε για το ίδιο το έργο του. Εγραψε τραγούδι για τον Ψινάκη, δεν ήπιε απλώς καφέ μαζί του. Ο άνθρωπος που έγραψε “…άι Ρόζα Λούξεμπουργκ τι σου 'χω φυλαγμένα…”, γράφει πια “…έχω πρόβλημα υγείας…”!

Και βεβαια συμφωνω μαζι σου Aρη.Εννοουσα το προηγουμενο εργο του.Θεωρησα αυτονοητο οτι απο την στιγμη που οπως ελεγα τα παντα κρινονται " και τα παντα ρει" εννοειται οτι κρινεται και το καθε νεο εργο και αξιολογειται αναλογα και νομιζω θα συμφωνησεις,δεν υπερτιμουνται ουτε υποτιμουνται τα προηγουμενα ή και τα επομενα.Το καθε ενα εχει την δικη του αξια.Και τελος παντων καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει η καθε ειδους προσωπολατρεια πολιτικη ,καλλιτεχνικη κλπ και γενικως τερμα "στο αλλανθαστο του πάπα"και καθε πάπα.

Καταρχήν, και ο Καρατζαφέρης αντιπολίτευση λέει ότι κάνει στη ΝΔ, άρα υπάρχουν και άλλοι χουντοβασιλικοί ή κοντά σε αυτό πιο πολύ σε σχέση με τη ΝΔ.

Έπειτα, κανένας μας δεν πρέπει να ξεχνάει τις διώξεις του ρεμπέτικου κατά την περίοδου της δικτατορίας του μεγάλου “πατριώτη” (δεν φτάνουν και τα εισαγωγικά να πάρει ευχή) Ιωάννη Μεταξά. Αυτά για τους υποτιθέμενους πατριώτες. Και θεωρώ σωστό να μένουν ασχολίαστες τέτοιες επικίνδυνες αντιλήψεις από όπου και αν προέρχονται αυτές.

Σε σχέση με αυτά που έγραψε ο φίλος μου ο kourtoumis. Νομίζω ότι για παράδειγμα όταν μιλάμε για το πως κατέλειξε ο μεγάλος Μίκης Θεοδωράκης μπορείς να πεις ότι διαχωρίζεται το έργο από τον άνθρωπο (και μιλώ για τη συμμετοχή του στην κυβέρνηση Μητσοτάκη και τη μετέπειτα πορεία του αν και είναι μια τεράστια συζήτηση) και έχουμε μια διάσταση του τότε με το τώρα. Άρα μπορείς να πεις ότι υπάρχει και ένας διαχωρισμός και μία διάσταση από τη μελοποίηση του Ρίτσου μέχρι το '91. Με το Ζαμπέτα δε νομίζω ότι ισχύει κάτι ανάλογο, χωρίς να είμαι και ο απόλυτος γνώστης της ζωής του και της πορείας του. Από εκεί και πέρα για τα τραγούδια του νομίζω ότι περιττεύει να πω κάτι παραπάνω από όσα έχουν γραφτεί.