Ο ΑΓΑΘΩΝΑΣ ΚΑΙ Η Κ. ΤΣΙΡΙΔΟΥ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Κατεβαινουμε για δυο παραστασεις στις 12 13 Απριλη.Θα χαρω να γνωρισω πολλους φιλους απο το site.Το ονομα του μαγαζιου δεν το ξερω ακομα.Τα λεμε Κρητη!

Σας περιμενουμε με χαρα Κατερινα !!

Μαθε το ονομα του μαγαζιου να το διαφημισουμε και απο δω αναλογως …

Το μαγαζι λεγεται Νεραιδα,ειναι εξω απο την πολη.Γιωργη επιτελους Κρητη!!

Γιώργη, Κατερίνα και λοιποί συντοπίτες. ΙΣΩΣ κατέβω 12 Κρήτη. Αν κατέβω θα σας έρθω δίχως άλλο. Αλλά προβλέπω γκαντεμιά.

… κακούργα μετανάστεψη!

Ρε παιδιά Κέρκυρα πότε θ’ ανέβει κανένας; Μόνο κάτι τρελλιάρες και τρελλιάρηδες έρχονται για καμιά αρπαχτή από τα βυζανιάρικα! Εμείς οι πιο μεγάλοι μας έχουνε μπασκλασσαρία εντελώς. ΕΛΕΟΣ!!!

“Νεραϊδα” Κατερινα μου, τι εκπληξη !!
Η “Νεράϊδα” ειναι μια ομορφη ταβερνα στα ανατολικα στο δρομο προς Ακρωτηρι ψηλα απο οπου βλεπει κανεις πανοραμικα τα Χανια και το βορειο τμημα του Νομου. Εχει μεγαλη ιστορια μια και ειναι απο τα πιο παλια μαγαζια στην πολη.
Οι τωρινοι ιδιοκτητες την εχουν καπου 6 χρονια και πανε πολυ καλα !! Ο Γιαννης ηταν συμμαθητης μου στο Λυκειο και ο Γιωργος συγγενης απο τη μερια της γυναικας μου. Με το Γιαννη εντελως συμπτωματικα συνεργαστηκαμε σε μαγαζι το 1995-'96 οταν με το Λευτερη τον Σαρτζετακη (γνωστο τριχορδο Πειραιωτη-Χανιωτη) ανοιξαμε ρεμπεταδικο στη Χαλεπα.
Το νεο ειναι οτι ως τωρα η Νεραιδα ενω εχει ορχηστρα (3μελή ή 4μελη) δεν εχει φερει
καλλιτεχνες απο Αθηνα. Τα παιδια που δουλευουν τωρα ο Βασιλης ο Μουλουδης και ο Στελιος ο Μαυροματακης ειναι φιλοι μου ενω ο Βασιλης ειναι κολλητος του γνωστου Νικου Κραλλη (κορυφαιου τριχοδρου μπουζουξη) και ο οποιος τον φιλοξενει καθε χρονο που κατεβαινει στα Χανια.
Με το καλο να μας ερθετε και περιμενω και το
Ρεθυμνιωτη τση παρεας τον Πανο να παμε να τα πιουμε μαζι !!

Γιώργη χαρά μου. Να δώ ήντα λένε οι ρακές και τα κρασιά στη πέρα μπάντα τση Μαδάρας.

Θα ξέρω σίγουρα εντός ολίγων ημερών.

Ένα άσχετο ΥΓ - Σήμερα ένας φίλος μου είπε την προέλευση της λέξης πανικός:
Ο παρά λίγο συνονόματός μου Πάνας έπαιζε ζωηρή μουσική όταν ήθελε να γλεντήσει, κι όταν ήθελε να κοιμηθεί τα μεσημέρια ήθελε να ακούει το θρόισμα των φύλων. Όταν λοιπόν κάποιος έκανε φασαρία και τον ξυπνούσε, αυτός έκανε “ταραχή” που αναστάτωνε ολόκληρη τη Πελοπόνησσο -> πανικός.

Giorgi kai Katerina avrio gyrizw Kriti. De nomizw na eimai swmatika kai psychika etoimos gia xenyxti tin idia mera, opote mallon tha perasw Xania stis 13 tou mina.
To tilefwno mou einai 6974450003.
Kali antamwsi!

Panos
(sori gia ta griklis)

Εμεις παντως παμε σε λιγο απο το “Αδεσποτο” του Λευτερη
και μετα καπακι στον Αγαθωνα !!
Γιωργος Β.

Μολις ηπιαμε τα καφεδακια μας στο “Χαρχαλη” ακουσαμε και λιγο
βιολι και λαουτο και την κανουμε για κανενα μουρνορακάκι …
Αγαπιος

Ρε παιδιά σόρι, δεν είχα και δίκτυο χτες…

Ο Αγαθωνας λοιπον στα Χανια, η προσελευση του κοσμου μεγαλη το κεφι πολυ, η ορχηστρα πολυ καλη,
με Βασιλη Γιαννιση στο βιολι και τη δικη μας Κατερινα Τσιριδου τραγουδι, μπαγλαμα
(τα αλλα μελη της ορχηστρας προσεχως)

… να ζησει η Σιφνος με τη δασκαλα της !!
ωστοσο ο Παπαδομανωλακης σαπορταρει στο τσιφτετελι, δικην Κρητικης φιλοξενιας και καλα …

Οι μαγκες οι συντοπιτες μου πολλοι που χορεψαν τις ζειμπεκιες τους, αυτος ομως εδω τους εκανε ολους στην μπαντα …

Και αφου εκανε η Κατερινα το διαλειμα της και τα ειπαμε λιγακι, με καλεσε να ανεβω κι εγω να μην παω ;;
Ειχα την τιμη να παιξω λοιπον κι εγω πρωτη φορα με το μεγιστο Αγαθωνα και τον Γιαννιση που παιζει βιολαρα, την Κατερινα μας που τα λεει ωραια και τα αλλα παιδια !!
5 τραγουδια επαιξα και μεσα σ’αυτα, αυτο με τους “ακαταλληλους” τους στιχοι …

Μπράβο σας ρε παιδιά, πάντα τέτοια! Όμως πολύ στο βάθος σε βάλανε ρε συ Γιώργη, τί πράματα είν’αυτά; Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το επίθετο του μπουζουξή, Ηλίας…;;;
Κρίμα δε μπόρεσα να σας έρθω, νόμιζα πως θα τα κανονίζαμε για την επόμενη μέρα.
Α ρε είστε τυχεροί και δε τό’χετε πάρει χαμπάρι οι εν Ελλάδι. Εμείς καθόμαστε στον κωλότοπο (με το συμπάθειο, χαϊδευτικά το λέω) σα τα βούγια, και να βρεθούμε παρεάκι να πούμε κανα τραγουδάκι να παίξουμε καμιά πενιά δις το εξάμηνο είναι υπόθεση μεγάλη. Σιχτίρι…

Παρεπιπτόντως, ή η δεύτερη σου φωτό δεν ανέβηκε, ή το μηχάνημά μου είναι για πέταμα, όλο προβλήματα μου κάνει σήμερα.

Μηπως εμπρουμουτησε το πι-σι σου ;;

Κανονισε καμμια φτιαξη Πανο, αν και νηστεια
τωρα, τελος παντων μεχρι Μ.Τεταρτη ή αλλιως απο την αλλη Τριτη και μετα …
Του Θωμα λεω να κανω κανενα τζερτζελο για τη γιορτη μου αν ειμαστε καλα …
Δευτερα ειναι Πρωτομαγια και παει 3ημερο και βαλε …

σταμάτα να γκρινιάζεις ρε Πάνο

(μεταξύ μας, πεστα να τ’ ακούω και γω!) :smiley:

Γεια σου ρε Γιωργη με την ενημερωση σου!Εκτος απο το Γιαννιση στο βιολι,παρεα μας ηταν η Τζινα Δαλακα,Ο Ηλιας Πιγκας στο μπουζουκι και ο Ν.Χατζηδιαμαντης κιθαρα.Περασαμε φινα ο Γιωργος ο Γιαννης και τα παιδια του μαγαζιου ηταν αψογοι σε ολα!Θα ξανακατεβουμε συντομα με αλλο ονομα του ειδους!Ο Αγαθωνας εσκισε και νομιζω οτι και ο κοσμος περασε καλα.Χανια και πασης Ελλαδος…