Ο έτερος Σταθόπουλος

Μαντολίνο Α.Σταθόπουλου 1912.Φυλάσσεται στο U.of.Michigan,Stearns Collection(2500 όργανα).
Ο υπεύθυνος της συλλογής που μου το στείλε μου έγραψε ότι θεωρείται ως ένας από τους θεμελιωτές της αμερικανικής οργανοποιείας.:088:

1 «Μου αρέσει»

Κατά το ήμισυ ελληνοκύπριος Καναδός κατακευαστής μαντολίνων http://www.labraid.ca/

Εδώ είναι μερικές φωτογραφίες από ένα άλλο μαντολίνο του Ιωάννη Σταθόπουλου το οποίο και σκοπεύω να στείλω στη Σπάρτη για την έκθεση (αν και δεν είναι ο “σωστός” Σταθόπουλος, δηλαδή ο Αναστάσιος…).
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ταμπέλα εδώ, αν και ίδια κατά τα άλλα με την κλασσική του Σταθόπουλου, είναι μωβ και όχι κόκκινη…:089:

ωραιο οργανο

Του Ιωάννη Σταθόπουλου είναι και το ιδιαίτερο μπουζούκι με δουγάτο μανίκι και συρμάτινους μπερντέδες που παρουσιάζει ο Πέτρος Μουστάκας στο άρθρο του στο ΤΑΡ για το λαουτοειδές καμάρωμα των παλιών μπουζουκιών (https://www.tar.gr/content/content/files/to-kamari-stin-ixitiki-opi-tou-mpouzoukioy---moustakas-2019.pdf) και, άρα, πιθανόν, και τρία ακόμα παλιά όργανα. Το αφωτογράφητο «καβόντο» στην υπόγα του Μετροπόλιταν που έχει συζητηθεί στο θέμα περί μπουζουκιού Μούρτζινου στο Μπενάκη και σύμφωνα με την περιγραφή επίσης έχει δουγάτο μανίκι και συρμάτινους μπερντέδες (CONTENTdm), δύο μαζί χαρακτηριστικά που νομίζω κανένα δεν είναι γνωστό από άλλο μπουζούκι, το ταμουρομπούζουκο του ύστερου 19ου αιώνα από την Μασσαλία που έχει παρουσιαστεί στο luthier.gr και μοιάζει πολύ με το ταμπουρομπούζουκο του φουστανελά στην γνωστή φωτό του 1890 (Ερωτήσεις για ιστορικό Ταμπουρά) το οποίο έχει παρόμοια περίεργη διακόσμηση στο καπάκι με το μπουζούκι στο άρθρο του ΠΜ, και, άρα και το ίδιο το ταμπουρομπούζουκο του φουστανελά (στου φουστανελά δεν θα φαινόταν αν υπάρχει η περίεργη διακόσμηση). Εκτός αν τα αρχικά ΑΤ που υπάρχουν στο ταμπουρομπούζουκο της Μασσαλίας αναφέρονται στον κατασκευαστή και όχι στον κάτοχο. Γνωρίζουμε όμως κατασκευαστή ΑΤ; Εδώ ο ταμπουράς της Μασσαλίας:

[quote=“Παναγιώτης Καγιάφας, post:38, topic:7316, full:true, username:PaKag”]
Για να το μπερδέψουμε ακόμα περισσότερο. Τα έξη παιδιά του Αναστάσιου ήταν Επαμεινώνδας, Αλέξανδρος, Φρίξος, Έλλη, Αλκμίνη και Ορφέας.

Η πλάκα στον οικογενειακό τους τάφο στην Αμερική γράφει:
Epameinondas A. Stathopoulos 1943
Frixo N. Stathopoulos 1957

Αν θεωρήσουμε τελείως αδύνατον παιδιά/αδέρφια/οι λοιποί συγγενείς είτε να αγνοούσαν τα σωστά μεσαία αρχικά είτε να ανεχόντουσαν τέτοια αβλεψία εκ μέρους του μαρμαρά, όπως νομίζω πρέπει, θα πρέπει τότε ένα ή περισσότερα μεσαία να μην είναι πατρωνυμικά, αλλά από δεύτερα ονόματα που ο Αναστάσιος ενδεχόμενος συγγενής Ιωάννηδων Κωνσταντίνων και Νικολάων έδωσε σε κάποια τέκνα του προκειμένου να τιμήσει και τους άμεσους προγόνους του, αφότου αποφάσισε να αφιερώσει τα πρωτεία για όλο το τσούρμο στους αρχαίους. Τούτο μάλλον ενισχύει τον Νικόλαο έναντι του Κωνσταντίνου για πατέρα.

1 «Μου αρέσει»

υπαρχει αλλη φωτο απο αυτο το οργανο? στις σελιδες που ανεφερες δεν μπορεσα να βρω τις συζητησεις…

Μία συζήτηση ήταν αυτή:

Το μουσείο όπου απόκειται ο εν λόγω ταμπουράς είναι το musée Grobet-Labadié

ωστόσο, δεν βλέπω εκεί κάτι σχετικό με αυτόν τον ταμπουρά.

Στην παραπάνω συζήτηση ένα ερώτημα ήταν αυτό: “2) Γνωρίζει κανείς περισσότερα στοιχεία για την προέλευση της παλαιάς φωτογραφίας;”

Η χρονολογία της φωτογραφίας αυτής του Πέτρου Μωραϊτη πρέπει να είναι το 1880, σύμφωνα με το Μουσείο Μπενάκη όπου απόκειται η εν λόγω φωτογραφία (τίτλος: “Παλικάρι από τους Δελφούς”):

https://www.benakishop.gr/el/fotografikes-ektyposeis/1821-prin-kai-meta/petros-moraitis-palikari-apo-toys-delfoys/x236-179

Δυστυχώς μάλλον όχι.