Ο έτερος Σταθόπουλος

Μάλλον αρχές του 1900… Πρέπει να ήταν σύγχρονος των Μούρτζινου και Σταθόπουλου…

Δε σε ξέχασα αλλά επειδή το θέμα ειναι για το Σταθόπουλο και οι φωτογραφίες είναι από μαντολίνο του Μούρτζινου, θα ανοίξω καινούργιο θέμα στην ίδια κατηγορία…

Μια φώτο και αλλη μια

Ψέματα.Άλλες δυο

Γαμάτο είναι…Φαίνεται ότι είναι εξαιρετικό ακόμα και έτσι… Θυμήσου το, όταν το φτιάξεις δεν θα το πιστεύεις…:082:

Είναι η αριστερά με τις επιπλέον μπάσες χορδές.Την βρήκα στο διαδίκτυο.Eίναι μοναδικό όργανο και ανήκει τώρα στη συλλογή της gibson. Οι άλλες είναι epiphone και ανήκαν στη συλλογή του Fisch μελετητή του Σταθόπουλου.

Παραθέτω ένα link για τη συγκεκριμένη κιθάρα με αρκετές φωτογραφίες από διάφορα μέρη του οργάνου και την ετικέτα.

http://www.epiphone.com/thevintagecollection/vintage1.html

Στην ίδια ιστοσελίδα δυο εκπληκτικές φώτο.
Ο Επαμεινώνδας, ο Ορφέας και ο ιταλός Henry Capielo,συνεργάτης ήδη απ΄τα χρόνια του Αναστάσιου.

Και ο Επι με τον Ορφέα σε business.

Υ.Γ.Κουνηθήκαμε λιγάκι

Γιάννη

Ο πατριώτης σου Α. Σταθόπουλος (στη φωτογραφία στο εργαστήριό του στη Ν. Υόρκη) γεννήθηκε στη Σπάρτη το 1863. Ο πατέρας του Νικόλαος Σταθόπουλος ήταν ξυλέμπορος στη Σπάρτη.

Μήπως υπάρχει καμιά περίπτωση να βρούμε συγγενείς τους σήμερα στη Σπάρτη;

Είναι της εποχής που άρχισαν να έχουν γραμμή παραγωγής και να χρησιμοποιούν την φίρμα “House of Stathopoulo”. Έτσι δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κατασκευής του ίδιου του Αναστάσιου.

Το περίεργο είναι ότι στο ιστορικό που υπάρχει στο site της Epiphone, αναφέρεται ότι το εμπορικό σήμα “House of Stathopoulo”, το ξεκίνησε ο Επαμεινώνδας το 1917, αφού είχε πεθάνει ο Αναστάσιος (πιθανώς από καρκίνο των πνευμόνων). Ενώ η συγκεκριμένη κιθάρα φαίνεται να έχει κατασκευαστεί το 1910. !!!

Φίλε Παναγιώτη
Το θέμα αυτό το ερευνώ τον τελευταιο καιρό όπως και τη σχέση Ι.Γ Σταθόπουλου με τον Αναστάσιο.O πατέρας του λεγόταν Κωνσταντίνος και όχι Νικόλαος.Οι Σταθοπουλαίοι είναι Μαγουλιώτες.Συγγενείς υπάρχουν,πλην όμως είναι μεγάλη οικογένεια με πολλούς κλάδους,και δεν είναι πολύ ευκολο να προσδιοριστούν αν και έχω καταλήξει σε μερικά συμπεράσματα.
Η κιθάρα ανήκει σαφέστατα στη γραμμή παραγωγής του Σταθόπουλου.Το γεγονός ότι κατασκευάστηκε στα 1910 ενώ ο μπαρμπα Αναστάσης ζούσε δείχνει προσαρμοστικότητα του εργαστηρίου αλλά και πρότερη γνώση στην κατασκευή τέτοιουτύπου οργάνων.

Είσαι σίγουρος; Όλες οι βιογραφίες που έχω βρεί στο Internet λένε ότι ο πατέρας του λεγόταν Νικόλαος π.χ.
http://fans.papervixen.net/gibson/about.php

Παναγιώτη είμαι απόλυτα σίγουρος.Το γράφει ο εγκυρότερος βιογράφος του ο Fisch και το έχω διασταυρώσει με στοιχεία από την τοπική έρευνα.

Τότε κάνει λάθος και η ίδια η Epiphone και η Gibson γιατί στο ιστορικό τους αναφέρουν το όνομα Νικόλαος!!!

Όλοι οι υπόλοιποι από αυτούς το αναπαράγουν.:087:

Γιάννη δεν έχω δει το βιβλίο του Fisch (μήπως το έχεις εσύ?). Σε συνέχεια όμως των προηγούμενων μηνυμάτων έψαξα και βρήκα στο αρχείο μου, σε έκδοση του 1889 στη Σμύρνη υπάρχει διαφήμιση του οργανοποιού Α.Ν. Σταθόπουλου.

Όπως είναι γνωστό ο Αναστάσιος μετακόμισε οικογενειακά στη Σμύρνη το 1877 . Τότε ήταν 14 ετών (γεννήθηκε το 1863). Δηλαδή στην ουσία στη Σμύρνη μετακόμισε ο πατέρας του, ο οποίος πρέπει να είχε ξυλεμπορικό. Κάποια εποχή ίσως ο Αναστάσιος να είχε και εργαστήριο στην Αθήνα, παράλληλα με αυτό της Σμύρνης. Και βεβαίως το 1903 έφυγε για την Αμερική. Είναι χαρακτηριστικό ότι από εκείνη τη χρονιά σταμάτησαν οι διαφημίσεις του Α.Ν. Σταθόπουλου.

Ένα ακόμα στοιχείο που ίσως βοηθήσει στην έρευνά σου στη Σπάρτη είναι ότι παρόλο ότι ο Επαμεινώνδας πέθανε πολύ νέος το 1943, τα δύο του αδέρφια ο Ορφέας και η Αλκμίνη πέθαναν σχετικά πιο πρόσφατα (το 1973 και 1984 αντίστοιχα). Αν είχαν συγγενείς στη Σπάρτη πιθανώς να τους είχαν επισκεφθεί ή να υπήρχε κάποια επαφή μαζί τους.

Παναγιώτη
Aναφέρω τον fisch ως εγκυρότερο μελετητή καθώς έκανε έρευνα επί της ουσίας δηλαδή βρήκε ,αφού προσέλαβε ιδιωτικό ερευνητη ,όλους τους συγγενείς του Σταθόπουλου.Και τον ίδιο τον έιχε απασχολήσει αυτό το θέμα και μάλιστα έγραψε ότι πιθανότατα Νικόλαος ήταν το όνομα του παππού του Αναστάσιου και όχι του πατέρα του.
Ο Epi πράγματι αναφέρει ως παππού του τον Νικόλαο και αυτή είναι η πηγή της epiphone και της gibson.Καποιά στοιχεία που έχω βρει συνηγορούν στο όνομα Κωνσταντίνος.
Μου έχει γεννηθεί μια βεβαιότητα ,χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνω λάθος.
Το θέμα έχει ενδιαφέρον.

Ρε παιδιά, δημοτολόγια δεν υπάρχουν στη Σπάρτη; Ληξιαρχείο;

Δημοτολόγια έγιναν μετά το 1950 με βάση προσωπικές μαρτυρίες άρα περιέχουν ασάφειες πόσο μάλλον για οικογένειες που μετανάστευσαν.

Για να το μπερδέψουμε ακόμα περισσότερο. Τα έξη παιδιά του Αναστάσιου ήταν Επαμεινώνδας, Αλέξανδρος, Φρίξος, Έλλη, Αλκμίνη και Ορφέας.

Η πλάκα στον οικογενειακό τους τάφο στην Αμερική γράφει:
Epameinondas A. Stathopoulos 1943
Frixo N. Stathopoulos 1957

:112::mad::106::026:

Ωραία!!!:088:

Διαλέξτε κάτι…