Ο Aγαθωνας στην Φραγκφουρτη

Για οσους εν Γερμανια διαβιωντες,στις 15.06.07 παιζει ο Aγαθωνας στην ταβερνα Ομικρον στην Φραγκφουρτη.Schloss Str.94.
Και που ειστε, για να μη λετε το κρατος και το κεφαλαιο φοβουνται την επηρρεια του ρεμπετικου.Χορηγοι μεταξυ αλλων το ελληνικο προξενειο φραγκφουρτης,η αγροτικη τραπεζα Ελλαδος και η Aegean Airlines.
Οσοι πιστοι λοιπον προσελθετε.
Φιλικα χρηστος

Τί σχέση έχει το φοβούνται-δε φοβούνται το ρεμπέτικο βρε christos; Πρόκειται για μια εκδήλωση στην οποία θα προβληθούν. Αφού θα βγούνε φράγκα, τί τους νοιάζουν τα υπόλοιπα;

Πανο εχεις δικιο.Την κουλτουρα θελουμε να τη μοιραζομαστε ολοι μαζι,τα φραγκα ομως καπως λιγωτερο.
Φιλικα Χρηστος

Παιδιά, για να καταλάβω (επειδή το φυσικό μας είναι να γκρινιάζουμε γενικώς): θεωρείτε δηλαδή πως τα προξενεία, οι τράπεζες, οι αεροπορικές εταιρίες και βεβαίως κάμποσες δεκάδες χιλιάδες εταιρίες ακόμα, όλο το κεφάλαιο, φοβούνται το ρεμπέτικο; Μην τρελλαθούμε. Άλλα τους απασχολούν.

Παρακάτω: θεωρεί κανείς πως το προξενείο Φραγκφούρτης, η αγροτική τράπεζα, η aegean airlines θα εμφανιστούν, αν πάει καλά η βραδυά, και θα πούν «δόσε και μένα κάτι, πολλά έβγαλες χάρη σε μένα»; Επειδή η απάντηση μάλλον θα είναι όχι, τι θα θέλατε, οι διοργανωτές να μην ψάξουν για χορηγούς, άνευ των οποίων παράσταση γιόκ, ή να τους υποχρεώσουν να «χορηγήσουν» μέν, αλλά να μείνει κρυφό το όνομά τους;

“Μπερδεύεται ο πολιτισμός/τέχνη με μάνατζερ/χορηγούς/κέρδη;” Όπως βλέπεις Νίκο μου, ποικίλλουν οι απόψεις…

Εχω καιρό να δω τόσο επιφανειακή και αφελή προσέγγιση!
Κάτι ήπιες ρε Νίκο και σε πείραξε;

Τι θέλεις να πής ρε Άρη, πως όλοι κυνηγάν τα εκατομμύρια, που το έλεγε και ο Ζαμπέτας στο Παρασκήνιο, κατεβαίνοντας τα σκαλιά του σπιτιού του; Φυσικά και όλοι τα κυνηγάνε και αν βρής εσύ τον τρόπο να μην τα κυνηγάνε, μαζί σου. Λίγοι είναι που δεν τα κυνηγάνε, ευτυχώς μάλλον πλειοψηφία στο φόρουμ (στην ανοιχτή κοινωνία, άσε καλύτερα), αλλά δεν απάντησες στο ερώτημα που έπεται της παράθεσής σου:

«Επειδή η απάντηση μάλλον θα είναι όχι, τι θα θέλατε, οι διοργανωτές να μην ψάξουν για χορηγούς, άνευ των οποίων παράσταση γιόκ, ή να τους υποχρεώσουν να «χορηγήσουν» μέν, αλλά να μείνει κρυφό το όνομά τους;»

Έ, αφελής δεν είμαι, δά!

Για να μην υπαρχει παρεξηγησις ουδεμια.Η εκδηλωση στην Φραγκφουρτη γινεται με πρωτοβουλια του Kulturforum Frankfurt, μια πολιτιστικη ομαδα ελληνων και γερμανων που προσπαθουν να προαγουν στοιχεια του συγχρονου ελληνικου πολιτισμου στην τοπικη κοινωνια με τη συνεργασια του επισης πολιτιστικου καθαρα γερμανικου φορεα πολιτιστικων εκδηλωσεων Musikglobal Frankfurt.
Η ταβερνα Ομικρον διαθετει τον καταλληλο χωρο και το αναλογο περιβαλλον για ενα καλο γλεντι.Βεβαιως για να καληφθουν τα εξοδα αναζητησαν οι ανθρωποι διαφορους χορηγους και καλα επραξαν.Ουτε γατα ουτε ζημια.
Ο απλοποιημενος δηκτικος συνειρμος οπου το κεφαλαιο με την κρατικη εξουσια προαγουν τον λαικο πολιτισμο,εδω το λαικο τραγουδι,ηταν μια προσπαθεια σατυρας,αστειου,τιποτε αλλο.
Τωρα αν θελει καποιος να ανοιξει κουβεντα για τις συνθηκες παραγωγης και προαγωγης του σημερινου λαικου πολιτισμου στα πλαισια της ανοιχτης και εμπορευματοποιημενης κοινωνιας ας το κανει.Εδω κι αν δεν διιστανται οι αποψεις.Εδω κι αν δεν περιπλεκονται συμφεροντα αφου στο καθε παραγομενο πολιτιστικο προιον υπαρχει εν δυναμει και το μεγαλο οικονομικο κερδος.Η βιομηχανια παραγωγης πολιτισμικων προιοντων ειναι πραγματικοτητα.
Και μια και τοφερε η κουβεντα στην γερμανια εχουμε δυο τηλεοπτικους σταθμους μουσικης οι οποιοι επι 24 ωρου βασεως διαφημιζουν τα διαφορα top ten τραγουδια.
H μουσικη της πολιτισμικης βιομηχανιας εχει γινει στιγμιαιο εμπορευμα οπως λεμε για τα σουβλακια και τις μπριζολες στιγμιαια.Μετα την ημερομηνια ληξης βρωμανε,γινονται σκουπιδια.
Η ρεμπετικη μουσικη ειναι αντιδοτο κατα του προσκαιρου εμπορευματοποιημενου προιοντος,δεν εχει ημερομηνια ληξης.και οχι μονο.Εχει γινει κλασσικο πολιτιστικο φαινομενο,οπου μας δινεται η δυνατοτητα να αναπνευσουμε τον αερα διαχρονικων νοηματων και πολιτιστικων παραστασεων.Ναι μεν δεν μπορω να αποβαλλω την ιδιοτητα μου ως καταναλωτη τυποποιημενων προιοντων με ημερομηνια αναλωσης αφου ειμαι μελος της καταναλωτικης κοινωνιας,μπορω ομως με τον τροπο μου να συμβαλλω ως ωριμος πολιτης ποια πολιτισμικα προιοντα αποδεχομαι και ποια απορριπτω.Η βιομηχανια ειναι επισης εξαρτημενη απο τη σταση μου απεναντι στα προιοντα που μου προσφερει.
Αυτα προς το παρον,τα ξαναλεμε
φιλικα χρηστος