Ξύλο για λαούτο

Καλημέρα συμforumίτες!
Θα ήθελα παρακαλώ,αν ξέρει κάποιος, να με ενημερώσει για το ποια είναι τα καλύτερα ξύλα για λαούτο… Σκοπεύω να παραγγείλω ένα και θα ήθελα να προτείνω εγώ το είδος του ξύλου στον κατασκευαστή :slight_smile:
Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Yπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ξύλα που θα διαλέξεις. Στο σκάφος μπορείς να επιλέξεις
καρυδιά φυσική, συνδιασμό κερασιάς με σφεντάμι , παλίσανδρος με σφεντάμι, καραγάτσι. Το καπάκι έλατο και η ταστιέρα έβενος ή βέγγε. Πέρα όμως από την επιλογή της ξυλείας σπουδαιότερη είναι η επιλογή του σωστού μάστορα ο οποίος θα σε κατευθύνει ανάλογα.:088:

Να σαι καλά!
Έχω επιλέξει το Ραπακούσιο , ήθελα όμως και μία δεύτερη γνώμη σ΄αυτά οπου θα μου προτείνει :230:

Εξαιρετικός κατασκευαστής,εμπιστεύσου τον.

Νομιζω οτι αν πεις στο μαστορα “κανε το καλυτερο που μπορεις” ή “κανε το καλυτερο που μπορεις γι αυτα τα χρηματα” κατα περισταση, δεν χρειαζεται αλλη προταση. Δεν ειναι μονο το ειδος του ξυλου αλλα η ηλικια του, η παλαιωση του, τα νερα του και πολλα αλλα που δεν ειμαστε μαλλον σε θεση να γνωριζουμε ποιος ειναι ο βελτιστος συνδυασμος.

(Παρεμπιπτοντως απ το ελαχιστο που γνωρισα τον Δημητρη μου φαινεται και μενα καλη επιλογη).