Νότα Καλλέλη

Ψαχνω πληροφοριες για τη ζωη και το εργο της Νοτας Καλλελη… Αφορμη σταθηκε ενα τραγουδι που βρηκα και λεγεται “Λαυριωτισσα” (Λαυριο-τοπος καταγωγης μου) και που καποιοι το αποδιδουν στους Διαμαντοπουλο-Μαυροφρυδη (Μουσικη-στιχοι) και αλλοι στους Μαρκο Βαμβακαρη-Μαυροφρυδη αν και νομιζω οτι ανηκει στους πρωτους διοτι αν ηταν του Μαρκου θα ηταν ισως πιο γνωστο σε ολους εμας…

Ξανακανω ακομα μια προσπαθεια μηπως και σταθω τυχερος αυτη τη φορα ή μηπως με… λυπηθει καποιος που γνωριζει και θελει να βοηθησει…!!

Προσωπικά δεν σε λυπήθηκα άρα μάλλον στάθηκες τυχερός.
Το τραγούδι που λες στη βάση δεδομένων του sealabs φέρεται στα ονόματα των Διαμαντόπουλου - Μαυροφρύδη και η ηχογράφηση χρονολογείται στο 1939.
Από την ίδια πηγή:
Υπάρχουν 11 “γνωστές” ηχογραφήσεις της Νότας Καλλέλη, 8 του 1939 και 3 του 1940 σε συνθέσεις των Χρυσίνη, Τούντα, Βαμβακάρη, Σέμση, εκτός από τη Λαυριώτισσα που είπαμε.
Στα 2 από τα 11 η Νότα Καλλέλη κάνει δεύτερη φωνή, με γνωστότερο από αυτά τα δυο το “μινόρε της ταβέρνας (τα βλαμάκια)” του Τούντα (πρώτη φωνή ο Παγιουμτζής).
Η Νότα Καλλέλη ήταν γνωστή και σαν “Μυτιληνιά”.
Άλλοι τίτλοι:
Μικρή μου πεισματάρα (Χρυσίνης, β φωνή Στ. Περπινιάδης)
Μου είπαν να μη σ’ αγαπώ (Μάρκος)
Απ’ το Μαρόκο η Εσμέ (Τούντας, α φωνή Στ. Περπινιάδης)
Παγκρατιώτισσά μου (Τούντας)
Γλυκιά μου Μαρινέλλα (Τούντας, β φωνή: Παναγιώτης Καλλέλης)
Περιστεριώτισσα (Χρυσίνης)
Σοφίτσα (Χρυσίνης, με τον Παναγιώτη Καλλέλη)
Πριν σε γνωρίσω (Χρυσίνης, β φωνή Πάνος Καλλέλης)
Για κράτησε τον όρκο σου (Σέμσης, β φωνή: Μ. Παναγιωτάκη)

1 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστω πολυ Αγη για τις πληροφοριες και την βοηθεια σου…Ο σκοπος αυτου του φορουμ επιβεβαιωνεται… Να εισαι καλα…

νομίζω είναι καλέλλη και όχι καλλέλη, όπως όλοι από τη λέσβο σε -έλλη!