Κατάλογος Σύγχρονων Ελλήνων Οργανοποιών - Έκδοση 3.0 (2006)

Γειά σου Γιώργο

Μου είχες ξαναπεί για τον Λούκα Μιλλάνι αλλά δεν μπόρεσα να τον εντοπίσω που βρίσκεται τώρα. Μου είχες πεί ότι έφυγε από την Κρήτη και τα ίχνη του αγνοούνται. Έφτιαχνε κλασικές κιθάρες ή ακουστικές; Ξέρεις αν είναι ακόμα στην Ελλάδα; Η γυναίκα του Μάρτσα ντι Λαργκο έφτιαχνε και αυτή κιθάρες;

Για τις υπόλοιπες πληροφορίες σε ευχαριστώ. Περιμένω και τα λεπτομερή στοιχεία (τηλέφωνα κλπ).

Λοιπον ο Λούκα ξερω οτι πηγε το εργαστηριο του καπου στην Ηγουμενιτσα για να ειναι κοντα στην Ιταλια μια και φευγει αρκετο καιρο, παει Αγγλια, Γαλλια, Γερμανια εκει που του ζητανε τις “τσιγγανικες” κιθαρες α λα Django Reindhart που φτιαχνει συνηθως.
Επισης φτιαχνει και κλασσικες -τις λεγομενες- και ακουστικες κιθαρες. Μαλιστα ενας “πορωμενος” εδω, του πηγε μια Takamine και του λεει θελω μια τετοια και με καποιες σχετικες διαφοροποιησεις και ηλεκτρικα και την εφτιαξε !! Δε θυμαμαι τιμη νομιζω κανενα 1.200αρι.
Με τη βοηθεια του Κουκουλιτακη εφτιαξε μερικες ρεμπετικες -τις λεγομενες- κιθαρες. Ο Στ.Λαινακης πηρε μια και καποιος αλλος απο εδω άλλη μια. Αυτη του Στελιου εχει βγει πολυ καλη !! Εχει τις φιγουρες του Παναγη και του Απαρτιαν σε δειγματα για οποιον θελει να βαλει απο αυτα ειτε σε καπλαμα ειτε σε πλαστικο ειτε κολλητο ειτε σκαφτο !!
Επισης επισκευαζε τα παντα : μπουζουκια, λαουτα, κιθαρες κλπ
Λιγο πριν φυγει εφτιαξε κι ενα τριχορδο. Το πηρε και το εχει ο Λαινακης.
Εμφανισιακα ειναι αψογο, παικτικα ειναι σκληρο και ακουστικα δεν εχει
πετυχει. Αρα καπου στα ξυλα και στα καμαρια υποθετω δεν ειχε τις απαραιτητες γνωσεις ή δεν ηξερε μυστικα …
Εχω καποιο κινητο του, θα επικοινωνησουμε Παναγιωτη.

Επισης να διορθωσω μια και ειχα κανει τυπογραφικο λαθος στο προ-προηγουμενο ποστ, το ονομα της γυναικας του που ειναι Μάρτσια (Marzia) φανταζομαι ετσι προφερεται …
Μια συμπαθητικη νεα κοπελλα που ξερει ολα τα μυστικα και δουλευει με κεφι αγογγυστα μαζι με τον Λουκα που κι αυτος ειναι πολυ νεος, ετσι φαινεται τουλαχιστον …

Ελένη μου δεν είναι καθόλου ανεξήγητο πώς μετά απο τόσα χρόνια δεν πήρε κανείς σπουδαστής πτυχίο.Επειδή αυτή η σχολή με ενδιέφερε πολύ,πήγα το 2002 στην Κεφαλλονιά και την επισκέφθηκα για μία εβδομάδα, για να δώ απο κοντά τι γίνεται.Η εμπειρία μου ήταν οδυνηρή.Αλλά και η συνέχεια που δόθηκε, για το μέλλον της σχολής ,απο το ΥΠ. Παιδείας δεν ήταν σίγουρα η καλύτερη δυνατή.

Ναι…
Κάτι λίγα, σχετικά με τη Σχολή αυτή, έχω μάθει από έναν φοιτητή που εγκλωβίστηκε εκεί.
Κρίμα!

Μηπως εχει καποιος το τηλεφωνο του κουκουριγκου;

Δοκίμασες να κάνεις ένα search στο Φόρουμ;
Δες εδώ: www.alectorguitars.com

Χαιρετώ την παρέα!
Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοηθειά σας!Αναζητώ κατασκευαστή απο θεσσαλονίκη με τα παρακάτω στοιχεία:
Μανώλης Παρασκευάς
Γιάννη Αγγέλου 7, Χαριλάου
Θεσσαλονίκη Τηλ, Fax:2310 312810
Έως και πρίν ένα χρόνο περίπου,όλα ήταν καλά,μιλήσαμε στο τηλέφωνο και του έδωσα παραγγελία ένα τρίχορδο(παλιότερα μου είχε φτιάξει ένα τζουρά).Ξαφνικά και ενώ περιμένω νέα απο το μπουζούκι, μου λέει πως μετακομίζει,απο τότε έχω να ακούσω νέα του!Το απο τότε είναι απο το Φλεβάρη.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια!

Το τηλέφωνο των αδελφών Κουκουρίγου στο Σιδεροχώρι Σερρών είναι:
2327023268

Για όποιον ενδιαφέρεται για τον Χανιώτη κατασκευαστή μπουλγαρί που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα Νίκο Κουκουλιτάκη, το σταθερό του τηλέφωνο είναι: 28210 56676. Κινητό δεν έχει. Αν είναι εύκολο να προστεθεί στον Κατάλογο Σύγχρονων Ελλήνων Οργανοποιών. Ευχαριστώ πολύ.

Θα ήθελα να προσθέσουμε τον Νίκο Αγριμάκη από το Ηράκλειο της Κρήτης που κατασκευάζει μαντολίνα λαούτα και κλασικές κιθάρες. Το τηλ. του είναι 694 493 1874. Είναι καταπληκτικός οργανοποιός και άνθρωπος. Επισκευάζει επίσης κάθε λογής όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε @manuel-guitar, ο συγκεκριμένος κατάλογος έχει να ανανεωθεί από το 2007… οπότε αν είναι να τον επαναφέρουμε, θα πρέπει σίγουρα προτού προσθέσουμε κάποιον να τον επικαιροποιήσουμε.

Καλά έκανες και έγραψες όμως! Αν έχεις δείγματα από την δουλειά του εν λόγω οργανοποιού, άνοιξε ένα νέο θέμα να μας τον παρουσιάσεις! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Είμαι τόσο νέος εδώ μέσα που δεν ξέρω καν πως ανοίγουν θέμα. θα το βρω όμως!

4 «Μου αρέσει»

Ο Χ.ΚΑΖΙΑΚΟΥΡΑΣ έχει φύγει από το 2016 νομίζω.

1 «Μου αρέσει»

Ο Παναγιώτης Καγιάφας (@PaKag) έχει συνεχίσει να βελτιώνει και να ενημερώνει την παραπάνω λίστα των ελλήνων οργανοποιών στο εξαιρετικό blog που έχει δημιουργήσει εδώ: https://greekluthiers.wordpress.com

Προτρέπουμε όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται να επισκεφθούν τον νέο και ανανεωμένο κατάλογο από εδώ:

2 «Μου αρέσει»