Νεοελληνων εργα...!

Από πολύ νωρίς, φοιτητής (στη Γερμανία) ακόμα, έχοντας ήδη συνειδητοποιήσει τον τρόπο με τον οποίο οι Ευρωπαίοι προσεγγίζουν τα κοινά τους, τον τόσο διαφορετικό από το δικό μας και παρατηρώντας, σε καλοκαιρινές διακοπές σε νησί μία νοικοκυρά να σκουπίζει το δρόμο έξω από το σπίτι της, ανέπτυξα μία θεωρία. Βασικό στοιχείο της ήταν ότι η νοικοκυρά, που με σκούπα και φαράσι περίπου έγλυψε το δρόμο μπροστά από το σπίτι της μαζεύοντας χώμα, φύλλα, αποτσίγαρα κλπ. έριξε όλα αυτά τα σκουπίδια στο τμήμα του δρόμου μπροστά από το διπλανό σπίτι, που ήταν ακατοίκητο ερείπιο. Δεν την ενόχλησαν, δηλαδή, τα σκουπίδια καθεαυτά, αυτό που την ενόχλησε ήταν ότι βρίσκονταν μέσα στο «δικό της» χώρο. Είδα στο διπλανό χώρο το «Κράτος», το οποίο δεν αφορά τη νοικοκυρά αλλά τον (απόντα και αποξενωμένο) ιδιοκτήτη και έψαξα για την εξήγηση.

Επί αρχαίας Ελλάδας, πριν τη ρωμαϊκή κατάκτηση, κάθε ελληνικός χώρος είχε την όποια διοίκησή του, που δεν νομίζω να χαρακτηριζόταν «εχθρική» από τους πολίτες, εκτός γνωστών εξαιρέσεων. Επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, τόσο της δυτικής, όσο και μετέπειτα της Ανατολικής, η οργάνωση του κράτους ήταν επιτυχέστατα οργανωμένη και αποδεκτή από όλους τους πολίτες. Δεν έχω υπόψη μου περιπτώσεις συλλογικής ή και μεμονωμένης εναντίωσης στους διάφορους φόρους, καπνικό, κεφαλικό, εισοδηματικό κλπ. ούτε και αρνήσεις στρατεύσεως. Το αυτοκρατορικό «χαρτί» για τη στράτευση θεωρούνταν ιερό (Και τον Μάραντον, χαρτίν έρτεν να πάει και σσην στρατείαν, έ!). Και ευσυνείδητα ο Αμάραντος καλλίγωνεν το μάυρον άτ καταμεσίς σσον φέγγον, νύκτωρ δηλαδή για να μη μαθευτεί η σχεδιαζόμενη εκστρατεία.

Επί οθωμανικής αυτοκρατορίας, η οργάνωση του κράτους δεν άλλαξε καθόλου. Διατηρήθηκε η ιεράρχηση πρωτεύουσας, σαντζακιών, επαρχιών, μέχρι και μαχαλάδων και ο κόσμος ανταποκρινόταν. Σε διαμάχη μεταξύ δύο μαχαλάδων, επιδιωκόταν σουλτανικό φιρμάνι που γινόταν σεβαστό από όλους, όποιας πλευράς την άποψη και αν υιοθετούσε. Και κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε για το χαράτσι, τη δεκάτη ή όπως αλλοιώς μετονομάστηκαν οι απαραίτητοι φόροι, αρκεί να μην υπήρχε γενική ανέχεια λόγω θεομηνίας κλπ, οπότε είχαμε εξέγερση φυσικά (ή, αλλαξοπιστία).

Ερχόμαστε τώρα στο ελληνικό κράτος που δημιουργήθηκε μετά την επανάσταση. Ήδη ο Κολοκοτρώνης είχε δεί ότι οι δυτικόφερτες μεταρρυθμίσεις του Καποδίστρια δεν μπορούσαν να εφαρμοστούν τόσο απότομα (το έκανες μισό φράγκικο – μισό τούρκικο, ενώ έπρεπε να το κάνεις ένα φράγκικο, εννέα τούρκικο και σιγά σιγά να προχωρείς). Καπάκι ήρθε το αθηνοκεντρικό κράτος του Όττο (του Λουδοβίκου, τελοσπάντων), όπου πλέον ο λαός κατάλαβε ότι το κράτος αυτό δεν μπορεί να είναι «δικό του». Και αυτή η άποψη ισχύει μέχρι σήμερα, άντε με υποκατάσταση του Λουδοβίκου / Όττο από τους Αγγλογάλλους, τους Αμερικάνους, την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Μακάρι να είχε βρεθεί μία σοφή και χρηστή κεντρική διοίκηση που να διατηρούσε τη δοκιμασμένη επί αιώνες ιεραρχική δομή εξουσίας που ξέραμε από τους Ρωμαίους και που συνεχίστηκε επί Οθωμανών, μεταλλάσσοντάς την καθώς οι εποχές άλλαζαν, αντί να εισάγει εξωπραγματικές και ανεφάρμοστες, όπως αποδείχτηκε, δυτικές πρακτικές. Θα καταλάβαινε και η νοικοκυρά ότι ο δρόμος ανήκει σε όλους, όχι μόνο σε εκείνην.

Υ.Γ. Λόγω ηλικίας, έχω ακόμα στο μυαλό μου έντονες εικόνες συμπολιτών μου που, σε παλαιότερες εποχές, περπατώντας στο δρόμο έφτυναν για να καθαρίσουν τα σωθικά τους. Έχετε δεί πολλούς που φτύνουν στο πάτωμα του σπιτιού τους;

Και το σπουδαιοτερο ολων , η διαπαιδαγωγηση ξεκινα απο το σπιτι …
Αλλα πρεπει και οι γονεις , να ειναι παιδια διαπαιδαγωγημενων γονιων …

Κυκλος και κληρονομια και παρακαταθηκη …

για τον Νίκο από το ιντερνετ
Die kretische Hauptstadt Iraklio soll noch sauberer werden. Deswegen hat die Stadtverwaltung jetzt einen strengen Bußgeldkatalog aufgestellt. Wer fortan auf die Straße spuckt, muss mit 100 Euro Strafe rechnen. Wer Kaugummi auf die Straße spuckt oder Zigarettenkippen wegwirft, wird ebenfalls mit diesem Bußgeld belegt.

Νίκο, διαφωνώ με αυτό που έγραψες, γιατί αυτό το πρόβλημα αναφέρει γενικά τις “νότιες χώρες”. Κατά τη γνώμη μου δεν παίζουν και τόσο ρόλο οι διαφορετικές πολιτικές εποχές στην Ελλάδα, περισσότερο μάλλον είναι μια “νότια” νοοτροπία, φυσικά με στενή σχέση μεταξύ πολίτη και κράτος. Τελευταία διαβάζαμε ότι με τα λεφτά που έδωσε η Ευρωπαική Ένωση για την καύση των σκουπίδιων στην Ελλάδα ορισμένοι πολιτικοί αγόρανσαν διαμέρισμα στην Αθήνα…

μαρθα μου…αγόρασαν οι άνθρωποι διαμέρισμα για να μπορούνε να ειναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους στην πόλη!επειδή τα '‘καλά’'τους…τα ΄΄κανονικά ΄΄τους σπίτια ειναι εκτος πόλεως…(τα οποία αγοράστηκαν και εκεινα με χρήματα που δεν προορίζονταν για δικές τους κατοικίες)…δεν ειναι τυχαιο καθολου που ειμαστε υπο διάλυση σαν κράτος,και δεν μας φταίει η τουρκιά ούτε η αρβανιτιά.

Μάρθα, καταρχήν μεταφράζω γρήγορα και πρόχειρα: Ο Δήμος Ηρακλείου (Κρήτης) παρουσίασε κατάλογο με πρόστιμα για ρύπανση των δρόμων. Αλμυρά πρόστιμα για όσους φτύνουν, πετάνε μασημένη τσίχλα ή γόπα τσιγάρου.

Να δείς που σίγουρα θα βρεθούν πολλοί που θα «διαφωνήσουν μετά βδελυγμίας», λέγοντας –μα, σε στρατόπεδο βρισκόμαστε; Εγώ συμφωνώ, αλλά με μία και μοναδική προϋπόθεση: οι σχετικές καταγγελίες να γίνονται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, δηλαδή τον θιγόμενο, όχι από την αστυνομία. Κάποτε πρέπει να απαγκιστρωθούμε από αυτή τη νοοτροπία της «ρουφιανιάς», όπου ο κοινός εχθρός είναι η εξουσία και όλοι οι πολίτες πρέπει να συσπειρωνόμαστε εναντίον της, ώστε να μην περάσει το δικό τους. Με υποβαθμίζει ως βαδίζοντα συμπολίτη να βλέπω ρύπανση στους δρόμους (αφού, στα μάτια ενός τρίτου, είμαι και εγώ πιθανός ένοχος) και δεκάδες φορές έχω σηκώσει από το πεζοδρόμιο κουτιά τσιγάρων, πλαστικά ποτηράκια καφέ κλπ. να τα «επιστρέψω» σε εκείνον που «του έπεσαν κατά λάθος». Φυσικά με κυττάν σαν ούφο και λυπούνται για την νοητική μου καθυστέρηση. Εκείνοι δηλαδή που δεν με σκυλόβρισαν.

Όσο για τα σκουπίδια, η ΕΕ δεν θα έπρεπε να έχει δώσει τέτοια κονδύλια. Εκτός και αν εγώ έχω μείνει πίσω και η τεχνολογία έχει εξελιχθεί. Αυτό που μέχρι σήμερα ήξερα είναι ότι ο οικολογικά χειρότερος τρόπος απαλλαγής από τα απορρίμματα είναι η καύση.

…γιατί το καλύτερο θα ήταν η αποφύγη απορριμάτων και η ανακύκληση (recycling)

Και βεβαιος υπάρχει σύστημα ανακύκλωσης στην Ελλάδα.

Τρία μικρά παραδείγματα που είδα με τα ματια μου και μου έκανε εντύπωση ποσο εξυπνάδα κουβαλάμε μέσα μας.

  1. Mπάζα
    Τα πετάμε στο δασος.
    Τρόπος ανακύκλωσης:
    Mετά από χρονια, εάν δεν πιάσουν φωτιά και κάψουν χιλιάδες στρέμματα δασος, η φύση θα κάλυψη τα μπάζα με χορτάρια.

  2. Σκουπίδια
    Oτι κρατάμε και δεν κρατάμε στα χερια ( αποτσίγαρα, χαρτομάντιλα, πλαστικά μπουκάλια) τα πετάμε στον δρόμο η όπου βρισκόμαστε.
    Τρόπος ανακύκλωσης:
    Τα παίρνει ο άνεμος…

  3. Σκουπίδια που μαζέψαμε p.x. μπροστά στο σπίτι μας
    Πλαστικές σακούλες, μπουκάλια και οτιδήποτε (πρόσεχε!)τα μαζεύουμε…
    και τους βάζουμε φωτιά να καούνε.
    Κατάλληλο μέρος για να μην κάψουμε το δασος, είναι η παραλια.
    Τρόπος ανακύκλωσης: Τα παίρνει το κύμα… και εξαφανίζονται στην θάλασσα.

Είμαστε για :016::016::016:

Δε ξέρω τί λέτε εσείς αλλά εγώ διακρίνω αχτίδες φωτός στο βάθος του πηγαδιού.
Και ανακύκλωση έχουμε πλέον (σχεδόν παντού) στην Ελλάδα, και τα παιδιά μας έχουν καλύτερα ερεθίσματα από εμένα όταν ήμουν στην ηλικία τους, και εμείς είμαστε καλύτερη γενιά από τους προηγούμενους μας, και στα νηπιαγωγεία/παιδικούς σταθμούς γίνονται πλέον συζητήσεις για την “κυρία Ανακύκλωση” και η Ελλάδα απέχει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα από τη Γκάνα ή τις υπόλοιπες τριτοκοσμικές χώρες της Μαύρης Ηπείρου που κάποιοι θέλουν να μας κατατάσουν. Ας μην κοιτάμε μόνο τα στραβά, που όντως είναι αμέτρητα, αλλά ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον και τους στόχους μας να βελτιώσουμε λίγο τα θετικά.
Σαφέστατα πάντοτε θα υπάρχουν οι κάγκουρες και οι απαράδεκτοι “σκουπιδοτενεκέδες” ανάμεσα μας, αλλά τα πράγματα βελτιώνονται και το ίδιο και οι συμπατριώτες μας.

Εδώ θα βρείτε μια σελίδα που επικεντρώνει τα καλά και τα κακά που ανάφερε ο Isaac.

Ναι βελτιώνονται τα πράγματα… αλλα όχι έτσι όπως θα έπρεπε.

Και εγώ έκανα ανακύκλωση μέχρι προχτές μέχρι που είδα στην λεωφόρο Αλεξάνδρας να παίρνει τα σκουπίδια και την ανακύκλωση το ίδιο απορριματοφόρο…
Κατάντια!

ειναι απλο …
ολα πηγαζουν απο την οικογενεια …
και ειναι τα περισσοτερα παραγωγα της ευγενιας …
και η ευγενια διδασκεται πρωτα στο σπιτι που γεννιεται και μεγαλωνει καποιος …
βυζαινεται μαζι με το γαλα , απο τη μανα στο παιδι …
και με την ανατροφη , μπαινουν τα πρεπει και τα οχι …
σκουπιδι πεταξες ? = σκουπιδι θα φας … ετσι παει αυτο , μπουμεραγκ …

αλλα επειδη αυτα για πολλους ειναι ψιλα γραμματα , ιδου και η καταντια μας …

και το motto μας = ετσι μας βολευει …

οσο γιαυτους που ενοχλουνται , "στ αρχαια μας" …

Μέσα σ’ αυτή την ομορφιά ο ελληνομαλάκας πέταξε το άδειο δοχείο του λαδιού!:mad:

Παιδιά ,ανεβάζοντας τις φωτογραφίες του αρχαίου θεάτρου ,που έχει μετατραπεί σε πάρκιγκ ,σκοπός ήταν να καταδείξει η ταπεινότητά μου ,ότι στο 2009 ένα μνημείο της πολιτιστικής κληρονομιάς αυτού εδώ του τόπου, έχει αυτή την αντιμετώπιση από πολίτες και πολιτεία . Συγχωρέστε την αφέλεια μου αλλά ,πως διάτανο κόλλησαν στο θέμα Τούρκοι με ανακύκλωση και την πολιτική σκουπιδιών?

Το κοινό σημείο φίλε μου είναι ότι ο νεοέλληνας δεν αγαπάει τον τόπο του…:106:

Και ο έξυπνος ελληνομαλάκας θα έλεγε:“Καλά!Δεν γινόταν να το πετάξει λίγο πιο βαθιά να μην φένεται?”

AΠΑΝΤΗΣΗ:Ελα ντε!!!..Παντα για την καταντια μας πρεπει να φταιει καποιος αλλος (εκτος απο εμας)…ειτε τα 400 χρονια τουρκικης κατοχης,ειτε η γερμανικη κατοχη ειτε η μεταναστευση των τελευταιων ετων.

Ειμαστε αξεστοι σαν λαος οι Νεοελληνες,αδιαφοροι,κακομοιρηδες και παρτακηδες.Σαφως η αρρωστια εχει χτυπησει και τα ανωτερα στρωματα (κρατικους φορεις και δε συμαζευεται)…μετα πως να μην εκλαμβανω το κρατος σαν εχθρο;…οταν βλεπω πολιτικους να τσεπωνουν χωρις σταματημο,οταν αυξανουν φορολογιες κλπ,χρηματα που προοριζονται για το κοινο καλο,για την αναβαθμιση των υπηρεσιων που (υποτιθεται)προσφερει το κρατος…καταληγουν σε βιλλες και δεν ξερω που αλλου.Πως να μην ειμαι εναντιον ολων σε μια χωρα που για να λειτουργησει οτιδηποτε πρεπει ειτε να πας “συστημενος”…ειτε να λαδωσεις.

Θελετε εγω να λειτουργησω σαν ευσυνειδητος πολιτης;…Για ποιο λογο;…Αφου ο,τι και να προσφερω δε θα διατεθει εκει που θα επρεπε.Με κανουν και εμενα γαιδουρι…Αναπαραγω τη σαπιλα και την κακομοιρια…Γινομαι καβατζας…Αφου μονο ετσι “κατι γινεται”.Οποτε επιλεγω να ειμαι σωστος…στο τελος βρισκομαι να λεω “ρε τι μαλακας ειμαι που δεν το εκανα με τον αλλο τροπο”.Για ποσο ακομα θα το λεω;

Δεν ξερω πραγματικα τι εχει ουσια σε αυτη τη χωρα…προστατευω τις παραλιες,πολλες φορες αραξα και μαζεψα γοπες και σκουπιδια…ετσι επειδη με χαλαγε,στενοχωριομουν να βλεπω τετοια χαλια.Πολλες φορες επιασα φιλο/γνωστο και εξηγησα γιατι δεν πρεπει να πεταμε πραγματα…αντε και διατηρω την παραλια καθαρη…μετα απο λιγο σκαει ο ιδιωτης που εχει λαδωσει τους παντες και στηνει ξενοδοχειο μεσα στην παραλια (δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται)…οτι ακαθαρσια εχει το ξενοδοχειο καταληγει στη θαλασσα…κλασσικα υπαρχει ο αγωγος που ξεπροβαλλει απο την αμμουδια (καπου εκει στη ακρη που δεν παταει ψυχη)και συνεχιζει μεσα στη θαλασσα,να πω οτι τα ριχνει βαθια και δεν υπαρχει μολυνση;…Μετα απο χρονια το ξενοδοχειο μου φραζει την παραλια σαν ιδιοκτησια του…Μου απαγορευει την εισοδο(αυτο σιγουρα δεν επιτρεπεται).Θελετε να χαρω;…Φυσικα αυτος δεν ειναι λογος για να παψω να προστατευω το περιβαλλον…αλλα ειναι λογος για να συνεχισω να βλεπω το κρατος σαν εχθρο εφοσον επιτρεπει κατι τετοιο…και την πεφτει σε εμενα που κανω ελευθερο καμπινγκ…!

Θελετε φωτογραφιες απο αυθαιρεσιες και αθλιοτητες;…Ζω στην Κερκυρα…τουρισμο δως’τους και παρ’τους την ψυχη…θα φρακαρω το site ετσι και ξεκινησω να ανεβαζω.

Ενα ωραιοτατο παραδειγμα…
Υπαρχει ο αρχαιολογικος χωρος ανοικτος,αφυλακτος…τον χρησιμοποιουν σαν χωματερη/παρκινγκ!..Το κρατος βαζει φυλαξη και εισοδο για τον συγκεκριμενο χωρο(παυει να ειναι χωματερη/παρκινγκ)…ξεκιναει παταγος,διαμαρτυρια…τοτε τους πιανει η οποιαδηποτε ευαισθησια!!!..

α) Επειδη εχασαν μια/ενα πολυ καλη/ο χωματερη/παρκινγκ;

β) Επειδη η τιμη που επιβληθηκε ειναι πολλα παραπανω απο συμβολικη(καποιος τα κονομαει χοντρα) και συν τοις αλλοις θα επρεπε να εχουμε ελευθερη προσβαση(οι Ελληνες τουλαχιστον) σε μνημεια που μαρτυρουν την εθνικη μας ταυτοτητα;

Μου 'ρχεται να τα σπασω ολα οταν βλεπω εισοδο (η οποια υπερβαινει το συμβολικο) σε αρχαιολογικους χωρους,μα απ’την αλλη λεω “πολυ καλα κανουν,αφου δεν εχουμε μαθει να σεβομαστε…θα μαθουμε να πληρωνουμε”.Βεβαια εξοργιζομαι ακομη περισσοτερο οταν σκεφτομαι για ποσα πραγματα “με παιρνει η μπαλα” χωρις να φταιω…

Τελος παντων,πολλα ειπα,και ξεφυγα και κουρασα πιθανον.Διαβαζω απλα τοσες μερες μα θα εσκαγα αν δεν τα εγραφα…και δεν τα’πα ολα:):mad:

Κανένας σκουπιδοτενεκές θα είναι που δε σκούριασε ακόμα και αντανακλάει τον ήλιο!:slight_smile:

Πέρα από το αστείο, συμφωνώ με τα λεγόμενα του Ισαάκ, γιατί σίγουρα τα τελευταία χρόνια γίνονται φιλότιμες προσπάθειες τόσο από δημόσιους φορείς και οργανισμούς, όσο και από ευαισθητοποιημένους πολίτες αυτού του τόπου και θέλω να πιστεύω ότι με τα χρόνια οι κάγκουρες θα τείνουν προς εξαφάνιση.
Το μυστικό όμως του όλου θέματος το έθεσε πολύ σωστά και σοφά, θα έλεγα, η pelagia:
Αλλά θα πρέπει και οι γονείς, να είναι παιδιά διαπαιδαγωγημένων γονιών”.
Ας το λάβουμε λοιπόν σοβαρά υπόψιν μας και ας κάνουμε την αρχή.

Εγώ θα έλεγα …δε σέβεται τον εαυτό του. Γιατί όταν δε σέβεσαι τον εαυτό σου, δε σέβεσαι τίποτα.

Εγωπαλι πιστευω οτι πριν φτασεις να σεβεσαι τον εαυτο σου ( που ειναι και το ζητουμενο) θα πρεπει πρωτα να σε σεβαστουν οι αλλοι. Μονο αν σου δειξουν οτι αξιζεις σαν οντοτητα, οτι ο λογος σου εχει αξια, οτι ο τροπος ζωης σου δεν τους ενοχλει κ.λ.π. μονο τοτε φτανεις σε ενα αλφα επιπεδο και γινεσαι καλυτερος και πολλες φορες ξεπερνας τον ιδιο σου τον εαυτο. Αλλα αν ομως περιμενεις αυτο το πραγμα να συμβει στην Ελλαδα, μαλλον θα περιμενεις χρονια βλεποντας πως λειτουργει η δικαιοσυνη απεναντι σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ ( κυβερνωντες, βεβαια) και πως σε καποιους αλλους( απαξιωτικα, βεβαιως)- λες κι εσυ δεν ανηκεις σ’ αυτη την πατριδα και σ’ εχουν μονο για αρμεγμα και για εκπληρωση των σαδιστικων τους ενστικτων. Κατοπιν τουτου δεν μπορεις να πεισεις κανεναν για τις αγαθες σου προθεσεις γιατι ολοι ανεξαιρετως εχουν να σου αντιταξουν περιστατικα απο την διαβιωση τους στην καημενη Ελλαδα( ποιος ο λογος λοιπον να νοιαστουν για κατι)? Αυτο βεβαια ειναι πολυ κακο, αλλα δεν υπαρχει επιστροφη απο την κατασταση αυτη.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε χώρες ή κοινωνίες γενικότερα με υψηλά επίπεδα “παιδείας”, όπου ο γενικότερος σεβασμός είναι κανόνας και όχι εξαίρεση.
Σε μια χώρα σαν την Ελλάδα μας, αυτό λειτουργεί εγωκεντρικά και σε τελική ανάλυση, αρνητικά.
Σίγουρα όλοι νιώθουμε και βιώνουμε καθημερινά και σε διάφορα θέματα της ζωής, την αδικία στο πετσί μας. Και όλοι έχουμε πει πολλές φορές, αφού δε με σέβεται το κράτος, θα το σεβαστώ εγώ;

Αυτή είναι όμως η νοοτροπία που διαιωνίζεται εδώ και χρόνια και φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε συνεχώς για κακομοιριά αυτού του τόπου.
Γιατί οι εκάστοτε κυβερνώντες και δημόσια πρόσωπα, ήταν και αυτοί κάποτε απλοί πολίτες που μπορεί να κουβαλούσαν αυτή τη νοοτροπία. Και έρχονται και την εφαρμόζουν στην πολιτική τους, στην εργασία τους, στο “λειτούργημά” τους ή ότι είναι αυτό που κάνουν.
Είμαστε δηλαδή συνεχώς σε μία αντιπαλότητα όπου η κάθε πλευρά τραβάει το σχοινί προς το μέρος της, για το ποιος θα κερδίσει πρώτος το σεβασμό του άλλου.

…και σε τελική ανάλυση, οι “άλλοι” οι “ασυνείδητοι”, οι “πέντε πιθαμές απ’ τον κ…ο μας κι όπου θέλει ας είναι”, είναι ο μπατζανάκης μας, ο κουνιάδος μας, ο γείτονας και, μερικές φορές, εμείς οι ίδιοι!!! Με άλλα λόγια, είναι κάποιοι από μας! Δεν είμαστε “εμείς” και οι “κακοί”! Στην επανάσταση του '21, οι επαναστάτες, έβαζαν τους “φιλέλληνες” νε σκουπίζουν τον κ…ο τους με συκόφυλλα για να σπάνε πλάκα! Μέχρι τη δεκαετία του '50, τα 2/3 των σπιτιών δεν είχαν τουαλέτα και λουτρό! Δεν ξέρω αν φταίει (μόνο) ο Τούρκος, ο Βούλγαρος ή ο Αλβανός αλλά, αυτό που λέμε “οικολογική συνείδηση” οικοδομείται. Βήμα - βήμα! Δε γίνεται διαφορετικά. Ούτε σε κανένα μέρος του κόσμου, πιστεύω πως, οι άνθρωποι κοιμήθηκαν και ξύπνησαν οικολόγοι!..