ΝΕΟ ΤΡΙΧΟΡΔΟ

Ενα τριχορδάκι που τελείωσε πρόσφατα.
Σκάφος δεσποτάκι με καρυδιά αμερικής και φιγούρα καρυδια.
Καπάκι έλατο με φιγούρα οπής καρυδιά αμερικής. Περιμετρικό κορδόνι καπακιού, σφεντάμι-παλίσανδρος.
Μάνικο νιαγκόν με κόντρες τριανταφυλλιά (bubinga) και βέγκε. Βέργα ρύθμισης μονής.
Καράολο νιαγκόν, καρυδιά αμερικής με φιγούρα όστρακο abalon.
Ταστιέρα έβενος με τσαμπουκάδες όστρακο abalon και τελείωμα παλίσανδρος.
Χορδιέρα δεσποτάκι, καρυδιά αμερικής με φιγούρα όστρακο abalon.
Κλειδια groover.
Λούστρο ακρυλικό δύο συστατικών
Κλίμακα 67.

Και ηχητικό http://https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10210940024999308&id=1313844745

Aν ήθελα να περιγράψω με δυο λέξεις αυτό που βλέπω , χωρίς δεύτερη σκέψη θα έλεγα ‘‘καλλιτεχνική οργανοκατασκευή’’, γιατί πραγματικά εδώ έχουμε αναγάγει την οργανοκατασκευή σε έργο τέχνης. Είμαι λάτρης της λιτής γραμμής σ’ αυτά τα όργανα και ο Βαγγέλης έχει αποδείξει κατ’ επανάληψη οτι το κατέχει αυτό το θέμα σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο, αφού μπορεί να βγάζει μεγαλοπρέπεια μέσα απο την λιτότητα (εξαιρετικά δύσκολο αυτό).
Ο ήχος ανάλογος της εμφάνισης.
Νά’ σαι πάντα καλά Βαγγέλη

πολύ καθαρή δουλειά, χάρμα οφθαλμών! ο ήχος μου φάνηκε μάλλον σύγχρονος, ή με ξεγέλασε η ηχογράφηση;

εξαιρετικό, Βαγγέλη! Μπράβο!

Λιτή κατασκευή, με φινέτσα και ομορφιά. Όσο για τον ήχο, αυτός που ταιριάζει στο οργανάκι και από ότι φαίνεται και στο παίχτη. Καθαρός, σύγχρονος ήχος που αναδεικνύεται στα μεσαία του. Μπράβο Βαγγέλη! Πολύ όμορφη δουλειά!

Εξαιρετικό και αυτο…
τι αλλο να πουμε για τα όργανα του Βαγγέλη…

Αισθητική και ήχος !!!

Φίλε πολύ όμορφο το όργανο και από ήχο πολύ δυνατο!!! Μπράβο! Σκεφτομαι και εγω να ξεκινησω την κατασκευη ενως τριχορδου αλλα φοβάμαι πως θα βγει κουπι με χορδές!!

Ποίημα Βαγγέλη συγχαρητήρια.

Βαγγέλη ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα.
Τόσο μεγάλη λεπτομέρεια στην κατασκευή σε ένα λιτό όργανο.

Γεια στα χέρια σου μάστορα.Εξαιρετικό φινίρισμα,και ήχος.

Εύγε πολύ ωραία σε όλα !

Πολύ ωραίος ήχος, πολύ όμορφο όργανα (λιτό και ωραίο) και πολύ ωραίο τραγούδι για demo του οργάνου…

Σας ευχαριστώ πολύ. Να είστε καλά.

Μπραβο φιλε εξαιρετικο σε όλους τους τομεις!!!

Πολύ όμορφο και γλυκό οργανάκι. Συγχαρητήρια κι εύχομαι κι άλλα τέτοια σπουδαία όργανα!

Βαγγέλη ο,τι έχεις φτιάξει είναι αψεγάδιαστο…δεν περίμενα κάτι λιγότερο όταν είδα το θέμα. Άψογο.

Το τραγούδι που παίζει στο βίντεο θυμίστε μου ποιό είναι…Στέλιος Βαμβακάρης δεν είναι;

Ευχαριστω πολυ Δημητρη. " ο επισκεπτης" Στελιος Βαμβακαρης, Σωκρατης Μαλαμας