Να λείπει το μπουζούκι!

γεια χαρα παιδια,πριν δυο μερες επεσε στα χερια μου ενα καταπληκτικο cd!!!
ειναι ηχογραφιμενα blues κομματια σε διαφορους τονους,που λειπει η σολο κιθαρα!!!
…η ερωτηση που παλιοτερα ειχα ξαναθεσει ειναι.:
κατι αναλογο για μελετη στο τριχορδο δεν υπαρχει?να ειναι γραμμενο δηλαδη το τραγουδι με κιθαρα,μπαγλαμα και να λειπει το μπουζουκι???σα να κανεις mute στο καναλι του τριχορδου,να εχεις τα αλλα οργανα ηχογραφημενα,και να παιζεις απο πανω εσυ το μπουζουκι.?
…δεν μπορει…δεν το εχει σκεφτει κανεις…:245:???

…στην αναζητηση που εκανα πριν καιρο,σε διαφορα links που εδωσε η παρεα,
δεν βρηκα κατι αναλογο.Αυτο που δοκιμασα με τα μπλουζ ειναι πραγματικα εργαλειο εξασκησης!
αν καποιος εχει κατι υποψιν…!θα βοηθισει ειδικα τους αρχαριους της παρεας

Πως λέγεται το cd φίλε;

Αν έχεις χρόνο να ξοδέψεις, θα μπορούσες να το κάνεις μόνος σου χρησιμοποιώντας κάποιο καλό λογισμικό, π.χ. το Adobe Audition. Έχει πολύ εξελιγμένα φίλτρα και μπορείς σχεδόν να αφαιρέσεις το “κανάλι” του μπουζουκιού, επιτυγχάνοντας το αποτέλεσμα που θες. Σε παλιότερες δικές μου απόπειρες το αποτλέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Δεν το κόβει τελείως βέβαια, αλλά για μελέτη είναι ότι πρέπει, άσε που με ένα καλό μικρόφωνο μπορείς να “βγεις” παίζοντας πάνω στο κομμάτι και να κόψεις μετά τον θόρυβο.

δεν ειναι cd εταιριας,ειναι διαφορα κομματια (γνωστα και καλα) κατεβασμενα απο ιντερνετ,
που αλλα εχουν και φωνη,και αλλα ειναι μονο η μουσικη χωρις την ηλεκτρικη.

σε ευχαριστω φιλε μου,θα ψαχτω να βρω το προγραματακι.Αλλα λογικα για να κοψεις τις συχνοτητες του τριχορδου,θα κοβεις σε ποιοτητα ηχου αρκετα,φανταζομαι και στα αλλα οργανα .Ειχα δοκιμασει κατι αντιστοιχο με τα φιλτρα του cooledit κοβοντας πριμα,και γενικα πειραζοντας το κομματι χανοταν το τριχορδο αλλα μπουκωναν και τα αλλα.
Στην αναγκη για μελετη κατι γινεται και ετσι,αλλα πως και δεν το εχει σκεφτει καποιος ως μεθοδο διδασκαλιας…? απιστευτο μου φαινεται…

Αυτό που λές φίλε Ταξίμης για το cool edit το έκανα και εγώ και έχεις δικιο για τα μπουκόματα του ήχου που λες. Το Adobe Audition που λέει ο webmaster το κατέβασα σε trial έκδοση και μου φαίνεται μια απο τα ίδια. Σίγουρα έχει λιγο περισσότερα καλούδια αλλα να αφήσει τον υπόλοιπο ήχο ενός κομματιού μουσικής προσπαθόντας να διαγράψει τα πρίμα μόνο δηλ. το μπουζουκάκι το βλέπω λίγο ΄δυσκολο.
Web δώσε μας λίγο τα φώτα σου πάνω στην προσπάθειά σου.

Το Adobe Audition είναι το CoolEdit, το οποίο αγόρασε η Adobe πριν μερικά χρόνια και το εξέλιξε. Ο βασικός του πυρήνας όμως είναι ο ίδιος. Η τρέχουσα έκδοση είναι η 3.

yparhi biblio me ta tragoudia tou genitsari…pistevo tha to poulai o matsikas…akrivos afto to pragma ehei kavei me ta CDs aki biblio sto package…

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε Πέτρο, καλωσήρθες στο Φόρουμ. Σε παρακαλώ να αποφεύγεις να γράφεις με greeklish.

πολυ καλο το συγκεκριμενο βιβλιο,και το cd σου δεινει την δυνατοτητα να αφερεσεις το 3χορδο,παιζοντας με τα balance.Το δοκιμασα και ευχαριστηθηκα. Το κακο ειναι οτι τα κομματια ειναι ηχογραφημενα μεχρι το πρωτο ρεφρεν και οχι ολοκληρα. επισης να αναφερω οτι το cd εχει μαρτυριες του ιδιου του Γεννιτσαρη. η τιμη του ειναι περιπου 30 ευρω αν θυμαμαι καλα.