Να γνωριστούμε

Φίλε doolis έκανα μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ και βρήκα αυτά στο MusicHeaven
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=13237&forum=5
Για τσέκαρε τα

Λοιπον ο φιλος μου θυμησε μια απιστευτη βραδια στην Τεγαια στην Τριπολη σε ενα πανηγυρι. Κλεισαμε εκεινο το βραδυ τις παραγκες με τα εμπορευματα και ενας τυπος απο την Πρεβεζα (λουμπεν και ακροδεξιος) που δεν πολυμιλουσε με κανεναν εβγαλε δυο-τρεις φυσαρμονικες και αρχισε να παιζει και να τραγουδα παλια και πολλα αγνωστα τοτε σε μενα ρεμπετικα με εναν τροπο που μας αφησε ολους αφωνους. Και δεν θα ειχε κοιμηθει κανεις εκεινο το βραδυ αν δεν του ελεγε καποιος “δεν παιζεις και τιποτα του Καζαντζιδη”. Μαζεψε τις φυσαρμονικες και δεν ξαναπαιξε. Δεν εχω ξανακουσει ποτε απο τοτε κατι τετοιο. Τελικα το οργανο δεν εχει καμια σημασια. Ουτε οι αποψεις ουτε η κοινωνικη θεση και η καταγωγη. Οταν βρει τον τροπο καποιος να εκφραστει τοτε βλεπεις μεσα στην ψυχη του.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να βρεις κάτι και να μου απαντήσεις.
Απλά εγώ ψάχνω τραγούδια που ήδη έχουν ηχογραφηθεί με φυσαρμόνικα για να τα βρω και να τα γράψω σε cd, και όχι κάποια που θα έπρεπε να παίξω εγώ (άσε που δεν ξέρω να παίζω φυσαρμόνικα).

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Φιλικώτατα,
doolis