Να γνωριστούμε

Σαν δόκιμο μέλος του φόρουμ ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να συστηθώ, αν και δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό θέμα.
Με λένε Τάσο και κατοικώ στην Θεσ/νίκη. Έχει καιρό που παρακολουθώ το Φόρουμ, και θεωρώ ότι παρά τις όποιες τριβές που διαπιστώνονται κατά καιρούς μεταξύ των μελών, ως επί το πλείστον, τα θέματα και αυτό που μένει στην τελική, είναι πολύ ενδιαφέροντα και ουσιαστικά…
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας , παρά τους αρχικούς μου ενδοιασμούς μου. Αν με θέλετε φυσικά…:230:
Ελπίζω και εγώ, με το μάτι του κατασκευαστή και ως μουσικός και λάτρης της μουσικής, να μπορέσω να συνεισφέρω με τον τρόπο μου…

Στο μπουφέ έχει και τυροπιτάκια.

Φίλε Τάσο καλως ήλθες στην παρέα μας. Ελπίζω να έχεις μια όμορφη διαμονή…:slight_smile:

Έχουμε να μάθουμε πολλά από εσένα όσον αφορά τις κατασκευές οργάνων όπως και από όλους τους υπόλοιπους συμφορουμίτες μας…

χίλιοι καλοί χωρούν ,ελπίζω ,…κιεγώ ψάρακας του φόρουμ είμαι…μα βρήκα καθαρά νερά και ευχάριστες παρέες κ’είπα να μείνω λίγο εδώ γιαυτό λοιπόν ωσάν παλιός εγω νέε μου σε καλωσωρίζω

Καλώς ήρθατε Τάσο και Χρήστο. :088: Ο χώρος είναι φτιαγμένος για να συζητάμε τη μουσική που αγαπάμε, οπότε η καλή μας διάθεση είναι σίγουρη και πάνω απ’ όλα ορατή.
Καλή διαμονή…

Γεια σου Τάσο. Τι ευχάριστη έκπληξη! Καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Καιρό έχουμε να τα πούμε (δεν ανέβηκα Θεσσαλονίκη τα Χριστούγεννα).

Σ.Σ. Για τους νέους του φόρουμ, εκτός από το site www.theodorakis.name λίγα λόγια παραπάνω για τον Τάσο Θεοδωράκη μπορείτε να βρείτε εδώ

Να 'μαι κι εγω. Παλιοκαινουργιος. Ξαναβρικα το φορουμ μετα απο 7 χρονια.
Τελευταια κανω οτι παιζω κιθαρα σε κρητικα σχηματα.
Αλλα μετα (τις πρωτες πρωινες ωρες) παω κι ακουω ρεμπετικα στου φιλου μου του Μακη το Τζιβαερι.
Εχω και γιουτιουμπ.
http://www.youtube.com/user/primikir67

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα, να είμαστε όλοι καλά.

Παναγιώτη, εσένα σου έχω και μία έκπληξη, και για το blog σου,
Μπουζουκάκι Α.Σταθόπουλου 191.
Όταν επιτέλους βρω χρόνο (σχετικά σύντομα) θα το τελειώσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες στο φόρουμ. :088:

Πες μου ότι είναι εκείνο που είχες το καλοκαίρι στο μαγαζί? το τελείωσες?? αντε με το καλό να δούμε αποτελέσματα…
Αλήθεια η λάφτα η ολοκέντητη τελείωσε?? :slight_smile:

Νίκος

Υ.Γ. Ρε φίλε ακόμα δεν μπορώ να παίξω μ άλλα ούτια.Μου χει κάνει ζημιά η γρια αρμένισσα που μου ξαναζωντάνεψες.Γεια στα χέρια σου για πολλοστή φορά…

Νικόλα ναι! Είναι αυτό που είχες δει το καλοκαίρι, αλλά δυστυχώς (η ευτυχώς) δεν πρόλαβα να το τελειώσω.
Η Λάφτα… με πέθανε, τη δουλεύω 13 μήνες τώρα, πιστεύω ακόμη 1-2 μήνες θα χρειαστεί και θα είναι έτοιμη η κυρία.

Να καλωσορίσω κι εγώ από την πλευρά μου τους δύο συμπολίτες Τάσο και Χρήστο.Ελπίζω να τα λέμε συχνά και να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι από τις συζητήσεις που ανοίγονται στο φόρουμ.:043:

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα .Θεωρώ ότι η μουσική έχει δημιουργηθεί από τον άνθρωπο για να τον φέρει πλησιέστερα στον συνάνθρωπο του.Αυτό το φόρουμ πιστευώ ότι είναι χώρος έκφρασης ατόμων που αγαπούνε την μουσική και το τραγούδι…άρα συμπεραίνω ότι έχουμε καταρχήν μόνο λόγους για ευχάριστες και δημιουργικές συζητήσεις. :slight_smile:

Τάσο και Χρήστο, καλώς ήλθατε και ελπίζω να κάνουμε καλές κουβέντες! (όχι οτι λέω και πολλά αλλά τέλος πάντων). Τάσο με τι λύρα μου πως τα πας? Σε παιδεύει?

Ελπίζω στην ανταλλαγή απόψεων για τα όργανα και τον ήχο τους αφού είσαι γνώστης του αντικειμένου

Γειά σου ρε Σταμάτη, να είσαι καλά.Η λύρα σου επιτέλους τελείωσε,
μένει μόνο να φτιάξω τα στριφτάλια, έγινε όμορφη.

Μια μικρή παρατήρηση επισήμανση που τη συζητούσαμε με τον φίλο 1980gms:Όλα τα μπουζούκια του πατριώτη μου τουλάχιστον όσα έχουμε δει είναι μετά το 1910.
Έχει δει κάποιος παλαιότερο;:102:

Καλως ήρθατε και από μένα.

Αγαπητέ Γιάννη, δεν είχα την τύχη να δω παλιότερο μπουζούκι του Σταθόπουλου.
Και το δικό μου μπουζούκι είναι κατασκευασμένο μετά το 1910, έχει τυπωμένα μόνο τα τρία πρώτα νούμερα. (δες την ετικέτα):241:

Τα μαντολίνα του, Τάσο, είναι παλιότερα.(1904)

΄Ενα γειά σας και από μένα και καλή χρονιά σε όλους.
Σας ευχαριστώ που με δεχθήκατε κοντά σας. :088:
Με τη μουσική ασχολήθηκα και εγώ πριν από πολλά χρόνια, αλλά παρά τις σπουδές μου σε κιθάρα και κλασσικό τραγούδι στο Εθνικό Ωδείο του Μανώλη Καλομοίρη (τότε), επαγγελματικά ασχολήθηκα με άλλα αντικείμενα.
Καιρό τώρα ενημερώνομαι για διάφορα θέματα από το site σας, και ομολογώ ότι έμαθα πολλά και βρήκα πολλά θέματα του ενδιαφέροντός μου.
Μπράβο σε όσους συμβάλλουν θετικά στην ύπαρξη αυτού του site.

Και μία χάρη.
Η γυναίκα μου έχει ένα πάθος με την φυσαρμόνικα. ΄Εχει μαζέψει πάρα πολλά ξένα τραγούδια με φυσαρμόνικα. Θα ήθελα όσοι συνφορουμίτες μπορούν και γνωρίζουν να μου υποδείξουν τίτλους ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ τραγουδιών με φυσαρμόνικα, για να της κάνω τη συλλογή αυτή δώρο για του Αγίου Βαλεντίνου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν μαζί μου.
Φιλικώτατα,
doolis

Το πρώτο τραγούδι με φυσαρμόνικα που μου ήρθε κατά νου στο παραθέτω:063:
http://www.youtube.com/watch?v=a3yNFZEf6Js
Κατά τη γνώμη μου καταπληκτικό κομμάτι ίσως από τις καλύτερες ερμηνείες του Ξυλούρη (πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη).
Πάντως για τραγούδια με φυσαρμόνικα, κατά βάση θα βρεις στο έντεχνο. Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης του θέματος (δεν κάθισα να ψάξω ποτέ και να πω την αλήθεια βαριέμαι να το κάνω και τώρα) θα ρωτήσω και θα σου στείλω με πμ (προσωπικό μήνυμα μιας και είσαι καινούριος) μια λίστα από φίλους μου που παίζουν φυσαρμόνικα.

χαιρετώ όλους τους νέους χρήστες και εύχομαι να εμφανίζουν μεράκια και προβληματισμούς κατανοητούς για απλούς ανθρώπους :084: