Νίκος Παπάζογλου- Μα'ισσα Σελήνη

Ρε μεγάλε, αν ήξερα ποιά είναι η Σοφία θα σου έλεγα.

Σοφία Παπάζογλου.
34 ετών,τραγουδίστρια με μεγάλες τραγουδιστικές ικανότητες,ιδίως σε παραδοσιακά και σμυρνέικα τραγούδια.

Ο Βαγγέλης είναι ο μέγιστος του Σμυρνέικου, εις τους αιώνας των αιώνων αμήν, βοήθειά μας και του χρόνου. Τί συγκρίνεις τώρα, δεν έχω καταλάβει.

Πραγματικό διαμάντι ο τελευταίος του δίσκος όπου χειρίζεται με μαεστρικό τρόπο τα όργανα, τους ρυθμούς,το στίχο κι ό,τι άλλο έπεσε στα χέρια του, με αποτέλεσμα να βγει ήχος πολύ κοντά σ’ αυτόν των δημοτικών τραγουδιών.

Συμφωνώ απόλυτα για την αλλοίωση στη φωνή του κι αυτό με κάνει να μπαίνω σε σκέψεις όταν, μάλιστα, το συνδυάζω με το γεγονός ότι έκανε τόσα χρόνια να βγάλει δίσκο, (ενώ τον είχε προαναγγείλει πριν 2-3 χρόνια κι εύχομαι να μην έχει πάθει καμιά ζημιά ο άνθρωπος).

Για μένα ο καλύτερος Νίκος Παπάζογλου είναι ο “ρεμπετο-ροκάς τζαζίστας” όπως εύστοχα χαρακτηρίστηκε παλαιότερα όταν κατάφερε μ’ εκείνο τον αριστουργηματικό τρόπο να δέσει το ρεμπέτικο άκουσμα με στοιχεία ροκ και τζαζ (δίσκοι “Μέσω Νεφών” και “Τα δήθεν”.

Προσέξτε αγαπητοί σύντροφοι:
Εγραψα “το καλύτερο Παπάζογλου ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΜΑΣ είναι το Σοφία”.
Ασφαλώς διαχρονικά ο Ευάγγελος Παπάζογλου είναι Μέγιστος.
Ασφαλώς ο Νίκος Παπάζογλου πριν 15 χρόνια είναι πολύ καλός.
Αλλά,στις μέρες μας η Σοφία Παπάζογλου είναι αυτή που είναι!
Πιστευω να ελύθη η παρεξήγησις.

Σύντροφε δε χρειάζεται να λυθεί, δεν εδέθη καν.
Πού μπορούμε να την ακούσουμε τη Σοφία;

την έχω ακούσει ζωντανά αλλά και στην τιβί.η δισκογραφία της δεν είναι μεγάλη.συμμετέχει στο σιντί της εστουδιαντίνας νέας ιωνίας βόλου.έχει κάνει κι ένα δίσκο σε μουσική μανώλη πάππου.η καριέρα της ξεκίνησε απο την Θεσσαλονίκη,οπου τραγούδαγε μικρασιατικα συνοδευόμενη απο τον εξαιρετικο ουτίστα καλαιτζίδη.είναι ελληνίδα απο το βέλγιο κόρη μεταναστών ποντιακής καταγωγής.

προς Πάνο Καραγιώργο

έστειλα κι άλλα στοιχεία περί Σοφίας Παπάζογλου στο μέιλ σου.ελπίζω να τα λάβεις.σημειωτέον ότι στο παρόν φόρουμ δεν την πολυαναφέρουν.και δεν ξέρω το γιατί.είναι η καλύτερη απο τις νέες φωνές για το είδος που υπηρετεί.αλλά και στα λαικά “λέει”.στη δε σκηνή είναι μιά πολύ όμορφη και πληθωρική παρουσία.

Το πήρα Τάσο, ευχαριστώ. Δε ξέρω τί λέει από φωνή, πάντως κουκλάρα η δικιά σου - ΔΑΓΚΩΤΟ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΓΚΑΛΟΠ!

Δεν το κατάλαβα αυτό ρε Τάσο. Σ’ αυτό το φόρουμ δεν έχει αναφερθεί ποτέ κανείς στο Λάκη Χαλκιά. Αυτό σημαίνει ότι τον θεωρούμε “λίγο” σαν τραγουδιστή; Οτι δεν τον γουστάρουμε; Οτι τον αγνοούμε; Τι απ’ όλα;

Αγαπητέ Άρη
Προς Θεού, δεν είπα ότι υπάρχει δόλος,αν κάποιοι,ες δεν αναφέρονται συχνά στο φόρουμ!!!Το φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλα τα ρεύματα και τάσεις της λαικής και παραδοσιακής μουσικής.Απλώς έκανα μια επισήμανση για την Σοφία Παπάζογλου,μιάς και τυγχάνω ένθερμος θαυμαστής της. Ασφαλώς, δεν έχω κανένα δικαίωμα ότι αρέσει σε μένα να απαιτώ να αρέσει καιστούς άλλους!!!

Ε καλά… Δε μίλησα και για δόλο!
Απλά ήθελα να πω ότι η Παπάζογλου είναι είναι αρεστή στην πλειοψηφία του φόρουμ και το ότι δεν αναφέρεται συχνά είναι καθαρά θέμα συγκυριών. Οταν π.χ. είχε γίνει μόδα το “Τι σου 'κανα και πίνεις” σχολιάζαμε ότι παίζουν στα ραδιόφωνα ένα σωρό εμπορικές επανεκτελέσεις του τραγουδιού, εκτός από αυτή της Παπάζογλου η οποία το “έσκιζε” το κομμάτι.
Εδώ άλλωστε δε φτιάχνουμε “καταλόγους” με το τι θα “πρέπει” να ακούει ο καθένας. Αυτό το κάνουν άλλοι, οι οποίοι δυστυχώς καθορίζουν τη σύγχρονη μουσική παραγωγή.

vote Aris for President!!!

Γεια σας,

Με την ευκαιρία, σκέφτηκα να αναφέρω την καινούρια δουλειά του Τάκη Σούκα, “Αψέντι”, όπου συμμέτεχει η Σοφία Παπάζογλου σε δύο τραγούδια. Εμένα μου αρέσουν πολυ τα τραγούδια αυτού του δίσκου, μου θυμίζουν τα λαϊκά του παλιού (καλού) καιρού. Συμμετέχουν επίσης ο παλαιομάχος Μαργαρίτης, ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, η Λένα Αλκαίου κ.α.

Η Παπάζογλου συμμετέχει επίσης σαν δεύτερη φωνή στο δίσκο του Ανδρεάτου “Δύο αλήθειες” (με τραγούδια του Άκη Πάνου)…άλλη αξιόλογη δουλειά, καμωμένη με πολύ σεβασμό και μεράκι. Βέβαια, μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να ξεχάσεις τις πρώτες εκτελέσεις (ας πούμε, στο “Τι δεν κάνω” ή “Ο Τρελός”), αλλά γενικά ο Ανδρεάτος καταφέρνει να δίνει το δικό του “στίγμα” στα τραγούδια του Πάνου.

Αυτά με αφορμή τη Σοφία Παπάζογλου!

Εύα

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΙΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ.

Μπορει να απανταω λιγο αργα σ αυτην την κουβεντα αλλα τωρα επεσε στην υποληψη μου.
Η πορεια του Νικου στο Ελληνικο τραγουδι ειναι προσφορα απ ολες τις αποψεις. και -
Καπου ειδα καποιοι να λενε εξασθενησε η φωνη του χα κουνια που σας κουναγε, αυτο το καλοκαιρι τον ειδα απο κοντα σε συναυλια στο αρχαιο θεατρο της Ιου και ο ανθρωπος εβγαλε προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ ουτε αυτος ουτε η ορχηστρα ενοειτε, και εχω ολη τη συναυλια ηχογραφημενη απο μινιντισκ και ακουγετε καμπανα ο μπαρμπα Νικος και σε οποιον δυσκολευετε να το πιστεψει εχω και φωτογραφιες και φυσικα την ηχογραφηση. Αυτα

Καλέ ΖΑΒΕ !!! Ευτυχώς που έπεσε στην “υπόληψή” σου το τοπίκιον αυτό και όχι ο μέγας -φίλος- τραγουδοποιός !
'Φτυχώς… λεω, 'φτυχώς !

Αααα…
Και μην τολμήσεις και ξαναπείς τον Νίκο “μπάρμπα”… Σ’ έφαγα !
Του έχω ιδιαίτερη αδυναμία. Κι άσε, που όπως περνάνε τόσο γοργά τα χρόνια, θα φτάσουμε όλοι σύντομα προς τα εκεί.
Τ’ ακούς μπαρμπα-ΖΑΒΕ ;
:slight_smile:

Παρακαλουθώ το Νίκο Παπάζογλου από το 1979 που ήμουν φοιτητής στην Θεσσαλονίκη και έχω να πω τούτο: Ο Νικόλας είναι σαν το αγαπημένο μου ιδιοκάμωτο κόκκινο Αγιωργίτικο κρασί… Οσο οριμάζει γίνεται ολοένα καλλίτερο και γλυκόπιοτο!!!

φιλικά Θοδωρής
ένας άλλος μπάρμπας…

Ωωωω !!! Ιδιοκάματο και ιδιοκάμωτο ;
Χμμ…
Δώσε μου και μένα μπάρμπα !!! -λένε στο χωριό μου.
(Πελοποννησία και η γράφουσα)
:slight_smile:

:089:Ιωάννα, βάζω ετησίως 200-300 lt, για ιδιοκατανάλωση μετά της συζύγου και για τους φίλους, από το πατρικό αμπελάκι, 3 στρεμματάκια, ζώνη Νεμέας (Κεφαλάρι), απολύτως ιδιοκάματο και ιδιοκάμωτο!!! με τη συνδρομή μόνο του άνωθεν Μέγα Αμπελουργού… ο οποίος πέρσι μας τα χάλασε βέβαια… σάπισε όλο το αμπέλι, με τις παρατεταμένες βροχές του Φθινοπώρου. Δε βαριέρεσαι, έχω λίγο απόθεμα από το προπέρσινο! αν σεβγάλει ο δρόμος δώθε γύρω πέρνα για τεστινγκ! :102:(και βέβαια στο προσεχές μέλλον, γιατί στο απώτερο θα έχει γκιργκιλωθεί όλο!) :019: