Νίκος Μαραγκόπουλος

αγαπητοι Φίλοι!

ψαχνω πληροφοριες μεσο διαδυκτιου για τον Νίκο Μαραγκόπουλο αλλα δυστυχος δεν μπορώ να βρω τιποτα… γνωριζετε κατι εσεις? Η ερμηνια του στον Καικτση του Χατζηχρηστου ειναι απλα συγκλονιστικη…

να ειστε ολοι καλα!
μανος

Τον είχα γνωρίσει στα γυρίσματα του Ρεμπέτικου του Φέρρη , ο οποίος θα πρέπει να ξέρει και περισσότερα…Στο επάγγελμα, ήταν ωρολογοποιός.
Απ`ότι έμαθα, έχει πεθάνει πριν λίγα χρόνια .

Όσον αφορά τη δισκογραφία του έχει συμμετάσχει σε 3 δίσκους (’‘Ρεμπέτικο’’, ‘‘Αμάν Αμήν’’, ‘‘Ρεμπέτικο στου Θωμά’’) και κυκλοφόρησε κι ένα δικό του, το ‘‘Ρεμπέτικο Μισάωρο’’ (Το οποίο κι εγώ το έμαθα από την Ιωάννα και δυστυχώς έχει μάλλον καταργηθεί).
Πολύ μικρό δείγμα ‘‘γραφής’’ από έναν γνήσιο ερμηνευτή του ρεμπέτικου (προσωπική εκτίμηση πάντα).
Δεν είναι μόνο συγκλονιστική η ερμηνεία του στον καιξή αλλά σε σχεδόν σε όλα όσα πρόλαβε να πει.
Προσωπικά θεωρώ πως στην εισαγωγή του ‘‘Μάνα μου Ελλάς’’ στο δίσκο ‘‘Αμάν Αμήν’’ όχι μόνο συγκλονίζει αλλά προχωράει κι ένα βήμα παραπέρα …

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

για τις πληροφοριες σας παιδια! μου δωσατε αρκετο υλικο για να ψαξω να βρω. Το οτι δεν ζει με στεναχωρισε παρα πολυ, αν και το υποψιαζόμουνα…:106:

να ειστε καλα! και αν εχει κάποιος να προσφέρει περισσοτερες πληροφοριες παρακαλώ να το κάνει!

Ένα 45άρι έχω μόνο και μάλλον είναι από τον μεγάλο προσωπικό του δίσκο που ανέφερε και ο φίλος παραπάνω.
Pan-Vox (PAN 6715)
Πλευρά Α: Δικαιοσύνη μη ζητάς (Λάκης Υδραίος, Λάκης Τσώλης)
Πλευρά Β: Καρδιά μου εσύ αλήτισσα (Λάκης Υδραίος, Άγγελος Μπουζουράς)
Κυκλοφόρησε το 1975

Το τραγούδι της 2ης πλευράς είναι ζεϊμπέκικο που σε φωνάζει να το χορέψεις. Με επίσης καταπληκτική ερμηνεία.

Το ‘‘Ρεμπέτικο Μισάωρο’’ κυκλοφόρησε το 1984 από την Polyphone.
Άρα ο 45άρης δίσκος που αναφέρεις πρόκειται για κάτι άλλο προφανώς που δεν το γνωρίζαμε.
Αν το έχεις περάσει σε mp3 κι έχεις τη διάθεση να το ‘‘διαθέσης’’, τότε ενημέρωσέ με να σου στείλω e-mail.

Αγαπητοι Φίλοι!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο μπορεσα να βρω 2 κομματια στα οποια τραγουδα ο Νικος Μαραγκόπουλος. Το ένα λέγεται Μαγισσα και το άλλο Ο βαρυποινίτης. Δεν μπόρεσα να βρω όμως σε ποιο δίσκο βρίσκονται…

Καλες Διακοπες σε όλους!!

Γεια σας
Εχω την τιμη να σας γνωστοποιησω πως ειμαι η ανηψια του Νικου Μαραγκοπουλου και βαφτισιμια του επισης. Δυστυχως τον χασαμε νωρις πριν περιπου 5 χρονια. Αν μπορω να βοηθισω με οποιαδηποτε πληροφορια παρακαλω στειλτε μου μηνυμα.
Ευχαριστω πολυ για την αγαπη σας στον μεγαλο ερμηνευτη του ρεμπετικου.

Καλησπέρα. Τα συλυπητήρια μου έστω και καθυστερημένα για τον χαμό του. Δεν το γνώριζα δυστυχώς. Εγώ τον ανακάλυψα ως προείπα από ένα μόνο 45άρι που βρέθηκε στην κατοχή μου και πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Πλάκα, πλάκα το “Καρδιά μου εσύ αλήτισσα” το έχω λιώσει να το ακούω.
Προσωπικά, καθώς και άλλους “συμφορουμίτες”, θα μας ενδιέφερε να μάθουμε κάποια πράγματα για τη ζωή του και το έργο του.
Και είναι τιμή μας που βρέθηκε ένας κοντινός του άνθρωπος να μας μιλήσει.

Απο οτι διαβασα εδω δισκογραφικα ειστε ενημερωμενοι πληρως! Με αποκορυφωμα την συνεργασια του με τον Ξαρχακο και την συμμετοχη του στην ταινια του Φερρη καθιερωθηκε ως γνησιος ερμηνευτης του ρεμπετικου. Γενηθηκε στην Καισαριανη στα προσφυγικα απο Μικρασιατες γονεις και ειχε αλλα 2 αδερφια. Ο μεγαλος του αδερφος Λολος Μαραγκοπουλος ειναι ο πατερας μου, που επισης εχει μεγαλο εργο στην ελληνικη δισκογραφια ως ακορντεονιστας στη Columbia. Ο Νικος δεν ηταν ωρολογοποιος. Ηταν αργυροχρυσοχοος. Αυτα τα λιγα για αρχη. Θα ειναι μεγαλη χαρα για μενα να απαντησω στις ερωτησεις σας!
Ευχαριστω πολυ.

Οι εκπλήξεις διαδέχονται η μία την άλλη!!! Θα μπορούσες να μας πεις και για τον πατέρα σου; Συνεργασίες που έχει κάνει; Γιατί σίγουρα όποιος έμπαινε στα studio της Columbia κάθε άλλο παρά τυχαίος ήταν και σίγουρα πρέπει να αναφερθεί. :088:

Ας τον δούμε κι όλας

μάγκες μου :106:

Στέφη, τι ευχάριστη έκπληξη ήταν αυτή !!! Είσαι ο ενδιάμεσος κρίκος που θα αναζητούσε κάθε ‘‘οπαδός’’ του Νίκου Μαραγκόπουλου.
Λοιπόν, απ’τη στιγμή που τον ανακάλυψα [λίγο αργά βέβαια] ήθελα να μάθω κάποια στοιχεία για αυτόν τον άνθρωπο.Το πρώτο που έμαθα δυστυχώς, ήταν, το ότι δεν ήταν πλέον στη ζωή.
Και η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα … παρότι τον ήξερα μόνο μέσω του ‘‘Ρεμπέτικου’’ του Κώστα Φέρρη.
Τέλος πάντων επειδή δεν θέλω να μακρυγορώ θα 'θελα να μάθω τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα για τη ζωή του.Η αλήθεια έιναι πως θα με βόλευε να έχεις εκδώσει τη βιογραφία του σε βιβλίο :slight_smile:
Για αρχή λοιπόν θα ήθελα [κι εγώ και άλλοι πολλοί πιστεύω] να μας πεις πότε γεννήθηκε, πότε ξεκίνησε την ενασχόλησή του με το τραγούδι … και πως ‘‘έμπλεξε’’ με το ‘‘Ρεμπέτικο’’.
Αυτά τα ολίγα για αρχή και σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Αισθάνομαι μεγάλη συγκίνηση που μιλώ γι΄αυτόν τον καλλιτέχνη.
Τον πρωτάκουσα στο ¨Αμάν Αμήν΄στο θέατρο της Ν.Σμύρνης Η ερμηνεία του στο
Ιμετλεριμ όπως και σε κανα δύο αμανέδες πούκανε με είχαν καθηλώσει.Ναναι ελαφρύ τοχώμα που τον σκαπάζει

Ο πατερας μου Λολος Μαραγκοπουλος ξεκινησε με πρωτη του συνεργασια τον Τσιτσανη στα 14 του μολις. Αργοτερα συνεργαστηκε με ολη την Α εθνικη. Στελιος Καζαντζιδης, Καιτη Γκρευ, Πολυ Πανου, Ακης Πανου κλπ. μετα απο καποια χρονια, κοντα στο 60, πηγε στην Αμερικη για συναυλιες με τον Μανωλη Αγγελοπουλο και τον Ζερβα. Τελικα ολοι γυρισαν εκτος απο τον πατερα μου που αποφασισε να μεινει στην Αμερικη και να κανει οικογενεια. Εκανε 3 γιους και εκατσε εκει μεχρι το 80 και ζουσε την οικογενεια του δουλευοντας σε ολα τα ελληνικα μπουζουκια της Αμερικης. Ετσι χαθηκαν τα ιχνη του απο την Ελληνικη δισκογραφια. Γυρισε στην Ελλαδα, ξαναπαντρευτηκε και ξανακανε οικογενεια. Το 85 που γεννηθηκα ειχε την καλλιτεχνικη διευθυνση του μεγαλου καμπαρε Κοπα Καμπανα. Αργοτερα μικροτερες δουλειες οσπου μας εφυγε κι αυτος ακομα πιο νωρις. Το 94.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:12 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 07:47 —

Αγαπητε φιλε. Ειναι αδυνατον να γραψω την βιογραφια του θειου μου. Γιατι δυστυχως εζησα πολυ λιγα πραγματα μαζι του λογω το νεαρο της ηλικιας μου. Ζει η γυναικα του Μαρια, θεια μου και νονα μου, η οποια ισως αν της το ζητησουμε να μας βοηθισει να γραψουμε ενα βιβλιο για τη ζωη και το εργο του Νικου Μαραγκοπουλου. Δυστυχως δεν εκανε παιδια. Γεννηθηκε το 1938. Ισως ενα χρονο πριν η μετα… παντως καπου εκει. Επειδη ηταν προσφυγες οι γονεις του απο την Μικρα Ασια, οι ταυτοτητες και τα πιστοποιητικα ηταν λανθασμενα. Η μητερα του εψελνε. Ο Νικος φανηκε απο μικρος οτι ειχε κατι πολυ ιδιετερο στη φωνη του. Δεν αργησε λοιπον να το κυνηγισει!!! Χτυπησε πολλες πορτες και περιμενε υπομονετικα. Του εμπιστευτηκαν καποια τραγουδια και εκανε 2 δισκους αλλα η μεγαλη επιτυχια ηρθε με τον Ξαρχακο. Εμφανιζονταν τοτε live στο Rex. Και εκαναν και την ταινια. Ολα του τα χρονια ομως ηταν χρυσοχοος. Τον εβαλε απο μικρο ο πατερας του να μαθει αυτην την τεχνη. Δεν το σταματησε ποτε αυτο. Και επεξεργαζοταν το “μαλαμα” με το ιδιο μερακι! Διατηρουσε εργαστηριο μες στο σπιτι του στον Υμηττο. Οποτε πηγαινα να τον δω ηταν εκει μεσα και δουλευε. Και μετα καθομασταν και τρωγαμε και μου ελεγε ιστοριες με τον Στρατο Διονυσιου που ηταν επιστηθιος φιλος του απο μικρος. Ημουν κι εγω πολυ μικρη τοτε.
Αυτα για αρχη!!! Θα χαρω να απαντησω και σε αλλες ερωτησεις, αν ειμαι ενημερη φυσικα!
Ευχαριστω πολυ

Συγγνώμη αλλά δεν πρέπει να τελειώνεις λέγοντας ευχαριστώ. Εμείς λέμε ευχαριστώ για την τύχη μας να μαθαίνουμε τόσα πράγματα από πρώτο χέρι. :slight_smile:

Αγαπητε μου φιλε
Λεω ευχαριστω γιατι πραγματικα δεν μπορω να εξηγησω πως νιωθω που κουβαλαω αυτο το ονομα. Και εσεις με κανετε και νιωθω δεος!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη που ακομα υπαρχουν μουσικοφιλοι που την “ψαχνουν” και δεν αγοραζουν με ευκολια οτι τους πουλανε!!! Να σαι παντα καλα!

Αγαπητε μου φιλε
Ειναι μεγαλη μου χαρα να μιλαω για την οικογενεια μου. Ειμαι διατεθιμενη να μοιραστω μαζι σας τις λιγες εμπειριες που εχω. Ο πατερας μου παντρευτηκε την μητερα μου πολυ αργοτερα απο τα χρονια της Columbia. Ηταν πολυ περιφανος ανθρωπος και ταπεινος συναμα. Δεν μας ειπε ποτε για ολο του το εργο. Ξερω ομως οτι συνεργαστηκε με ολους αυτους τους “μεγαλους”. Και παιζει ακορντεον στην πρωτη εκτελεση του “Αυτη η νυχτα μενει” του Στελιου. Απο τοτε που τον χασαμε και αρχισα κι εγω να ασχολουμαι με τη μουσικη, που ηταν αναποφευκτο, προσπαθω να τον καταλαβω στους δισκους απο το ιδιαιτερο παιξιμο του, αλλα δεν ειμαι για τιποτα σιγουρη.
Να σαι παντα καλα.

όχι φίλε JOHN, ο Μαραγκόπουλος δεν έχει δίσκο 33 στροφών στην PAN VOX, oύτε στην “μητέρα” MUSIC BOX/ΜΒΙ.
Άλλη εταιρία είναι η POLYDOR. Μένει να ερευνήσω εάν έχει άλλα singles στην PAN VOX.
Επισημαίνω τη συμμετοχή του σε 4-5 κομμάτια στον σημαντικό δίσκο “Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΛΑΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΤΡΑΪΔΗ”, ΛΥΡΑ 4810/11, 1995.
http://www.shops.gr/saxon/leaf.asp?Dept=1&Product_Id=LYRA4810%2F1

Στοιχεία απ’ τον κατάλογο δισκογραφίας Δραγουμάνου

1983/12: Συμμετοχή με ένα τραγούδι στον δίσκο ρεμπέτικο (τραγούδι)
1984: Προσωπικός δίσκος: Ρεμπέτικο μισάωρο
1988/01: Συμμετοχή στον δίσκο λαϊκό τραγούδι με ένα τραγούδι
1991/09: Συμμετοχή στον δίσκο Απόψε στου Θωμά με τρία τραγούδια
1992: Συμμετοχή στον δίσκο Ακούσατε ακούσατε με 2 τραγούδια
1995/04: Συμμετοχή στον ζωντανό δίσκο Αμάν αμήν με 3 τραγούδια
1995/12: Συμμετοχή στον δίσκο Ο Θανάσης Μωραΐτης τραγουδά Δημήτρη Ατραΐδη με 5 τραγούδια