Νέο τρίχορδο Ζοζέφ

Κάτι ξέρεις εσύ. Πειράζει να το μάθομε κι εμείς? Όχι ότι θ’ αλάξει τίποτα αλλά έτσι για να ξέρομε…

Καλορίζικο, καλές πενιές και να ευχαριστιέσαι την καλή παρέα που σου κάνει καλέ μας φίλε.

Καλημερα
Ευχαριστω
να 'σαι καλα…

Και εγω θα ήθελα να μαθω ποιος είναι ο δευτερος και επικρατέστερος υποψηφιος… :slight_smile:

Προφανώς είναι ο κυρ Γιάννης Τοκμακογλου ή Τοκμάκης.Ο κυρ Γιάννης έχει τον συγκεκριμένο τύπο σκάφους,(παρόμοιο έχει και ο κυρ Αντώνης στην Λάρισα),που στον τάκο επειδή τον φτιάχνει με το σκερπάνι,έχει αυτή την ιδιαιτερότητα.(στενός,και κυρτός).Ακόμα η φιγούρα,(τυπική κοπή του γυιού του Κυριάκου) έχει πάστα πλαστική,με χρώματα,που μιμείται το σεντέφι.Αυτή την πάστα την είχε ανακαλύψει ο Κυριάκος , και για περίπου 2-3 χρόνια, ήταν ο μοναδικός που έκοβε σε αυτό το πλαστικό.καθώς δεν έδινε,την πηγή όπου το προμηθευόταν.Ακόμα ένας οργανοποιός όπου έδινε κατά κόρον όργανα στον Ζοζέφ είναι ο Σταύρος Τσαντουλής, ( όπου θεωρώ ότι του έχει δώσει και τα περισσότερα ), στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως,δεν πρέπει να είναι όργανο του Σταύρου,γιατί ενώ εκείνη την εποχή ενώ ο Σταύρος ψώνιζε φιγούρες από τον Κυριάκο κατά κόρον,και θα μπορούσε να πιθανολογηθεί και σε αυτόν η κατασκευή του,χρησιμοποιούσε άλλο τύπο σκάφους.Τώρα έχουμε σκάφος του ιδίου εργαστηρίου,φιγούρα του ιδίου εργαστηρίου,λέτε το μπράτσο και το καπάκι να το έκανε άλλος;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:15 —

Φίλε zipekanama και εγώ πιστεύω λέω.Δεν λέω ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ,γιατί θα ήμουν υπερφίαλος.Και φυσικά σέβομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την γνώμη σου , άσχετα αν έχω άλλη.

Gia sas Paidia ,
molis eida afto to video eipa prepi kai egw na apanthsw se afto to thema .
Exw kai egw to idio Bouzouki ala se tetraxordo. to pira prin 11 xronia apo ton Thanassi Polykandrioti to opio leei kai o idios htane Zozef. Otan pige o idios tou sto Magazi tou ta eide ta Bouzouki kai ta agorase . ena Trixordo idio opos tou Giwrgou (akrivos) k ena auto pou exw egw. To organo afto pou exw egw mou eipai oti htane tou Zozef ala tou alaksena kapaki kai meta o geros zozef to ebale to xeraki tou na ksana milisi to organo paei na pi miso ORIGINAL einai :smiley:

sas stelnw kai egw ena videaki na to akousete :smiley:

opos kai polla gnosta kai agnosta organa tou Zozef den einai 100% dioti me tin anazitisi pou kanane totes i pelates den prolavene k sinergazotane me allous opos grafoune kai ta paidia apano giafto kai Organa pou exoune kapioi gnostoi paixtes den mporei kanis na pi an einai alithia 100% ftiagmena apo ton GERO ZOZEF.

filika Tassos

Zabetas

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:25 —

Γεια σου Τάσο και καλώς όρισες στο Φόρουμ!

Αν μπορείς μόνο γράφε στα ελληνικά για να είναι πιο ευανάγνωστο το μήνυμα σου.

Καλώς ήρθες!

Για σου Διονυση,

καλος σας βρηκα . Θα προσπαθησω μονο να μην κανω λαθακια .

να ειστε καλα παιδια

Ανεβάζω ένα άλλο βίντεο του Τάσου που παίζει πολύ ωραία. Τάσο, αμα θές μπορείς να βάλεις τα βίντεο σου στο προσωπικό σου μπλόγκ.
Ευχομαι με τις γνώσεις σου που φαίνεται ότι έχεις στο μπουζούκι να καταθέσεις την εμπειρία σου σε ανάλογα θέματα!

//youtu.be/ViZylxdcrys

Καταρχήν φίλε Τασο καλοσήρθες και απο μενα, μιας και τωρα αρχισες να γράφεις (αν και είσαι καιρο απότι βλεπω στο φορουμ)

Που ήσουν κρυμμενος τόσο καιρό; Πολυ ωραίος … Πολύ Δυνατός στο όργανο

Πραγματι, το οργανο του πολυκανδριωτη που μου εστειλες είναι ακριβως το ίδιο

Το δικο σου εχει ακριβως την ίδια φιγουρα αλλα το μανικο και το καραολο είναι διαφορετικα
ΑΛΛΑ …
ειναι ακριβως ίδια με το παλιο μου τετράχορδο που ανταλλαξα με αυτο το όργανο…

Δες στη φωτογραφία

Δε ξερω αν πρεπει να αναφερω ποιος είναι ο κατασκευαστης του παλιού μου τετράχορδου (το οποίο ήταν και πολυ καλό μαλιστα) καθως μου λές οτι το όργανο μετά την αλλαγή χαλασε…

Αν και φαίνεται στην περιγραφή μου.
Αν δεν το βρεις στο στελνω με πμ…

Δεν ξερω βεβαια αν αυτο μαρτυρά τον μάστορα καθώς θα μπορουσαν πολλοί να μοιράζονται τις ιδιες φιγουρες που μαλλον ισχύει…

Λοιπον ξανα καλως ήρθες…
Και παλι συγχαρητηρια

Ισως λοιπον να πηγε για επισκευή εκει…

Γιωργο σε ευχαριστω και καλος σας βρηκα. Οντος εχω λιγο καιρο εδω μεσα . {μεπιασες} Το οργανο αφτο , οτι μου ειπαι ο Θανασης πρεπι να ειναι 30 χρονον οργανο (σκαφος ταστιερα κτλ.( μονο το καπακι πρεπι τωρα να ειναι κανα 15 χρονια απανο. Πρπεπι να ειχαι αλο καπακι απανο {βλεποντας και το καραολο} και καπιος πρεπι να το πηγε σε αλον Μαστορα και το αλαξε καπακι . Πρεπι μετα απο καπια χρονια να το ξανα πηγαν στον Ζοζεφ κ αγτος εκανε την επεμβαση του απανο στο Οργανο για να ξανα μιλισει . αφου δεν αλαξε κ αφτος το καπακι παει να πει οτι ητανε καλουτσικο . Ο Ζοζεφ λοιπον το πιραξε λιγω κ το οργανο εγβαλε αμεσως χρια Ζοζεφ. Το Οργανο μιλαει Ζοζεφ ησως οχι σαν τα πολυ καλα του Οργανα αλα μιλαει {Για να το ειχε ο Πολυκανδριωτης κατι παει να πει.}. Παντως ετσι πος καταλαβα κανεις δεν μπορει να πει αν και τα πολυ καλα Οργανα του Γερου Ζοζεφ δεν ητανε απο αλον μαστορα και αφτος εκανε μονο την επεμβαση οπος στο δικο μου. Εγω νομιζω πος αν ειχε φιγουρα Κλασσικη απανω { οπος εχει κ ο Θανασης } δεν θα αμφιβολουσαν το αν ειναι ORIGINAL ι οχι . αφτα

βρηκα κ μια Φωτογραφια απο το ιδιο Τριχορδο μπουζουκι που εχει ο Γιωργος που εχε κ ο Πολυκανδριωτης.
την τραβηξα τοτες οταν πειρα το δικο μου.
ευχομαι κ αφτι να σας αρεσει κ οποιος εχει καπιες πλυροφοριες ας μας της δωσει.

Τασος