"Οδύσσεια" - Νέο cd από το Θεοδωράκη

«Οδύσσεια» λέγεται το νέο cd του Μίκη.

Πρόκειται για 14 τραγούδια σε στίχους Κ. Καρτελιά με ερμηνεύτρια τη Φαραντούρη, παραγωγό το Γ. Μακράκη, σε ενορχήστρωση της Ιρίνας Βαλεντίνοβα, η οποία γεφυρώνει το δωρικό με το λυρικό στοιχείο του Μίκη δίνοντας έμφαση στα έγχορδα και στα πνευστά.

Μελωδίες λυρικές, τρυφερά ρομαντικές, με μια ιδέα ρετρό, γυρίζουν το Μίκη, όπως λέει, στα χρόνια της νεότητάς του, σαν έναν αμετανόητο Οδυσσέα στα 82 του χρόνια και ας μην υπάρχει «Ιθάκη».

«Εγώ περπάτησα στον Άδη ζωντανός
και μες στης νύχτας έχω ζήσει τα σκοτάδια»…,
το μοναδικό τραγούδι από το νέο cd που επέλεξε να ερμηνεύσει ο ίδιος και που τον ταξιδεύει σε μια δημιουργική Οδύσσεια, την Οδύσσεια της δικής του ζωής, που και Κίρκες και Κύκλωπες συνάντησε στο ταξίδι».

Θα ακουστούν αυτά τα τραγούδια;
Ο Μίκης δεν έκρυψε την πίκρα του για το ραδιοφωνικό «αποκλεισμό» του προηγούμενου δίσκου του, της «Ερημιάς».
Αλλά διαπίστωσε: «Δεν μας υποτιμάει ο λαός. Γιατί εμείς τον κάναμε περήφανο: πες τε μου, υπάρχουν άλλοι λαοί που να τραγουδούν στις ταβέρνες και στους δρόμους τους ποιητές τους;
Όχι. Εμείς συνεχίσαμε αυτό το πάντρεμα του λόγου και του μέλους που υπήρχε από την Αρχαία Ελλάδα».

Και η άποψή του για την ελληνικότητα και τη λαϊκότητα, έννοιες συζητημένες αρκετά τελευταία, εδώ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_18/03/2007_219766