Μπουζούκι/τεχνολογία... βρείτε μου μια λύση (2009)

Γεια σας παιδια…περασα σε μια σχολη πληροφορικης και ειναι 70% αν παω γιατι δεν μπορω να ασχολουμαι με το μπουζουκι γιατι το βλεπω σοβαρα (οχι για δουλεια αλλο εννοω αν με καταλαβαινετε)και με τους υπολογιστες…δλδ με 2 πραγματα που μου φαινονται εντελως διαφορετικα.πχ τους υπολογιστες τους βλεπω κατι το εξωπραγματικο που μου αρεσει και αυτο…το μπουζουκι το συνδιαζω με την απλοτητα και γενικα με τετοια πραγματα, που ειναι φυσικα. πχ με δουλεια στην θαλασσα με την γη κτλ.και οχι με τους υπολογιστες που ειναι επιστημη…σκευτομαι να παω στη σχολη και να αφησω για οσο χρειαστει το μπουζουκι ισως και για παντα εκτος αν μπορεσω να τα …πως να το πω…να τα βαλω στην καρδια μου και τα 2…σκευτομαι να μην παω και να παω στον πατερα μου που ειναι ψαρας και να ασχοληθω με αυτην την δουλεια…ξερω δεν εγινα καθολου κατανοητος αλλα εχω πολυ καιρο αυτο το προβλημα και δεν πιστευω ουτε εσεις να καταλαβαινετε τι εννοω αλλα προσπαθησα να το πω οσο πιο καλα μπορουσα.μακαρι να μπορεσω να τα κανω και τα 2.παρακαλω να μην στειλετε μυνηματα ειρωνικα γιατι εχω πραγματικα βαρεθει να μαλωνω σε φορουμ απο το τιποτα…καποιοι θα με περασουν ισως και για τρελο…το μπουζουκι μου σταθηκε παντου και παντα…στη χαρα, στη θλιψη, ακομη και στην μοναξια…θυμαμαι κατι φιλοι που με πουλησαν και ειχα μεινει ολομοναχος αλλα ειμουν χαρουμενος και δεν ενιωσα να μα την παναγια ουτε μια φορα μονος γιατι ειχα το μπουζουκακι και καθομουν στο σπιτι της γιαγιας μου και επαιζα…τωρα ομως ενω εχω εναν κολλητο, νιωθω καποια μοναξια…το μπουζουκι ειναι η ζωη μου…ειμαι μικρος ακομη 18 αλλα αυτα που λεω δεν τα λεω για να λεω μλκιες…σοβαρα μεσα απ την ψυχη μου τα λεω…ευχαριστω αν μου δωσετε απαντησεις ρε παιδια…αλλα και να μην δωσετε δεν πειραζει παλι ευχαριστω…οτι και αν αποφασισω,οτι μα οτι και αν αποφασισω το μπουζουκι παντα θα το 'χω στην καρδια μου…

Πήγαινε να σπουδάσεις λεβέντη μου και πάρε μαζί και την μπουζούκα να τραγουδάς τον πόνο σου. Όσο χρόνο ελεύθερο είχα ως φοιτητής δεν τον είχα ποτέ ξανά στη ζωή μου. Θα παίζεις ατελείωτα.
Άσε που με τους άλλους φοιτητές, θα κάνετε τρελλά γλέντια, με …ότι αυτό συνεπάγεται.

Πρόσεχε όμως παλληκάρι μου.

Κάνεις λάθος φίλε μου. Ταιριάζουν απόλυτα! Ο συνδετικός κρίκος μεταξύ υπολογιστών και μουσικής (όχι μόνο “μπουζούκι”) είναι τα μαθηματικά. Στον επαγγελματικό μου χώρο, υπάρχουν εκατοντάδες μπουζουξήδες - μηχανικοί. Αλλά και από άλλους κλάδους (κυρίως γιατρούς και δικηγόρους) θα βρεις και επαγγελματίες μουσικούς και συνθέτες. Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην αποκλείσεις το ένα για το άλλο. Άλλωστε το είπες και μόνος σου “είμαι 18 χρονών”. Εγώ που είμαι 30 χρόνια μεγαλύτερος ακόμα δεν αισθάνομαι επαρκώς εξοπλισμένος για να αποκλείσω οτιδήποτε.

Και πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ΑΛΛΟ πράγμα οι σπουδές και ΑΛΛΟ πράγμα οι επαγγελματικές ανησυχίες. Αφού μπορείς να σπουδάσεις, πρέπει να το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Από που αλλού θα μάθεις τη σύνθετη σκέψη; Τις δομημένες έννοιες; Πως θα μάθεις την τεχνική της ανάλυσης πολύπλοκων προβλημάτων στα επιμέρους; Δουλεύοντας για το μεροκάματο; Δεν νομίζω.

Φίλε Xioths, μια κουβέντα θα σου πω: Στον τομέα της ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ έχεις - δυστυχώς - να πάθεις πολλά ακόμα! Ρώτα και κάναν μεγαλύτερο του άμεσου περιβάλλοντός σου.
:slight_smile:

Καλές σπουδές και καλές πενιές!
(αυτά πάνε μαζί όπως σου είπε και ο γιατρός ο voulpan πιό πάνω)

Και μην ξεχνάς ότι, οι σπουδές είναι για το ΖΗΝ, ενώ η μουσική για το …ΕΥ ΖΗΝ:089:

Ζεί χύτρα, ζή φιλία, μας υπενθύμιζε ο φιλόλογός μας στο γυμνάσιο, για να επισημάνει το πολύ διαδεδομένο (από τότε) ορθογραφικό λάθος. Για τους νεώτερους, που μπορεί να μη συνάντησαν ποτέ τον τύπο Ζεί (ίσως ούτε και το Ζη στους τοίχους, για τον Λαμπράκη), να εξηγήσω ότι όσο υπάρχει κάποιο πιθανό διάφορο, όσο βράζει η κατσαρόλα σου κάνουν το φίλο, μετά σε ξεχνάνε. Ας μας διαφωτίσουν τώρα οι μάχιμοι φιλόλογοι για το πως είναι επισήμως τα πράγματα σήμερα, που οι χύτρες δεν ζέουν παρά βράζουν.

Δεν τίθεται καν δίλημμα μεταξύ σπουδών και μπουζουκιού. Θα έλεγα μάλιστα ότι η συμμετοχή σου στο φοιτητικό-σπουδαστικό χώρο θα σε βοηθούσε στην εξέλιξή σου ως μπουζουξή, καθώς θα σου δοθεί η δυνατότητα να συμπράξεις και με άλλους συνομήλικούς με παρόμοια μουσικά ενδιαφέροντα. Πρέπει να ξέρεις ότι για την εξέλιξη ενός μουσικού είναι πολύ σημαντική η συμμετοχή του σε ομαδικά σχήματα. Αλλο να παίζεις μόνος κι άλλο με παρέα.
Για το …επαγγελματικό ζήτημα και χωρίς να ξέρω τι ακριβώς δουλειά κάνει ο πατέρας σου (π.χ. άλλο να είσαι παράκτιος διχτυάρης ή παραγαδιάρης και άλλο να είσαι ιδιοκτήτης ανεμότρατας), θα πρέπει να σου πως ότι η δουλειά του ψαρά στην Ελλάδα αντιμετωπίζει ήδη τεράστιες δυσκολίες και το μέλλον φαίνεται …σκοτεινό, να μην πω ανύπαρκτο.
Ανάλογα με τις δυνατότητές σου (μορφωτικές, οικονομικές κλπ.) δες τι μπορείς να κάνεις με τις όποιες προοπτικές σού παρουσιάζονται (π.χ. σπουδές). Φρόντισε στην απόφασή σου να “μετρήσεις” τη γνώμη των γονιών σου και καθώς και άλλων μεγαλύτερων σε ηλικία ανθρώπων που εμπιστεύεσαι και σέβεσαι.
Αν θες και ένα στατιστικό στοιχείο που ίσως σε βοηθήσει:
Το ποσοστό των μπουζουξήδων που βρίσκεται σε καλή οικονομική κατάσταση και βγάζει τα προς το ζην χωρίς να κάνει άλλη δουλειά, πρέπει να βρίσκεται κοντά στο 5%.

Φιλε μου, τυχαινει να εχω βρεθει στη θεση σου, στην ηλικια σου εφυγα και πηγα να σπουδασω πληροφορικη και σιγουρα το φοιτητηλικι μου κανε καλο οσο αφορα το μπουζουκι γιατι μελετουσα παρα πολυ μονος μου. Το ερωτημα που σου βαζω εγω ειναι το εξης θελεις πραγματικα να ασχοληθεις με τους υπολογιστες? Γιατι εγω το μετανιωσα και μακαρι να γυριζα το χρονο πισω να εμενα σπιτι μου και να εκανα κατι αλλο θα γλιτωνα παρα πολλα λεφτα και αυτη τη στιγμη θα ειχα και μια δουλεια στα χερια μου, γιατι στο τελος δεν εκανα τιποτα τα παρατησα και σηκωθηκα κι εφυγα. Δεν ειναι καθολου ασχημο να γινεις ψαρας ή οτιδηποτε αλλο και οσο πιο νωρις ξεκινησεις μια δουλεια τοσο καλυτερα απ ολες τις αποψεις. Μην σκεφτεσαι το μπουζουκι αυτο θα ειναι μαζι σου οπου κι αν πας, σκεψου την δουλεια, γιατι η παιδεια δυστυχως βρωμαει πολυ σ αυτη τη χωρα και μεχρι να παρεις το πτυχιο σου και να βρεις δουλεια το οποιο θα σου παρει χροοοοονια, ολο αυτο το διαστημα θα μπορεσεις να βαλεις καλες βασεις απανω σε μια δουλεια. Ελπιζω να σε βοηθησα

Γεια σας και παλι.Καταρχας χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια…φιλε voulpan αυτο μου λενε ολοι, οντως ομως οπως ειπες θελει πολυ προσοχη γενικα…φιλε Kostas™ για τα μαθηματικα δεν το σκεφτηκα ποτε ετσι :slight_smile: …για την 2η απαντηση σωστα λες.και για την 3η…δυστυχως το ξερω οτι θα περασω πολλα ακομα,αλωστε μες στην ζωη ειναι κι αυτα…φιλε Δημητρης Ν. no comments :P…πλακα κανω πολυ καλλα λες Ευ Ζειν η ΖΗ η κατι αλλο?:slight_smile: ο φιλος Νικος Πολιτης κατι ξερει αλλα δν μας λεει :slight_smile: πλακα κανω παλι:Ρ…φιλε Aris θα λαβω υπ’ οψην αυτα που μου λες αν και εχεις δικιο δεν εχει πολλα λευτα αυτη η δουλεια…συγκεκριμενα με τον πατερα μου που δουλευα ανα διαστηματα ξεψαρευαμε το νταλιανι η καναμε αρμαθιες στο σωληνωτο η στο πλωτο γιατι εχουμε δωξα το θεο λιγο απ ολα.φυσικα και δυχτια εχουμε ριξει και νταουλια.αλλα τα μυδια ειναι απο αυτα αυτο που εχει περισσοτερα χρηματα(λεμε τωρα) γιατι στην ελλαδα ειναι κατεστραμενες η τιμες σε σχεση με το εξωτερικο. στην ελλαδα πανε περιπου απ οσο ξερω και στην δουλεια γυρω στα 40 λεπτα το κιλο ενω στο εξωτερικο 2.00 ευρω το κιλο…και οταν φωρτονεις καποιους τονους μυδια στις νταλικες η διαφορα στα λεφτα ειναι …μην το συζητας καλυτερα…για κλαματα.για μπουζουξης εχω ακουσει οντως δεν ειναι για μονιμη δουλεια…εκτος αν εχεις κανενα γνωστο και σε βαλει μεσα και και και …λιγο δυσκολο…
φιλε zabe ναι θελω να ασχοληθω ππαααρα πολυ με τους υπολογιστες…φυσικα στην αρχη που πηγα σε τεε δεν ειχε πολλα να σπουδασεις και πηγα πληροφορικη γιατι τοτε λιγο με τα ιντερνετ και καπως ετσι πηγα. αλλα μετα μην σου πω απο την 1η μερα που αρχισαμε τα μαθηματα μου τραβηξε το ενδιαφερον και ασχολουμουν πιο πολυ με τους υπολογιστες…αλλα τωρα τελευταια ακομη πιο πολυ…παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειλικρινα .Αλλα εκτος απο αυτα η προσωπικη μου γνωμη που ισως να ειναι και λαθος ειναι να παω στην σχολη που περασα και ο χρονος θα δειξει.πχ αν σε καποιον δεν του πολυαρεσει το μπουζουκι η το εχει βαρεθει δεν θα το πιασει ξανα πια…ενω σε καποιον που το εχει αγαπησει και το εχει βαλει πανω απ ολα θα το ξαναπιασει ειναι το μονο σιγουρο…οποτε λεω να παω και για αρχη να μην το παρω μαζι μου για να δω τι θα γινει γιατι ποτε στην ζωη μου δεν με θυμαμαι χωρις το μπουζουκι…ειναι σαν να εχασα κατι που δεν μπορω να το περιγραψω…εχει λιγο καιρο που δεν το πιανω στα χερια μου και οποτε ακουω τραγουδια με μπουζουκι ποναει η καρδια μου που το αφησα…αλλα δεν το αφησα μονιμα να πω δλδ δεν το ξαναπιανω…λεω θα δω πως,τι,αν θα νιωσω να το ξαναπιασω,μονο τοτε.και ο δασκαλος μου ειχε πει οτι μπορω να παιξω σε μια ταβερνουλα και το σκευτομουν αλλα τελικα δεν πηγα γιατι αν το νιωθω πραγματικα το μπουζουκι δεν θελω να παω για τα λευτα. αν πηγαινα φυσικα δεν θα ηθελα να με εκμεταλευτει καποιος για τα λευτα αλλα να ειναι νορμαλ αλλα παραπανω για μενα θα πηγαινα γιατι θα μ αρεσε…και παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγνωμη για το μεγαλο μυνημα

Μην κάνεις τέτοια μεγάλη μ…κουταμάρα. Το μπουζούκι θα είναι πάντα μαζί σου. Ακόμα και στην εξεταστική, την ώρα που θα γράφεις.

Πρέπει να σου πώ, ότι είναι πολύ νοσταλγικό, όμορφο και ρομαντικό, να διαβάζουμε για ψαρέματα και δίχτυα κ.λ.π, αλλά το να ζήσεις απο αυτό φαντάζει δύσκολο.

Καλά κάνεις και έχεις τέτοιες αγωνίες στα 18 σου. Μπράβο παλληκάρι μου. Ο αυθορμητισμός σου μας δίνει και λίγει φρεσκάδα απο το τόπο σου.

Αν θες, βάζε και κανα κόμμα ή τελεία, ώστε να διαβάζονται πιό εύκολα οι προτάσεις.
Να είσαι καλά.
:slight_smile:

Ο Σπόρος (Σταματίου Γιάννης), έγραψε το μπουζούκι και ουίσκι. Εσύ θα γράψεις το μπουζούκι και pc.

φίλε xiotis.
Kαλησπέρα και από εμένα. Να σου πω και εγώ την άποψη μου που είμαι φοιτητής και παίζω μπουζουκάκι ;;;;
Η απάντηση μου είναι …μην το συζητάς. Θα πας στη σχολή που θες. Μην μπερδεύεις τη δουλειά (σπουδές) με τη διασκέδαση (μπουζούκι).
Το αν θα τα προλαβαίνεις και τα δύο δεν είναι θέμα που συζητιέται. Ο χρόνος σου θα είναι πάρα πολύς.
Καλά θα κάνεις να πάρεις και το μπουζούκι σου μαζί για να βγάζεις το μεράκι σου!

Εγώ το είχα καημό να μάθω να παίζω μπουζούκι και άρχισα να μαθαίνω όταν μπήκα στη σχολή μου. Πίστεψε με το μπουζούκι, εκτός αν το παίζεις 8 ώρες τη μέρα, θα προλαβαίνεις να το ευχαριστιέσαι κάθε μέρα.

Επίσης το ότι θα βρεις φιλαράκια να παίζετε παρέα είτε μόνοι σας, είτε σε μαγαζί (με ή χωρίς λεφτά) είναι σχεδόν σίγουρο. Και αυτό θα σε κάνει να νιώσεις ακόμα πιο όμορφα.
Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

καλημερα παιδια…οταν λεω οτι θα το αφησω για λιγο , η αποσταση που ειναι το τει απο το σπιτι δεν ειναι πολυ μεγαλη και μπορω να πω τον πατερα μου να μου το φερει σε μια μερα μεσα…(δεν ειναι και μικρη η αποσταση απλα θελω να πω οτι αν του πω να το φερει δεν θα κανει και κανενα μηνα)…οσο για να το παρω, εχετε και οι 2 δικιο… αν το παρω θα περασω καλυτερα ισως αλλα λενε οταν χανεις κατι καταλαβαινεις την αξια του και καθε μερα που περναει το καταλαβαινω με την διαφορα (πιστευω) οτι εγω θα το αφησω για λιγο και μετα θα το ξαναπιασω αλλα δεν θα ξερω να πεζω γιατι, οπως ξερουμε ολοι, αν το οργανο το αφησεις 1 μερα αυτο σε αφηνει 10…επειδη εχω προβλημα στο ιντερνετ ισως να μην δω τις αλλες απαντησεις και δν μπορεσω να απαντησω…θα στειλω ομως οποτε μπορεσω…σας ευχαριστω πολυ παιδια

Φιλαράκο το καλό που σε θέλω, να πας να σπουδάσεις ασυζητητί. Αν αργότερα ασχοληθείς με το ένα ή με το άλλο δεν έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που μετράει είναι ότι μπορείς να καταπιάνεσαι με ότι αγαπάς. Μην αγχώνεσαι με τέτοιου ειδους συγκρίσεις.
Εγώ για παράδειγμα, κατάγομαι από οικογένεια καπνοκαλλιεργητών, σπούδασα Γεωπονία, και δουλεύω σε μια βιομηχανία τροφίμων. Σε πληροφορώ ότι το μπουζού δεν το εγκατέλειψα και δεν με εγκατέλειψε ποτέ. Το είχα ως μαθητής, σπουδαστής, φαντάρος αλλά και μετέπειτα. δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτό. Σε δ΄υσκολες οικονομικά στιγμές με έχει ξελασπωσει πολλές φορές αν και ποτέ δεν το είδα από την επαγγελματική του πλευρά.
Ακολούθησε ότι αγαπάς και δε θα βγεις χαμένος.

Μερικοί από τους πολλούς και καλούς μουσικοούς που έχω γνωρίσει στην ζωή μου είναι ερασιτέχνες.
Μπορείς να σπουδάζεις και παράλληλα να παίζεις μπουσική.
Μπορείς όποια ώρα θες να γίνεις ψαράς,
δεν μπορείς όποια ώρα θες να σπουδάσεις…

γεια σας παιδια…ηρθα εδω που ειναι να σπουδασω και θα πω τον πατερα μου να μου φερει το μπουζουκι.
τοσο καιρο που πεζω μπουζουκι μ εχουν τραβηξει και με εχουν αποπροσανατολισει απο το μπουζουκι με αποτελεσμα καποιες φορες να εχω ερθει στην θεση να το αφηνω για ισως καμια βδομαδα ανα καιρους αλλα παντα σε αυτο κατεληγα…μεχρι και κιθαρα πηρα στο τελος και εμαθα να παιζω καποια τραγουδια και το σολο απο το hotel california και μερικα ακομη που μου αρεσαν πολυ αλλα τα βαρεθηκα…σαν το μπουζουκι τουλαχιστον για μενα δεν υπαρχει πουθενα…δεν ξερω νιωθω σαν αυτο να ειναι η καρδια μου…αυτον τον καιρο που ειπα να το αφησω για λιγο, οποτε ακουγα στην τηλεοραση η οπουδηποτε αλλου μπουζουκι δεν μπορω να το περιγραψω πως ενιωθα…με πονουσε η καρδια πραγματικα και ελεγα την μανα μου αλλαξε το αλλαξε το…αλλα δεν μπορω να το αποφυγω γιατι το θελω πραγματικα…εγω αυτο που θα σας πω το πιστευω και το εχω πει και στους γονεις μου. οτι ολο μου το ειναι το αποκτησα απο αυτους αλλα και απο το μπουζουκι.ολα ο τροπος της ζωης μου ολα και τον πονο και την χαρα απο το μπουζουκι και απο τους γονεις εννοειται τα απεκτησα…γι αυτο το μπουζουκι ειναι για μενα πανω απ ολα…αν γνωρισω καμοια κοπελα τωρα εδω στο τει και με ρωτησει αν ειναι για μενα το παν θα της πω πως εκτος απο την οικογενεια γιατι ειναι και αυτη εννοειται το παν για ολους, το μπουζουκι και αυτη τις εχω στην ιδια θεση…να μην πω παραπανω το μπουζουκι γιατι η γυναικα σε παραταει ενω το μπουζουκι οχι αν δεν το αφησεις…φιλικα παντα παιδες…και συγνωμη αν σας κουρασα με τον τυπο που πολλοι θα πουν μελαγχωλικος αλλα μου λειπει το μπουζουκι…

ρε φίλε xiotis γιατί βασανίζεις το μυαλό σου. Είχα διαβάσει παλαιότερα τον προβληματισμό σου και τις απόψεις των υπολοίπων. Αλλά θεωρώ ότι άδικα το πολυσκέφτεσαι, το ξεψαχνίζεις. Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα. Με αυτά που διαβάζω εδώ πέρα, μιας και είσαι φοιτητής, που σημαίνει υπάρχει χρόνος, είναι σα να σε έχει απειλήσει κάποιος ότι άμα παίζεις μπουζούκι, θα σε δολοφονήσει.
Είναι μαζωχισμός να μην κάνουμε πράγματα που μπορούμε και μας ευχαριστούν. Ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί δεν έχεις το μπουζούκι μαζί σου να παίζεις.
Εγώ έχω σπίτι μου 4 όργανα και παίζω τα 3 σε καθημερινή βάση (μόνο το ηλεκτρικό μπάσο, που το έχω ξέχορδο και δεν ασχολούμε πλέον με τέτοια είδη μουσικής). Και στο σπίτι των γονιών μου έχω άλλα δύο όργανα, γιατί δεν παλεύεται η φάση, να τα πηγαινοφέρνω όταν φεύγω να τους επισκευτώ.:089:

Χαίρεται. Μόλις τώρα είδα αυτό το τοπικ και θα ήθελα να ρωτήσω τον φιλο xiotis ύστερα απο ένα χρόνο (φαντάζομαι είσαι δευτεροετής πλέον) τι τροπή έχουν πάρει τα πράγματα (σπουδές-μπουζούκι). Πιστεύω να μην παράτησες κάποιο από τα δύο…
Αυτό που θα ήθελα να συμβουλέψω είναι να ψαχτείς και να βρεις και άλλους συμφοιτητές σου οι οποίοι ασχολούνται με τη μουσική. Αυτό θα σε βοηθήσει και να εξελιχτείς και να περάσεις πολύ καλά. Αυτό το λέω εκ πείρας καθότι τον καιρό που σπούδαζα όλες μου οι παρέες δεν είχαν οποιαδήποτε σχέση με την μουσική (εκτός του ότι άκουγαν μουσική…). Πάντως μετά το πέρας των σπουδών μου (πληροφορική) ασχολήθηκα και ασχολούμαι και με τα δυο (προγραμματιστή/καθηγητής δευτεροβάθμιας και μπουζουξής σε νυχτερινό μαγαζί). Μου αρέσουν και τα δυο εξ ίσου και δεν μπορώ να με φανταστώ να μην τα κάνω και τα δύο.

Εγώ δεν θα πρότεινα σε καμοία περίπτωση στον xiotis να αφήσει το μπουζούκι για πάντα ( ειδικά αν παίζει καλά). Θα πρότεινα να πάει στην σχολή και να παίζει με το όργανο τον ελεύθερό του χρόνο