Μπουζούκια που δεν "μουντένουν" με τον χρόνο

Σε ευχαριστώ πολύ Λάμπρο. Δυστυχώς έτσι είναι όπως τα λες.

1 «Μου αρέσει»

Από τη στιγμή που έχεις πάει σε διάφορους οργανοποιούς και όλοι σου λένε μέσες-άκρες ότι δεν πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος αντί για π.χ. να σου πουν ότι έχει κάποιο κουσούρι αλλά η επιδιόρθωση δεν έχει νόημα από οικονομικής απόψεως, σημαίνει ότι ενώ το όργανο είναι σωστά φτιαγμένο δεν αποδίδει. Άσχετα με το αν συμφωνούν μαζί σου όλοι όσοι το δοκιμάζουν, σημασία έχει ότι δεν κάνει ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Με δεδομένο αυτό και πριν απελπιστείς τελείως, δοκίμασε να το πουλήσεις. Το σκουπίδι του ενός, πολλές φορές είναι θησαυρός για κάποιον άλλον. Ποιός ξέρει, ίσως για κάποιον να είναι το τέλειο όργανο που πάντα έψαχνε και κανένας οργανοποιός δεν μπορούσε να κατασκευάσει…

1 «Μου αρέσει»

Πέτρο αυτό που μου είπανε οι κατασκευαστές είναι ότι έχει να κάνει σχέση με την κατασκευή του οργάνου και με τα ξύλα. Ίσως πράγματι να είναι για κάποιον άλλο εξαιρετικό… αν και αμφιβάλλω γιατί όποιος και αν το έπαιξε δεν είχε καλή άποψη…Είμαι στο ψάξιμο για άλλο όργανο εδώ και καιρό. Σε ευχαριστώ πάντως.

Δεν είναι καλό να πηγαίνουμε όργανα μάστορα που είναι ακόμα ενεργός σε άλλους κατασκευαστές γιατί ίσως φέρεις κόσμο σε δύσκολη θέση ( αν πρέπει να μιλήσουν άσχημα για δουλειά συναδελφου) ή και ακόμα να καταλήξεις να σε μπερδέψουν αν θέλουν να σε πείσουν οτι η δική τους δουλειά είναι ανώτερη.

Ισως επίσης ο δικός σου κατασκευαστής παρεξηγηθεί και να μην θέλει να ασχοληθεί μαζί σου πολύ αν δει οτι πηγαίνεις το όργανο απο δω και κει.
Προσπάθησε να είσαι “καλός πελάτης”. Δεν λέω ότι τον υπονομεύεις η ότι συκοφαντεις αλλά αυτή η επαφή συχνά χρειάζεται σεβασμό και εμπιστοσύνη και το να πας σε 10 παιχτες και 5 μάστορες για να σου διαμορφώσουν την γνώμη είναι μάλλον υπερβολή. Κατασκευαστικό σφάλμα ονομάζεις κυρίως μια αστοχία στην κατασκευή (σκεβρωμα, καθισμένο καπάκι κλπ). Εφόσων το όργανο παραμένει κατασκευαστικά υγειές, αυτό που περιγράφεις δεν μπορεί απόλυτα και αυτόματα να το σαμαρωθεί ο κατασκευαστής.Ναι οκ βγαίνουν και πατάτες στην αγορά αλλά τα καλύτερα όργανα είναι πάντα αυτά που παιζουν οι καλύτεροι γιατί εκείνοι τους δίνουν φωνή.
Το θέμα είναι σύνθετο. Προσπάθησε να χτίσεις αυτή την επαφή με τον μάστορα μακρυά απο άλλες γνώμες και μακρια απο εδω.

Όταν έχει πάει τόσες φορές και δεν είδε αντίκρισμα τί άλλο μπορεί να κάνει?
Επαφή με το μάστορα πως να χτίσει όταν ο άλλος δυσανασχετεί όταν τον βλέπει?
Επίσης το μακριά από εδώ γιατί το λες?Οι περισσότεροι λένε πήρα μπουζούκι από αυτόν από τον άλλο,τρελό μπουζούκι πήρα και από κάτω ευχολόγια μπράβο καλόπαιχτο και όλα τα καλά.Όταν συμβεί να βγει το μπουζούκι πατάτα να μην το πει κάποιος?Να το καταπιεί?Το forum για μένα όχι το συγκεκριμένο γενικά μιλάω δεν είναι να λέμε τα πάντα?Είτε καλά είτε κακά?1300 ευρώ έδωσε ο άνθρωπος και δεν μπορεί να παίξει τί λέμε τώρα?Και από ότι κατάλαβα το παληκάρι θα ξέρει να παίζει φαντάζομαι απλά θα ρώτησε και 5 ανθρώπους που παίζουνε καλύτερα ή πιο πολλά χρόνια να πάρει μια γνώμη.
Τέτοια περιστατικά θα πρέπει να αναφέροντε και όχι να τα κρύβουμε…άσε που δεν είπε και το όνομα του κατασκευαστή που σημαίνει ότι δεν θέλει και το κακό του.

1 «Μου αρέσει»

γιατί το μόνο που μαθαίνουμε με βεβαιότητα απο δω είναι πως ένας άνθρωπος πήρε ένα όργανο που πλέον δεν του κάνει.
Ναι η ηλεκτρονική πληροφορία είναι καλή και φυσικά χρήσιμη αλλά παραμένει ελλειπής. Αυτό το νήμα δεν θα σου πει αν αυτός ο άνθρωπος έχει αντικειμενικά σωστά κριτήρια να κρίνει ένα όργανο.Δεν θα σου πει επίσης με το κριτήρια τον συμβούλεψαν οι άλλοι.
Αυτό όμως που μπορεί να κάνει είναι να εξοργίσει τον μάστορα και να τον κάνει να μην θέλει να ασχοληθεί.Δεν είπα οτι το παιδί θέλει το κακό κανενός(ουτε οτι είναι άσχετος) απλά ο ίδιος δεν έχει κάτι να βγάλει απο αυτή την κουβέντα παρα να ικανοποιήσει την δική μας περιέργεια έχοντας το κίνδυνο να περιορίσει την συνεργασία του με τον κατασκευαστή. Προσωπικά, θα προσπαθούσα να εξαντλήσω αυτές τις πιθανότητες, με προσωπική επαφή, πριν ανοίξω δημόσιο διαλογο.
Ναι,υπάρχουν και κακοί μάστορες και ναι, θα ήθελα να τους γνωρίζω αλλά καλώς ή κακώς , σε όσους έχω πάει εγώ πήγα γιατί ξέρω οτι κάνουν δουλεια για άτομα που σέβομαι εκτιμώ και θαυμάζω. Σε 1-2περίπτωσεις που το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιούσε,το έλυσα με προσωπική επαφή.(ΟΚ ένας ήταν τόσο τραγικά απατώνας που τον έκραξα δημόσια και με το όνομα μου αλλά ίσως δεν θα πρεπε).Φαντάσου αντι να προσπαθώ να δουλέψω με το μάστορα, να ανέβαζα παράπονα εδω.Ή φαντάσου να πήγαινα ένα όργανο που θεωρώ αδύναμο σε 5 άλλους μάστορες.Προσπαθώ να πω πως ναι, καλή και χρήσιμη αυτή η κουβέντα αλλά οι μάστορες που τελικά έχουν δουλειά δεν πολυδιαφημίζονται , τους βρίσκει ο κόσμος οπότε αυτή η διαδικασία εδώ ίσως περισσότερο κακό να κάνει παρά καλό.

Απευθύνθηκα αναγκαστικά σε άλλους κατασκευαστές όταν ο ίδιος συμπεριφερόταν σαν να μην τρέχει τίποτα και μάλιστα μου έδειχνε και την δυσαρέσκεια του κάθε φορά που πήγαινα. Τι θα έπρεπε να κάνω λοιπόν όταν ο ίδιος κατασκευαστής έχει τέτοια στάση; Δεν θα έπρεπε να βρω λύση για εμένα ώστε να μην πετάξω άδικα 1300€; Ο λόγος που έκανα την αναρτηση όπως αναφέρθηκα και πιομπριν, είναι ότι αν υπάρχει κατασκευαστής που δημόσια θα μπορέσει να δηλώσει εγγύηση για τα καλά όργανα που φτιάχνει και αν φιλοτιμηθει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής.αν δει το post να πάρει θέση. Σας ευχαριστώ.

2 «Μου αρέσει»

Έτσι ακριβώς είναι Λαμπρο.Ηθελα να το ακούσω και από άλλους παίχτες και διαφορετικούς μπας και στα δικά μου χέρια δεν έβγαινε το αποτέλεσμα. Εκεί που ηλπιζα ότι στο πατάρι με ήχο θα στρώσει δυστυχώς τα ίδια.

1 «Μου αρέσει»

Φιλε jack καλημερα κ απο μενα δεν θα αναφερθω στα παραπανω γιατι δεν μπορω να εκφερω γνωμη χωρις να ακουσω το οργανο. ΜΑΣΤΟΡΑΣ που να δινει εγγυηση εφορου ζωης υπαρχει δεν θα σου πω ποιος ,ψαξε ρωτα.Τωρα για το οργανο αν εισαι ευχαριστημενος απο το μανικο και τα ξυλα, και αν η ταστιερα ειναι σιγουρα σωστη γνωμη μου ειναι βρες εναν καλο κατασκευαστη και να το αλαξης καπακι,

Καλημέρα! Ούτε απο το μανικο είμαι και προφανώς από τα ξύλα λόγω ήχου οπότε δεν ξέρω αν θα άλλαζε δραματικά κάτι. Όσο για τον οργανοποιό που λες θα το ψάξω.Σε ευχαριστω πάντως!

Φίλε Jack για σου κι από εμένα, αυτό που έχω να σου πω ειλικρινά ειναι πως μην στεναχωριέσαι δόξα τον Θεό υπάρχουν και άλλοι οργανοποιοι που μπορεις να πας και να σου που αν μπορούν να το αναλάβουν για επισκευή, το να ειναι “μουντό” καποιο όργανο εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, στο τέλος αν δεν βρεις άκρη πούλησε το και πάρε (παράγγειλε) ένα άλλο, τέλος να σου δώσω και μια συμβουλή αν κάποιος οργανοποιός σου πει ότι σου δίνει εγγύηση για δικό του όργανο, δικής του κατασκευής, τότε χωρίς δευτερη κουβέντα και πολλα λόγια, φύγε και πήγαινε κάπου αλλού, διότι πολύ απλά το οποιοδήποτε ξύλο δεν ειναι ένα σταθερό υλικό, αυτά στα λέω γιατι έχω καποια σχέση με το ξύλο λόγο επαγγέλματος, φυσικά οι οργανοποιοι φτιάχνουν έτσι τα όργανα για να προλαβαίνουν το κάθε τι, αλλα καμια φορά υπάρχουν και προβλήματα, γι’ αυτό λοιπον υπομονή και ευχομαι να λύσεις άμεσα το πρόβλημα σου.

Φιλικά πάντα
Πλιακώνης Κωνσταντίνος

2 «Μου αρέσει»

Φιλε Jack, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο κακιά κατασκευή είναι έτσι όπως την παρουσιάζεις και αναρωτιέμαι που δεν το ανέλαβαν, να αλλάξουν ένα καπάκι και ένα καβαλάρη να δούνε τι τρέχει. Αυτά κοστίζουν δυστυχώς. Τη νοοτροπία με την κατσίκα του γείτονα τη συμμερίζομαι, αλλά οι οργανοποιοί είναι και έμπορες και πολλές φορές με οικονομικές απαιτήσεις τελείως εκτός τόπου και χρόνου, με τιμές αντιλαϊκές. Οι παλιοί λέγανε ένα καλό μπουζούκι κάνει όσο ένα μηνιάτικο. Εδώ ζητάνε 2500 και 3000 για ένα μπουζούκι και άμα δεν υπάρχει κάποια κριτική από κάτω, θα ζητάνε όλοι σιγά σιγά τέτοια λεφτά. Επειδή ασχολούμαι λίγο και με την κατασκευή, σου λέω κανένα όργανο δεν κοστίζει 1500 και 2000, ούτε 1300 αν θες την άποψη μου. Οποτε αν σου συμπεριφέρθηκε έτσι, κατ’εμέ το λες για να κανεις καλο στην αγορα. Σκεψου ενα νεο παιδι να παρει και αυτος κανα κουβα και αντε μετα να το παρατησει κιολας. Κριμα. Απο αυτα που σε ειπε με τις πενες, αν ισχυουν, δειχνει το προβλημα που σου λεω στο μεγαλειο του. Παιρνει 1300 απο σενα και το παιζει και γκουρου. Δωσε το ονομα του, στην τελικη ποτε δεν ξες. Στο παρελθον εχει ξαναγινει στο φορουμ και οργανοποιος μιλησε με τον παραπονουμενο και τα βρηκανε. Μη σπαταλας το μερακι σου και τα λεφτα σου οπου ναναι και προστατευσε το διπλανο σου, αν δε θες να του φανε ετσι την κατσικουλα. Οι οργανοποιοι φιρμες εχουν στρατους οπαδων, που τους διαφημιζουν σαν τρελοι, ενω τους πληρωνουν χιλιαρικα. Εδω μεσα ειναι ενα φορουμ με πολυ σοβαρο κοσμο που εχει κανει δουλεια για την αντικειμενικοτητα των κριτικων. Εννοια σου, κανεις δε θα φαει τον οργανοποιο, ισα ισα, θα ανεβει το επιπεδο κριτικης, που χρειαζεται γιατι υπαρχει παροξυσμος.

Στο κομματι των οργανων που δε μουνταινουν. Πολλες αποψεις εχουν ακουστει. Το ξυλο ειναι υλικο και καθε υλικο εχει χαρακτηριστικα και ιδιοτητες. Καθε ξυλο διαφορετικο επισης. Συμπαντικα σχεδον ολα τα ξυλα επηρρεαζονται απο το καιρο, αλλα λιγοτερο, αλλα περισσοτερο. Τα καλυτερα και πιο ακριβα ξυλα ειναι αυτα που επηρρεαζονται λιγοτερο και κρατανε περισσοτερο. Υπαρχουν καποια ξυλα σπανια, που ειναι αψογα κατα της υγρασιας… Αλλα παντα επηρρεαζονται. Ενα μπουζουκι που επι χρονια δε δειχνει σημαδια βελτιωσης και παιζει σαν καδος οπως λες, εχει πολυ κακα ξυλα και κατασκευη, ανεξαρτητα της ξυλειας. Ολα τα μπουζουκια καπου καπου μουνταινουνε. Αλλες φορες φωναζουνε, αλλες φορες τιποτα. Αυτα ξεκινανε απο το καπακι σχεδον ολα. Ενα βαθουλωμα, μπορει να το κανει μουγκο τελειως. Μπορει και οχι. Αλλα ενα καλο καπακι θελει σωστο παχος και καλα ξυλα για να δινει συνεχεια. Ελατο ειναι η επικρατεστερη αποψη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα τα οργανα τα ξυλινα εχουν τετοια σκαμπανεβασματα και προς θεου δεν υπαρχει το τελειο. Σιγουρα δεν υπαρχει. Και σιγουρα δεν ειναι φορτωμενο οστρακα για να ξεφευγει το χιλιοτρακοσαρι. Αλλα ενα κακο οργανο απο την αρχη δε στα δινει. Οπως το δικο σου. Και ειναι κριμα αυτο που λενε, οτι θα στρωσει και θα κανει. Ναι θα στρωσει με τον καιρο, αλλα οι διαφορες πρεπει να ειναι σχετικα μικρες και κυριως στο αυτι του παιχτη.

2 «Μου αρέσει»

Τί εννοείς μ’ αυτό; Το «μουνταίνω (γίνομαι πιο μουντός)» παραπέμπει στο ηχόχρωμα. Όταν λέμε ηχόχρωμα, εννούμε πόσο καλά αντηχεί τους αρμονικούς, και είναι αυτό που ξεχωρίζει τον ήχο του μπουζουκιού απ’ αυτόν του μαντολίνου, ή τη δική μου φωνή απ’ τη δική σου. Εξαρτάται απ’ τη γεωμετρία και το υλικό του οργάνου, κυρίως του καπακιού, και δεν ξέρω αν χάνεται. Να σκεφτείς ότι οι σολίστ στις συμφωνικές παίζουν με βιολιά εκατονταετίας και κάθε άλλο παρά μουντά είναι.

Αυτό παραπέμπει σε κατασκευαστικά προβλήματα ή σκεύρωμα. Όταν σκευρώνει το μανίκι, οι χορδές παίρνουν απόσταση και χρειάζεται μεγαλύτερη δύναμη για να πατηθούν στο τάστο. Αυτό είναι επώδυνο για το δάχτυλο.
Επιπλέον, όταν η απόσταση είναι “πολύ” μεγάλη, πατώντας τη χορδή εισαγάγεις επιπλέον παραμόρφωση, με αποτέλεσμα να αποκλίνει από τον τόνο που θες. Δηλαδή αν πας να παίξεις τη ρε στην ψηλότερη οκτάβα (24ο τάστο ή πόσο είναι τελοσπάντων), θα πάει ρε#.

Το πρόβλημα με τις χορδές είναι ότι αν τεντωθούν πολύ, ή αν οξειδωθούν, χάνουν τις ομοιογενείς ιδιότητες. Έτσι μπορεί να έχεις δυο ΡΕ σωστά κουρδισμένες, και αν τις βαρέσεις στην οκτάβα (12 τάστο) να μην είναι ταυτόφωνες. Τότε ξέρεις ότι φταίνε οι χορδές κι όχι το όργανο. Αν ήτανε να ’χαμε τέτοιους μπελάδες, μακάρι να ’χαμε κάθε μέρα.

Αν έχεις αλλάξει πρόσφατα χορδές, αυτό είναι απώλεια τονικότητας λόγω του τεντώματος που λέω παραπάνω, ένα παράδειγμα μάλλον σκευρώματος. Οι τενεκέδες με άμμο κλπ άπτονται της ποιότητας του ήχου, πράμα τελείως άλλο.

Δυστυχώς οι περισσότεροι κατασκευαστές είναι «λαϊκοί» και «μάγκες», κολλάνε μερικά ξύλα μαζί και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Σε πιάνουν στη «μπέσα» και στο «φιλότιμο», σου πουλάνε παπάτζα με το πόση δουλειά βάζουν στις ντούγιες (που λίγο έως καθόλου μετράνε στο τελικό αποτέλεσμα, ενώ αν είναι κακοφτιαγμένες θέλουν έναν τόνο κόλλα). Εμένα rule of thumb είναι, όσο πιο «λαϊκός» και «μπεσαλής» ο οργανοποιός, τόσο στρίβω και φεύγω. Η κατασκευή οργάνων είναι επιστήμη, πέρα από τέχνη, και άνθρωποι ισχυρογνώμονες, που δε μάθαν ορθογραφία «γιατί δε θα τους πεις εσύ πως να γράψουν», δε θα έχουν μάθει και πιο ζωτικά πράματα.

Με τη δική μου έρευνα, το στάνταρ της αγοράς ήταν €1500. Μπορούσες να δώσεις περισσότερα για πολύ μικρές βελτιώσεις, ό,τι λιγότερο έδινες είχε αντίκτυπο. Ένα αξιοπρεπές όργανο είχε €600· θα ήταν κατασκευαστικά άρτιο αλλά θα έχανε στον ήχο.
Οι τιμές έχουν να κάνουν φυσικά με το πως αξιολογεί ο μάστορας τη δουλειά του, και μπορεί €1500 να κάνει ένα μπουζούκι ποιότητας €600, που απλά να έχει παστωθεί στα χρυσά και στα φιλντισένια.
Δεν ξέρω πως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές τώρα, αλλά κρίνοντας απ’ την πορεία της οικονομίας, ίσως να πέσαν κάτι λίγο.
Πάντως για να δώσεις τη δέουσα προσοχή και το χρόνο σε κάθε κομμάτι, σίγουρα θες πάνω από χιλιάρικο.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα! Έπεσα κάποτε σε μία συζήτηση κατασκευαστών και κόλλησα στη λέξη “πορτοκίθαρα” παρακολουθώντας τους κατάλαβα ότι φημισμένοι κατασκευαστές έσπερναν σβάρνα τα μοναστήρια και αντικαθιστούσαν τις πόρτες με νέες σιδερένιες η χάλκινες για να καρπωθούν τα ξύλα από τις παλιές πόρτες που είχαν στεγνώσει -στρεβλώσει φυσικά μετά από αιώνες. Μια άλλη φορά κάτι βιολόγοι φίλοι μου εξηγούσαν πως μπορούμε να καταλάβουμε από το πάχος των δαχτυλιδιών του κορμού αν ήταν βαρύς ο χειμώνας πριν 150 χρόνια. Και μη νομίζετε ότι είναι εκτός θέματος. Το όργανο είναι Μοναδικός ! Ζωντανός ! Οργανισμός ! Η τεχνολογία λέει ότι μπορούν να κατασκευαστούν όργανα από κέβλαρ (ανθρακονήματα) ακολουθώντας τα καλούπια κατασκευαστών ή όργανα στο δέκατο του χιλιοστού. Μπορούμε δηλαδή να έχουμε όργανα με ήχο κατά παραγγελία. Αυτό θέλουμε όμως; Κανένα ξύλινο όργανο δεν θα γίνει ίδιο με κανένα άλλο!. Απ’ το ίδιο δένδρο να είναι τα σανίδια θα είναι διαφορετικά. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ακούς -παίζεις ένα όργανο πριν αποφασίσεις να σου κάνει συντροφιά. Είναι καθαρά προσωπικό αν σου αρέσει ο ήχος του. Δεν μπορείς να παραγγείλεις ήχο από κανέναν κατασκευαστή. Δεδομένου και ότι η ξυλεία στεγνώνει τεχνικά πιά, να είσαι σίγουρος ότι ο ήχος του θα αλλάζει στον χρόνο. Αλλά είπαμε Ζωντανός Μοναδικός Οργανισμός.

Εγώ λέω ότι επειδη καποιες τιμες ειναι αντιλαικες με την εννοια οτι καποιος θελει αρκετους μισθους για ενα οργανο και επειδη δε ζουμε και στις πιο καλες εποχες και πιο πολυ για καποιον νεο που τωρα ξεκιναει και τα 1500 ευρω ειναι πολλα. Ειναι προσωπικη αποψη. Επισης ειναι προσωπικη αποψη οτι οταν καποιος σου ακουμπαει τετοια λεφτα, δεν ανεβαζεις κατοσταρικο κατοσταρικο την τιμη για μικροβελτιωσεις. Τι μικροβελτιωσεις ειναι αυτες που δεν μπηκαν σε πρωτη φαση? Αρα δινεται πλεον ενα οργανο στα 1500 χωρις να ειναι αψογο! Επισης αν θελω των 1200, που παλι μονο λιγα δεν ειναι, σημαινει οτι θα το δουλεψει ετσι ωστε να μην εχει προσεχτει παντου το οργανο, επιτηδες. Λογικο, εμποριο ειναι, αλλα τα λεφτα ειναι πολλα. Εννοειται φυσικα οτι ειναι δικαιωμα καθενος να αγοραζει και να πουλαει οσο του γουσταρει. Αλλα στην περιπτωση του φιλου Jack εδωσε 1300 για ενα οργανο που οπως λεει δε μιλαει καθολου και σε κανεναν και ο κατασκευαστης του ριχνει το φταιξιμο στον παιχτη μονο…
Ανεβασε ενα δειγμα φιλε να το δουμε και να εκφερουμε καλυτερη αποψη.

2 «Μου αρέσει»

Έτσι είναι φίλε.Χαχα αυτή η κατσίκα θα μας φάει.