Μπουζούκι στο Λονδίνο

Δίκιο έχουν τα παιδιά για τον μουρατίδη. Εγώ το 2000 όταν πήγα να πάρω μπουζούκι, μόλις έπιασα 1-2 στα χέρια μου, όπως ήμουν, έκανα μεταβολή και την έκανα. Ο πατέρας του έχω ακούσει ότι ήταν πολύ καλύτερος οργανοποιός

Οι Μουρατίδηδες ήταν δύο.

Ο Γαβριήλ Μουρατίδης είχε το μαγαζί στον Πειραιά.

Ο αδελφός του, Κυριάκος Μουρατίδης, δημιούργησε μιά από τις πρώτες μονάδες παραγωγής οργάνων κοντά στην Ομόνοια. Στη μονάδα αυτή, δούλεψαν και αρκετοί από τους μετέπειτα γνωστούς μάστορες της νεότερης γενιάς, με πρώτο τον Θόδωρο Μουντάκη, αλλά και το Νίκο Στασινό, τον Μπάμπη Κλεφτογιάννη, τον Παναγιώτη Βάρλα και πολλούς άλλους (Α. Πρόκος, Καλκέψος κ.λ.π). Ήταν θα λέγαμε, ένα μικρό «φυτώριο» οργανοποιών !

Ναι αλλά αφου ο Γαβριήλ είχε τόσο καλό “δάσκαλο” πώς ,μου κάνει εντύπωση, δεν “φτάνει” τον αδελφό του στην ποιότητα κατασκευής.

εγω πάλι, απορώ γιατι οι αδερφοι Τζαβάρα ακούγονται διαφορετικά απο τους αδερφους Κατσαμπα.

Ο Κυριάκος Μουρατίδης είχε μεγάλο εργαστήριο στην Αθήνα στο οποίο αν δεν κάνω λάθος δούλεψε και ο αδελφός του Γαβριήλ Μουρατίδης.

Τόσο ο Κυριάκος όσο και ο Γαβριήλ εδώ και αρκετά χρόνια, έχουν εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο. :106:

Το εργαστήριο που υπάρχει σήμερα στον Πειραιά είναι του Γιάννη Μουρατίδη, γυιού του Γαβριήλ.

πολυ απλο Δημητρη μου , οι Τζαβαρα , ειναι " βαρα " …:089:

κι οι Κατσαμπα , παιζουν " τσαμπα " …:092:

Εχεις ακούσει το γιο του Γρ. Μπιθικότση να τραγουδάει;

Καλά τώρα.Εντάξει έκανα μια ερώτηση για την οποία είχα απορία και το πήρατε όλοι και το λέτε συνέχεια.Μπράβο ρε παιδιά.
Ευχαριστώ

Εδω φιλε συντονιστη δεν σε βλεπω ευθικτο για την κριτικη που ασκειτε στον κο Μουρατιδη !!!
Ριξε μου ακομα ενα σεμνοκουμπο!!!:245::063:

Αν και δεν με αφορά το ζήτημα, ας μην κάνουμε το θεματάκι που άνοιξα πεδίο βολής…εαν δεν χρειάζεται…

θένξ

Φίλε alanis, ο Ισαάκ έκανε πλάκα με το σχόλιο περί 4 χορδών μιας και είναι fun του 3χορδου μπουζουκιού, ως μέλος. Το έκανε να φανεί λοιπόν, ως μειονέκτημα το ότι έχει 4 χορδές.
Απλά ένα πείραγμα.
Στην άλλη περίπτωση, επενέβη ως συντονιστής και σωστά έπραξε βέβαια.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους, ότι όταν κατηγορούμε τον Χ-Ψ-Ω, πρέπει να λέμε και το γιατί.

Φίλε Δημήτρη δεν αναφερόμουν στο πείραγμα περί χορδών δεύτερον δεν κατηγόρησα κανένα και τέλος μπήκα σε αυτή τη συζήτηση απαντώντας στον φίλο Ισαάκ ότι δεν έδειξε την ίδια ευαισθησία στην αρνητική κριτική που έγινε στον συγκεκριμένο οργανοποιο

Μπουζουκαμένε μην παρεξηγιέσαι και προπαντός μην στενοχωριέσαι. Η πλάκα είναι απαραίτητη στη συζήτηση. Το ότι έγινες “στόχος” στη συγκεκριμένη κουβέντα, φταίει η ερώτηση που έκανες, η οποία έδινε πολλές …λαβές. Απέναντί σου δεν έχεις τίποτα κακοπροαίρετο. Συνέχισε τη βόλτα σου στο ρεμπέτικο φόρουμ. Δεν τρέχει τίποτα. :slight_smile:

Υ.Γ. Αφιερωμένο για πάρτη σου από το Βλάχο:
“Στου αλευρά τη μάντρα”

καλησπερα
το λινκ με βγάζει σε μια σελίδα που δεν έχει κανένα μπουζούκι. Κάνω κατι λάθος;
Θα ήθελα να το δω γιατί εχω ένα μπουζούκι του μουρατίδη
Ευχαριστώ…

Έχει σβηστεί η αγγελία.
Πιθανόν να αγοράστηκε.

Πάντως το μπουζούκι ήταν αυτό (ίδια αγγελία σε άλλο Site)

http://used-musical-instruments.vivastreet.co.uk/musical-instruments-sale-buy+enfield-en3/greek-bouzouki-for-sale/12614608

ηθελα να δω αν εχει καποια σχεση με το δικό μου αλλα δεν εχει καμια
ευχαριστώ