Μπουζούκι με πλήκτρα

Μάλλον έχει κάνει μόνος του το sample ,γιατι είναι ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε αρμόνιο.

Μόνος του ή κανένας σπύρος κόττης θα το 'φτιαξε που είναι μανούλα σε κάτι τέτοια. Όπως και να 'χει το εγχείρημα είναι πολύ καλό

Πάρα μα πάρα πολύ πειστικός ήχος και πολύ καλός ο οργανοπαίχτης.Όποιος και να το έφτιαξε είναι ένα πάρα πολύ καλό εγχείρημα αλλά δεν μπορεί με τ’ιποτα να αντικαταστήσει το κανονικό μπουζούκι.

και πανω που σκεφτομουν ο αδαης :)να παρω κι εγω τριχορδο η τετραχορδο:):019:
αληθεια αδερφια αυτα τα αρμονια… ποσες χορδες εχουνννννννν;;;;;;;;;;;;;;;;;.:019::019::019::019::019::019::019::019::019::019::019::019::019::019:

Εντάξει δεν συγκρίνεται με το κανονικό μπουζούκι κι ούτε πρόκειται ποτέ να το αντικαταστήσει σε μαγαζί. Πιστεύω όσες προόδους και να κάνει η τεχνολογία τον αυθεντικό ήχο των οργάνων δεν πρόκειται να τον φτάσει. Γι’ αυτό άλλωστε δεν βάζουν drum machine στις ηχογραφήσεις των δίσκων, που άλλωστε θα τους ερχόταν πιο φτηνά.

Ναι. Εχεις ακούσεις την τελευταία έκδοση του “Στο άδειο μου πακέτο” από το Φίλιππο Νικολάου;

Λες αυτή που έχουν βάλει ένα σιτάρ μέσα από αρμόνιο? δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε πολύ, προτιμάω το μπουζούκι, αλλά ταιριάζει πάντως έτσι όπως το 'χουν κάνει. Αλλά φίλε άρη, τώρα αν δεν έχει στο ζεϊμπεκικο το μπουζούκι μέσα τι να το κάνεις.

Ποιο σιτάρ ρε; Ενας πληκτράς τα παίζει όλα! Σκέτη απόλαυση!!!:110:

Kάτσε, δεν ξέρω και αν λέμε την ίδια ηχογράφηση, εγώ λέω για την στουντιακή ηχογράφηση.

Δειτε κι’ αυτο!!!

//youtu.be/CVE0OPt7akA

Πολύ σωστά μιλάς φίλε …
όπως δεν μπορούν να αντικατασταθούν κια οι γυναίκες με τις φουσκωτές κούκλες…

θα συμφωνησω και γω με τον φιλο μας, το μπουζουκι ειναι μπουζουκι οπως και να το κανουμε (αναντικαταστατο). ΦΕΡΝΕΙ απλα στον ηχο του μπουζουκιου, προσωπικα εμενα στο αφτι κατι δε μου κολαει καλα ασε που στο 1 video πιο πολυ για σαντουρι το ακουγα. Αλλα και στην πραξη να το δουμε αλλιως ειναι να χτυπας την πεννα με ψυχη ωπος σου βγαινει τη στιγμη εκεινη παρα ενα πληκτρο…

Παντως αν θα πηγαινα σε καποιο μαγαζι και μου περνουσαν το αρμονιο για μπουζουκι πολυ απλα θα εφευγα

   :106::106::106:
1 «Μου αρέσει»

Ρε παιδια και ο ηχος καλος ειναι και ο τυπος μουσικαρα! Και βεβαια η τεχνολογια προχωραει! Αν ομως ηταν αυτο μονο το ζητουμενο,θα ακουγε κανενας ρεμπετικα??? Εξαλλου τι νοημα θα ειχε ενα μπουζουκι που θα ακουγονταν σαν FARFISSA???..λεω εγω τωρα…:245:

Βρε παιδιά! Και μόνο που το συζητάμε υποβιβάζουμε το φόρουμ!
Μπουζούκι με πλήκτρα!!!:mad:

Νομίζω ότι τα ισοπεδώνουμε όλα! Ο παίκτης είναι πολύ καλός πραγματικά αλλά … καμία σχέση με μπουζούκι.:026: Κάνει μπαμ από μακριά. Στα δικά μου αισθητήρια (η μουσική δεν απευθύνετε μόνο στα αυτάκια μας) δε πλησιάζει ούτε στο ελάχιστο τον συναίσθημα που βγάζει το μπουζούκι. Άμα ήταν έτσι να αφήναμε μπουζούκια και τα κλαρίνα, κτλ και να ασχολούμαστε όλοι με πλήκτρα. Γλυτώνεις τις αλλαγές χορδών, τα σκεβρώματα, τους ακροβατικούς δακτυλισμούς, και τόσα άλλα. Άλλα αυτό δε συμβαίνει, και όλοι ξέρουμε το γιατί. Γιατί η ψυχή του κάθε οργάνου δε μπαίνει σε κανένα μικροτσίπ. Ευτυχώς.:088: Δεν προσπαθώ να απαξιώσω κανενός είδους μουσική τοποθέτηση. Τουναντίον επικροτώ κάθε είδους προσπάθεια. Αλλά πώς να το κάνουμε, υπάρχει το πάνω, το κάτω, το αριστερά, το δεξιά, δε μπορούμε να τα κάνουμε όλα ένα!! Κρίμα!!:240: Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν τόσες πολλές δυνατότητες στα πλήκτρα, που πραγματικά μπορείς να παίξεις πολύ όμορφα. Μπουζούκι όμως ας παίζουμε με μπουζούκι …

εκπληκτικό !!!

Μήνυμα από συντονιστή: Γιάννη το μπραβόκουμπο κάτω δεξιά υπάρχει για να αποφεύγονται τέτοιου είδους απαντήσεις.

Κι εδώ ένα μπουζούκι σε πειστική απομίμηση σύνθι προγραμματισμένου σε ήχο μπουζουκιού του 30 (περίπου), αν και όχι τόσο τέλεια.

(ήταν σκάρτος ο κόσμος παλιά, δεν είχε σωστά μικρόφωνα)

1 «Μου αρέσει»

Συγχαρητήρια στον παίχτη ομολογώ οτι βλεποντας το τώρα για πρώτη φορά ενθουσιάστηκα πρώτα με τον άνθρωπο - καταπληκτικό μουσικό - που έκατσε και πέρασε πενιές και τρόπους που μέχρι τώρα είχα ακούσει απο μπουζούκια… Όσο αφορά τον ήχο του synth είναι πολύ πιστικός αν και όσο πιο ψηλές νότες παίζει τόσο περισσότερο ακούγεται το “σφάλμα” του υπολογιστή τουλάχιστον στα αυτιά μου… Δεν νομίζω όμως οτι θα μπορέσει ποτέ να αντικαταστήσει το μπουζούκι. Όπως δεν μπορείς να παίξεις Mozart χωρίς βιολί και πιάνο έτσι δεν μπορείς να παίξεις τη λαική μας μουσική χωρίς μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμά κλπ κλπ…