Μπουζούκι με πλήκτρα

1 «Μου αρέσει»

Πολύ πιστικός ήχος μπουζουκιού για αρμόνιο!!!

Και το ταξιμάκι πρώτο όμως!!!

Eγώ το βρίσκω πολύ πετυχημένο. Και το ταξίμι αλλά και ο ήχος είναι πολύ καλός…

Κι εμένα μ΄αρέσει. Είναι βέβαια πολύ “ίσιο” σε σχέση με την ένταση.
Σαν νεόκοπος πληκτράς :019: (πλάκα-πλάκα μου έδωσε πολλές λύσεις ένα φθηνό όργανο), θέλω να ρωτήσω κάτι:
Στο πιάνο μπορείς να αποδώσεις την ένταση (σιγά-δυνατά).
Στα πλήκτρα μπορείς; Είναι θέμα μοντέλου/τιμής;

AΨΟΓΟΣ!! Ρε παιδιά παιδιά έπαθα πλάκα. Φοβερός ο τύπος. Μακάρι να έπαιζα και 'γω τέτοιο ταξίμι, που πατάω χορδές και όχι πλήκτρα!!:112::112:

Θα πρέπει τα πλήκτρα να είναι touch sensitive ή velocity sensitive. Νομίζω ότι βρίσκεις και στα φθηνά όργανα τέτοια πλήκτρα, ευαίσθητα στις δυναμικές μεταβολές.

Αλα τις!!! Ταξιμαρα με τα πληκτρα.Παντως παιδια πρεπει να συμφωνησω οτι για αρμονιο εχει πολυ ρεαλιστικο σχεδον ομοιο με ενος φυσικου μπουζουκιου ηχο αλλα και ο παιχτης εξοπλισμενος με φαντασια και πολυ feel!!! Ε ρε τι σου κανει η τεχνολογια :245::245::245:

Καλός και ο ήχος και ο παίχτης θα έλεγα,
Mακάρι να ακουγότανε έτσι τα μπουζούκια με μαγνήτες επάνω στο πατάρι (και όχι γαβ-γαβ…).

οχου δε τα μπορω αυτα…

Πολύ καλή πένα έχει ο τύπος!!Μωρε μπράάβο:112:

Μου φάνηκε ή έπαιζε πράγματι με τα τρία δάκτυλα; :slight_smile:

Ρε ασταδιάλα…:slight_smile:

:019::019::019::019:

:109::109::088::109::109:δυνατος και ηχητικα και ταξιμικα!!!..μα εγω προτιμω τον τυπο με το τετραχορδο που το σκασε απ το τσιρκο:019::019::019::019:

μου φάνηκε ή έπαιζε πράγματι με τα τρία δάκτυλα; :slight_smile:

Να τα αρχισαμε παλι ειχαμε δεν ειχαμε!!!

αντε φτου κι απ την αρχη:019::019::019::019::019:

και ξανα προς την δοξα τραβα!!!

Πολύ καλός ο τύπος, αν και το 'χω ξαναδεί το βίντεο. Πάντως είναι η μοναδική φορά που ακούω τόσο καλό ήχο μπουζουκιού στο αρμόνιο. Συνήθως ακούγονται σαν τενεκέδες οι ήχοι που έχουν. Και έχει και τον ήχο των χορδών αν προσέξατε ακριβώς όπως είναι.

η αληθεια ειναι οτι το βλεπεις καλυτερα χωρις ηχο , γιατι ο ηχος σε εμποδιζει
να παρακολουθησεις τα τρια δαχτυλα … παντως χρησιμοποιει και το αλλο χερι …:092:

Ε όχι και σατανικός Πέλη μου, πληκτράς είναι ο άνθρωπος! Το πιάνο παίζεται με δύο χέρια. Η αλήθεια είναι, βέβαια, ότι έτσι “προδίδει” την προέλευσή του. Για να παιχτεί το συγκεκριμένο ταξίμι σε μπουζούκι, χρειάζονται δύο οργανοπαίκτες.

Σε νέες περιπέτειες…:019::019::112:
το στοιχειό του φόρουμ…
μήπως είναι ιστορικά αναπόφευκτο τελικά?
αλλά επειδή εδώ έχουμε να κάνουμε με πιάνο (και με 3 δάχτυλα…χλωμό, και δεν υπάρχει και λόγος να μη χρησιμοποιείς και τ άλλα), βλέπω να μετεξελίσσεται σε ερώτημα “με 4 ή 5 δάχτυλα?”

Αμαν ρε σεις αφορμή ψάχνετε για τα 3 και 4 δάχτυλα, δείτε την ουσία του πράγματος.

Μην αγχώνεσαι.
Δεν νομίζω ότι έψαχνε κανείς αφορμή…άλλωστε κείνο το θέμα νομίζω είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή, απλά υπήρχαν διαφορετικές θεωρήσεις και…τράβηξε λίγο παραπάνω.
Είναι δυνατόν να έψαχνε κανείς αφορμή να το ξανανοίξει σε θέμα για πλήκτρα και χωρίς να έχει κλειδωθεί στο αυθεντικό του τόπικ?αν ήταν θα το έγραφε εκει…

Εδώ ήταν ξεκάθαρο ότι κάναμε έναν παραλληλισμό για χιούμορ και μόνο.Άλλωστε στο πιάνο όλοι οι δασκάλοι κ οι μέθοδοι σε μαθαίνουν να χρησιμοποιείς και τα 10 δάκτυλα :slight_smile:

Όσον αφορά την ουσία, δίκιο έχεις, και δε νομίζω να πέρασε απαρατήρητο. Κι εγώ θεωρώ πολύ αξιόλογο το εγχείρημα του ανθρώπου, και σαν ταξίμι, και σαν ήχος που βγαίνει…
καμία σχέση με αυτό που έβλεπα πχ. σε κάτι στέκια για τουρίστες, όπου ο μουσικός είχε αποθηκεύσει έναν υποτυπώδη ήχο από όλα τα λαϊκά όργανα στο μηχάνημά του (πλήκτρα), και δεν καταλάβαινες πιο παίζει αυτός και πιο “τρέχει” μόνο του.