Μπουζούκι Μάρκου Βαμβακάρη

Μου κάνει εντύπωση το τσάκισμα στο καπάκι. Νάσο, ξέρεις τι ηλικία είχε ο πατέρας σου όταν ο γερο Μάρκος του έδοσε το όργανο; Παιδί, αλλά πόσο παιδί;

ήταν πριν πάει στρατό… πολύ πιο πριν…τότε πηγαινανε 18 χρονών…θα σας πω ακριβως αυριο ο πατερας μου θα γυσισει σε 1μιση ώρα…:wink:
Δεν καταλαβα τι ενοεις…;; Τσάκισει στο καπάκι που ενοείς;;…
Οκ θα ανεβάσω ένα τραγούδι από τον πατέρα μου…να παίζει γιατί ε΄γω τώρα μαθαίνω…όσο για το ποιος το έχει φτιάξει δεν βρήκα τίποτα επάνω του…όπως και στο καινούργιο…

Η Τσάκιση στο καπάκι είναι Ιταλιάνικο τέχνασμα το οποίο είναι παρμένο από τις μαντόλες. Αυτό που εμένα μου κάνει εντύπωση είναι το ότι ενώ είναι τόσο παλιό, έχει την τρύπα-πεταλούδα.

Νάσο, αν δεν γραφει ετικέτα ΄φάτσα φόρα κοίτα από μέσα στα πλαϊνά. Ίσως το γράφει εκεί!

Λοιπόν στο πλάι έχει κάτι λες και ήταν γραμένο αλλα δεν ΄φενετε…θα το βγάλω και φωτο μεσα αυριο να το δείτε…τωρα για την πεταλουδα δεν ξέρω…που λες…:slight_smile:
Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει…;;

Νυχτερίδα την ξέρω εγώ αυτού του σχήματος την τρύπα, αλλά στο τέλος της δεκαετίας 60 ή έστω, αρχής 70, ήταν πιά αρκετά διαδεδομένη. Όμως τσάκιση στο καπάκι, μεταπολεμικά σπανιότατα υπήρξε.

Συνήθως τα παλιά τα μπουζούκια (και ειδικά αυτά με την τσάκιση), ΣΥΝΗΘΩΣ είχαν τρύπα στρογγυλή (οβαλ). Η Τρύπα με σχήμα σαν αυτό που έχει το δικό σου ήταν μια εξέλιξη που αν δεν απατώμαι την εισήγαγε ο Ζοζέφ (χωρίς να είμαι σίγουρος) Ηταν καινοτομία.

Να μου συγχωρεθεί από τον Νάσο, που κάνω την παρένθεση, εδώ είναι ένα δικό μου που έχει επίσης τσάκιση. (Οι φίλοι στο φόρουμ τείνουν να συμφωνήσουν ότι είναι γερμανικό, αλλά πρόσφατα ενας οργανοποιός μου έδειξε σημεία πάνω στο όργανο που υποστηρίζει ότι είναι ελληνικής κατασκευής)

Οι φωτογραφιες Νασο του μπουζουκιου που έχεις αναρτησει στο προφιλ σου φανταζομια ότι ειναι φρεσιες γιατι γραφουν κατω δεξια ημερομηνια …02/04/1970 και τοτε δεν υπηρχαν ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες να τυπωνουν ημερομηνιες…

xaxaxaxa οοχι χθεσινες είναι…απλως φωρτισα το κινητο μου και δεν εφτιαξα ημερωμινιες και τα σχετικα…το έχει ξανακάνει με την φωτο με την βεσπα που έχω στο προφιλ μου…

Αμα είχε ο Μάρκος ψηφιακή έγχρωμη τότε θα είχαμε παραπανω φωτογραφικο υλικό :slight_smile:

Και αν είχανε από τότε τέτοια τεχνολογία τώρα τα αυτοκίνητα θα πέταγαν!! :stuck_out_tongue:

Σωστός! Τελικά βρήκαμε ποιου κτασκευαστή είναι; (και επίσης την ιστορία!!! ) =)

Λοιπον ο πατέρας μου έκανε μαθήματα μαζί του μπουζουκιού και κάποια μέρα του το χάρισε …κατασκευαστης όχι δεν υπάρχει πουθενά…

Ποιος του το χάρισε;

Μα… ο δωρητής…(τίτλος θέματος)…

ο Μαρκος Βαμβακαρης

Δεν ηξερα οτι ο Μαρκος προσεφερε κ μαθηματα.
Υπαρχουν κι αλλοι μαθητες του?
(κυριολεκτικα εννοω)

Αρα ο πατέρας σου είναι τρίχορδος και γνωρίζει από τα ντουζένια, από τους παλιούς δρόμους και τις τεχνικές των παλιών με λίγα λόγια.

Παιδιά ο Μάρκος στην αυτοβιογραφία του αναφέρει ότι είχε πολλά μπουζούκια και τα έδινε (πούλαγε;) σε μαθητές που ερχόντουσαν για να τους δείξει.
Άρα είχε μαθητές. Και άρα προφανώς και ο πατέρας του φίλου ένας από τους “τυχερούς” που είχαν δάσκαλο το Μάρκο και πήραν και ένα από τα μπουζούκια του. Βέβαια δεν νομίζω ότι ο Μάρκος θα έδινε τα αγαπημένα του μπουζούκια, με τα οποία έπαιζε, αλλά ίσως κάποια που δεν ήταν και ό,τι καλύτερο ή δεν τον βόλευαν, ή, ή…
Τέλος, δεν νομίζω να έδειχνε ντουζένια στους μαθητές, εκτός αν ήταν προχωρημένοι. Αλλά δεν νομίζω να υπήρχε και ζήτηση τότε για τέτοια πράγματα…
Πραγματικά θα μπορούσε ο φίλος να ζητήσει παραπάνω λεπτομέρειες από τον πατέρα του -εάν έχουν τη διάθεση- να αποσαφηνίσει τις απορίες μας, ώστε να μην κάνουμε υποθέσεις.

Ο πατέρας μου έπαιζε σε ορχίστρα χρόνια …μαζί με τον φίλο του που έκαναν μαζί μαθήματα…στον Βαμβακάρη…και αλλα δυο ατομα που έπαιζαν τραμς και αρμόνιο…ο πατέρας μου του το είχε δώσει ως δώρω μου είπε επειδή ήταν από τους καλούς…το μπουζούκι είχε εκληκτικό ήχο παλιά μου είπε τώρα έχει πέσει αρκετά…θα σας παίξει την επόμενη εβδομάδα με το μπουζούκι να ακούσετε…(τα μαθήματα δεν ήταν ακριβός μαθήματα γιατί παίζανε όλλοι μαζί επειδή τους είχε γνωρίσει ένας γνωστός γιατί ο πατέρα ςμου δούλευε από μικρός στην Αθήνα…στο κέντρο…εε και κάνανε και μαθήματα και ψιλοπαίζανε…αλλά απότι κατάλαβα από μαθήμα του το έδωσε…
Αλλά πραγματικά μόνο και μόνο που ήτανε του Βαμβακάρη αυτό μου αρκεί…:slight_smile:

Συμφωνώ αλλά και πάλι υπήρξε όργανο του Μάρκου και

Ισως να έχεις δίκιο και να μην τους έδειχνε ντουζένια. (αν έχουμε το ίδιο βιβλίο της Αγγελικής Βελλου Καιλ) κάπου περηφανεύεται οτι ειναι ο μόνος που ξέρει τα ντουζένια τα οποία τα έδειχνε στα παιδιά του ( τον Στελιο και τον Δομινικο)