Μπουζούκι Και Ουίσκυ - Πέταγμα της μέλισσας

Ρε παιδιά μήπως έχει κανείς από εσάς καταγράψει σε παρτιτούρα το “πέταγμα της μέλισσας” και το “μπουζούκι και ουίσκυ” σε παρτιτούρα ή ταβλατούρα;;;

To μπουζούκι και ουίσκυ είναι νομίζω του Σπόρου ενώ το πέταγμα της μέλισσας είναι το γρήγορο μέρος των “χαρταετών”

Αν τα έχετε γράψει εσείς και έχετε την διάθεση να τα μοιραστείτε …
Είναι ιστορία να τα βγάλεις με το αυτί!

Θα μπορούσα να το γράψω σε παρτιτούρα την άλλη βδομάδα που θα χω χρόνο αν θέλεις. Αυτό του Σπόρου δεν το ξέρω αλλα γενικά έχω γράψει για πολλούς φίλους απο ηχογραφήσεις κομμάτια που θέλαν να μάθουν. Οτι θέλεις. Απο αυτιά καλά πάμε. Απο χέρια υστερούμε.στείλε Π.Μ.

(τώρα έχω τύψεις που αγρίεψα στο thread πειρατείας…) :063:

Καλησπερα σας. Οσον αφορα το θεμα με τα κομματια αυτα(Πεταγμα της μελλισας μια ενοτητα η τελευταια απο τους χαρταετους) Μικη θεοδωρακη (Μπουζουκι και ουισκι) Γιαννη σταματιου η σπορου ειναι παρα πολυ ωραια και συναμα πολυ δυσκολα. Εγω τα εχω βγαλει με το αυτι στο μπουζουκι και τα παιζω κατα καιρους στις εμφανισεις μου. Θελει ομως να σαι πεπηραμενος οσο αφορα να τα βγαλεις μ αυτον τον τροπο. Ακομα και στην εκτελεση θελει πολυ ευελιξια και ταχυτητα. Προσπαθησε το ομως. Ειναι ομως και τα δυο κομματια που αναδυκνειουν το μπουζουκι και αναβαθμιζουν το παιχτη αποτελωντας προκληση…:246:

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους οργανωτές αυτού του φοβερού φόρουμ. gıorgos_86 η παρτιτούρα του “μπουζουκι και ουίσκι” υπάρχει στο βιβλίο “Οι μεγάλοι του μπουζουκιού”, εκδόσεις Νακας. Μπορώ να σου τη στείλω σε ηλεκτρονική μορφή αν θες.

Από συντονιστή: Δεν επιτρέπεται η ανταλλαγή αρχείων τέτοιου είδους!!

Οκ, συγνώμη δεν το ήξερα.


Από συντονιστή:
Δεν επιτρέπεται η ανταλλαγή αρχείων τέτοιου είδους!!

Φίλε Alk σε ευχαριστώ αλλά μην σε βάζω σε κόπο. Έτσι και αλλιώς κάποιος από εμάς θα το έχει ηχογραφημένο αργά ή κάπως κουτσά στραβά καταγεγραμένο σε παρτιτούρα.
Να’σαι καλά πάντως!

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο youtube υπάρχει κάποιος που έχει ανεβάσει βίντεο του στο οποίο το παίζει πάρα πολύ αργά και φαίνεται και η δαχτυλοθεσία στο μπουζούκι και ουίσκι.

Αν μπορείς φίλε pater να το βρεις και να βάλεις το λινκ εδώ θα σου είμαι ευγνώμων!

Γιώργαρε συνονόματε, το πέταγμα της μέλισσας κατά την δική μου απόψη είναι καλύτερο σε αυτό το βιντεάκι. Απόλαυσε http://www.youtube.com/watch?v=D1e6UCUpfkU
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αυτό το λινκ πιστεύω θα σε βοηθήσει http://www.youtube.com/watch?v=AKLmVZyFnls
Καλή μελέτη

Το πέταγμα της μέλισσας είναι κανονικά για ορχήστρα και είναι του Ρίμσυ Κόρσακοφ. Όπως και τον παγκανίνι τον έχουν κάνει διασκευή, αλλά δεν θα την έλεγα τόσο πετυχημένη

φίλε ikarus, δεν λέω το sting of the bumblebee…

Eννοώ το γρήγορο μέρος από τους χαρταετούς.

το πεταγμα τις μελισσας δε εχει καμια σχεση με χαρταετους , ειναι κλασικο κομμάτι απο οτι ξερω.

Πολύ σωστά υπάρχει το “πέταγμα της μέλλισας” του Ρίμσκι Κόρσακοφ αλλα και " η μέλλισα" κάποιου Φρανσουά Σούμπερτ(όχι του γνωστού Σούμπερτ) για βιολί και πιάνο, επίσης ωραίο κομματάκι. Δεν νομίζω οτι αυτό που λέμε εδω πέρα έχει κάποια σχέση με τα κλασσικά.Αναρωτιέμαι αν τα κλασσικά θα ακουγόντουσαν ωραία σε ενα cross-over μπουζούκι performance…

Aλλα εδω που τα λέμε…μάλλον όχι…

To crossover υπάρχει φίλε alk από τον Νίκο Τατασόπουλο… Αλλά υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα…:slight_smile:

και συγκεκριμένα ένα crossover με Σπόρο, ένα κλασικό γρήγορο κομμάτι που δεν θυμάμαι το όνομα του, το sting of the bumblebee, μετά το γυρίζει σε σόλο Χιώτη και κλείνει πάλι με Σπόρο.
Αυτό σε λάιβ εντίσιον!

Kαι για να διορθώσω τα λεγόμενα μου γιατί σας μπέρδεψα με την μέλισα εννούσα το γρήγορο κομμάτι σε αυτό! http://www.youtube.com/watch?v=-xtH08nucZ0

George βρήκα και την φώτο σου…:019:

τωρα σοβαρά ο τύπος σκίζει…δεν καταλαβαίνω μόνο πως μπορούν οι μπουζουξήδες να ηχογραφούν με ακουστικά και στα 2 αυτιά. Εμείς χρησιμοποιούμε μονο ένα για το track και με το άλλο ακούμε τον ήχο μας.

πάντως ο Νίκος ο Τατασόπουλος δεν είναι αυτός που είναι στο βίντεο. Ενημερωτικά πάντα.
Είναι μερικές κλάσεις καλύτερος.
Αλλά και αυτός δεν πάει πίσω. Μπουζούκαρος είναι. Μήπως ξέρει κανείς το όνομα του;

Μ’ αρέσει που ανέβασες εσύ το βίντεο!
Το γράφει τ’ όνομά του στην αρχή…

Ισχύει! Τα μάτια τα έχω μόνο για μόστρα!

Παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε. Το πέταγμα της μέλισσας που ακούμε σε όλα τα ορχηστρικά μπουζουκιου: 1ον δεν έχουνε καμιά σχέση με τους χαρταετούς, μην λέμε αρκουδολογίες. 2ον είναι του ρίμσυ κόρσακοφ, του σούμπερτ είναι τελείως άλλο. Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε