Μπουζούκι Ευγένιου Βούλγαρη

Μήπως γνωρίζει κανείς την καταγωγή του εν λόγω μπουζουκιού? Ποιος είναι ο κατασκευαστής? Ποια χρονιά δημιουργήθηκε.Νομίζω πως ο κύριος Μυστακίδης θα μπορούσε να μας βοηθήσει.Πάντως μέσα από αυτό το βίντεο ο ήχος του ακούγεται εξαιρετικός.Αν είναι έτσι(και καλύτερος από κοντά) έιναι ότι ακριβώς θα ήθελα.

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς μπουζούκι το συγκεκριμένο φίλε μου έχει ασύμμετρα τάστα γιατί ακούγονται καθαρά τα μόρια κ έχω την εντύπωση πως έχει 3 χορδές λα κ 3 χορδές ρε πάντως ο ήχος του είναι εντυπωσιακός :088:

Λιβανέζικο;

Συνφωνώ ότι ο ήχος του είναι το λιγότερο εντυπωσιακός:088:.
Τώρα και εμένα οι οποιες γνώσεις μου πάνω στο θέμα με προδίδουν. :112:
Οπότε υπομονή μέχρι ο Δ. Μυστακίδης ή κάποιος άλλως μας διαφτίσει με τις γνώσεις του και την εμπειρία του.:slight_smile:

Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δεν έχει τάστα. Αν είναι έτσι, τότε αιτιολογείται
η ιδιαίτερα εντυπωσιακή και μπάσα χροιά του.

Μάλλον Συριακό.

Στο 2.14 φαίνεται καθαρά ότι έχει μπερντέδες.

Το μπουζούκι αυτό είναι κατασκευή του Θεόφιλου Μπρα. Νομίζω πως το είχε αναφέρει ο Βούλγαρης και στην εκπομπή.
Έχει μπερντέδες, ο Θεόφιλος έχει αυτή τη στιγμή ένα τέτοιο δίχορδο ταμπουρά (αραβικό μπουζούκι) στο εργαστήρι. Είναι βέβαια πιο λιτό σε εμφάνιση, αλλά έχει την ίδια “μπασαδούρα”.
Τελευταία συχνάζω αρκετά εκεί, μου ετοιμάζει ένα πραγματάκι με τρεις διπλές χορδές που το λένε μπουζούκι!!! χεχεχε:)

Μόλις βρώ τον Ευγένιο θα σας απντήσω ή θα πω στον ίδιο να το κάνει.

Από την φιγούρα του για Σπουρδαλάκη το κόβω.

Γιατί Κώστα; Βγάζει περισσότερο μπάσο ένα όργανο όταν δεν έχει τάστα;

Δεν μπορώ να το εξηγήσω Ισαάκ, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι.
Μπορεί και να κάνω λάθος, ας πεί τη γνώμη του και και κανένας άλλος

Τάστα είναι πιθανό να μην έχει, θα γυάλιζαν κάπως και θα τα βλέπαμε. Δύσκολα όμως θα φανταζόμουνα ότι είναι και «τυφλό», ένα τέτοιο μακρυμάνικο όργανο. Αν λοιπόν, οι μπερντέδες του είναι από αρκετά ψιλή μεσινέζα, η πίεση των δάχτυλων σε συνδυασμό, ίσως, και με χοντρύτερες χορδές, φέρνει περισσότερο σε ήχο ουτιού παρά οργάνου με τάστα.

είναι του Μπρα, δεν έχει τάστα, έχει μπερντέδες, μοιάζει με συριακό μπουζούκ (buzuq, bozuq) έχει 2 τριπλές χορδές ή μία τριπλή και μία διπλή, οι χορδές είναι από σάζι και μπαίνουν μία χοντρή και δύο ψιλές μαζί (για αυτό είναι μπάσσο) και είναι κουρδισμένο (από πάνω προς τα κάτω) Σολ και Ρε.

Σήμερα μπήκα στο φόρουμ ειδικά για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο όργανο και το search για buzuq μου έβγαλε το συγκεκριμένο θέμα. Τηλεπάθεια! Να είστε καλά!

Άλλο ένα καταπληκτικό βιντεάκι με το εν λόγω όργανο:

ένα βιντεάκι με buzuq, με μουσική από το Κουρδιστάν:

ένας μάστερ του bozuq, o Matar Muhammad σε ένα cd σόλο bozuq, για όσους θέλουν να την ψάξουν.
Γενικά η σειρά INEDIT σκοτώνει…:088:

o Muhammad Matar όπως λέει και ο Μπάμπης είναι τεράστιο όνομα στην “αραπιά” και απιστευτος παίχτης με τεχνικη και χρώμα που θα ζήλευαν πολλοί μπουζουξίδες εν ελλάδι…

απολαύστε μερικά απ τα αγαπημένα μου βιντεάκια με τον εν λόγω κύριο…
1)απ το σιντί που προτείνει ο μπάμπης

//youtu.be/nNF7QNHSi4c

2)απο λάιβ

//youtu.be/4HxCZr8Qza4

3)απο άλλο λάιβ με όργανο που θυμιζει το γκρίκ συρτάκι μπουζούκι

//youtu.be/DIUIYi8m4zI

Νικος

ενδιαφέροντα οργανάκια:

http://www.divane.com.tr

και εδώ in action :wink: