Μπουζούκι Δημητρίου Μουρτζινου

Τάσο
O κατασκευαστής έχει βάλει οδηγούς μόνο στο πέμπτο, έβδομο και δωδέκατο τάστο. Δηλαδή στην τέταρτη, πέμπτη και όγδοη βαθμίδα της κλίμακας. Οι υπόλοιποι οδηγοί έχουν μπει εκ των υστέρων και μάλιστα είναι απλώς ζωγραφισμένοι με μπογιά πάνω στην ταστιέρα. Δεν ξέρω αν φαίνεται από τις φωτογραφίες ότι έχουν διαφορετικό μέγεθος και είναι ακανόνιστοι επειδή έχουν μερικώς ξεβάψει από τη χρήση.

Η μετακόμιση του εργαστηρίου από το νούμερο 67 στο νούμερο 57 είναι απολύτως διασταυρωμένη. Προκύπτει από ανακοίνωση του Μούρτζινου στις εφημερίδες της εποχής, ότι μετακομίζει.

atastos
Το μάνικο είναι βαμένο μαύρο μάλλον από τον κατασκευαστή του. Άρα δεν φαίνεται από τι ξύλο είναι ούτε αν έχει κόντρες. Το όργανο πάντως είναι πανάλαφρο και άρα και τα ξύλο του μάνικου θα πρέπει να είναι από κάποιο αντίστοιχο ξύλο.

Όπως έγραψε και ο Παναγιώτης, το όργανο κουρδίστηκε πολύ χαμηλά, για λίγα μόνο λεπτά, έπειτα από επιμονή του ιδιοκτήτη του. Αυτό, σε συνδυασμό με πολλά ανοίγματα, κακό καβαλάρη και παμπάλαιες χορδές, μόνο δείγμα ήχου δεν μπορεί να αποτελέσει. Η σύστασή μου ήταν να μην επιχειρηθεί να κουρδιστεί στην κατάσταση που βρίσκεται, διότι εκτός του ότι κάτι τέτοιο τίποτα απολύτως δεν μπορεί να μας προσφέρει, μόνο κακό στο όργανο μπορεί να κάνει.

Γοια να μπορέσουμε να έχουμε αξιόπιστο δείγμα ήχου, πρέπει να προηγηθεί σοβαρότατη αποκατάσταση χωρίς να πειραχτούν τα λειτουργικά του μέρη. Διαφορετικά, θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε τα ακουστικά του χαρακτηριστικά σε μία πολύ προσεκτική κατασκευή αντίγραφου, βασισμένου στο μοντέλο του πρωτότυπου οργάνου.

Πέτρο, δε νομίζω ότι συμφωνώ στο ότι κάποτε το όργανο μπορεί να είχε ξύλινα κλειδιά (στριφτάρια). Οι αρχικές αποστάσεις βρίσκονταν σε πολύ σωστά μετρημένες , ίσες αποστάσεις, κάτι που παραπέμπει σε διαφορετική τετράδα κλειδιών με αρκετά μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των αξόνων. Το σχήμα του καράολου επίσης, είναι τυπικό μαντολινίστικο, που ταιριάζει σε μηχανικά κλειδιά. Δεν έχω δει μέχρι στιγμής τέτοια μορφή καράολου με στριφτάρια. Αντίθετα, όσα παλιά όργανα είχαν στριφτάρια, είχαν και το τυπικό κλειδοθέσιο του ταμπουρά, που είναι και απλούστερο στην κατασκευή του. Οι πλευρές της τρύπας επίσης για στριφτάρια, δεν θα ήταν ευθείες, αλλά ελαφρώς κωνικές.

Έχω επίσης αρκετές αμφιβολίες στο κατά πόσον το όργανο είχε αρχικά οκτώ χορδές. Υπάρχει η πιθανότητα να είχε ίσως επτά χορδές, με διπλό καντίνι στη μπουργάνα. Υπάρχουν μαρτυρίες γιά παρόμοια όργανα. Γιά το συγκεκριμένο όμως, δεν αρκούν τα στοιχεία ώστε να μπορούμε να είμαστε σίγουροι για κάτι τέτοιο.

Ένα άλλο επίσης χαρακτηριστικό του οργάνου είναι ότι δεν έχει καθόλου πλευρικά πλαϊνά. Η κολάντζα σταματά απότομα, δίχως να συνεχίζεται με πλαϊνό μέχρι τον τάκο, όπως φαίνεται και στην πρώτη φωτογραφία του Παναγιώτη. Αυτό το χαρακτηριστικό το έχω δει επίσης σε κάποια πολύ παλιά λαούτα.

.
Και στα Μπουζούκια του Καραμπά επίσης-τα οποία εν αντιθέσει με αυτό μαρτυρούν τις δεξιότητες του κατασκευαστή

Στο σημερινό φύλλο της Ελευθεροτυπίας (07/09/2010) θα διαβάσετε ένα άρθρο για το μπουζούκι του Μούρτζινου. Για τη συγγραφή του άρθρου ζητήθηκε η γνώμη μου, την οποία μάλιστα έστειλα μέσω e-mail στη δημοσιογράφο Ναταλί Χατζηαντωνίου. Στο κείμενό μου δεν έκανα καμιά αναφορά στη διεύθυνση που αναγράφεται στην ετικέτα του οργάνου, που όπως γνωρίζουν καλά όσοι έχουν διαβάσει τη σχετική συζήτηση, είναι η Κολοκοτρώνη 68. Δεν γνωρίζω από ποια πηγή η δημοσιογράφος ενημερώθηκε λανθασμένα ότι στο όργανο αναγράφεται η διεύθυνση Κολοκοτρώνη 67 και ούτε το εξετάζω. Απλά θα ήθελα προς αποκατάσταση της αλήθειας να το διευκρινίσω, καθώς αυτή η παρεξήγηση λόγω του τρόπου που διατυπώνεται θα μπορούσε να αποδοθεί άδικα σε εμένα. Επίσης δεν έκανα καμιά αναφορά στις ημερομηνίες 1911 και 1916, ούτε στη διεύθυνση Κολοκοτρώνη 57, καθώς τα συμπεράσματά μου δεν προκύπτουν από τα στοιχεία αυτά. Η αλλαγή της διεύθυνσης από το νούμερο 67 στο 57 το 1911 είναι σωστή και την ανέφερε και ο Παναγιώτης νωρίτερα, αλλά είναι προφανές ότι δεν έχει καμία σχέση με το συμπέρασμα ότι το όργανο είναι κατασκευασμένο πριν το 1899.
Στα στοιχεία που συγκέντρωσα για τη συγγραφή της διδακτορικής μου διατριβής -η οποία σύντομα ολοκληρώνεται-, περιλαμβάνεται και μια διαφήμιση του Μούρτζινου του έτους 1892, όπου εμφανίζεται στη διεύθυνση Κολοκοτρώνη 68. Η επόμενη μαρτυρία που έχω είναι του 1899 και αφορά άλλη διεύθυνση. Από αυτά τα στοιχεία προέκυψε και το συμπέρασμά μου. Πάντως το 1892 ο Μούρτζινος εμφανίζεται και στην Κολοκοτρώνη 70, γεγονός που απαιτεί βαθύτερη διερεύνηση στο μέλλον.
Αν εξαιρέσουμε την παρεξήγηση με τη διεύθυνση που αναγράφεται στο μπουζούκι, για την οποία βέβαια δεν ευθύνομαι, τα υπόλοιπα στοιχεία που αναφέται ότι ειπώθηκαν από εμένα είναι αληθή και τα υποστηρίζω.

Πέτρος Μουστάκας

Πέτρο, Μπράβο για τα στοιχεία της έρευνάς σου! Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον την δημοσίευσή της.

Οι δημοσιογράφοι ότι καταλαβαίνουν γράφουν. Απλώς πιστεύω ότι στο άρθρο αυτό, μελλοντικά θα γίνονται αναφορές και έτσι καλό θα ήταν για όλους μας να είχε μόνο σωστά συμπεράσματα.

Μόλις διάβασα το άρθρο που δημοσιεύεται στη σημερινή Ελευθεροτυπία.

Συμφωνώ κατ`αρχήν με τη χρονολόγηση. Η εικόνα όμως που παρουσιάζει, στη σημερινή του κατάσταση, όπως έχω ξαναπεί αναλυτικότερα, δεν είναι καλή. Κάτι που ( λάθος ) θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει, διαβάζοντας το άρθρο. Το όργανο, όπως θα ήταν άλλωστε αναμενόμενο, και πολλές φθορές και προβλήματα παρουσιάζει και κακές παλαιότερες επιδιορθώσεις έχει. Αυτό δε μειώνει βέβαια την ιστορική του αξία.

Η κύρια διαφωνία μου είναι στι ότι, το όργανο δεν έχει υποστεί καμμία σοβαρή λειτουργική μετατροπή (όπως π.χ. αλλαγή μήκους χορδής, αριθμού χορδών, καπακιού, μπράτσου, κλειδοθέσιου κ.λ.π.) πλήν του καβαλάρη, των τάστων και των κλειδιών. Συμφωνώ στο κακότεχνο της παρέμβασης, όπως όμως έχω ξαναγράψει, δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να έφερε ποτέ ξύλινα κλειδιά (στριφτάρια). Όσο για τον αριθμό των χορδών του, μόνο κάποιες υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, χωρίς κανένα στοιχείο που να φαίνεται στο όργανο, στη σημερινή του κατάσταση, να μπορεί να τις επιβεβαιώσει. Το πιθανότερο όμως, πιστεύω, είναι να είχε χορδές όπως ακριβώς και τα σημερινά τρίχορδα μπουζούκια.

Σε συνέχεια αυτών που λέει ο Νϊκος για τα κλειδιά, να συμπληρώσω μερικές λεπτομέρειες που έκαναν σε μένα εντύπωση.

Αυτός που έκανε τις αλλαγές των κλειδιών, έχει κάνει κάποιες πολύ καθοριστικές επιλογές για την σημερινή κατάσταση του μπουζουκιού.

  1. “Τα νέα” κλειδιά δεν ταίριαζαν στις τρύπες των παλαιών (τα νέα κλειδιά έχουν μικρότερες αποστάσεις μεταξύ των αξόνων). Ο επισκευαστής επέλεξε να αφήσει ανοικτές (!!) όλες τις προηγούμενες τρύπες, να χρησιμοποιήσει κάποια από αυτές και να ανοίξει και καινούργιες για τα νέα κλειδιά. Αποτέλεσμα είναι το καράολο να μοιάζει με ελβετικό τυρί από τις τρύπες, και τα νέα κλειδιά να “πλέουν” στις μεσαίες παλαιές τρύπες που χρησιμοποιήθηκαν.

  2. Οι δύο τετράδες κλειδιών που υπάρχουν σήμερα στο όργανο, είναι από δύο διαφορετικά σετ

  3. Η μια τετράδα έχει μπει ανάποδα (!!).

Να και μια φωτογραφία.

IMG_5008cropres640.jpg

Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε, απλά παραθέτω το εν λόγω κείμενο:

"…ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΤΟΥ ΜΟΥΡΤΖΙΝΟΥ

Μπουζούκι-θησαυρός αναζητεί μουσείο
Της ΝΑΤΑΛΙ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=200359

Ο Πέτρος Δημητριάδης δεν είναι μουσικός ούτε συλλέκτης. Είναι δημιουργός μακετών, με ειδίκευση εδώ και μια 20ετία στις αρχαιολογικές «περιγραφές».
Δικές του είναι οι μακέτες στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, στα Μουσεία Ολυμπίας και Δελφών, αλλά και στα ελληνοκεντρικά εκθέματα του Βρετανικού Μουσείου ή του Μουσείου του Βερολίνου. Δεν είναι, όμως, γι’ αυτό που μιλήσαμε μαζί του. Εχει στην κατοχή του ένα μπουζούκι που είχε κατασκευαστεί πιθανότατα τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 1890 από έναν θρυλικό οργανοποιό, τον Δημήτρη Μούρτζινο (1857-1931). Κανείς από τους σημερινούς μουσικολόγους δεν είχε πιάσει μέχρι τώρα στα χέρια του μπουζούκι τού, ειδικευμένου στα έγχορδα και δη στα μαντολίνα, Μούρτζινου.

Πρόκειται, άλλωστε, για ένα από τα παλαιότερα μπουζούκια που έχουν διασωθεί και μάλιστα επώνυμου δημιουργού, γεγονός που επιβεβαιώνει ο μουσικολόγος και συνεργάτης του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων «Φοίβος Ανωγειανάκης», Πέτρος Μουστάκας. Ηταν ο πρώτος που εξέτασε το μπουζούκι όταν ανασύρθηκε από το… πατάρι του κ. Δημητριάδη.

«Το μπουζούκι», εξηγεί ο τελευταίος, «βρέθηκε στα χέρια μου τυχαία πριν από 15 χρόνια. Ηθελα να μάθω να παίζω κι ένας φίλος προσφέρθηκε να μου πουλήσει ένα σε πολύ χαμηλή τιμή. Το αγόρασα, το γραντζούνισα 1-2 φορές, αλλά επειδή δεν τα κατάφερνα, το έβαλα στο πατάρι. Εμεινε εκεί για χρόνια…». Σε μια πρόσφατη εκκαθάριση ο κ. Δημητριάδης το ανέσυρε από το πατάρι. «Πρόσεξα για πρώτη φορά ότι είναι ιδιαίτερο. Και μετά, ψάχνοντας, βρήκα στο βάθος του “σκάφους” μια χάρτινη ταμπελίτσα που έγραφε το όνομα του κατασκευαστή και τη διεύθυνση του εργαστηρίου: “Μέγα Οργανοποιείον Αθηνών Δημητρίου Μούρτζινου. Κολοκοτρώνη 67”».

Η διεύθυνση ήταν ένα στοιχείο-κλειδί για τον εντοπισμό της χρονολογίας κατασκευής του μπουζουκιού. Αυτό ανακάλυψε ο ιδιοκτήτης του όταν, καταλαβαίνοντας, έστω και όψιμα, την αξία του, έσπευσε στο Μουσείο «Φοίβος Ανωγειανάκης», αναζητώντας κάποιον ειδικό. Ο Πέτρος Μουστάκας ήταν αυτός που εξέτασε το, κατασκευασμένο από παλισσάνδρο και κελεμπέκι, μπουζούκι και την ταμπελίτσα των στοιχείων. Κι ενθουσιάστηκε πρώτα πρώτα γιατί μέχρι στιγμής δεν διασώζεται άλλο μπουζούκι κατασκευής Μούρτζινου. Ο ίδιος έκανε και τη χρονολογική εκτίμηση.

«Η κατασκευή του θα πρέπει να τοποθετηθεί, με βάση τα στοιχεία της διεύθυνσης του εργαστηρίου (Κολοκοτρώνη 67), πριν από το έτος 1899…», κατέληξε ο μουσικολόγος. Το σκεπτικό του βασίζεται σε μια απλή παρατήρηση: Το εργαστήριο του Μούρτζινου, το οποίο «σε διαφημίσεις του στην εφημερίδα “Εμπρός” το 1916, αναφέρεται ως το “πρώτον εν τη Ανατολή εργοστάσιον μουσικών οργάνων”», βρισκόταν στην οδό Κολοκοτρώνη 67 μέχρι το 1911, που μετακόμισε στην ίδια οδό, στον αριθμό 57. Αυτονόητο το συμπέρασμα: το μπουζούκι του κ. Δημητριάδη κατασκευάστηκε πριν από το 1911.

Πρόσφατα εξετάστηκε και από τον μουσικό και γνωστό οργανοποιό Νίκο Φρονιμόπουλο, που επιβεβαίωσε την πατρότητα του Μούρτζινου. Τι μέλλει γενέσθαι; «Οταν αντιλήφθηκα ότι το μπουζούκι έχει τέτοια αξία, φοβήθηκα. Ξέρω και λόγω δουλειάς ότι το ξύλο θέλει ειδική συντήρηση. Οταν συνειδητοποίησα ότι το είχα στο πατάρι, σκέφτηκα με τρόμο τι θα 'χε γίνει αν π.χ. είχε χαλάσει ο θερμοσίφωνας και είχαμε πλημμυρίσει», ομολογεί ο Πέτρος Δημητριάδης. Ισως το κάπως υγρό περιβάλλον να διατήρησε σε καλή κατάσταση το μπουζούκι. Και σίγουρα το προφύλαξε το γεγονός ότι τόσα χρόνια είχε μείνει αποθηκευμένο, ξεκούρδιστο. «Διαφορετικά, μου είπαν ότι θα είχε καταστραφεί», προσθέτει.

Κι επισημαίνει: «Θα προτιμούσα να φύγει από μένα. Και μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να το χαρίσω στο μουσείο Λαϊκών Οργάνων. Παρ’ όλα αυτά, είμαι διατεθειμένος, αν μπορεί το Μουσείο να το πάρει, να το δώσω σ’ αυτό, έστω κι αν χάσω χρήματα. Νομίζω ότι εκεί είναι η θέση του». Η πρόθεσή του συμπίπτει με την επιθυμία του Μουσείου «Φοίβος Ανωγειανάκης» να αποκτήσει το σπάνιο εύρημα: «Θα ήταν ευχής έργον», βεβαιώνουν οι φορείς του, «το υπουργείο Πολιτισμού να στηρίξει με κάποια επιχορήγηση τις προσπάθειες του μουσείου για την απόκτηση του μπουζουκιού του Μούρτζινου, το οποίο αξίζει μια περίοπτη θέση ανάμεσα στη μουσειακή συλλογή, ως ένα σημαντικό δείγμα της εγχώριας πολιτιστικής κληρονομιάς του 19ου αιώνα».

12 χρόνια μετά, τελικά τι έγινε με αυτό το όργανο αποκαταστάθηκε; Ανέβηκε πουθενά κανένα ηχητικό του μετά την επιδιόρθωση;

2 «Μου αρέσει»

Μαστορα καλησπερα, ειμαι ο γιος του κατοχου, του Πετρου Δημητριαδη, για την οποια απορια σου σχετικα με το οργανο παρε ενα τηλ εδω να τα πουμε 6908429449 ΠΑΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ

καλησπερα στην ομαδα…ειμαι ο γιος του κατοχου που εχει το οργανο και ονομαζομαι Δημητριαδης Παυλος. Παντα γνωριζα για την υπαρξη του μπουζουκιου και στο περιπου τι εχει γινει αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε ιδιαιτερα. Εκατσα ψαχτηκα λιγο και βλεπω πως εχουν γινει σχετικες αναρτησεις και αναφορες για το που βρισκεται, την κατασταση του κλπκλπ… Το μπουζουκι τοσα χρονια εχει μεινει στην θηκη του χωρις να εχει παιχτει απο καποιον, χωρις καποια επισκευη του δηλαδη σε αδρανεια. Για την οποια πληροφορια καλεστε εδω: 6908429449 ΠΑΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ. Ευχαριστω εκ των προτερων

1 «Μου αρέσει»