Μπουζούκι Αναστάσιος Σταθόπουλος 1911

ωμορφιες ωμορφιες, καλορηζηκο και ποληχρονος… :088:

αδερφε μου μπαμπη, και καλες πενιες, να εχης, που θα εχης…

το σοστο να λεγετε…:090:

Φίλε έχει ήδη γίνει

//youtu.be/hoNEIr83WXg

Είναι πολυκαιρισμένες αλλά δεν πρέπει να είναι οι αυθεντικές

Μεγεθύνοντας αυτές που ήδη έχω ανεβάσει (γιατί δεν έχω τη δυνατότητα για κάτι άλλο τώρα) παρατηρούνται τα εξής:

οι χορδές δεν είναι σε σωστή θέση αναλογικά με τη συμμετρία της επιφάνειας του καβαλάρη, πράγμα που δεν μου φαίνεται φυσιολογικό και με είχε βάλει σε σκέψεις ότι δεν είναι ο αυθεντικός.
Κατά τα άλλα έχει πιο πολλές χαρακιές στη μουργάνα (3-4) και στη μεσαία, πράγμα “φυσιολογικό” για Σταθόπουλο, θα μπορούσε να έχει αρμάτωμα 3-2-2 ή και 4-2-2.

KAVALARIS STATHOPOULO.jpg

Ευχαριστώ θερμά όλους τους φίλους για τις ευχές και τα καλά λόγια, εύχομαι σε όλους να βρουν όμορφα παλιά οργανάκια να τα χαιρόμαστε.

Υ.Γ. Έχω στο μυαλό μου να γίνει μέσω του Φόρουμ μια έκθεση παλαιών οργάνων, όπου όμως τα όργανα θα είναι διαθέσιμα για 3 λεπτη δοκιμή από κάθε επισκέπτη που το επιθυμεί, έτσι ώστε τα παλιά όργανα να ηχήσουν και στα χέρια μουσικών που δεν έχουν στην κατοχή τους. Αν υπάρξει ενδιαφέρον και από άλλους κατόχους και συλλέκτες και ξεπεραστούν οι διάφορες διοργανωτικές δυσκολίες και μπορέσω και βρω έναν τρόπο να γίνουν όλα πολιτισμένα και με ασφάλεια για τα όργανα, θα πραγματοποιηθεί.

1 «Μου αρέσει»

εννοείται πως είμαι μέσα, εξάλλου στις μαζώξεις φέρνω όποτε μπορώ την απαρτιάν για να την χαιρόμαστε.

Μπαμπη πολυχρονος και καλοπαιχτο ,επεσε και στα δικα μου χερια ενα Λαζαριδη 1948 και καταλαβαινω την χαρα σου

Εύγε Μπάμπη καλόπαιχτο!!!
Μα που τα ξετρυπώνετε αυτά τα πράγματα;!

Ωστόσο τι μήκος χορδής έχει;

Και εγώ είμαι μέσα με την ιδέα σου Μπάμπη, αρκεί πρώτα να το επισκευάσω.

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι Μπάμπη! Σε καλά χέρια και άξια έπεσε! Και εις άλλα με υγεία!