Μπουζούκι αγάπη μου

Γεια χαρά. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει
τι παίζει στο 01:13? Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Σε τι δρόμο είναι το κομμάτι?

Το τραγουδι ειναι απο λα #. (σι μπεμολ)
στο 1.13 ξεκιναει απο φα
Φα μι ρε ντο λα#λα# λα
Μι ρε ντο λα# λαλα σολ
Ρε ντο λα# λα σολ σολ φα
Φα σολ λα λα# ντο ντο# ρε

Απλα εχει τις τριλιες που το μπερδευει λιγο
Στο γραφω απο το κινητο χωρις να εχω οργανο μαζι. Αν δεν ειναι αυτο πες μου να το κοιταξω στο μπουζουκι για να σου το γραψω ξανα.
Κυκλοφορει μια εκπληκτικη εκτελεση στο youtube απο κουκο και μαχαιρα που νομιζω φαινεται και τι παιζουν… Και μια δικη μου αλλα καλυτερα μη τη δεις…
Στην αρχη παιζει διπλες με δαχτυλα . Το εχεις περασει αυτο;

Φα (ρε# φα ρε#) ρε ντο λα# (λα λα#λα) σολ
Ρε# (ρε ρε# ρε) ντο λα# λα (σολ λα σολ) φα
Ρε (ντο ρε ντο) λα# λα σολ (φα σολ φα) ρε#
Φα σολ λα λα# ντο ντο# ρε

Και στην επαναληψη
Φα σολ λα λα#ντο ρε λα#

Στις παρενθεσεις τα γρηγορα

Αν γραφεις χωρις να εχεις οργανο μπροστα …

Σε ευχαριστώ πολύ. Περισσότερο δεν καταλάβαινα τι έπαιζε στις τρίλιες.
Θα προσπαθήσω να το βγάλω κ αν υπάρχει κάποια απορία ξαναμιλάμε.

Αν εννοείς στην αρχή αρχή όπως μπαίνει το κομμάτι, όχι δεν το έχω βγάλει όπως λες.
Αν έχεις το χρόνο και μπορείς να μου το εξηγήσεις από δω η βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Δεν εχω πλεον τετραχορδο για να το παιξω και να στο δειξω. Τελικα μαλλον δεν το εχω ανεβασει στο youtube για να το εβλεπες απο εκει. Παιζει με δαχτυλα διπλες νοτες . Μια νοτα στη ντο χορδη και μια στη λα. Και φα με ρε. Βαλε στο youtube αναζητηση μπουζουκι αγαπη μου κουκος μαχαιρας και δες πως το παιζουν . Αν βρω τετραχορδο καποια στιγμη θα στο γραφω. Λιγο δυσκολο αυτη τη στιγμη ομως

Εδώ πάντως το παίζει σε τρίχορδο ο Σπύρος Γκούμας. Στη συνέχεια βέβαια, βάζει ένα Λεμονόπουλο…

Δεν καταλαβαίνω πως το παίζουν. Σ ευχαριστώ πάντως!

Θα προσπαθήσω να το δείξω με έναν πρακτικό τρόπο.
Έχουμε 6 σχήματα. Το 1 και 4 είναι ανοιχτές χορδές. Τα υπόλοιπα παίζονται με το 1ο και 2ο δάχτυλο(δείκτης-μέσος) εκτός από το 3 που παίζεται με το 2ο και 3ο (μέσος-παράμεσος). Στο δεξί μπορεί να παιχτεί χρησιμοποιώντας τον αντίχειρα και το δείκτη, ή τον αντίχειρα και το μέσο. Επειδή όμως ο συγκεκριμένος τρόπος απαιτεί να αφήσεις την πένα, το έχω εξασκήσει χρησιμοποιώντας την πένα και τον παράμεσο, έτσι ώστε να είμαι σε ετοιμότητα για το υπόλοιπο μέρος που παίζεται με πένα.
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg 5.jpg

Ακολουθεί το 6 σχήμα στο επόμενο μήνυμα

Και παίζεις ως εξής :
1-2-3-4-5-6-4-3-μικρή παύση
6-4-3-4-5-3-μικρή παύση

1-2-3-4-5-6-4-2-μικρή παύση
4-2-3-4-5-3-2
χωρίς παύση
1-2-3-4-5-6-4-3-μικρή παύση
6-4-3-4-5-3-μικρή παύση

1-2-3-4-5-6-4-2 τέλος εισαγωγής

Με εξάσκηση, παίζοντάς το πάρα πολύ αργά στην αρχή μπορεί να βγει. Βοηθάει αν ανεβοκατεβάζεις τα σχήματα σαν σκάλα. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.