Μπουζούκι Α. Σταθόπουλου, ηχητικό δείγμα

Ένα μικρό ηχητικό δείγμα από μπουζούκι του Α. Σταθόπουλου που αναπαλαίωσα πρόσφατα. Στο βίντεο παίζει ο Χρήστος Τραμποσίνης.

Η ετικέτα ήταν κατεστραμμένη, αλλά πρέπει να φτιάχτηκε την περίοδο μεταξύ Αναστάσιου Σταθόπουλου και House of Stathopoulo.

Οι χαρακιές στα κοκαλάκια είναι 2-2-4 στην μουργκάνα (οι χορδές στο βίντεο είναι 2-2-3).
Σκάφος: Βραζιλιάνικος παλίσανδρος
Ταστιέρα: Ινδικός παλίσανδρος
Καπάκι: Έλατο
Μάνικο: Φλαμούρι με πολλαπλές κόντρες από σφεντάμι.

Εκπληκτικό!!! πολλά μπράβο και για την επισκευή!

Πολύ όμορφος ήχος! Να το χαίρεται αυτός που το έχει και το παίζει!

Πολυ ωραίο και εξαιρετική επισκευή.Αν κρίνω από το φιλέτο πρέπει να είναι μετα το 1920 φτιαγμένο.

Μπραβο στο μαστορα.Πολυ ομορφος ηχος !!!

Γειά στα χέρια σου!

Μπράβο μπράβο!! Ωραίος ήχος!

σε τί κατάσταση ήταν προηγουμένως; τα αυλάκια υπήρχαν στο προσκεφάλι μόνο ή είχε σωθεί ο καβαλλάρης του;
πάντως τώρα φαίνεται άριστη η αποκατάσταση, και ο παίχτης του δίνει και καταλαβαίνει!

Να το χαίρεστε το όργανο, υπέροχο. Τι πάχος έχουν οι πάνω ΡΕ?

Liga, όλα τα μέρη του οργάνου είναι αυθεντικά, και τα Κοκαλάκια. Η κατάσταση του οργάνου δεν ήταν και ότι καλύτερο. Ξεσκέβρωμα μανικιού, επισκευή ταστιέρας, σκάφους, τάστα, άνοιγμα καπακιού και αντικατάσταση ενός καμαριού, συμπλήρωμα ενός μέρους από το καπάκι που έλειπε. Κατασκευή φιλέτου από όλη την δεξιά πλευρά (δεν υπήρχε έτοιμο το έφτιαξα μόνος μου) και ένα γενικό αναγκαστικό βερνίκωμα. Πιστεύω σουλουπώθηκε αρκετά.
Τα νούμερα των χορδών είναι από 11άρι σετ.

Γιάννη, προς house τραβάει, αλλά με μπερδεύει η αυθεντική ροζέτα με τα αρχικά A.S, Συνέχιζαν να φτιάχνουν με τα αρχικά του Αναστάσιου μετά το 20?

stath3.jpgstah4.jpg

Τάσο έκανες φοβερή δουλειά!Και το δικό μου που είναι Γενάρης 1919 ροζέττα ΑS έχει.

Με τα λίγα που γνωρίζω, νομίζω περισσότερα φτιάχτηκαν με ροζέττα Α.S μετά τον θάνατο του πατέρα παρά απο τον ίδιο. Νομίζω το A.S. είναι σχεδιασμός του House.

Εξαιρετική δουλειά!

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες! η φιγούρα είναι ίδια με αυτό του 1912 που είναι στο προφίλ μου.
πολύ σπάνιο να διασώζεται ο αρχικός καβαλλάρης. είχε πολλή δουλειά όντως…
νίκος (είχαμε συναντηθεί στο εργαστήριο καλοκαίρι 2012)

το μπουζούκι αυτό το έχω εγώ στα χέρια μου. δυστιχώς πρόλαβε να γράψει ο τάσος για τη δουλειά του πριν του ευχαριστήσω εδώ στο φόρουμ δημοσίως!. έχει δυο βδομάδες που γύρισα από ελλάδα και το παίζω συνέχεια…βγάζει ήχους που μου φέρνουν στο νού συκεκριμένες νωρίς ηχογραφήσεις που ακούω τώσα χρόνια τώρα… αυτό το όργανο, από 'κει που ήταν, και μετά από τη διαμονή στο τάσο, πρεπει να ονομαστεί ‘Λαζαρο’! είναι ένα πράγμα ζωντανό παλί…

Με γειες και με χαρες…πολυ ωραιο ακουγεται,και μπραβο στο μαστορα για την ωραια δουλεια!