Μπουζουκοκατασκευές

Προτείνω να κάνουμε και μια μελέτη για δυό μεταβλητές τεράστιας σημασίας
δηλ το σχήμα του σκάφούς του οργάνου ως προς το
σχήμα της κοιλιάς του οργανοπαίκτη!!
π.χ εάν ο παίκτης έχει μυτερή κοιλιά( που σημαίνει οτι θα κάνει κοριτσάκι) δημιουργείται ένα κενό μεταξύ οργάνου και ξιφοειδούς αποφύσεως του στέρνου που εμπεριέχει τον κίνδυνο ολισθήσεως του οργάνου με τα γνώστά θλιβερά επακόλουθα (φωνές χυμένα κρασά τσιγάρα στη μοκέτα).
Εάν πάλι ο παίκτης έχει στρογγυλή κοιλιά (πού σημαίνει οτι θα κάνει αγοράκι)τότε θα πρέπει αυτό
να λαμβάνεται υπόψιν απο την πλευρά του κατασκευαστου για την δημιουργία της κατάληλης υποδοχής είς το σκάφός για να μήν χρειαζόμαστε τρία στρέματα χώρο γιά να κάτσει η ορχήστρα.
Αυτά τα δυό για τους μηχανικούς της παρέας που έχουν διδαχθεί εργονομία.
Αμα τελειώσεται με το δυναμόμετρο να μου το δανείσετε γιατί νομίζω οτι ο μανάβης μου με κλέβει
κατά την ζύγιση των ζαρζαβατικών

Η πρόταση γίνεται κατ’ αρχήν αποδεκτή, με την επιφύλαξη κάποιων τροπολογιών που θα προκύψουν από την ολομέλεια.

Η στρογγυλή ή η μυτερή κοιλίτσα δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες στην αντιμετώπιση. Το σκάφος πρέπει να παίρνει κάποιο αρχικό σχήμα, αλλά να επιτρέπει μικροεπεμβάσεις διότι κάποιοι το καλοκαίρι χάνουν βάρος.

Πιστεύω στην ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ.

Δηλαδή, να τοποθετηθούν εγκοπές στον πάτο του σκάφους ωστε να θυλικώνει πάνω τους ένα φιλέτο από πλεξιγκλάς ή από κάποιο composite με ίνες.

Και καλά με τις κοιλιές.

ΜΕ ΤΑ ΒΥΖΙΑ που κάποιοι από εμάς εκτρέφουν ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?
Είναι μάλιστα ορισμένοι που στις πλαζ ΟΦΕΙΛΟΥΝ να φοράνε ΣΟΥΤΙΕΝ διότι ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ!

Εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αλλά ως εργονόμος που είμαι (μεταπτυχιακά είς Μύνχεν υπό την αιγίδα του καθηγητού Φον Μπύρεν) μετά από επιστημονική μελέτη ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΛΥΣΗ:

Θα χρησιμοποιήσουμε ΚΑΙ ΠΑΛΙΝ την ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗΝ:

Θα εφαρμόσωμε εις την δεξιάν του βυζοφόρου παίκτου ενα σπαστό βραχίονα μήκους περί τα 25.6 εκατοστά, στην άκρη του οποίου πακτούται μία “πένα” ως λέγεται στην καθομιλουμένη. Αύτη, με κατάλληλη τεχνική επικεντρούται στις χορδές και με απότομες κινήσεις τις “κτυπά” και αύται παράγουν ΗΧΟΝ, αποφεύφοντας έτσι την επαφήν με τα ΒΥΖΙΑ του παίκτου.

Σε συνδυασμό δε με το έταιρον προστιθέμενο πλεξιγκλάς, αποκτάμε όργανον κατάλληλον ΚΑΙ διά λιγνούς και διά χονδρούς και δια βυζαράδες αλλά ΚΑΙ διά άβυζους (“τάβλες” εις την καθομιλουμένην)

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Προφέσορ ΚΚ

Λοιπόν, καθούσαστε (εκ της Καλαματιανής διαλέκτου, όπως λέμε, να βγούτε, να φύγουτε, να γ…σουτε) και συζητάτε (συζητούτε δε λέμε) και δεν ακούτε το Μεγάρη (όπως λέμε Μεγαλέξανδρο), που βασισμένος πάντα στην τεχνολογία έχει τη λύση έτοιμη. Ούτε προσθετική ούτε αφαιρετική κύριοι! Φουσκωτό σκάφος (πως λέμε Zodiac, Marlin, Bombard, Cosmonautica, Stinger κλπ.)! Οσο μεγαλύτερη κοιλιά έχει ο οργανοπαίχτης, τόσο το ξεφουσκώνουμε. Το σκάφος θα λειτουργεί όπως το στρώμα νερού, όπου το κρεββάτι παίρνει το σχήμα του σώματος (και όχι το σώμα να παίρνει το σχήμα του κρεββατιού, όπως μερικών-μερικών).
Εκτός αυτού κι επειδή η “σπόντα” είχε στόχο μάλλον τη δική μου κοιλιά, σας εφιστώ την προσοχή στο ότι μπαγλαμάς χωρίς κοιλιά κύριοι δεν παίζεται. Εκτός κι αν τον κρεμάσετε αλα Χιώτη, πράγμα τουλάχιστον αντιαισθητικό.

Μετά τιμής
Αρης Νικολαΐδης
(Εθνομουσικολόγος, γνωστός ανά τον κόσμον δια τις μελέτες του, όσον αφορά την επιρροήν της αλκοόλης εις την εκτελεστικήν δεινότητα του παίκτου)

ΥΓ. Το Μόναχο γράφφαιτε “Μιούνχεν” …ανωρθώγραφαι Κόσστα.

Πιστέυω οτι η συνεργασία ενός πρωτοκλασσάτου εθνομουσικολόγου με έναν εργονόμο υψηλοτάτου επιπέδου, μπορεί να οδηγήσει σε καλά αποτελέσματα.
Αν μάλιστα συνδράμει στην προσπάθεια και ένας βαθύς γνώστης της ξυλοπλαστικής με διατητικές αναζητήσεις, καθως και ενας αφύσικα σπουδαίος φυσικός, το αποτέλεσμα (διατί να το κρύψωμε άλλωστε) θα ανακοινωθεί στο επόμενο Journal of Applied Mathematics and Accoustics.

Πολύ πιθανόν να κατωχυρωθεί και ως υποχρεωτικό μάθημα στα Λύκεια. Αμα είναι ο Αρσένης ακόμα στα πράματα, τότε είναι πλέον εξαιρετικά πιθανόν.

Ημετέρως
ΚΚ

Οσο για το οτι ο μπαγλαμάς δεν παίζεται χωρίς κοιλιά, μπορώ να το επιβεβαιώσω και από ίδια πείρα αλλά και με γνωστά ιστορικά γενονότα.

Ο μπαρμπα-Γιάννης ο Παπαϊωάννου, γνωστή “στέκα”, τον μπαγλαμα τον έπαιζε ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΖΒΕΡΚΟ.
Το έχω δει σε τουλάχιστον 3 φωτογραφίες αυτό…
Αντιλαμβάνεστε τι τράβαγε ο άνθρωπος…
Πόσο άβολα αισθανόταν με την απουσία κοιλιάς…

Καθημερινά δράματα και κανείς δεν τα προσέχει.

Επρεπε να το επισημανει ο Εθν/μουσ/γος Dr. Nikolaidi Ari για να το καταλάβουμε.

ΚΚ(ΤΜ)
Διεθνούς Φήμης Εργονόμος

Οπως τα λες. Αυτόν είδε αργότερα ο Hedrix και όταν πάθαινε κράμπες στο αριστερό χέρι έπαιζε με τα δόντια…

Λοιπόν ξεκαθαρίζει επιτέλους το σκοτάδι και φαίνονται τα μυστικά της δεξιοτεχνίας .
Τέρμα οι ατέλειωτες ώρες μελέτης και τα ματωμένα
ακροδάχτυλα.
Τέρμα τα ψυχολογικά προβλήματα του παίκτη που δεν αποδίδει η προσπαθεία του .
Εργονόμοι μηχανικοί ,φυσικομαθηματικοί,
εθνομουσικολόγοι μαστροδιαιτολόγοι και λοιπές
μπεκροκανάτες όλοι στην υπηρεσία του επίδοξου
μπουζουκτσή .
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ.
Φτίαξε την σωστή σε σχήμα κοιλίτσα και τα μιούζικ
χώλς είναι στα πόδια σου.
Με το φουσκωτό μπυζούκι μπαζούκι μποζούκι του ρεμπετοςουεμπτελεμαρκετιν.
Ετσι απαντούμε και στο ερώτημα του φίλου ¨"πώς θα μάθω γρήγορα και εύκολα μπουζάκι σόρυ μπουζούκι"
Μέ τήν κατάληλη δίαιτα φυσικά και άνευ διδασκάλου.
Πάρτε μία γεύση
Πρωινο
Καφές μέτριος μια τυροπιτούλα και μισο πακέτο danhill.
dekatiano
δεύτερος καφές και μπισκοτάκια τράκα παππαδοπούλου
geyma
ενα τσιζ μπουργεερ και μια λάχτα
apogeymatino
τρίτος καφές και κανά μπινελίκι δια την υπογλυκαιμία
bradyno
μια σκωταριά τηγανιτή αλλα maki
μισό καρβέλι θηβαίικο ζυμωτό
τηγανιτές πατατούλες (ελευθερη ποσότητα)
3 κιλά μπορντώ ταβερνιάν φετινόν
και σοδίτσα μπόλικη
after hours
1 kokakolitsa apo periptero
2 λίτρα νερο και 2 ασπιρίνες
αυτά και σε δύο βδομάδες θα παίζεις το σόλο του
ΜΠΕΜΠΗ απο φα#

Ε… αϊ στο διάολο παλιοδιαιτολόγε…
Δεν τρώγεσαι με τίποτα…

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, μήπως ξέρεις καναν τρόπο να χωνεύονται οι διαιτολόγοι;

Δεν κατάλαβα διατί ο κύριος Εθν/μουσ/λγος διαμαρτύρεται.
Μην είναι η ώρα του;
Μην είν’ τα νιάτα του;
Μην έφαγε κάτι και κοιλοπονά;

Προς μαστροδιαιτολόγο:
Εγώ, ως εργονόμος, είδα την διατροφή μου από μιάν άλλη, πιό επιστημονική, εργονομική θα έλεγα, σκοπιά.

Προσέθεσα (σε όλα όσα ΠΟΛΥ ΟΡΘΩΣ αναφέρατε) και δύο (2) γαλόνια από Κόκαν Κόλαν μοιρασμένη εις τμήματα των 333 ml καθόλη την διάρκειαν τηw ημέρας.

Τούτο πράττων επί δεκαήμερον, αποκτάτε ΑΡΙΣΤΟΝ στομάχι και δια ΤΖΟΥΡΑΝ!
Εγώ πάντως έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Μην απατάσθε!
Δεν κάνουν όλαι αι δίαιται δι 'ολα τα όργανα.
Αλλίμονον!
Πρέπει να τις αναπροσαρμόζεις.

Ετχαριστώ γιά την προσοχή σας,

ΚΚ(ΤΜ)
Δ.Φ.Ε. (Διεθνούς Φήμης Εργονόμος)

Α!
Ωραία.
Και μας έλειπε ένας Πατρινός Δ.Φ.Μ. (Διεθνούς Φήμης Μουσικοσυνθέτης).

Και δε μας λές ρε Μάνο, από κοιλιά πως τα πάμε?

ΚΚ(ΤΜ)
Δ.Φ.Ε. (Διεθνούς Φήμης Εργονόμος)

Καλώς το παιδί
Μάνο μην ανυσηχείς και λεπτός να είσαι θα βοηθήσουμε όλοι και τσούπ νατη η κοιλίτσα.
Συμφωνώ για την ανάγκη κινητοποίησης για την διάδοσης των θεμελιακών ηθικών αρχών του ρεμπέτικου και των όσων η ομάς μας πρεσβευει.
Προτείνω την ίδρυση του ΠΑ.ΡΕ.Κ
Πανελλήνιο ρεμπέτικο κίνημα.
Επ ευκαιρία των εκλογών μπορεί να παρουμε και καμμιά επιδότηση κανα πολιτιστικο του τρίτου πακέτου,να μπούμε στην σοφοκλέους κ.λπ
Το σύνθημα μας θα είναι
ΚΟΙΛΙΑ ΕΛΗΑ ΜΟΥΡΜΟΎΡΗ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
Στόχοι μας
Η χειραφέτηση των παντρεμένων οργανοπαικτών
δεν μπορεί κυρίες μου να μας επιτρέπεται μια έξοδος εβδομαδιαίως και αυτή με δίωρη.
Η μείωση της τελικής τιμής του οίνου η έστω να πληρώνουμε μια συμμετοχή όπως γίνεται με όλα τα φάρμακα στο ικα στο ογα.
Να μπεί η διδασκαλία του μπαγλαμά στην πρώτη δημοτικού που τα πηζουν τα παιδάκια στις μαλακίες.
Να ιδρυθεί το Κουρούνειο ίδρυμα μελέτης χορδών…
Να καταργηθει απο πρότυπο η μεσογειακή δίαιτα και να υιοθετηθεί η δικιά μου.
να φτηνήνουν τα αυτοκίνητα(άσχετο αλλα πουλάει πάντα)
να βγούμε απο την εοκ γιατί σε λίγα χρόνια θα γίνουμε όλοι ευρωπαίοι και θα πίνουμε μπύρα μουγκρίζοντας για να διασκεδάσουμε.
Τέλος να δοθεί ειδικό ρεμπετοεπίδομα στις πληγέντες οικογένειες π.χ στην δικιά μου
Ακούω προτάσεις???\

Ελα σαχλέ. Ξεπέρασες όχι μόνο τον εαυτό σου, αλλά και το Νικόλα το Βεργή…
Κάνω …αμάν να σας ψήσω να ψηφίσετε το Κόμμα και συ μου κάνεις συνέχεια αντιπερισπασμούς.
Τώρα θα βγει ο Γιώργης και θα σου πει να μην πολιτικοποιείς το forum. Πρόσεχε, γιατί με τέτοιο μυαλό αποκλείεται να σε επιδοτήσουν στον “αιώνα τον άπαντα”. Γλύψε λιγάκι αγόρι μου. Τόσος κόσμος το κάνει. Τώρα θα μου πεις, πώς να γλύψεις τη Βάσω (αυτή είναι το κουμπί των επιδοτήσεων) μ’ αυτό το αντιερωτικό βλέμμα που διαθέτει. Αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα.
Ασε που μπορεί να σου σκάσει και καμιά μήνυση ο Βαγγέλας, γιατί κάθεσαι και κουβεντιάζεις μαζί μου.

Προτείνω το Κ.ΡΕ.ΠΑ (κίνημα ρεμπετών πανελληνίως) διότι είναι πιό εύηχο και πολύσημο:

  1. Θυμίζει το γνωστό έδεσμα που είναι ταμάμ for after hours, την “κρέπα”!
  2. Είναι η αρχή της λέξης “κραιπάλη”!
  3. Θυμίζει τον εκπρόσωπο του πασόκ κ. Ρέ.πα.

Ο Εθν/μουσ/γος ας μην ανυσυχεί.
ΔΕΝ θα συμμετάσχουμε σε αυτές τις εκλογές.
ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ το πότε - και ΑΝ - θα συμβεί αυτό

Ορισμέναι προτάσεις:

  1. Ολοι τα μέλη είναι ισότιμα.

  2. Ισότιμα μέλη είναι και οι φίλοι των μελών.

  3. Το ίδιο ισχύει και για τους γνωστούς των φίλων των φίλων των μελών.

  4. Μόνη υποχρέωση είναι να γνωρίζουν τουλάχιστον τρία (3) ρεμπέτικα εκδοθέντα ΜΕΧΡΙ το 1940 ως προς τους στίχους, ή ένα (1) ως προς στίχους και μουσική (κατ’ ελάχιστον “κουτάλια” ή “ποτηράκι-κομπολόϊ”)

  5. Κάθε μέλος είναι ταυτόχρονα και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος. Γιαυτό επιβάλεται να προσέχει τη δισκοθήκη του. Κάτι Dona Summers από τα νιάτα του να εξαφανισθούν.

  6. Το επίσημο ποτό του Κ.ΡΕ.ΠΑ. είναι η ρετσίνα. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπονται τα Amstel-όψαρα αλλά με τη σύμφωνη γνώμη δύο (2) ακόμη μελών καί για διάστημα όχι άνω των δέκα (10) ημερών. Το διάστημα αυτό μπορεί να παραταθεί μόνο με χαρτί από γιατρό.

  7. Σε περίπτωση που κάποιο μέλος αποσκιρτίσει πχ. σε ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ, καθαιρείται από “μέλος” σε “μελάκι” μέχρι να ανακάμψει. Αν επί τρείς (3) μήνες δεν ανακάμψει, το “μελάκι” διαγράφεται.

  8. Εκλογή αρχηγού έχομε κάθε εβδομάδα. Είναι αυτός που θα πιεί το τελευταίο ποτήρι με τον μαγαζάτορα όταν όλοι οι άλλοι την έχουν “κάνει” ή άρχισαν τις σόδες ή ξερνάνε στην τουαλέτα. Ο αμέσως προηγούμενος ονομάζεται “υπαρχηγός”.

  9. Το έμβλημα του Κ.ΡΕ.ΠΑ. είναι ένας μπαγλαμάς χιαστί με ένα μισοφαγωμένο παϊδάκι με φόντο ένα οβάλ βαρέλι.

  10. Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υφίστανται. Οστις έχει να πληρώση, το κάμνει. Οστις δεν έχει δεν πληρώνει. Αν δεν έχουν ΟΛΟΙ τότε ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πληρώνει. Αποθεματικό (ομοίως) δεν υφίσταται. Υπάρχει αρκετό στου Μάκη ή στου Οδυσσέα ή όπου δή.

Κ.Κ.-Δ.Φ.Ε.
μ. Κ.ΡΕ.ΠΑ.

Γειά χαρά και πάλι!Βλέπω έτυχα καλωσορίσματος και ανταποδίδω.Από κοιλιά καλά πάμε (τη μεγαλώνουμε) αλλά μέχρι σημείου ανάλογου του μεγέθους του μπαγλαμά.Ωφείλω όμως να ενδιαφέρομαι περισσότερο για τη διεύρυνση των ορίων του ήχου, πράγμα που σημαίνει καλύτερη πενιά.Χαίρομαι (άσχετο) που για να είσαι μέλος ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ (ένα είναι το κόμμα) χρειάζεται να ξέρεις ένα τραγουδάκι ΠΡΙΝ το 40, θα έλεγα πριν το 30, αφού και το περιοδικό ΠΙΣΤΑ αν παίρνεις, τραγούδια πριν το 40 τυχαίνει και να βρείς. Πάντως παρατηρώ ότι όλοι κινούμαστε στην ίδια λεωφόρο…Επι τουτοις, θα έλεγα ότι σε πρώτη φάση θα πρέπει να διοργανωθεί ΔΩΡΕΑΝ ΛΑΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ με λαχνούς για οικονομική ενίσχυση του κόμματος(πολύ κόμματος αυτό το ξανθό), και με τα γκαφρά (φραγκά) που θα εισλάβωμεν θα αγοράσωμεν και κανένα καινούργιο οργανάκι αλατις…Και μετά θα το σκεφτούμε καλύτερα το θέμα…
ʼσχετο Νο2:Κάπου έπιασε το μάτι μου συζήτηση για τους πιθανούς τριγμούς και την προέλευσή τους. Έχετε μήπως σκεφτεί τη λάθος τοποθέτηση νεύρων;
ʼσχετο Νο3:Ψάχνω τους στίχους από το παλιό μουρμούρικο (που λέει και ο Πετρόπουλος) Στον παπά τα κονομούσα και…τι λέέι μετά;
ΑΦΤΑ ΠΡΩΣ ΤΩ ΠΑΡΩΩΝ!

Α!Και ΔΕΝ είμαι Πατρινός!!Απλά κάτοικος…

Στον παπά τα κονομούσα
και σ’ εσένα τ’ ακουμπούσα
γιατί σ’ είχα στην καρδιά μου
τέλεια νοικοκυρά μου

Έπαιζα και δαχτυλήθρες
μα συ μου ξηγιόσουν τρίχες
κι έτρωγες τα τάλιρά μου
μ’ άλλονε νοικοκυρά μου

Κι αφού μυρωδιά σε πήρα
πρόσεχε ρε κακομοίρα
για εσένα θα ξεκάνω
για στη τούφα θα πεθάνω

Ελα ρε…
Φτάνει πια μ’ αυτό το topic…
Κοντεύει να γίνει βιβλίο.
Βάλτε έναν τίτλο, να πάμε και πουθενά αλλού.
Ασε που είναι και ανορθόγραφο. Ακου εκεί “Μπουζοκοκατασκευές”. Οχι μπουζοκαλώδιο ρε…
Α να χαθείτε …Μπόστηδες (εκ του Μποστ).

Ου να χαθείτε, κωλόπαιδα! Εμφανίστηκε ένας καινούργιος, και τον πλακώσατε στον εντυπωσιασμό! Μάνο, μη μασάς… Πλάκωσέ τους στα πουστριλίκια, να σε σεβαστούν. Εδώ είναι Μάγκα, δεν είναι παίξε γέλασε!

Μ.Α.Γ.Κ.Α. Μείζων Απελευθερωτικός Γαμιστρώνας Καταπιεσμένων Αναρχικών

Φ.

Καλημέρα, παιδιά

Έχω κάποιες απορίες και θα ήμουν ευτυχής εάνκάποιος μου άνοιγε τα μάτια.

  1. Η πρώτη σχετικά με το μπουζούκι μου. Το αγόρασα καινούριο, πριν τέσσερεις μηνες περίπου. Ο οργανοποιός μου είχε πει ότι αφού παίξω για ένα διάστημα θα πρέπει να του το πάω για “ρύθμισμα”. Έχω διαπιστώσει ότι το μπουζούκι έχει “σκληρύνει”, δηλ. η απόσταση των χορδών από τα κάτω τάστα έχει μεγαλώσει. Σίγουρα περίμενα κάτι τέτοιο αφού όπως είναι λογικό σε ένα καινούριο όργανο το ξύλο αναμένεται να πάρει κάποιες παραμορφώσεις λόγω της ασκούμενης τάσης από τις χορδές. Πότε πρέπει να αρχίσω όμως να ανησυχώ (και πρέπει;) για το αν αυτή η παραμόρφωση είναι υπερβολική;
  2. Έχω διαπιστώσει ότι οι “χύμα” χορδές φθείρονται πολύ γρήγορα. Έχει κανείς να προτείνει καμία καλή χορδή;
  3. Ένας γνωστός μου έφτιαξε το μπουζούκιτου στη Λάρισα και ΄μου έκανε εντύπωση το αποτέλεσμα. Γνωρίζει κανείς τίποτα για τους οργανοποιούς εκεί;( μήπως είναι και φθηνότεροι απο την Αθήνα;)

Αυτά τα ολίγα από το μικρό περίεργο…
Ευχαριστώ

Γιώργο γειά χαρά.
Θέλω να σου πώ τι έχω ακούσει σχετικά με τους οργανοποιούς της Λάρισας. Λένε ότι είναι ένας πολύ πολύ καλός αλλά είναι αρκετά ακριβός. Τα όργανά του βέβαια φυσάναι. Έχω ακούσει όργανο από τα χέρια του φτιαγμένο και λαλούσε. Σε μαγεύει ο ήχος του. Το ίδιο όργανο έτυχε να το πιάσει στα χέρια του ένας άλλος οργανοποιός με πολύ μεράκι και είπε ότι τέτοιο ήχο δεν έχει ξανακούσει. Δεν χόρταινε να παίζει με αυτό το μπουζούκι. Ασε που είχε και πολύ ωραίο στόλισμα με φίλτισι. Δεν περιγράφεται ούτε η ομορφιά του, ούτε ο ήχος του, αλλά ούτε και η τεχνική του. Αυτά είναι λόγια άλλου οργανοποιού που το είδε και το έπαιξε. Επίσης το όργανο δεν το αφείνουμε ποτέ με τις χορδές πρός τα επάνω. Πάντα πρέπει οι χορδές να είναι πρός τα κάτω γιατί αλλιώς στραβώνει το μπράτσο λόγω του τραβήγματος των χορδών. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω κάτι να σου πώ. Αυτά τα ολίγα…