Μπουζουκο - κιθαριστές (παίκτες και τρίχορδου και κιθάρας)

Ξεκινάω μια κουβεντα ορμώμενος απο κουβένες που κάνουμε τελευταία για διάφορους παίκτες.(ισως και για να ξεφύγουμε λίγο απο τους τσακωμούς).Προκαταβολικά,δεν αναφέρομαι στους 4χορδους αλλά σε παίκτες και των δυο οργάνων(τρίχορδο-κιθάρα)
Θεωρώ, και θέλω και την αποψη σας,την κιθάρα ως το βασικότερο όργανο σε μια ρεμπέτικη ορχήστρα.Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ένα φαινόμενο,οι καλύτεροι μπουζουκίστες είναι διαβασμένοι(με πτυχία) κιθαρίστες.Για παράδειγμα ο Πάππος,ο Αστεριάδης και πολλοί άλλοι λιγότερο γνωστοί αλλά παιχταράδες στα τρίχορδα είναι πτυχιούχοι κιθαρίστες.Πως το εξηγείτε αυτό?κρατάν καλύτερα το ρυθμό,έχουν πιο σπασμένα δάκτυλα, ή έχουν πιο καλή γνώση της πλοκής και της αλληλουχίας στα κομμάτια.Παρατηρούσα χθες τον Αστεριάδη με Κοντογιάννη και Ξηντάρη στη Βάρδια στη Θεσ/νίκη.Ο άνθρωπος δεν έιχε που να βάλει τα δάκτυλα στη ταστιέρα απο το τρίχορδο,έμπαινε και έβγαινε στη μελωδία με σολαρίσματα όποτε ήθελε,με λίγα λόγια το έσκιζε το όργανο.
Κια ρωτάω,περισσότερο τους κιθαρίστες στο φόρουμ να μου δώσουν μια εξήγηση αν γίνεται.Αν είναι έτσι να καθήσουμε να ασχοληθούμε με την κιθάρα που ούτως ή άλλως είναι πιο βασικό όργανο!Ασε που θα έχουμε και περισσότερες κατακτήσεις(Α ρε Βαβουλε γι’ αυτό παίζεις όλα τα όργανα)

Ωραιο το θεμα που βαζεις Τσαουσακη !!
Βεβαια δεν ισχυει για ολους αυτο αλλα για ενα ποσοστο που τυχαινει ομως να ειναι και πρωτοι κιθαριστες οχι να παιζουν απλα μια κιθαρα.
Για τον Παππο δεν ξερω οτι παιζει και αν εχει πτυχιο, τον Αστεριαδη παλι δεν τον ξερω. Γι’αυτον που ξερω σιγουρα ειναι ο Νωε ο Ζαφειριδης που ειναι μπουζουκαρος και ξερω οτι εχει πτυχιο κλασσικης κιθαρας !!
Επισης κιθαρα ρεμπετικη καλη παιζει και ο Βλαχος ο Παπαβασιλειου (ο συνονοματος σου). Το '86 επαιξα ενα διαστημα στο “Μποχωρη” και καποια στιγμη ηρθε ο Γιαννης και ολοι περιμενανε ποτε θα ανεβει να παιξει μπουζουκι γιατι τοτε ηταν που ειχε αρχισει να γινεται γνωστος (προ Ιορδανη). Ο Βλαχος ομως ηθελε να παιξει κιθαρα οποτε κατεβαινω εγω και του δινω την κιθαρα και ο μαγκας μας κουφανε !!
Ανεβοκατεβαινε κλιμακες, εκανε μπασαδουρες, φιγουρες, διαφορα,
κοινως επαιζε παπαδες !! Ενα στυλ κιθαρομπουζουκου …
Εγω τοτε επαιζα γυρω στα 4 χρονια ρεμπετικη κιθαρα και μετα το πρωτο σοκ, αυτο με βοηθησε να μην επαναπαυθω και να ψαξω ακομα περισσοτερο το οργανο.

Επισης για μενα σταθμος στο να με κεντρισει κατι
και να παω παραπερα στην κιθαρα ητανε ο Γιαννης
ο Μελαμπιανακης. Αυτη ειναι μια ιστορια που λεω συχνα οπως και την παραπανω με το Βλαχο.
Ο Γιαννης ο Μελ. ειναι Πειραιωτης με καταγωγη απο
Ρεθυμνο παιζει μπουζουκι 3χορδο και 4χορδο και ειχε κατεβει Χανια οπου εκατσε γυρω στα 4 χρονια (86-90). Επειδη απο εδω ειχε περσει ο Νικος ο Κραλλης -ενας πολυ μεγαλος τριχορδας, που στο φορουμ δεν ακουω να αναφερεται καθολου- ειμαστε καπως απαιτητικοι απο ενα καλο μπουζουκι.
Κανενα προβλημα, ο Γιαννης ηταν εδω !! Μπορει να
μην ηξερε ονοματα δρομων,μινορε, ματζορε κλπ αλλα
οταν επιανε ενα δρομο του αλλαζε τα φωτα στην κυριολεξια !!
Τι χόρες, τι ταξιμια, τι ταχυτητα, περιπτωση ο ανθρωπος !!
Καποια στιγμη και ενω δεν τον εχω ακουσει ποτε να παιζει κιθαρα, ετσι για πλακα παιρνει την κιθαρα μου -για να σκοτωσει το χρονο του- και αρχιζει και παιζει οτι επαιζε στο μπουζουκι το ιδιο στην κιθαρα. Βεβαια παρελειψα να πω οτι επαιζε και αριστο 4χορδο μπουζουκι. Την εφαγε την κιθαρα !! Του λεω ποσα χρονια παιζεις κιθαρα και μου λεει “δεν παιζω κιθαρα” !!!..
Βεβαια δεν ηξερε ακκορντα αλλα τα βασικα οπως στο 4χορδο.
Αυτο μαρτυραει οτι οι μπουζουξηδες ειδικα οι 4χορδοι εχουν την κεκτημενη ευχερεια να ανεβοκατεβαινουν οριζοντια και καθετα την ταστιερα του οργανου και το ιδιο ευκολα κανουν και στην κιθαρα.
Η μονη διαφορα ισως ομως δεν μπορουν να βγαλουν τον ΗΧΟ ενος επαγγελματια κιθαριστα …
Δεν το πιασα αυτο με τις κατακτησεις … ξερεις κατι που δεν ξερω ;;
Παντως εχεις δικιο, δοκιμασε το κι εσυ !!

Δεν ξέρω αν ο Αστεριάδης έχει πτυχίο κιθαρίστα, πάντως τρίχορδο παίζει από μικρό παιδί. Το έχω σε κασέτα δεκαετίας και ο τύπος είναι τώρα 28 χρονών.

Ε τώρα δεν γίνεται να το κρατήσω κρυφό Γιώργο Β, και δε φταίω εγώ, αλλά ήρθε η κουβέντα.
Λοιπόν φίλοι μου, ο δάσκαλος μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε ότι μέσα στις κορυφαίες κιθάρες της Ελλάδας είναι ο Μπάμπης ο Γκολές και ο δικός μας ο Γιώργος ο Βαβουλές. Μάλιστα του έκανε και ανοικτή πρόταση να συμμετέχει στν νέο δίσκο που ετοιμάζει. Το’ πε πιο χοντρά αλλά το λέπτυνα λιγάκι γιατι ο κρητικός φίλος μας εκτός από μουσικάρα είναι και ντροπαλός.

Λοιπον Ισαακ σε υπερευχαριστω για τη διαφημιση και την υποστηριξη -καμμια φορα χρειαζεται- αυτο που ξερω ειναι οτι ειμαι η καλυτερη κιθαρα στη γειτονια μου (στο ρεμπετικο παντα). Γι αυτο σου μιλαω σιγουρα αν και ποτε δεν ξερεις …
Το σιγουρο ειναι οτι θα ηθελα να παιζω σαν τον
ΚΑΛΛΕΡΓΗ, σαν το ΜΑΚΑΡΟΝΑ, σαν το ΧΙΩΤΗ, σαν τον
ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ, αλλα και σαν εναν του δημοτικου το Γιωργο τον Φωτίου αλλα και καποιους αλλους δημοτικους που βλεπω κατα καιρους.
Οσο για τον ΓΚΟΛΕ οταν τον γνωρισα πριν 5 χρονια και παιξαμε μαζι αρχικα με εκραξε για το οτι βαζω καντινια. Ηθελε μονο μπασσα !! Τελικα τα βρηκαμε … Γεια σου Μπαμπη !!
Επισης ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ μου εβαλε τις φωνες για τις φλυαριες που εκανα και μου “ειπε” πως να παιζω το χασαπικο. Απο τοτε το χασαπικο το παιζω σωστα.
Και το καταλαβα γιατι δεν μου εκανε μουτρα …
Γεια σου και σενα Τζορνταν !!

Γεια σου ρε Βαβουλέ.
Παλιέ!
Κύριοι, πρόκειται για την καλύτερη κιθάρα εν ζωή σήμερα. Και δεν είναι τυχαίο πως ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος κιθαρίστας. Αλλά και άνθρωπος σοβαρός και μετρημένος.

Αυτά από ένα συμφοιτητή του που τον ξέρει από 17.5 χρονών.

Κυριε Κωστα μας, ασε τις υπερβολες …
τι εχετε παθει ρε παιδια, βαλτοι ειστε ολοι ;;

Κυττα απο σπουδες -οπως ξερεις ισως- μικρος εκανα πιανο και χορωδια.
Την κιθαρα την εμαθα σιγα σιγα βλεποντας και κλεβοντας και μαθαινοντας
απο κιθαριστες οπως ο Μπαμπης ο Αβρατ. αν θυμασαι στην Ξανθη.

Αυτο το “εμαθα μονος μου” ποτε δεν το καταλαβα …

παιδια κάνω μια εργασία για την σχολή μου με θέμα τον Μανώλη Χιώτη και προσπαθώ να βρώ οιποιαδήποτε πληροφορία πάνω σε αυτόν. Απο βιγραφία μέχρι και παρτητούρες των τραγουδιών του. όποιος έχει αρκετο υλικό που μπορεί να με βοηθείσει θα τον παρακαλούσα να μου το στείλει στο matsoperis@yahoo.gr
ευχαριτώ πολύ

Αλάνια μου επίτηδες το έβαλα το θέμα για να ανεβάσουμε λίγο το Βαβουλε και να μάθουν και οι φορουμίστες για το επίπεδο των ατόμων που γράφουν στο φόρουμ.όλο τσακωμοί και μ…κιες, ας πούμε και κανένα καλό λόγο.Πάντως δεν ξέρω πόσες επιτυχίες είχε όλα τα χρόνια ο Βαβουλές στο γυναικείο φύλλο τόσα χρόνια!!Αυτό και αν είναι θέμα συζήτησης(Βαζω στοίχημα οτι ο ΚΚ(ΤΜ) και ο αδμιν έχουν τις περισσότερες)
Ασχετο αλλά την Πεμπτη που μας πέρασε στο Πήρε έγινε το έλα να δεις,Αστεριάδης μπουζούκι,Σφίγγος κιθάρα,Λάρρυ μπουζούκι,Μανώλης κιθάρα,Τσαουσάκης μπουζούκι,Μαστέλος τραγούδι,Ιωάννα Κλειάσιου επι των δημοσίων σχέσεων, Πάπιστας(ο φίλος μας!!!) κοινό,Τσούμαρης ανιματέρ, μόνο ο ΚΚ(ΤΜ) έλειπε.

Γιώργο Παπαβασιλείου ξεκίνα μαθήματα κιθάρας εντατικά κάτι μου παν θα ρθει ένα γκρουπ με Τσέχες στο Πήρε και βραδυάζει.

Τσαουσακη νασαι καλα !! Μου χρειαζοταν μια τονωση να σου πω κι αυτο γιατι τις προαλλες παιζαμε με κατι πιτσιρικαδες και μου καναν τον καμποσο -πχ το μαγκακι μου επιασε το “Γλυκοχαραζει ο αυγερινος” του Τατασοπουλου που εχει 12 ακκορντα και 378 αλλαγες μηπως ψαρωσω … αλλα πατησε πεπονοφλουδα ο μορτης !!
Οσο για τον αδμιν κι εγω πιστευω οτι ειναι μοιραιος αντρας και οσο για τον Κουρουνη στα νιατα του ειχε καψει καρδιες… (γεια σου Κωστα!!) αλλα αμα τακιμιασουμε οι δυο μας θα τους κανουμε περα !!
Το οργανο μετραει στο γ.φ. μην εισαι κοροιδο …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 10 Απρίλιος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 10 Απρίλιος, 2005)

Διάβασα σήμερα την ενότητα αυτή και θέλω να πω κι εγώ για τον Νίκο τον Κράλλη, που ανέφερε ο Γιώργος, ότι είναι ένας σπουδαίος τριχορδάς.
Τον πρωτάκουσα το καλοκαίρι του 1990 στην Αστυπάλαια. Βρισκόμουν εκεί σε διακοπές, όπως και ο Κράλλης, κι έτυχε να τον ακούσω σε ένα ταβερνείο που παίζαμε για το κέφι μας και πήρε, κάποια στιγμή, το μπουζούκι να παίξει κι αυτός. Φυσικά όλη η υπόλοιπη βραδυά πέρασε με το να παίζει αυτός. Κανείς μας δεν είχε διάθεση να τον διακόψει μιας και παρακάλαγες νάχεις 1000 αυτιά να τον ακούς. Μου έχουν μείνει αξέχαστα τα υπέροχα, μελωδικότατα και μεγάλης διάρκειας ταξίμια του.
Νάσαι καλά ρε Γιώργο που τον ανέφερες.

Εχει δει κανεις το μπουζουκοκιθαρο των κατσαμπα?

Από Admin: Παιδιά μην γράφουμε όπου να΄ναι. Αν θέλετε να ξεκινήσετε μία νέα συζήτηση με άλλο θέμα, ψάξτε λίγο σε ποια θεματική ενότητα πρέπει να το γράψετε. Μην τα γράφετε χύμα…

οχι ρε’συ Θαναση,γιατι μου το κανεις αυτο?πανω που το ειχα ξεχασει και νομιζα οτι ηταν απλα ενας κακος εφιαλτης…Αντε να δουμε πως θα κοιμηθουμε τωρα!!!Με λιγα λογια,αυτο δεν ειναι οργανο ειναι αφορμη για φονο!!!Οχι τιποτα αλλο αλλα ειχα ακουσει τα κατσαμπακια να το λενε μπουζουκι!!!

Γιατρε τι οργανακι ειναι αυτο ;;
Μου φαινεται πολυ “μπανικο” απο εμφανιση !!

Αν ειναι δικο σου πες μου διαστασεις αν θες και
κατασκευαστη …

(σορρυ αδμιν)

Αυτο Γιωργο ειναι το οργανακι μου.Ειναι αυτο που σας ελεγα οτι παρουσιασε ρωγμη στην ταστιερα αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα.
διαστασεις μεγιστο πλατος καπακιου 23cm,μηκος καπακιου 36cm,βαθος σκαφους 19cm,απο ζηγο ως καβαλαρη 70cm.
συγνωμη κυριε διαχειριστα,εχεις δικιο!

Μμμαλιστα !! Πολυ ωραιο φαινεται και μεγαλουτσικο τελικα !!
Ελα πες τωρα και τα ξυλα και το μαστορα.
Νομιζω δεν ειχες αναφερει μαστορα (:wink:
Αν δεν θες να πεις ονομα προσδιορισε τον …
Επισης, η φιγουρα ειναι κολλητη η σκαφτη στο καπακι ;;
Αν θες ανεβασε μια φωτογραφια να δω κλειδιερα
και μπρατσο ή στειλε μαιλ

δεν ειναι και πολυ μεγαλο.αφου οταν υο πηρα οι φιλοι μου με ρωτουσαν “τι οργανο ειναι αυτο?”.δες το στη φοτο σε σχεση με αλλα 2 τετραχορδα(παλια σφαλματα).το σκαφος ειναι απο σκουρα τριανταφυλλια,καπακι ελατο,ταστιερα επεξεργασμενος εβενος.τωρα δεν διαθετω αλλες foto,οταν θα εχω θα τις ανεβασω.η φιγουρα ειναι σκαφτη στο καπακι.ο μαστορας ονομαζεται Δ.Χριστοδουλου.

OK ευχαριστω Γιατρε, οντως η διαφορα ειναι ολοφανερη και εδω φαινεται το σχημα του που ειναι “αχλαδωτο”, σπανιο σχετικα τη σημερον ημερα !!

Ο κος Χριστοδούλου που βρισκεται ειπες ;
και τι τιμες κανει ;;