Μπουζουκια στο ιντερνετ;

Δεν ξέρω σε ποια γλώσσα πρέπει να το γράψω για να γίνω κατανοητός: ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΩ 3-4 ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ “ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ” ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ!

Κώστα Φέρρη, αυτά που είπα ότι γενικά σε συμπαθώ τα “γείωσες” κανονικά! Όσοι από την παρέα με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν ότι μόνο αγενής δεν είμαι…

Σχετικά τώρα για τα μπουζούκια από την Καλλιθέα, προφανώς αναφέρεσαι στον οργανοποιό Σάκη Μάτσικα (είναι ο ένας απ’ αυτούς που ανέφερα σαν “οικονομικούς”), και εξακολουθώ να λέω ότι μπουζούκι των 80.000 δρχ. είναι χαμένα λεφτά!

Τώρα όσον αφορά την προτροπή του γίγαντα Καραντίνη για αγορά από το συγκεκριμένο μαγαζί, πέρα από το γεγονός ότι ο Μάτσικας είναι γενικά οικονομικός, κάποιο λόγο μπορεί να έπαιξε ότι φέτος δεύτερο μπουζούκι στον Καραντίνη έχω την εντύπωση πως έπαιζε ο Μάτσικας (ναι, πρόκειται για τον γιο του οργανοποιού), εξ ου ίσως και το πλέον οικονομικότερο της αγοράς που έκανες για τους εβραίους…

Τέλος, για να πάρει κάποιος ένα καλό μπουζούκι δεν χρειάζεται να είναι δεξιοτέχνης σε αυτό! Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι στην παρέα μας, όπου όλοι μας απέχουμε χιλιόμετρα από τον όρο “δεξιοτέχνης”, το φτηνότερο μπουζούκι το έχω εγώ, αγορασμένο πριν 14 μήνες 300.000 δρχ, ψιλο-φιλική τιμή και χωρίς θήκη…

Νίκη, συμβουλή δική μου που βασίζεται στην προσωπική μου εμπειρία είναι να πάρεις ένα μπαγλαμαδάκι πρώτα, έτσι για να πάρεις τον αέρα των “μπουζουκοειδών”. Κι αυτό για δύο λόγους:

  1. Είναι πιο φθηνό (προσωπικά πήρα ένα καλούτσικο “γόνατο” του Σάκη για 40.000 περίπου) και κάνει τη δουλειά του μια χαρά (φυσικά δεν είναι και για συναυλίες).
  2. Δεν θα χρειαστείς μαθήματα, άρα δεν θα υπάρξουν άλλα έξοδα. Σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα μου είχα δώσει και κάποια sites που σε μαθαίνουν τις συγχορδίες του μπαγλαμά. Αυτό μόνο θα χρειαστείς, και μεράκι.

Πήρα στα χέρια μου για πρώτη φορά το οργανάκι τα περασμένα Χριστούγεννα και τώρα (μέσα σε 6 μήνες) παίζω μαζί μ’ ένα ερασιτεχνικό σχήμα του Ωδείου μας. Εντάξει, δεν είμαι ακόμα σε θέση να παίζω σόλα και ταξίμια για μπαγλαμά, αλλά γουστάρω μαζί του και κάνω το κέφι μου. Από του χρόνου (όταν θα έχω τελειώσει με την κιθάρα) θα μάθω τους δρόμους και θα του δώσω να… καταλάβει. Αν θέλεις κάτι και μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω ευχαρίστως.

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ .

:slight_smile: Η κιθάρα είναι για μένα μακράν το ωραιότερο όργανο… (απόψεις και γούστα είναι αυτά…) αφού νομίζω ότι την έχω “ερωτευτεί”! Για χάρη της αποφάσισα να “υποστώ” το Σολφέζ εξαιτίας του οποίου είχα παρατήσει το πιάνο…

Όσο για το μπουζούκι και το μπαγλαμά τώρα με βάζεις σε δίλημα… :frowning:

<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”> ProV Swto:
De mou le re mastora, ti enoeiV otan leV oti oi Amerikanoi ta qeloume crusostolista ta mpouzoukia;
MhpwV ecei tucei na deiV to mpouzouki mou;
Apokleietai na eceiV dei litotero mpouzouki. An den to eceiV dei pese mou na sou aposteilw apokaluptikh fwto.
ProV Nikh
To mpouzouki to mustri kai to mpegleri einai gia agoria. Kai malista gia zorika. Gi auto prosexe ama pareiV, mh strampoulhxeiV kana dactulo.

AmerikanoV.</FONT></FONT>

<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Gia kaleV akreV gia mpouzouki elate se mena.
(Ti skata epaggelmatiaV qa hmouna an den tiV hxera;)
ParempiptontwV oudemian scesh ecw meta tou Qanash Kampa h tou (sketou)Mpagiokou. Prokeitai gia teleiwV sumptwmatikh merikh sunwnumia. Egw eimai teleiwV xecwristo proswpo, teleiwV allo. Kai den eimai kaqolou anuparktoV.
QanashV MpagiokoV
EpaggelmatiaV organopaicthV-glentokopitzhV.</FONT></FONT>

“ProV Nikh
To mpouzouki to mustri kai to mpegleri einai gia agoria. Kai malista gia zorika. Gi auto prosexe ama pareiV, mh strampoulhxeiV kana dactulo.”

Ki i eirwnia paei synnefo… :frowning: Kala re sy, toso poly sou kakofainetai? Giati diladi den mporei na paiksei mia kopela mpouzouki? Meraki kai ypomoni exw, ti mou leipei pou to exete eseis?

Σώτο, έχεις απόλυτο δίκιο, από τη μεριά μου θ’ αγνοήσω εντελώς τις όποιες αγένειες ή προσβολές.
Είμαι όμως υποχρεωμένος να υπερασπιστώ τον Μανώλη Καραντίνη, γιά τον οποίο έπεσε μιά ύπουλη ρετσινιά, αλλά επιπλέον δε φταίει σε τίποτα, μιά και δεν ξέρει καν πως μιλάμε γι αυτόν…
Ο Μανώλης λοιπόν, δεν είναι μόνο ένας ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣ μ’ όλη τη σημασία της λέξης, αλλά και από τα πιό τίμια παιδιά που έχω γνωρίσει στη ζωή μου. ʼσε που είναι και το πρώτο μπουζούκι της νέας γενιάς. ʼσε που είναι και εξαιρετικός κιθαρίστας. Μακρυά λοιπόν απ’ αυτόν η όποια μομφή, μικρή ή μεγάλη.

Όσο γιά τη Νίκη, πολύ σωστά το έθεσε ο Σώτος, αλλά και πάλι, θα πρέπει η ίδια ν’ αποφασίσει αν προτιμάει τετράχορδο ή τρίχορδο. Κι αυτό ίσως έχει κάποια σχέση με το σολφέζ που μελετάει, την κιθάρα κ.ο.κ. Όρμα, Νίκη, και μη φοβάσαι Χάρο.

Χωρίς κανένα άλλο υπονοούμενο, απλά και μόνο γιά την πλάκα του πράγματος, θα έχω τον χειμώνα στου Ψυρρή ένα γνωστό μοντέλλο, να παίζει μπαγλαμά… γυμνή, μέσα στον ʼδη, την ώρα που ο Μιχάλης Δασκαλάκης θα τραγουδάει το Χάρο…

(Γιά τον Δασκαλάκη ας μας πουν άλλοι.)

Ma re Ferri den tethike thema trixordou i tetraxordou…

Άστε τα κουφά ρε!

Επειδή τελικά μου φαίνεστε λίγοι οι συμμετέχοντες είπα να ρίξω λάσπη και στους “ξένους”…

Που έριξα την “ύπουλη ρετσινιά” στον (επαναλαμβάνω) γίγαντα Μ. Καραντίνη ακόμη το ψάχνω…

Δεν υπάρχει η παραμικρή “ρετσινιά” στο ότι ο Καραντίνης είχε σαν δεύτερο μπουζούκι τον Μάτσικα, ούτε στο ότι ο Μάτσικας έχει πατέρα γνωστό οργανοποιό, ούτε ότι είναι λογικό σε κάποιον γνωστό τους (λέγε με Κ.Φ.) να μεσολαβήσανε για καλύτερη τιμή…

Όλοι μας, λίγο ή πολύ, συστημένοι προσπαθούμε να πάμε για μια τέτοιου είδους αγορά…

Έχω την εντύπωση Κώστα Φέρρη ότι προσπαθείς να με παρουσιάσεις ως ύπουλο λασπολόγο, ίσως επειδή έχεις πειραχτεί από παλιότερή μας κόντρα! Θα έπρεπε να είχες όμως διαπιστώσει ότι ό,τι είναι να πω το ΛΕΩ ΣΤΑ ΙΣΙΑ…

Λοιπόν αγαπητή Νίκη, αν και όταν πάρεις την απόφαση να αγοράσεις μπουζούκι, για βοήθεια να απευθυνθείς όχι σε κάποιον που παλεύει με το όργανο και έχει μπει στο παρελθόν στη διαδικασία να ακουμπήσει για τον ίδιο σκοπό ένα γεμάτο μηνιάτικο μισθό του, αλλά σε κάποιον που δεν παίζει και απλά ψωνίζει για τους ξένους…

Αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να αδιαφορώ επιδεικτικά στις κοτσάνες που γράφονται κατά καιρούς, όχι τίποτε άλλο να μην συγχίζομαι κιόλας…

Αγαπητή μας Νίκη, αν και φοβάμαι ότι θα έχεις ήδη αρχίσει να “τα παίζεις” με όλες αυτές τις διαφορετικές γνώμες που ακούς, θα σου πω κι εγώ τη δική μου. Μια και ξεκίνησες κιθάρα και μάλιστα σοβαρά αφόύ λες ότι πας και σε ωδείο, μείνε εκεί που είσαι. Κι αυτό όχι γιατί δεν σου ταιριάζει το μπουζούκι κλπ. αλλά επειδή είναι πολύ πιθανόν (μέχρι σίγουρο) ότι θα σε κάνει να παρατήσεις την κιθάρα και να χάσεις τόσο κόπο που έκανες. ʼκου και μένα που είμαι …παθώς. Μελέτησε την κιθάρα όσο καλύτερα μπορείς και μπες και στα σολιστικά της κόλπα. Τότε δεν θα χρειάζεσαι ούτε μπουζούκι ούτε μπαγλαμά. Μπορείς να παίξεις παλιό ρεμπέτικο σε κιθάρα έτσι που να τρελάνεις κόσμο. ʼσε που θα μπορείς να παίξεις οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής και θα είσαι και περιζήτητη σε παρέες γιατί από μπουζουξήδες βρύθει ο τόπος από κιθαρίστες όμως και μάλιστα σπουδαγμένους…
Η κιθάρα είναι πλούσιο και πολύπλοκο όργανο με πολλές δυνατότητες, μην την αφήσεις για όλα τα μπουζούκια του κόσμου. Αν επιμένεις τόσο πολύ, θα συμφωνούσα κι εγώ με όσους σου προτείνουν μπαγλαμά.

Λοιπόν Νίκη.
Πας στον Παναγιώτη το Σελασίδη στην Κοκκινιά (μην πας μόνη σου, ζήτησε απ’ το Σώτο να …παρέμβει). Θα πάρεις ένα μπουζούκι με 100-120 χιλ. Αυτό το μπουζούκι θα σε βγάλει δυο-τρία χρόνια, ανάλογα με την εξέλιξη που θα έχεις. Δε θα πάρεις μπουζούκαρο, αλλά ένα όργανο που τουλάχιστον δε θα σε απωθήσει και θα σε βοηθήσει να βρεις το δρόμο σου. Μόλις χρειαστεί να το αλλάξεις, θα πάρεις πίσω καμιά 80 χιλ. από κάποιον νεότερο.
Για την ποιότητα των φτηνών μπουζουκιών του Σελασίδη έχουμε τεκμήρια:
Ενας φίλος, επαγγελματίας κιθαρίστας, πήρε πέρυσι με εκατό χιλ. ένα όργανο που τον βγάζει ασπροπρόσωπο κάθε βράδυ στο μαγαζί, βέβαια, για ένα-δυο τραγουδάκια στο τέλος του προγράμματος.
Επίσης υπάρχει κι ένα μπουζούκι στην παρέα, κατασκευής Σελασίδη, αγοράς 150 χιλ., που “χτυπιέται” με όργανα του μισού εκατομμυρίου. Πάντως πρόκειται για “λαχείο” και όχι δείγμα.
Υπάρχουν ακόμα ένα-δυο μαστόροι (ανάμεσά τους και ο Μάτσικας που αναφέρθηκε παραπάνω, καθώς κι ένας Περιστεριώτης του οποίου μου διαφεύγει το όνομα) απ’ τους οποίους μπορείς να βρεις ένα φτηνό και καλούτσικο όργανο, αρκεί να πας με κάποιον που να τους γνωρίζει.
Οσο για το …αισθητικό θέμα που προκύπτει σε μερικούς θα σου δώσω έτοιμη λύση:
Επειδή, λένε, το να παίξεις μπουζούκι σήμερα απαιτεί κάποια “μαγκιά”, δανείσου πεντέξι κιλά (μαγκιά) απ’ τους άλλους, καθώς διαθέτουν τόση, που τρέχει απ’ τα μπατζάκια τους…
ΑΝ

ʼρη νομίζω ότι ο μοναδικός οργανοποιός στο Περιστέρι είναι ο Πρόκος…

Τελευταία παρέμβαση. Νίκη, τετράχορδο ή τρίχορδο είναι ένα πρόβλημα που αφορά τα μαθήματα κιθάρας που παίρνεις ήδη. Κι αυτό που λέει ο Λευτέρης είναι εξαιρετικά καίριο. Γιατί η κιθάρα είναι τετράχορδη, όπως και το μπουζούκι του Καραντίνη, που παίζει ΚΑΙ κιθάρα.

e? Tote giati i diki mou kithara exei 6 xordes?

<!-NOTE: Message edited by ‘niki’-!>Anyway, paides sas eyxaristw olous sas gia tin prothymia na me boithisete… I alitheia pantws einai oti mallon mou balate kainourgia dillimata… :slight_smile:

Το τετράχορδο μπουζούκι κουρδίζεται όπως ακριβώς η κιθάρα. Ενώ το τρίχορδο, έχει διαφορειτικό βασικό κούρδισμα, και κάποιες παραλλαγές κουρδισμάτων (αραπιέν, καραντουζένι κ.λ.). Διάβασε σχετικά και το τελευταίο πόστινγκ του Γιάννη Παπαϊωάννου, είναι καίριο.

Στο μεταξύ, Νίκη, σούγραψα ένα Σι Ντι με 16 ΑΛΗΘΙΝΑ ρεμπέτικα, με κιθάρα αντί μπουζουκίου (Κατσαρός, Δούσιας, Κωστής). Πες μου που μπορώ να στο στείλω.

Νίκη,

Ίσως να αστειεύεσαι μ’ αυτό που λες για τις 6 χορδές της κιθάρας. Αν όχι, τότε αυτό που λέει ο Κώστας ο Φέρρης είναι ότι οι τέσσερις χορδές του τετράχορδου μπουζουκιού (D,A,F,C) είναι όπως και οι τέσσερις πρώτες της κιθάρας (E,B,G,D) μόνο που βρίσκονται ένα τόνο χαμηλότερα. Συνεπώς θα σου είναι πολύ ευκολώτερο να πας από την κιθάρα σε τετράχορδο παρά σε τρίχορδο μπουζούκι. Θα επαναλάβω όμως ό,τι σου είπα και πριν, μάθε μπουζούκι, μπαγλαμά, ούτι, ό,τι θέλεις, αλλά προς Θεού μην αφήνεις για τίποτε την κιθάρα, θα χτυπάς το κεφάλι σου όπως κάνω τώρα εγώ.

Oxi sobara rwtaga… Den eixa katalabei ti sxesi tis kitharas eidika me to tetraxordo mpouzouki. Kai oute kan mou perase apo to myalo oti i kithara kourdizetai sxedon opws to tetraxordo mpouzouki ki ayto giati exoun diaforetiko arithmo xordwn. Twra katalaba. Thanks kai tous dyo sas!

Oxi sobara rwtaga… Den eixa katalabei ti sxesi tis kitharas eidika me to tetraxordo mpouzouki. Kai oute kan mou perase apo to myalo oti i kithara kourdizetai sxedon opws to tetraxordo mpouzouki ki ayto giati exoun diaforetiko arithmo xordwn. Twra katalaba. Thanks kai tous dyo sas!