Μπουζουκια στο ιντερνετ;

Κανένας δε μου απάντησε, και προχωρώ στην επόμενη ερώτηση:
Υπάρχει κανένα ON LINE μαγζί που να πουλάει μπουζούκια και τζουράδες; Δώστε διεύθυνση, βρε αδελφή, να τους τη στείλω στη Χάϊφα, να μην κατεβαίνω στον Νάκα -κι είμαι και κουρασμένος…
Φ.

Για on line www.matsikas.gr
Για την υπόλοιπη αγορά οριοθέτησε αριθμητικά τα οικονομικά σου όρια για να σου πω τι θα βρείς στην αγορά.

Γεια και χαρά.Κι εγώ ψάχνω μπουζούκι για το ανιψάκι μου!!8 χρονών είναι και μαθαίνει τώρα.Αλλά ψάχνω τετράχορδο(καλά μην αρχίστε να βαράτε).Σώτο γύρω στις 70000δρχ μπορώ να διαθέσω.Θα βρω κάτι καλό;

Φίλε Γιώργο γεια χαρά
Στην αγορά καινούργιων οργάνων με τα συγκεκριμένα
χρήματα δεν θα βρείς καλό όργανο , στην τιμή αυτή είναι τα λεγόμενα “τουριστικά” μπουζούκια δηλαδή όργανα προχειροφτιαγμένα απο φρέσκα ξύλα με τάση να σκεβρώσουν γρήγορα.Υπάρχει ένας καλός μάστορας στην Νίκαια στην οδό Τζαβέλλα ο Παναγιώτης Σελασίδης που μπορεί να ΄χει κανα αξιοπρεπές φτηνό οργανο που να μπορεί να μάθει ο πιτσιρικάς πάνω του και να μην το πετάξει σ΄ ένα χρόνο.
Αλλή μια καλή λύση είναι η “χρυσή ευκαιρία” οπού πωλούνται φθηνά πολλά καλούτσικα όργανα.
Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να δείς το όργάνο μαζί με κάποιόν που να ξέρει για να μην πάρεις καμμιά φόλα.Τώρα στην Κρήτη δεν γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα αλλά ξέρω πως ο “Μοναχοπότης” έχει κάποιον φίλο Κρητικό οργανοποιό , ελπίζω να δεί το μηνυμα μου και να σου απαντήσει κι αυτός.
Εάν βρεθείς στην Αθήνα και θές καμμιά γνώμη είμαι
πρόθυμος να βοηθήσω.

yiasas “fellow musicians”

   I'll be in greece(athens) in the middle of april,and i was wondering if anyone can recommend a place where i could buy a good sounding bouzouki.new or used. im looking for a quality sound, and i dont know where to begin. does anyone have any suggestions? any help would be appreciated.   "sas efxaristo"

You should go to Aram Tzakirian’s, at Fokionos 7-8, Pireas. I bought one myself last year, and it is very-very good. A friend of mine bought a tzouras from there, and it also has an excellent sound

thank you pavlo,
would he be the same tsakirian who was in astoria new york? (karolos) or is he just related to him? do you have his phone number?

By μπούρινος on Friday, February 8, 2002 - 09:27 pm:
Γεια χαρα σε ολους.Φιλε Γιωργο αν ενδιαφερεσαι ακομη για το μπουζουκι που ελεγες θα σου προτεινα,χωρις να θελω να θιξω αλλες γνωμες, εναν πολυ καλο μαστορα στο Ζαρό Ηρακλείου,το Στεφανακη.Ειναι πολυ γνωστος,δε θα δυσκολευτεις να τον βρεις.Παντως οσον αφορα την τιμη θα συμφωνησω με το Σωτο.Τα λεφτα που διαθετεις δεν ειναι για τοσο καλο οργανο.Θα σου συνιστουσα να επισκεφτεις το Στεφανακη και ναι κουβεντιασεις και μαζι του.

αμα θελεις μπωρεις να επισκευτεις το… www.geocities.com/vasilispavlakis/bouzouki.html
να παρεις μια γευση απο καλο χειροποιητο οργανο ο τυπος ειναι στη Ροδο και στελνει σε ολο το κοσμο φιαχνει οργανα απο αυτα που ονειρευομαστε γεματα και πολυ καλο φινιρισμα ειναι απο τους ελαχιστους οργανοποιους που ειναι και δεξιοτεχνες και στο τριχορδο…

Na rwtisw ki egw me ti seira mou…

Skeftomai na parw mpouzouki… Tha ithela ena kalo organo. Ki ayto epeidi tha to plirwsw me tis oikonomies mou apo to xardziliki, protimw na to kathysterisw kai na einai kalo kai na mou kratisei, para na parw kati syntoma alla se ligo na prepei na to allaksw… Opote tha ithela na mou peite arxika se poies times tha brw ena kalo mpouzouki kai epeita na mou peite kai kapoious kalous kataskeyastes… An thelete, peite apla poso tha kostisei peripou kai otan mazepsw ta xrimata, mou lete kai pou na paw…

Αγαπητή Νίκη,
θέτεις για άλλη μια φορά το πιο “δημοφιλές” ερώτημα του Φόρουμ!

Επειδή νομίζω ότι δεν είναι καλό να επαναλαμβανόμαστε, διάβασε τις πληροφορίες που αφορούν το ερώτημα σου και που έχουν γραφεί κατά καιρούς στο Φόρουμ και στη συνέχεια εξετάζουμε ότι λεπτομέρεια θες …

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο για κάποιον “νεότερο” στο Φόρουμ (εξάλλού και εγώ δεν είμαι πολύ παλιός) να διαβάσει όλα τα postings που έχουν προηγηθεί της συμμετοχής του…

Κάνε την προσπάθειά σου και τα ξαναλέμε! Στο μεταξύ καλό θα ήταν να αρχίσεις να μαζεύεις χρήματα γιατί για ένα “καλό” μπουζούκι θα χρειαστείς + 400.000 δρχ. (κατά κανόνα, υπάρχουν και εξαιρέσεις)!

Thanasi, thanks… Arxisa na psaxnw kai na diabazw ta proigoumena posts sta sxetika topics, alla kapoia stigmi barethika (…sorry…) kai gi ayto ksanarwtisa…

Anyway. ayto pou ithela na mathw to ematha… 400.000!!!
Aaaaaaaaaaaaa!!!
:frowning:

Γρήγορα,
λίγο αιθέρα γρήγορα στη Νίκη!!!

Έ, όχι και υπερβόλές, βρε παιδιά… “Καλό” μπουζούκι θα πάρει όταν γίνει δεξιοτέχνης. Γιά την ώρα, να μάθει θέλει, το κορίτσι. Νίκη μου, μην τους ακούς… Ένα μπουζούκι ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΝΑ ΜΗ ΣΚΕΒΡΩΝΕΙ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΥΣΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ, βρίσκεις και με 80.000 δρχ. Υπάρχουν και πιό φτηνά, αλλά δεν αντέχουν πολύ.

Νίκη, δεν λέω, να πάρεις μπουζούκι των 80.000 δρχ, μόνο βέβαια αν έχει το σπίτι σου τζάκι…

Ένας απ΄ τουs τελευταίουs επιζώντες συνθέτεs του Ρεμπέτικου μου είχε πει για τα φτηνά όργανα : «Αυτά παιδί μου είναι της Κυριακήs χαρά και της Δευτέραs λύπη!»

Δεν είναι τυχαίο ότι οι φημολογούμενοι ωs οι «καλοί μάστορεs» τηs πιάτσαs έχουν τιμή εκκίνησηs 350.000-400.000 δρχ (δηλαδή τόσο δίνουν τα πιο φτηνά και «χειρότερα» μπουζούκια τουs)!

Σίγουρα υπάρχουν κάνα δυο «οικονομικοί» μάστορεs (μιλάμε πάντα για Αθήνα), όπου τα μπουζούκια τουs έχουν καλή σχέση τιμήs-ποιότηταs, και με περίπου 150.000 δρχ. παίρνειs ένα καλό μπουζούκι για ΠΡΩΤΑΡΗ! Αυτή είναι μια καλή λύση αν τα 400.000 δρχ. σου φαίνονται βουνό

Ρίξε αν θες και μια ματιά στις πληροφορίες που αναφέρονται στην αντιπρόταση «μεταχειρισμένο» και τα ξαναλέμε

Αμάν, βρε Θανάση Καμπά, αν έχεις πρόβλημα μαζί μου, πες το να μην ξαναγράψω!!! Πότε θα μάθεις να σέβεσαι τους άλλους -όχι τους “επώνυμους” όπως είπες, τους άλλους, γενικά, και να γράφεις με στοιχειώδη ευγένεια;;; Είπα να μη σ’ απαντήσω σ’ εκείνα τα χυδαία που είπες, γιά την… τρομοκρατία των ειδημόνων, αλλά φαίνεται πως δεν έχεις άλλο στο νου σου από το να “κοντραριστείς” προσβλητικά με 3-4 από μας! Αμάν, νισάφι πιά! Ελπίζω να είναι ακόμα υπό διαμόρφωσιν ο χαρακτήρας σου, γιατί αν επιχειρήσεις να κατέβεις έτσι στην πιάτσα, θα σε ξεράσουν!

Και γιά να μη λέμε λόγια του αέρα, Νίκη μου, πριν από 6 μήνες αγόρασα 3 μπουζούκια από την Καλλιθέα, με σύσταση του Μανώλη Καραντίνη, προς 75.000 το ένα (σκόντο το τάλληρο επειδή ήσαν τρία μαζί) και τάστειλα στο Ισραήλ. Από τότε ίσαμε σήμερα, οι τρεις επαγγελματίες μουσικοί του Δημοτικού Θεάτρου της Χάϊφα τα παίζουν όλη μέρα στις πρόβες και κάθε βράδυ στην παράσταση, και κανένας δεν παραπονέθηκε γιά τίποτα! Όταν μιλάμε γιά “καλό” μπουζούκι, αυτό αφορά αυτούς που ξέρουν να παίζουν καλά, και εξαρτάται: (1) Να είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητο. (2) Να είναι κατά προτίμησιν μονοκόμματο. (3) Να είναι από καλό και κατάλληλο ξύλο. (4) Να είναι ταλαντούχος ο οργανοποιός κ.ά.π. Σα να λέμε δηλαδή άλλο ν’ αγοράζεις ένα Βολσβάγκεν, κι άλλο ένα… (πως το λεν εκείνο το χειροποίητο και πανάκριβο αυτοκίνητο;). Αλλά γιά να πας απ’ τη δουλειά-σπίτι και αντιστρόφως, και με το Βολβάγκεν είσαι ασφαλής.

Τελικά το «νισάφι» πρέπει να το πώ εγω , δεν τολμάμε ν ανοίξουμε το φόρουμ και πέφτουμε πάνω σε ένα κάρο μαλακίες.Ποίος είπε τι για ποιόν και τι ήθελε να πεί κι από πού κλάνει το μπαρμπούνι , λοιπόν δεν θα κάτσω να κάνω τον ποντιο Πιλάτο.Κόφτε το όλοι σας , όποιος έχει να πεί μια γαμημένη αποψη ας την πεί κι ας προχωρήσουμε παρακάτω.

Προς την Νίκη ,
Κοπέλα μου μπουζούκια υπάρχουν στην αγορά από 150 ευρώ στην χρυσή ευκαιρία εώς 5.000 ευρώ για τους Αμερικάνους που τα Θέλουν χρυσοστόλιστα.
Αμα θέλεις στα σοβαρά όργανο μπορούμε να βρούμε ότι θές και σε όποια τιμή το θές , στάσου μακριά από μαγαζιά μαζικής κατανάλωσης.Στην επιλογή του οργάνου θα σε βοήθησει κάποιος από μας αρκει να αποφασίσεις ποσο βαστάει η τσέπη σου.
Η προσωπική μου συμβουλή είναι να μάθεις πρώτα την κιθάρα –καλά- μετά να πάρεις ένα φτηνό μπαγλαμαδάκι κι αν αποφασίσεις oτι αυτό που σου λείπει είναι ένα τρίχορδο που δεν θα κρεμαστεί σε ένα καρφί στον τοίχο τότε τα ξαναλέμε.Ταπεινη μου άποψη ότι το συγκεκριμένο όργανο δεν κάνει για γυναίκες ή τουλάχιστον για το 99,9% απ αυτές , αισθητικά τουλάχιστον

Ωχ… Συνέρχομαι σιγά σιγά… Ελπίζω επειδή ακόμα είμαι ζαλισμένη, η “διαφωνία” του Θανάση και του Φέρρη να ήταν μια παραίσθηση…

Καταρχάς σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε…
Δεν έχω πρόβλημα να πάρω μεταχειρισμένο το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να το ελέγξω. Διάβασα τα σχετικά ποστ αλλά μπουζούκι μια φορά έπιασα στα χέρια μου και δεν έχω ιδέα για το είναι τι και πού βρίσκεται… Καλά καλά δεν ξέρω πώς το κρατάνε… όχι να ελέγξω αν είναι καλοφτιαγμένο…

Όσο για τα χρήματα… κοίταξτε 400.000 είναι μακράν πέρα των δυνατοτήτων μου… Τα έβαλα κάτω, το κοίταξα από εδώ το κοίταξα από εκεί… και δεν γίνεται αν δεν τσοντάρουν και οι δικοί μου. Αλλά επειδή αυτό χλωμό να γίνει… μάλλον θα ψάξω για κάτι γύρω στις 100-150.000 το πολύ… (στην καλύτερη περίπτωση…)

Σώτο αυτό για το μπαγλαμαδάκι κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με μπουζούκι και μετά να περάσεις σε μπαγλαμά… Δεν ξέρω, ας πούνε και οι άλλοι τη γνώμη τους… Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν έχω ψάξει τις δυνατότητες τις δύο οργάνων και τις διαφορές τους.

Όσο για την κιθάρα, με τα σημερινά δεδομένα, μέχρι να μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα, θέλω τουλάχιστον 1 με 1,5 χρόνο. Στο διάστημα αυτό τα μαθήματα κιθάρας θα είναι στο φουλ… Εξάλλου δεν θέλω να πάρω μπουζούκι πριν δώσω τις εξετάσεις στο ωδείο για να μην την παραμελήσω… Δεν λέω ότι μέχρι τότε θα έχω μάθει την κιθάρα καλά…αλλά αυτό εξαρτάται και από το τί εννοεί ο καθένας…

Τέλος, ναι το ξέρω ότι υπάρχει αυτό το “πρόβλημα” με το μπουζούκι και τις κοπέλες, αλλά 1)το μπουζούκι το παίρνω για να κάνω το κέφι μου και 2)ποτέ δεν έλαβα σοβαρά υπόψη μου τέτοιες αντιλήψεις. Εξάλλου με το χαρακτήρα που έχω δεν πρόκειται να παίξω σε τρίτους εύκολα…οπότε δεν θα ενοχλήσω την αισθητική κανενός. (Σώτο no offence αλλά δεν μπορώ, όταν τα ακούω αυτά με πιάνουν τα διαόλια μου!)